Nove cene drzavnih obdanista

Osecam se pozvana da reagujem posto sam ja otvorila temu. Posto su mi simpaticni d-mol kao moj lokal patriota i codemaker kao jedan divan tata, volela bih da ova tema mozda ode u smeru sta svako zamera obdanistu koje koristi ili ima, ili pohvali. Mislim da bi to puno znacilo mamama koje tek treba da upisu decu u obdaniste. Evo ja mogu da kazem nesto za obdaniste Cerak. Ocigledan je nedostatak finansijskih sredstava. Ne znam kada je zadnji put kreceno, prolaz izmedju jaslica i vrtica zabranjen jer postoji mogucnost da se srusi plafon. Namestaj star i nacet. WC velicinom prilagodjen deci, ali bez daske za solju, peskira. Vratanca izmedju wc solja u raspadu. Vaspitacice u starim i dosadnim keceljama. Svaka 2-3 meseca dolazi fotograf iz foto radnje Diznilend i slika decu za silne pare, a deca na slikama tuzna i uplasena. Trazila sam od vaspitacice da se moje dete vise ne slika. Posebna prica kada je za snimak priredbe trazio 700din, EEEJJJJJJJJJJ 700din za DVD. Lopovluk, podrzan od nekoga ko ne dozvoljava nijednom drugom fotografu da pristupi obdanistima na Cukarici. Letovanje ili zimovanje za 12000din po detetu, a ja ih imam dvoje, ma zar nije malo mnogo nekome da se ugradi itd,itd. Sa druge strane vaspitacice koje uce decu pocevsi od higijenskih navika, preko crtanja flomasterima, vodenim bojama (vec u jaslicama), kolazi, pesmice, ponekad gimnasika. Svaki praznik, godisnje doba obelezeno izlozbom ili priredbom, Mesecno dolazi pozoriste, pa deca imaju priliku da pogledaju razlicite predstave. Obelezavanje rodjendana deteta.(Pronalaze svece da dete duva, pustaju muziku i naprave zurku). A vidi se su izmucene, zapustene, bez para. Govorim znaci samo o vaspitacicama koje su cuvale ili jos cuvaju moju decu. A to je njih znaci 8. Ima i njih svakakvih i u ovom obdanistu, koje ima cini mi se oko 20-25 grupa razlicitog uzrasta. Ako vaspitacica reaguje brze od mene kad moje dete padne (a nisam od onih, ma nije mu nista), mislim da u tu zenu mogu imati poverenje kako se brine o mom detetu. Imala sam naravno u pocetku i neprijatno iskustvo sa jednom vaspitacicom koja se interesovala ko smo mi i odakle nase dete u njenoj grupi kada se kod nje dolazi iskljucivo po preporuci itd. Ali u globalu sam zadovoljna, bar za sada sa vaspitacicama sto je i najbitnije, dok sam smestaj bi mogao biti daleko bolji i lepsi. Volela bih da i ostali roditelji prokomentarisu svoja obdanista, mozda cujem nesto novo i korisno. Svim pozdrav.
 
codemaker:
E bas si me zacudila tim toaletnim papirom.. :)
Ono ko u Skupstini: Poslanik kaze poslaniku - "ti si lopov i baraba, pa posto je to tako tebe treba u zatvor...." Covek dao diagnozu i odmah i resenje bez mogucnosti odbrane :)
Tako i ti meni poturi taj papir, pa posto je to tako, bla, bla :)

Ali, nema problema


Izvini jos jednom molim te, ali ja se jos uvek smejem.
Mislim da je malo kriv PMS, nisam bila bas svoj taj dan, mada ono drugo sto sam rekla u principu stoji i nemam nista protiv privatnih vrtica, ali oni za koje ja znam stvarno ne nude ono sto sam im zamerila, a to su po meni bitnije stavke. Svaka cast tvojoj zeni i svima onima koji se trude da sve to dovedu na pravi nivo.
Moj suprug trenutno radi vrtic za diplomski, pa sam zbog toga malo u toku sto se tice standarda. Veruj mi da ljudi prave vrtice u lokalima u sred sivila, bez dvorista i bez toaleta prilagodjenog uzrastu dece. A o prostoru da ne pricamo. Svi mozemo lako da isaramo zidove i napunimo ih igrackama, to jednostavno nije to.
Poz jos jednom
 
