Obrazovan covek u sukobu sa verom

Nesto se razmisljam Isusovih reci da ce carstvo nebesko naslediti oni koji su kao deca. Deca su nevina, neiskvarena i manjka im znanje. Kako starimo, usvajamo sve vise znanja o zivotu sto cini da imamo puno predrasuda, da smo skloni osudjivanju drugih i ono najbitnije, tesko je verovati.

Sta se desilo u Edenskom vrtu kada su Adam i Eva jeli plod sa drveta znanja? Desio se njihov pad jer vise nisu bili nevini kao deca, stideli su se svojih nagih tela.
И шта онда ? Ништа
Da li se covek moze vratiti u stanje nevinosti ili je to nemoguca misija?
Може, зове се света тајна исповести и покајања, као и свето причешће.

To se nikada neće desiti, ako je verovati bibliji. Jer, ako je neminovan kraj, onda situacija mora postati sve gora i gora. Zar ne?
Већ се повећава број хришћана а смањује атеиста. Не пратиш статистику са пописа у свету.

Ovo je meni, takodje, palo na pamet. Poredio sam druge, politeisticke religije sa hriscanstvom, islamom i sve one cine coveka zivim. Ne osudjuju ga, ne plase ga.
Које политеистичке религије уопште данас постоје ? Шта си ти тачно читао ?
 
Gde je Bozanska pravda?
Не тражи на земљи потпуну правду Божију... Не би нико претеко врло брзо након Ње, слепаца и незналица је превише...

Видиш ли на премеру правде Божије кад је Бог уништио 5 од 10 племена Кананитских како тупавији људи дебилно осуђују погубљење сатаниста и децокољача,

док Константну вековну милост и поштеду Божију која дуго трпи још горе злочинце људи проглашавају за неправдом и каче Богу саучесништво у злочинима полуделих људи?

Зато, ту очиту милост Христову која свима прија, треба искористити за лични поправак и упорну личну веру у победу добра и сада и увек, да би тиме мотивисани добро чинили без обзира што слепци и даље чине и кују зло себи и другима...
 
Ovo je meni, takodje, palo na pamet. Poredio sam druge, politeisticke religije sa hriscanstvom, islamom i sve one cine coveka zivim. Ne osudjuju ga, ne plase ga.
Nema ni jedne religije koja te neće barem nečim uplašiti. Ako već sam nisi
shvatio u kakvom si položaju, neko ti mora to objasniti. Mada obično ljudi
i sami shvate da nešto nije kako treba, pa zato i potraže odgovore u
religijskim učenjima. Možeš da budeš najobrazovaniji čovek na svetu,
možeš imati sve pare ovog sveta, šta god, a opet si podložan bolestima,
starenju i smrti. Religije ti moraju reći u kakvom si položaju, ali to nije
bezizlazna situacija. Dok u zvaničnom obrazovanju tu informaciju nećeš
naći. Prosto ti kažu da je to tako. Da je to prirodno, normalno i da se sa
time treba pomiriti. Pa, pomiri se onda.
 
Већ се повећава број хришћана а смањује атеиста. Не пратиш статистику са пописа у свету.
Brojevi nisu od značaja. Ja mogu da kažem nekom statističaru da sam Hrišćanin, a da nisam ušao u crkvu i da se setim vere samo za slavu. U ovim situacijama kada su brojevi u pitanju, to ne znači ama baš ništa.
 
Brojevi nisu od značaja. Ja mogu da kažem nekom statističaru da sam Hrišćanin, a da nisam ušao u crkvu i da se setim vere samo za slavu. U ovim situacijama kada su brojevi u pitanju, to ne znači ama baš ništa.
Значе.
Смањује се само два броја - агностици и атеисти.
Очигледно ниси гледао статистику.
Да се смањује број верника, свима би била битна статистика. Пошто се смањује број атеиста, онда је небитна ? Дакле битна је како се коме допада и како коме одговара ?
У питању је статистика за читав свет.
Сабери све континенте на свету и све људе, и доћи ћеш до тога да се број атеиста смањује.
Дакле говоримо заједнички и комплетно.
То што неком то не одговара то је већ нешто друго.
 
