Paradоntoza - voleo bih da me posavetujete...

WithdrawnWater:
Najlepse hvala na odgovorima, otprilike tako sam i mislila ali eto - covek zeli da dobije i strucno misljenje. Jedno vreme sam radila kao sales manager za dental proizvode za americku firmu ultradent pa sam stoga morala na kratki stomatoloski kurs, prilicno dobro razumem strukturu zuba, samo proces rada na zubu i same materijale, te mi je i tad bilo malo cudno kako su mi radjeni ovi zubi i sta se sa njima desavalo, moja je ideja bila da taj karijes nije prosto dobro odradjen, ali - mislila sam, ako sam prosla stomatoloski kurs nisam zavrsila fakultet, valjda zena zna sta radi, te posto sam u stomatoloskoj fobiji nisam mogla u isto vreme i da se borim da 'prezivim' intervenciju :lol: i da 'kontrolisem' sta mi sve stavlja ili ne stavlja u usta, samo znam da je tad kompresor nesto bio pokvaren pa nisam imala onu sisaljku sto izvlaci pljuvacku iz usta, a kolko znam kompozitne materijale oni traze krajnje suvo polje, sve mi je to bilo sumnjivo i krajnje neugodno, ali - sta sad ja tu, kao psihijatar, da pametujem sa stolice, mislila sam, samo sam zelela da se sve to zavrsi. I eto. NEma veze. Mislim, ima - dva mrtva zuba od dva obicna karijesa, nije bas za zezanje, no sta da se radi....Covek se na losim iskustvima uci, ima nas svakakvih.....

Sto se tice uzurpacije prostora drugim forumasima, skoro da mogu da kazem da jesam 'domaca' - nekako smo donedavno dr i ja bile jedini lekari na forumu koji se cesto pretvara u virtuelnu ordinaciju (drago mi je sto vidim da sve vise kolega svraca, pomoc je uvek dragocena, a i vise glava uvek zna vise od jedne, sto bi stari rekli). I nekako se uvek svodi na to da ja odgovaram na tudja pitanja, zato mi je valjda i neobicno da ja nesto nekog pitam pa se osecam malo ko da 'zauzimam' prostor i vreme drugima.... :oops:

bilo mi je zadovoljstvo, water :).
jako mi je zao sto ste tako prosli, ali vrlo je lako moguce da je kvar kompresora uzrok vasoj nevolji. onda se dogode dve stvari: da masina "ne postizava" broj obrtaja, pa se ne moze dovoljno dobro ukloniti sav karijes, i da zbog pljuvacke i svega slicnog, zubar jednostavno NE VIDI da li je sve cisto i uopste gde je.
a nemojte se uopste ustezati sa sopstvenim misljenjem :). moj zet je ekonomista koji je dugo bio u "dental" poslu, i mogu vam reci da itekako zna svasta :). opasni ste vi :).

sve najlepse :).
 
intra:
Nedavno sam popravljao zub koji je ranije već bio liječen (izvađen korijen),ispala je plomba i bio je poprilično oštećen tj. na jednom dijelu zub je bio istrošen do desni. zubarka mi je preporučila da formira krunicu od materijala za plombiranje pa dok služi-služi,ja sam se složio (mislio sam da je zreo za vađenje ili navlaku i da ću ga morati prvo slikati) Problem je sledeći: i pored upotrebe četkice i konca ,često mi se zaglavi komadić hrane i stalno mi pomalo krvari iz desni što ima za posljedicu neugodan zadah. Šta da radim? Ne bih ga dirao što reče zubarka nek služi dok služi,ali kako da se riješim krvavljenja,nešto za ispiranje?


hmm... kod ranije devitalizovanih zuba, koji se lome, jedino pravo resenje je tzv. livena nadogradnja, pa kruna (navlaka), sve ostalo su zaista privremena resenja.
dakle, ono sto bih vam ja radila da sam vasa zubarka :), je sledece: trazila bih RTG snimak, da vidim kakvo je lecenje, i u kakvom stanju je zub.
ako je lecenje kako-tako korektno, i "mirno" (da nema nekog procesa na vrhu korena), radi se preparacija kanala korena zuba, uzima otisak, i lije iz celika jedan rad koji se delom cementira u koren zuba, a spolja izgleda kao bilo koji vas zub kad bi bio izbrusen.
dalje se na to radi kruna kao na bilo kojem drugom zubu.
ako je lecenje zuba problematicno, radi se ili revizija lecenja, ili hirursko uklanjanje procesa; oba postupka su rutinska na zubima od petice do petice, a malko teze izvodljiva na kutnjacima, ali i to nije neresivo.
ja sam vam opisala uobicajenu situaciju, ali moguce je napraviti i "belu" nadogradnju, drugim postupkom, posle cega se radi kruna od bezmetalne keramike, ali je to vec druga neka prica, da vas ne zamaram.


