Papagaji

Da li ste dresirali papagaja?

  • Ne, papagaja nisam dresirao

  • Da, ali sam papagaja malo naucio (da uzima hranu iz prsta...)

  • Da, papagaja sam naucio da me se neplasi (da mi sedi na ramenu...)

  • Da, papagaja sam mnogo stvari (da gura kolica,pravi se mrtav...)

  • Da, papagaja sam naucio da prica!


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.
Ja sam imala preko 100 papiga raznih vrsta (nekih 5-6 vrsta)...Od malena obozavam ptice...Mislim da su mi prva secanja na njih da ih sa 3 godine hranim sa bakom...Mislim na vrapce, golubove i grlice...I dan danas ih hranim i imam po drvecu kucice za ptice.

Sve je pocelo sa jednom nimfom...pa da ne bude sama i drugom...posle u dvoristu jedna volijera pa druga i tako...nakupilo se :)
Prvih par su bile u kuci, letele u sobi, odazivale se, bile pitome...

Nikada vise ne bih drzala pticu kao ljubimca...Suvise ih volim za to...Ptica nije za kavez sve i da je kavez cela kuca sem ukoliko im udomljavanjem ne spasavam zivot.
Ko voli ptice neka ih hrani na slobodi.
 
Sada postoje uzgajivači ptica (naročito onih egzotičnih koje ljudi vole da kupuju).. i kod tih uzgajivača su čak i sadašnji matični parovi rođeni. Kada ti matični parovi daju potomstvo, ono neće biti sposobno da preživi u prirodi, jer ne postoji niko ko bi ih tome naučio.. (a da ne govorimo kako im ne odgovara klimat - ako su tropske ptice u pitanju, a uzgojene su npr. na našem podneblju). Takve ptice onda moraju da se drže u stanovima da bi preživele.. jer, napolju bi uginule od gladi ili bile pojedene od strane predatora.

Ono što po svaku cenu treba izbegavati je - kupovina ulovljenih ptica. To nikada, nikada ne treba raditi.. jer se time podržava i nagrađuje krivolov, a divlje ptice se dovode da žive u zatvoru.. (što je za njihov duh podjednako ogromna patnja, baš kao i za ljudski).
 
Poslednja izmena:
image.jpg

https://i.pinimg.com/564x/ef/13/df/ef13dfa1691722662dc37879a4ab197d.jpg
 
Sada postoje uzgajivači ptica (naročito onih egzotičnih koje ljudi vole da kupuju).. i kod tih uzgajivača su čak i sadašnji matični parovi rođeni. Kada ti matični parovi daju potomstvo, ono neće biti sposobno da preživi u prirodi, jer ne postoji niko ko bi ih tome naučio.. (a da ne govorimo kako im ne odgovara klimat - ako su tropske ptice u pitanju, a uzgojene su npr. na našem podneblju). Takve ptice onda moraju da se drže u stanovima da bi preživele.. jer, napolju bi uginule od gladi ili bile pojedene od strane predatora.

Ono što po svaku cenu treba izbegavati je - kupovina ulovljenih ptica. To nikada, nikada ne treba raditi.. jer se time podržava i nagrađuje krivolov, a divlje ptice se dovode da žive u zatvoru.. (što je za njihov duh podjednako ogromna patnja, baš kao i za ljudski).
Svi papagaji su egzoticni (kod nas) i uglavnom se uzgajaju lokalno :) Postoji biznis preprodaje tih papagaja od uzgajivaca preko granica gde se prodaju po vecim cenima (ili je postojao tada kada sam ih i sama imala, sada ne pratim desavanja). Svaki put kada se svercuju preko granice u neadekvatnim uslovima, zgnjeceni, bez vode, hrane, na visokim temperaturama dolazi do nekog % smrtnosti i bolesti. To vazi i kod samog uzgoja gde se strpa ogroman broj ptica na malu povrsinu. To vazi za ove manje papagaje. Veci se uzgajaju rucno i sa vise paznje posto im je cena preko 1000 evra pa i vise hiljada evra.
Obozavam ptice, samo sada drzanje ptica dozivljavam kao da drzis konja u dvoristu. Pogotovo sto su socijalna bica a mnogi nemaju para pa se pate.
Generalno ni jednu zivotinju vise ne bih drzala solo.
Mislim lepo je to i neki ljudi beskrajno vole svoje ljubimce, kao i ja sto sam volela samo skrecem paznju na tu manje lepu, realnu stranu.
 

Back
Top