Опусти се, сад је Нови завет... Христос Бог је разобличијо те кољаче и банду, јер га ништа нису слушали, ко и свака руља... ретки си били период кад су били на висини задатка, да не малтретирају друге, већ гледају своја посла...

Шта ћеш, дивљи народ...

Rečeno je da je Sin Božiji došao da ISPUNI ZAKON I PROROKE
i to mačem a ne ljubavlju...!
 
i to mačem a ne ljubavlju...!
Не млати кад не знаш наша тумачења светитељска...

То за мач је рекао јеврејским нацошима и фарисејима, да ће њих да одвоји ратом (и духовним и обичним) од побожних јевреја...

То и ти уклавири, да не бркаш више, нормалне Јеше који су са нама и синагогосатанаше
 
Ovo je meni, takodje, palo na pamet. Poredio sam druge, politeisticke religije sa hriscanstvom, islamom i sve one cine coveka zivim. Ne osudjuju ga, ne plase ga.
Sam koncept Hriscanstva bukvalno deluje robovlasnicki i to ne samo za period Rima, vec i danas. Drzava vas tuce, lopovi podkradaju, losi ljudi nanose zlo ali vi savite glavu i izdrzite. S druge strane, svet je pun nepravde. Ljudima kradu decu, sil##u ih, prodaju ljudske organe, zene drogiraju i salju u prostituciju i kada ce ti ljudi platiti za naneseno zlo? Gde je Bozanska pravda?

Jedan od osnovnih temelja te robovlasničke vere je PRAŠTANJE
aaaa KOME to da se prašta? pa probisvetima koji tlače ljudski rod
oni su to zbog NJIH zamislili, da se NJIMA oprašta
i ti brate mili kada im oprostiš, ti si povukao optužnicu sa pisarnice i to je to.


a ona pričica da se prašta da bi se i tebi oprostilo je jedno energetsko vrzino kolo
jer ti time priznaješ da si grešan i da ima za šta da ti se sudi, samopuneći tranzistor, reklo bi se
hrišćanstvo je ubedljivo NAJOPASNIJA religija jer radi po načelu energetskog UGOVORA
dobićeš ovo ali prvo ono malo! tj ide život večni, al prvo malo ROB JUDEJCIMA da budeš.

goje su u načelu vrlooooo neobrazovane ne zanima ih ništa mahom i zato tako prolaze kako prolaze
kao robovi....i kada imaju visoka naučna znanja, to su opet mahom prazne ljušture bez imalo mozga
sve će neko drugi da reši umesto njih...ima ko se stara i brine...itd...itd...

Не млати кад не знаш наша тумачења светитељска...
То за мач је рекао јеврејским нацошима и фарисејима, да ће њих да одвоји ратом (и духовним и обичним) од побожних јевреја...
То и ти уклавири, да не бркаш више, нормалне Јеше који су са нама и синагогосатанаше

Еванђеље по Матеју 5:17​

»Немојте да мислите да сам дошао да укинем Закон или Пророке. Нисам дошао да их укинем, него да их испуним.

Matej 10:34​

Ne mislite da sam došao da donesem mir na zemlju. Nisam došao da donesem mir, nego mač.




šta ovde tebi nije jasno?
nije ovo što piše nego nešto drugo?
prepravljaš reči Sina Božijeg?
 
Значе.
Смањује се само два броја - агностици и атеисти.
Очигледно ниси гледао статистику.
Да се смањује број верника, свима би била битна статистика. Пошто се смањује број атеиста, онда је небитна ? Дакле битна је како се коме допада и како коме одговара ?
У питању је статистика за читав свет.
Сабери све континенте на свету и све људе, и доћи ћеш до тога да се број атеиста смањује.
Дакле говоримо заједнички и комплетно.
То што неком то не одговара то је већ нешто друго.
Broj ateista jeste mali ali opet mašiš poentu onoga što sam rekao. To što se neko deklariše ovako ili onako ne znači da on to suštinski i jeste. Imaš ljude koji kažu ja sam pravoslavac i onda ode i hebe komšijinu ženu. Tu brojevi ne znače ništa. Kvalitet, a ne kvantitet.
 