plomba kao resenje na ovom zubu, cak i sa dodatnom retencijom, moze da da bas ovaj problem koji vi imate: da ne zatvara zub potpuno, ili da negde strci, te se nakuplja hrana, pa i zub i desni tu dalje propadaju. da ne gresim dusu, lako je moguce da koleginica nije, jednostavno, imala uslova da to sve uradi, jer ova rabota iziskuje i malko staza :), i solidne saradnike.

moj predlog vam je, generalno gledano, da nacinite jedan snimak, i da pitate jos par zubara za misljenje; da mi ne zamerite, moze to i mnogo bolje da se uradi, cak i ako je samo (iznova) plombiranje.

mnogo srece sa zubarima :)
 
Andreavk:
Parandentoza uzrokovana naslagama kamenca se uspesno leci odstranjivanjem kamenca a sta raditi sa paradentozom kad nema kamenca - kad se radi o "nestajanju" kosti. Uzroci nisu bas mnogo poznati ali veliku ulogu ima nasledni faktor - osim transplatacije kosti mislim da nema pomoci a i to bas nije preporucljivo zbog komplikacija


da, vec sam rekla da je trenutno vazeca, aktuelna teorija u stvari da je parodontopatija autoimuno oboljenje; dakle - reakcija imunog sistema uzrokuje kostanu resorpciju.
e, sad: resorpcija ("iscezavanje") kosti postoji kod svih ljudi, negde vise negde manje izrazena, i genetika itekako igra ulogu; no, ako uzmete da genetika daje i predisponirajuce faktore (npr. nasledjen dijabetes, pa posledicno zestoku parodontopatiju), onda se stvar prilicno komplikuje.
inace, transplantacija kosti se ne radi kod parodontopatije, radi se u nekim drugim vrlo specificnim indikacijama; moguce je da mislite na alotransplantate, na hidroksilapatit u razlicitim formama koji se ubacuje ispod desni zbog augmentacije grebena.
za ovakvu intervenciju ne mogu reci da daje neke posebne komplikacije, znate :). posebno u novijim okolnostima, gde se radi sa bio-membranama, daje vrlo lepe rezultate. no, i ova "vestacka kost", TAKODJE podleze resorpciji, te je efekat (relativno) privremen.

indikacije za ubacivanje vestacke kosti su najcesce protetske; sama intervencija je bezbolna, ne traje dugo, jedino je cena "zanimljiva" (recimo, granule hidroksilapatita su prilicno skupe, a i sama intervencija).

pozdrav :).
 
Andreavk:
Parandentoza uzrokovana naslagama kamenca se uspesno leci odstranjivanjem kamenca a sta raditi sa paradentozom kad nema kamenca - kad se radi o "nestajanju" kosti. Uzroci nisu bas mnogo poznati ali veliku ulogu ima nasledni faktor - osim transplatacije kosti mislim da nema pomoci a i to bas nije preporucljivo zbog komplikacija


P.S. da mi ne zamerite, parodontoza je samo jedan od pojavnih oblika parodontopatije; u klasicnoj slici, radi se o tome da preovladjuje atrofija, a ne inflamacija (upala), povlacenje se najvise vidi na gornjim sesticama sa unutrasnje strane, a zubi vrlo dugo ostaju vrlo cvrsti, cak i ako se desni iznutra povuku i do vrha korena.
moj pok. profesor iz oralne hirurgije je govorio da se triput prekrstimo pre nego sto se uhvatimo za kljesta na takvom zubu :).
 
E, hvala na komplimentu! To je zaista bilo smesno tad dok sam radila za Ultradent (ne samo njihove proizvode vec i neke nemacke itd), zamislite samo mene sa mojom istinskom fobijom od zubara kako postajem jos sto puta nesnosnija proveravajuci iz koje tubice je sta uzeo, da li je stavio baseliner, bond, etch, koje vrste, od kog proizvodjaca, kako vrsi popunjavanje velikog kaviteta kompositom, kolko dugo koristi biolampu..... :shock: Izludjivala sam sve stomatologe koji su bili prinudjeni da samnom imaju posla tih 6 meseci (moj je kazem, bio na duuuugom odmoru u inostranstvu, poslom!)
No, sve to nije bitno, jako mi jue drago da ste na forumu, ocekujem od Vas mnogo korisnih saveta i malih 'trikova' kako da sacuvamo nase zube, na sta da obratimo paznju, sta deluje sumnjivo u odradjenim stomatoloskim intervencijama.....Pozdrav!
 