brizna mama:
Osecam se pozvana da reagujem posto sam ja otvorila temu. Posto su mi simpaticni d-mol kao moj lokal patriota i codemaker kao jedan divan tata, volela bih da ova tema mozda ode u smeru sta svako zamera obdanistu koje koristi ili ima, ili pohvali. Mislim da bi to puno znacilo mamama koje tek treba da upisu decu u obdaniste. Evo ja mogu da kazem nesto za obdaniste Cerak. Ocigledan je nedostatak finansijskih sredstava. Ne znam kada je zadnji put kreceno, prolaz izmedju jaslica i vrtica zabranjen jer postoji mogucnost da se srusi plafon. Namestaj star i nacet. WC velicinom prilagodjen deci, ali bez daske za solju, peskira. Vratanca izmedju wc solja u raspadu. Vaspitacice u starim i dosadnim keceljama. Svaka 2-3 meseca dolazi fotograf iz foto radnje Diznilend i slika decu za silne pare, a deca na slikama tuzna i uplasena. Trazila sam od vaspitacice da se moje dete vise ne slika. Posebna prica kada je za snimak priredbe trazio 700din, EEEJJJJJJJJJJ 700din za DVD. Lopovluk, podrzan od nekoga ko ne dozvoljava nijednom drugom fotografu da pristupi obdanistima na Cukarici. Letovanje ili zimovanje za 12000din po detetu, a ja ih imam dvoje, ma zar nije malo mnogo nekome da se ugradi itd,itd. Sa druge strane vaspitacice koje uce decu pocevsi od higijenskih navika, preko crtanja flomasterima, vodenim bojama (vec u jaslicama), kolazi, pesmice, ponekad gimnasika. Svaki praznik, godisnje doba obelezeno izlozbom ili priredbom, Mesecno dolazi pozoriste, pa deca imaju priliku da pogledaju razlicite predstave. Obelezavanje rodjendana deteta.(Pronalaze svece da dete duva, pustaju muziku i naprave zurku). A vidi se su izmucene, zapustene, bez para. Govorim znaci samo o vaspitacicama koje su cuvale ili jos cuvaju moju decu. A to je njih znaci 8. Ima i njih svakakvih i u ovom obdanistu, koje ima cini mi se oko 20-25 grupa razlicitog uzrasta. Ako vaspitacica reaguje brze od mene kad moje dete padne (a nisam od onih, ma nije mu nista), mislim da u tu zenu mogu imati poverenje kako se brine o mom detetu. Imala sam naravno u pocetku i neprijatno iskustvo sa jednom vaspitacicom koja se interesovala ko smo mi i odakle nase dete u njenoj grupi kada se kod nje dolazi iskljucivo po preporuci itd. Ali u globalu sam zadovoljna, bar za sada sa vaspitacicama sto je i najbitnije, dok sam smestaj bi mogao biti daleko bolji i lepsi. Volela bih da i ostali roditelji prokomentarisu svoja obdanista, mozda cujem nesto novo i korisno. Svim pozdrav.



Za uniforme se slazem u potpunosti. Sto se tice raspadanja kod nas nije tako katasrofalno tj opasno po zivot. Vaspitacice stalno prave nov enterijer tako da je vrlo veselo i po hodnicima. A da su stvari dotrajale jesu, medjutim cini mi se da se dosta vodi racuna o higijeni i to sve izgleda vrlo pristojno (ni moj namestaj kod kuce nije bas najnoviji). sto se tice Diznilenda, jesu skupi. Ali bas sam juce pricala sa nekim roditeljima kako sva deca super ispadnu, ne znam u cemu je fora. Snimanje jos nisu pominjali pa ne znam nista o ceni, ali 700 din je stvarno mnogo. Zamerku imam na sadrzaj u dvoristu, jer mislim da bi trebao da bude bogatiji. Sa vaspitacicama sam prezadovoljna, i jedna od sadasnjih ima obicaj da kaze, deca su super i sa njima je lako dogovoriti se , problem je ostvariti dobru saradnju sa roditeljima.
Najbitniji pokazatelj za mene je sto moja cerka obozava da ide u vrtic i ako je ona zadovoljna sta ja imam da trazim vise.
Sad moram da idem, ako se setim jos necega kasnije, javicu se.
 