Broj ateista jeste mali ali opet mašiš poentu onoga što sam rekao. To što se neko deklariše ovako ili onako ne znači da on to suštinski i jeste. Imaš ljude koji kažu ja sam pravoslavac i onda ode i hebe komšijinu ženu. Tu brojevi ne znače ništa. Kvalitet, a ne kvantitet.
Промашио си поенту приче.
Ако ћемо ја и ти да одређујемо ко је заиста верник, онда да Бога званично ставимо на друго место пошто ми онда знамо боље, зар не ?
И какве то има везе са бројем верника на свету ? Одлазиш у другу причу потпуно.
Нико никог не присиљава да се изјашњава било како.
Људи имају право по закону да се никако не изјасне по питању вероисповести и по питању националне припадности.
Било је и таквих случајева да су се људи изјашњавали као Џедаји, а наравно има и будиста и сл.
Дакле избор је шарен, а сад ако ћемо анализирати шта значи атеиста...
Колико има рецимо атеиста који славе славу зато што им је жена религиозна ?
Јел то прави атеиста који се тако декларише ? Један човек ми је рекао да се венчао у цркви јер је жена то од њега тражила.
Дакле он као верник се није осећао таквим да му се венчавало у цркви.
Па онда шта реално значи бити атеиста и како се атеисти понашају ?
Све то је занимљиво али одосмо у ширину.
 
Промашио си поенту приче.
Ако ћемо ја и ти да одређујемо ко је заиста верник, онда да Бога званично ставимо на друго место пошто ми онда знамо боље, зар не ?
И какве то има везе са бројем верника на свету ? Одлазиш у другу причу потпуно.
Нико никог не присиљава да се изјашњава било како.
Људи имају право по закону да се никако не изјасне по питању вероисповести и по питању националне припадности.
Било је и таквих случајева да су се људи изјашњавали као Џедаји, а наравно има и будиста и сл.
Дакле избор је шарен, а сад ако ћемо анализирати шта значи атеиста...
Колико има рецимо атеиста који славе славу зато што им је жена религиозна ?
Јел то прави атеиста који се тако декларише ? Један човек ми је рекао да се венчао у цркви јер је жена то од њега тражила.
Дакле он као верник се није осећао таквим да му се венчавало у цркви.
Па онда шта реално значи бити атеиста и како се атеисти понашају ?
Све то је занимљиво али одосмо у ширину.
Ja se nisam latio brojeva, ti jesi. Pominješ statistiku. Potpuno nebitna stavka po pitanju moralnosti ljudi. Imaš mnoge denominacije Hrišćanstva na zapadu gde su sveštenici gejevi.
 
Ja se nisam latio brojeva, ti jesi. Pominješ statistiku.
Питао сам те - да се број атеиста у свету повећава, да ли би онда статистика била занимљива ? И битна ? Ниси ми одговорио.
Potpuno nebitna stavka po pitanju moralnosti ljudi. Imaš mnoge denominacije Hrišćanstva na zapadu gde su sveštenici gejevi.
Оде ти у кукурузе, тотално скрећеш са теме.
 
Ja se nisam latio brojeva, ti jesi. Pominješ statistiku.

Слика радне површи_2024-05-18_17-08-21.png

Стани сад. Кад ти тема одговара, онда бројеви нису проблем.
А кад ти не одговара, онда хајде да не причамо о томе.
Јел си обратио пажњу да си сам себи супротан ?

Теби неби, али би другима било занимљиво, тј. увелико би се причало по медијима о томе.
Као што су пре 70 година лагали народ да ће једног дана религија нестати.
Но међутим видимо управо обрнуто да атеизам нестаје.
 