WithdrawnWater:
E, hvala na komplimentu! To je zaista bilo smesno tad dok sam radila za Ultradent (ne samo njihove proizvode vec i neke nemacke itd), zamislite samo mene sa mojom istinskom fobijom od zubara kako postajem jos sto puta nesnosnija proveravajuci iz koje tubice je sta uzeo, da li je stavio baseliner, bond, etch, koje vrste, od kog proizvodjaca, kako vrsi popunjavanje velikog kaviteta kompositom, kolko dugo koristi biolampu..... :shock: Izludjivala sam sve stomatologe koji su bili prinudjeni da samnom imaju posla tih 6 meseci (moj je kazem, bio na duuuugom odmoru u inostranstvu, poslom!)
No, sve to nije bitno, jako mi jue drago da ste na forumu, ocekujem od Vas mnogo korisnih saveta i malih 'trikova' kako da sacuvamo nase zube, na sta da obratimo paznju, sta deluje sumnjivo u odradjenim stomatoloskim intervencijama.....Pozdrav!


molim, i drugi put, water :).

znate kako, ja imam mnogo pacijenata (i prijatelja), iz potpuno nevezanih profesija, koji imaju sasvim pristojno poznavanje i razumevanje stomatologije, u okviru problema koje imaju i sopstvenih iskustava, i uvek kazem ljudima da je najbitnija zdrava pamet, i - zdrava podozrivost prema onome koji radi (smeh).
jako postujem ljude koji MISLE, o tome "zasto-kako", a osim ovoga - ZAISTA mislim da ljudima sve treba objasniti sto je konkretnije moguce u toj situaciji. njihova glava je :).

P.S. ne morate mi govoriti vi :). to sto se ja tako vama obracam, to je automatska reakcija :).
 
indigo:
intra:
Nedavno sam popravljao zub koji je ranije već bio liječen (izvađen korijen),ispala je plomba i bio je poprilično oštećen tj. na jednom dijelu zub je bio istrošen do desni. zubarka mi je preporučila da formira krunicu od materijala za plombiranje pa dok služi-služi,ja sam se složio (mislio sam da je zreo za vađenje ili navlaku i da ću ga morati prvo slikati) Problem je sledeći: i pored upotrebe četkice i konca ,često mi se zaglavi komadić hrane i stalno mi pomalo krvari iz desni što ima za posljedicu neugodan zadah. Šta da radim? Ne bih ga dirao što reče zubarka nek služi dok služi,ali kako da se riješim krvavljenja,nešto za ispiranje?


hmm... kod ranije devitalizovanih zuba, koji se lome, jedino pravo resenje je tzv. livena nadogradnja, pa kruna (navlaka), sve ostalo su zaista privremena resenja.
dakle, ono sto bih vam ja radila da sam vasa zubarka :), je sledece: trazila bih RTG snimak, da vidim kakvo je lecenje, i u kakvom stanju je zub.
ako je lecenje kako-tako korektno, i "mirno" (da nema nekog procesa na vrhu korena), radi se preparacija kanala korena zuba, uzima otisak, i lije iz celika jedan rad koji se delom cementira u koren zuba, a spolja izgleda kao bilo koji vas zub kad bi bio izbrusen.
dalje se na to radi kruna kao na bilo kojem drugom zubu.
ako je lecenje zuba problematicno, radi se ili revizija lecenja, ili hirursko uklanjanje procesa; oba postupka su rutinska na zubima od petice do petice, a malko teze izvodljiva na kutnjacima, ali i to nije neresivo.
ja sam vam opisala uobicajenu situaciju, ali moguce je napraviti i "belu" nadogradnju, drugim postupkom, posle cega se radi kruna od bezmetalne keramike, ali je to vec druga neka prica, da vas ne zamaram.


plomba kao resenje na ovom zubu, cak i sa dodatnom retencijom, moze da da bas ovaj problem koji vi imate: da ne zatvara zub potpuno, ili da negde strci, te se nakuplja hrana, pa i zub i desni tu dalje propadaju. da ne gresim dusu, lako je moguce da koleginica nije, jednostavno, imala uslova da to sve uradi, jer ova rabota iziskuje i malko staza :), i solidne saradnike.