d-mol:
Izvini jos jednom molim te, ali ja se jos uvek smejem.
Mislim da je malo kriv PMS, nisam bila bas svoj taj dan, mada ono drugo sto sam rekla u principu stoji i nemam nista protiv privatnih vrtica, ali oni za koje ja znam stvarno ne nude ono sto sam im zamerila, a to su po meni bitnije stavke. Svaka cast tvojoj zeni i svima onima koji se trude da sve to dovedu na pravi nivo.
Moj suprug trenutno radi vrtic za diplomski, pa sam zbog toga malo u toku sto se tice standarda. Veruj mi da ljudi prave vrtice u lokalima u sred sivila, bez dvorista i bez toaleta prilagodjenog uzrastu dece. A o prostoru da ne pricamo. Svi mozemo lako da isaramo zidove i napunimo ih igrackama, to jednostavno nije to.
Poz jos jednom
Slazem se. I ja sam video privatne vrtice, koji ne zadovoljavaju ni najnize standarde. Jednostavno natrpaju decu u jednu sobu, nabacaju igrackica i paze da se ne poubijaju. Nema nikakvog organizaovanog rada, da program rada, koji je u skladu sa propisima i ne pominjem.
Ako neko zeli da taj posao obavlja kako valja, potrebno je dosta ulaganja i radnika zaposlenih, pa samim tim i zarada nije onakva kakvu mnogi pretpostavljaju da vlasnici vrtica imaju.
Ali, vremenom ce sve leci na svoje mesto, pa tako i kod nas.

Sto se tice rada u drzavnim vrticima, sta drugo da kazem osim da citiram suprugu, nakon sto je napustila drustveno obdaniste (18 godina rada) i osnovala svoje: "rodila sam se ponovo..."
A to nije rekla zbog eventualnog novca kojeg zaradjuje sada.
 
Са закашњењем одговарам скептицима. У књизи Нови светски поредак, аутора Ралфа Еперсона, пронашао сам податак да су деца која се дају у дневни боравак «изложена свим врстама бактерија, вируса и паразита», и да «бивају изложена вирусу грипа 12 пута више, а 15 до 20 пута више оболевају од других болести него деца под негом својих мајки.»

Да су обданишта право место за децу, не би харвардки професор Бери Вајт дао следеће упозорење родитељима:

«Молим вас да не поверавате задатак подизања вашег детета никоме другоме, ако немате веома оправдан разлог, бар не прве три године живота вашег детета.»

Па ви размислите још једном да ли је паметно децу поверавати институцијама Новог светског поретка.
 
Moj Stele ide u privatan vrtic koji me mesecno dere za 10 000 din. Mada sto jes' jes' stvarno sam zadovoljna njihovim radom.Odvoje dovoljno vremena za svako dete. Iako je iz vrtica doneo i neke ne bas tako dobre stvari, npr. poceo je da se suta, da gura drugu decu da ne da svoje igracke, veliki je broj dobrih stvari koje je tamo naucio, a najbolja od svega je sto je naucio da jede. Ne mislim samo da jede sam, vec da jede kad se jede i gde se jede. Naucio je da spava sam, da ide na nonu... Posto sam iz NS znam da su ovde drzavni vrtici bili oko 2500 a sad ne znam koliko je, mozda 3000. Mi nazalost nismo primljeni na konkursu i iskreno ne znam kako cu izgurati sa ovim izdatkom ako nesto ne uspem da sredim. Podmiticu neku vaspitacicu...:lol: A slazem se da postoje i privatni vrtici koji ne zadovoljavaju standarde. Kad sam ja isla da gledam vrtic zaprepastilo me to sto su deca u jednom vrticu u NS-u zatvorena u 2 prostorije ceo dan. Unutra je bilo toplo, zagusljivo, tamno, cvak nemaju ni dvoriste, a da ne pricam da se se iz vrtica direktno stupa na ulicu koja je jako prometna i koja ima samo mali trotoarcic. Uzas....:cry:
 
Kragujevac sada

ovo pismo je upuceno svim medijima pre par dana, od kojih se vecina i odazvala.

Poštovani...

Pišem vam ovaj mail u nadi da će te pročitati i pozvati na razgovor,jer je ovo tema za televiziju i novine.