Стани сад. Кад ти тема одговара, онда бројеви нису проблем.
Kako to misliš? U oba slučaja mi brojevi nisu bitni. Povećavao se ili smanjivao broj ateista, to nije prava slika. Kako je društvo, kakvi su ljudi oko tebe je odraz koliko je verujućih i dobrih ljudi. Oni koji slede Hristova učenja, biće dobri ljudi i što je više takvih, društvo će postajati, pa i svet bolji. Ali to se ne dešava, svet degradira u nemoral svakoga dana više i više. Tako da, brojke zaista nisu od značaja.
 
Vera uvek ide ispred znanja znači znanje nikad ne može sustići veru jer što je znanje veće vera je dalja. Zato veru ne treba smatrati nepoželjnom jer ona u suštini privlači znanje a kada joj znanje priđe ona opet pobegne ispred daleko i sve tako možda do u nedogled .....
 
Vera uvek ide ispred znanja znači znanje nikad ne može sustići veru jer što je znanje veće vera je dalja. Zato veru ne treba smatrati nepoželjnom jer ona u suštini privlači znanje a kada joj znanje priđe ona opet pobegne ispred daleko i sve tako možda do u nedogled .....
ГНОСЕОЛОГИЈА СВЕТОГ ИСААКА СИРИНА
https://svetosavlje.org/gnoseologija-svetog-isaaka-sirina/5/
СветиИсакСирин.jpg


III

ТАЈНА САЗНАЊА
По учењу Светог Исака Сирина постоје две врсте знања:

знање које претходи вери и
знање које се рађа од вере.


Знање које претходи вери јесте знање физичко, природно (γνώσις φυσική), а које се рађа од вере јесте знање духовно (γνώσις πνευματική). Природно се знање састоји у разликовању добра и зла, а духовно знање јесте осећање тајни (αιοϋησις των μυστηρίων), осећање онога што је сакривено (τών κρυπτών), гледање невидљивог (τών αοράτων).[1]

Прва је вера – вера по чувењу; њу допуњује, учвршћује, доказује друга вера, вера по созерцању (πίστις τής θεωρίας) вера по виђењу.[2]

Ослобођење од физичког, природног знања услов је за стицање духовног знања.[3] То бива вером, јер у подвигу вере човека осењује нека “непозната сила”,[4] која оспособљује човека за духовно сазнање. Заплете ли се човек у мрежу природног сазнања, теже му је извући се из ње него из железних окова; његов је живот – живот на оштрици мача.[5]

Када човек крене путем вере, мора напустити старе методе сазнања и не враћати се на њих, јер вера има своје властите. Тада физичко, природно знање престаје, а духовно настаје, јер је природно знање – “противно вери. У свим својим дејствима вера је нарушење закона сазнања, сазнања не духовног[6] већ физичког.
Главна одлика овог природног сазнања састоји се у томе што се оснива на истраживању и на својим методима испитивања. А то је знак сумње у истину. Вера пак захтева чист и прост начин мишљења, који је далек од сваког лукавства и метода истраживања. Они се противе један другоме. Дом вере је младалачка мисао и просто срце. Јер је речено: Прославите Бога у простоти срца свог (Кол. 3, 22), и: Ако се не повратите и не будете као деца, нећете ући у царство небеско (Мт. 18, 3)
 
Kako to misliš? U oba slučaja mi brojevi nisu bitni. Povećavao se ili smanjivao broj ateista, to nije prava slika. Kako je društvo, kakvi su ljudi oko tebe je odraz koliko je verujućih i dobrih ljudi. Oni koji slede Hristova učenja, biće dobri ljudi i što je više takvih, društvo će postajati, pa i svet bolji. Ali to se ne dešava, svet degradira u nemoral svakoga dana više i više. Tako da, brojke zaista nisu od značaja.
Тачно брате...

Од значаја је само наша близина или удаљеност од Христа... Квалитативно је ''мерење'' вере, а не квантитативно, јер нисмо социолози и психолози него Хришћани...