moj predlog vam je, generalno gledano, da nacinite jedan snimak, i da pitate jos par zubara za misljenje; da mi ne zamerite, moze to i mnogo bolje da se uradi, cak i ako je samo (iznova) plombiranje.

mnogo srece sa zubarima :)
hvala na odgovoru,a i ja mislim da će mi biti potrebna sreća sa zubarima :lol: btw situacija se poboljšala od kako manje iritiram zub (ponekad nisam imao pri ruci konac pa sam koristio priručna sredstva :lol: )
 
Evo ovako...
I ja imam neki pocetni stadijum paradentoze...
Stalnu upalu desnih, koja me strasno nervira...
Cula sam da je nasledna, moja mama je to imala kao mlada i preslo je na mene...nazalost :-)
Moja seka ima odlicne zube, zdrave, jake, nikad nije imala probleme sa desnima..
Koristim Gingival gel koji mi dosta pomaze, ali je upala velika tako da ne moze za 3 dana da se smiri, do pre nedelju dana koristila sam Gengigel koji mi nije uopste pomogo, da znate, koristila sam i gel i rastvor i sprej, i nista...A mislila sam ako je skup( bar u odnosu na Gingival) da je i dobar sto ne mora da znaci...
Perem zube 3 puta dnevno, najpravilnije sto mogu..
Ispiram cajem od zalfije i hexoralom, ma sve sto sam cula da je dobro za desni i opet nista...
Sta vi mislite, sta bi jos bilo dobro???

i da malo su mi se podigli desni, ali ne svuda, samo iznad jednog zuba...( gornja jedinica )
 
@jelenceee
i ja imam konstantnu upalu desni i perem zube isto 3 puta denevno i mazem gingival c ali nista... a malo su mi se povukle desni sa ona dva sekutica dole u sredini... i ocajna sam... a cistila sam kamenac ultrazvukom pre 2 meseca i cini mi se da mi se od tada stanje pogorsalo... ne znam da li sam dogurala do paradentoze ali giingivitis imam,rekla mi je zubarka.
:(
 
jaooo verujem ti, kad samo pomislim da u 20 godina moze tako nesto da mi se desi ma ne dolazi mi da placem, dodje mi da skocim sa mosta...:-) Dobro ipak nije do toga doslo, nije smak sveta...
Samo mi je krivo sto dosta vodim racuna, redovna sam kod cika zube i sve ostalo, i da mi se tako nesto desi...Pa to mi tek u glavu ne ulazi...:-(
 
Ne mora i ako je najcesci razlog upale desni prljavstina to i da bude. Mogu da budu i bakterije a moze da bude i keko drugo sistemsko oboljenje. Prvo se radi ciscenje, ako ono ne pomogne onda se ukljuce medikamenti Orvazil-D i moze ali i ne mora neki antibiotik na bazi penicilina ili klindamicin za pacijente sa alergijom na penicilin. Ako ni to ne pomogne, pacijent se salje da analize krvi zato sto se sumnja na postojanje nekog sistemskog oboljenja tu spadaju recimo srpasta anemija, leukemija, Wagnerova bolest, diabetes, Adisonova bolest, HIV i ostale bolesti imunog sistema. Zatim trudnoca i uzimanje sterodina takodje mogu za posledicu da imaju gingivitis. Lekovi za visok pritisak mogu uticati na pojavu gingivitisa, upotreba tableta protiv trudnoce. Nepravilna ishrana, ekstremne devojacke dijete posebno svojstveno mladim devojkama. Itd itd itd.

Savet vam je da uradite krvnu sliku.
 
I ljudi snimak snimak snimak ortopan snimak morate da uradite. Imate gomilu tih centara u gradu. Imate u Balkanskoj ulici, imate i preko puta restorana Frans, na zgradi se vidi velika reklama RORTO. Ne znam gde jos ima tacno ali ima ih dosta. Nista bez snimka niko ne moze da vam kaze. Mozete i na CD-u da ga uradite pa ga postavite na internet ima gomila zubara koji dolaze na razne sajtove i zele da daju svoje misljenje.
 
U svakom slucaju,hvala.Mada,volela bih da mi se javi neko sa predlogom dr sa kojim je bio zadovoljan a da se tice radjenja mostova,krunica,proteza i sl.,znaci protetika.I moj zubar super radi plombe i kamenac,ali je spec.parodontolog,a meni ipak treba proteticar,ili bar neko ko ima dobru tehniku jer je to u mom slucaju najbitnije(urodjena progenija).Imala sam neki problem,i obisla sam puno zubara u poslednje vreme,i necete mi verovati sta sam sve morala da slusam.
 
devojkasasela:
U svakom slucaju,hvala.Mada,volela bih da mi se javi neko sa predlogom dr sa kojim je bio zadovoljan a da se tice radjenja mostova,krunica,proteza i sl.,znaci protetika.I moj zubar super radi plombe i kamenac,ali je spec.parodontolog,a meni ipak treba proteticar,ili bar neko ko ima dobru tehniku jer je to u mom slucaju najbitnije(urodjena progenija).Imala sam neki problem,i obisla sam puno zubara u poslednje vreme,i necete mi verovati sta sam sve morala da slusam.

Zasto mora da bude specijalista protetika i da bi radio protetiku i da ima licnu tehniku. Ne znam ni jednu ordinaciju koja ima tehniku u okviru ordinacije uglavnom tehnicari rade samostalno privatno a stomatolozi im salju zadatke. Iz prostog razloga sto se ni jednom tehnicaru ne isplati da radi samo za jednog stomatologa ovako radi za njih 10.

Na dalje da se vratimo na protetske radove. Mnogo je vaznije da se raspitas koliko su ljudi kod nekoga zadovoljni protetskim radovima od toga da li je specijalista protetike ili nije. Znam stomatologe koji nemaju spec iz protetike pa su im svi radovi i vise nego savrseni, za primer kako se radi. Prema tome bez obzira sto je tvoj sadasnji stomatolog spec paradontologije ako dobro radi protetiku radi kod njega.

Najbitnija je dobra preporuka.
 
Hvala.Znam ja,naravno,sve sto je napisano,pa definitivno zubar nema licnog tehnicara :)),mislila sam neki dr sa nekim dobrim tehnicarem....A i zamolila sam da mi se javi neko ko je zadovoljan :)) Ne znam kako moj sadasnji zubar radi protetiku,tj. ne pozmnajem nikog kome je on radio.Posto je najbitnija dobra preporuka,MOLILA BIH da mi se neko javi sa istom,hvala puno.-luciferko-,hvala u svakom slucaju,i pitanje-da li ste stomatolog?
 
"Parodontopatija autoimuno oboljenje".
Da li zelite da se pomirite sa autoimunim oboljenjem i da sa njim zivite do kraja zivota ili cete nesto preduzeti efikasnije od higijene zuba , ciscenja kamenca, izrade protetike itd. Svaka cast stomatolozima i velikom napredku savremene stomatologije, ipak ima sta i da se kritikuje na racun stomatologa. Paradentoza pravi najveci posao stomatolozima , a jedna ozbiljna grupa resenja za ovaj zdravstveni problem se nalazi izvan stomatoloske ordinacije , a stomatolozi o tome neznaju ili nece da govore, jer ostaju bez posla. Iako se nacelno slazu da se treba koristiti hrana sa puno vise celuloznih vlakana, u konkretnom izjasnjavanju neznaju sta to u praksi znaci. Pacijentu koji se zali na paradentozu ili posledice paradentoze oni ne savetuju sta da jede za dorucak, sta za rucak sta za veceru, kako da spremi, koju kolicinu, koju hranu da izbegava i u kom periodu ce se stanje popraviti. Oni se neosecaju odgovornim da pacijentu daju precizan savet koji nije stomatoloska intervencija u ordinaciji.

Da bi sanirali sistematski paradentozu (bolne desni, krvarenje zuba, klimavost zuba, kamenac itd.)
povedite racuna o svom nacinu ishrane (organska hrana) i urednom zivotu ( spavanje, umerenost u naprezanjima, cesti izlasci na sunce, zdrava voda itd.).

Zubi Vam pokazuju u kakvom vam je stanju ceo organizam, imuni sistem, najava drugih ozbiljnijih oboljenja i druge nedostatke.

Dobro razmislite o tome zasto vam se pokvario zub, zasto su vam upaljene desni, zasto vam se klimaju zubi, zasto imate krvarenje iz desni, zuba itd. Uzrok nije zub, infekcija ili preterana nehigijena ( ogromna vecina ljudi odrzava zube relativno uredno, neki cak i preteruju ) vec nacin ishrane, neuredan zivot, preterana naprezanja, stres, problematicna voda za pice itd.

A ako neko ima neki konkretan problem sa paradentozom neka se javi , pa da vidimo sta moze da se ucini za njega individualno.

S postovanjem svima.
 

Back
Top