Њоме (близином Богу) се прави ''статистика'' јер она посматра све ствари кроз призму Христову ЛИЧНОСНО и никад парцијално...

Зато то личносно увек обухвата целост, холизам... Иначе занимљива је игра речи холизам, јер значи и светост, а не само свеукупоност нечега...

Светост је мерило, оно показује велику и целу слику предмета који сагледаваш...
 
ГНОСЕОЛОГИЈА СВЕТОГ ИСААКА СИРИНА
https://svetosavlje.org/gnoseologija-svetog-isaaka-sirina/5/
Pogledajte prilog 1549879

III

ТАЈНА САЗНАЊА
По учењу Светог Исака Сирина постоје две врсте знања:

знање које претходи вери и
знање које се рађа од вере.


Знање које претходи вери јесте знање физичко, природно (γνώσις φυσική), а које се рађа од вере јесте знање духовно (γνώσις πνευματική). Природно се знање састоји у разликовању добра и зла, а духовно знање јесте осећање тајни (αιοϋησις των μυστηρίων), осећање онога што је сакривено (τών κρυπτών), гледање невидљивог (τών αοράτων).[1]

Прва је вера – вера по чувењу; њу допуњује, учвршћује, доказује друга вера, вера по созерцању (πίστις τής θεωρίας) вера по виђењу.[2]

Ослобођење од физичког, природног знања услов је за стицање духовног знања.[3] То бива вером, јер у подвигу вере човека осењује нека “непозната сила”,[4] која оспособљује човека за духовно сазнање. Заплете ли се човек у мрежу природног сазнања, теже му је извући се из ње него из железних окова; његов је живот – живот на оштрици мача.[5]

Када човек крене путем вере, мора напустити старе методе сазнања и не враћати се на њих, јер вера има своје властите. Тада физичко, природно знање престаје, а духовно настаје, јер је природно знање – “противно вери. У свим својим дејствима вера је нарушење закона сазнања, сазнања не духовног[6] већ физичког.
Главна одлика овог природног сазнања састоји се у томе што се оснива на истраживању и на својим методима испитивања. А то је знак сумње у истину. Вера пак захтева чист и прост начин мишљења, који је далек од сваког лукавства и метода истраживања. Они се противе један другоме. Дом вере је младалачка мисао и просто срце. Јер је речено: Прославите Бога у простоти срца свог (Кол. 3, 22), и: Ако се не повратите и не будете као деца, нећете ући у царство небеско (Мт. 18, 3)
Razumem da ima ljudi koji sebe vide samo u nekom duhovnom svetu ali ne slažem se zanemarivati materijalni svet. Ovim tekstom se objavljuje rat nauci i to nije dobro jer je i materijalni svet od istog tvorca kao i duhovni. Ako neko misli da je u duhovnom svetu raj mislim da se prevario jer ni tamo nije sve idealno.
 
Razumem da ima ljudi koji sebe vide samo u nekom duhovnom svetu ali ne slažem se zanemarivati materijalni svet. Ovim tekstom se objavljuje rat nauci i to nije dobro jer je i materijalni svet od istog tvorca kao i duhovni.
Па није исто природна наука и духовна наука... Прочитај поново онај текст, не можеш се нечим приземним обожити...

Приземност је проблем природних наука...

Не може више - духовно, да подлеже нижем - природном... већ

Ниже подлеже вишем и то је то...

Срећа је у томе да постоји ПРЕЛАЗНИ процес, који то ниже подиже у више, тако да не искуључују једни друго док се развијају ка бољем, уступајући место смртног тела, месту бесмртног духа...

Кад се развију у правом смеру, шта ће ти горе, кад имаш боље?

Ako neko misli da je u duhovnom svetu raj mislim da se prevario jer ni tamo nije sve idealno.
КАд дођеш до Духа, разумећеш духовно...

Овако интелектуално да посматраш оно што је надинтелекуално (дух) испада фантазија и заношење ум...

тек ум и дух треба да схватиш, а да раја и његовог места у духовном има много далеко од тога што ти још фали...
 

Back
Top