Grad Kragujevac

Pišem u svoje ime,ali nisam jedini koji se juče suočio sa ovim problemom.
Naime dobili smo uplatnice za obdanište na kome je napisana cena od 10.243,00 din.
Uplatili smo za Jul(akontacija) 2.201,00 din.Tada je obdanište koštalo 4500 dinara na osnovu proseka plate iz 2008 godine!!!.Stiglo je da treba da doplatimo do cifre od nešto više od 9000 dinara za Jul takođe i akontacija za avgust 4500 dinara.
Sve ukupno navedeni iznos od 10.243,00.
Ostali smo ja i supruga bez teksta.Ne samo da nemamo taj novac,nego i da ga imamo da li je ovo sve normalno!Radjene su nove cene obdaništa na osnovu starih proseka iz 10,11,12 meseca 2008 godine,kada smo imali veći prosek i kada se radilo.Zaposlen sam u Eroziji a moja zena kod privatnika.Obdanište je preko 9000 dinara!Za JEDNO DETE!
Zadnjih 6 meseci moja plata je 20000 hiljada prosek a zena 17000.I po tom proseku mi nikako ne spadamo u tu grupu bogatih,nego siromašnih a treba da plaćamo po skoro najvećoj ceni.
Kao što znate cela godina je loša i jedva sastavljamo kraj sa krajem iako smo pripadali srednjem staležu,ja sam Građ.tehničar a žena Mašinski inženjer,sada smo u situaciji da se osećemo kao otpad ovog društva.
A priča o natalitetu je za neku drugu zemlju,pa ko da ih hrani,oblači i pošalje u obdanište!A nemamo ga gde...
Tako da je od jutros bio red u Decijoj ustanovi, jer su ljudi bili na ivici sloma.Ja sam ušao prvi i rekao situaciju da NE MOŽE DA SE RADI NOVI CENOVNIK NA OSNOVU STARIH PROSEKA IZ 2008 GOD.Mi ne živimo u 2008 godini nego je Avgust 2009 i plate su duplo manje a žene nije primila porodiljsko od Aprila meseca!!!!
Nisu znali šta da mi kažu,rekli su mi da je gradsko veće tako odlučilo.Otišao sam kod Slavice Saveljić,koja je u opštini zadužena za ta obdaništa i član gradskog veća.Naravno nije me primila!
Moj kum koji živi u Beogradu,plaća najveću cenu za obdanište tamo a to je 7500 dinara.a prosečni građani oko 3000 dinara.U novom sadu je još manje,U G.Milanovcu 2500 dinara za sve isto, u Jagodini,Svilajincu....
Pa zar u ovoj dolini gladi da za decu bude najskuplje!Nismo ni svesni koliko nemamo.
Molim vas da pokrenete ovu temu i da postavite pitanje zašto se uzimaju stari proseci za nove cene,kad je većini smanjena plata drastično.I šta biva ako u toku godine jedan roditelj ostane bez posla!!!I dalje plaća isto.
Oprostite zbog mozda jakih reči,ali imamo problem.
Inače su rekli u dečijoj zaštiti da će ići u obdanište samo ko to može da plati a ostale će da ispišu!!Zaprepašten sam.Platićemo, al po kojoj ceni i na osnovu kojih proseka?.a i šta će nam ustvari deca…


Predrag Milošević
ul.Ante Plazibate 7
Kragujevac

065 648 8670
034 357 597

P.S Dosli su danas predstavnici,televizije Kanal 9,b92,RTS-a,Televizije Kragujevac,novina Kragujevackih i koji su na licu mesta uzeli od mene intervju,kao i od Slavice Otovic(direktora Decije ustanove "Nada Naumovic") koja nas je uputila na Gradsko vece koje je donelo tu suludu odluku,i koji ce pokusati da pomognu da ova tragedija za sve nas izadje na videlo u sirim razmerama.Pa ce od ponedeljka posetiti celnike grada koji su ucestvovali u ovome.Pomozite nam i vi...
 
I u Nisu su najavili poskupljenje ali tek od septembra.Najveca cena do sada je bila oko 9500. Mi smo za klinca placali oko 2400 jer suprug nije u radnom odnosu a moja plata je 29000. Sada ce najveca cena biti oko 13000.Znam da se ovde dokumentacija obnavlja svakog septembra i ako ne odneses stize ti puna cena ali moze da se isparavi kad odneses sve sto treba.
 
Svaka cast MM - ne treba im dozvoliti da se tako ponasaju, a pred izbore su svima kao deca najvaznija.
Nego imam jedno pitanje za sve: jel uopste vredi konkurisati za jaslice ako nisu oba roditelja zaposlena? Jel postoji pravilo da moraju roditelji biti zaposleni, ili samo oni imaju prednost?
 
ова тема ми се чини као најзгодније место да питам: колико кошта државни вртић у београду, пошто сам чула да су повећали цене и да маса родитеља исписује децу (додуше, старију, а не јаслички узраст!)
хвала унапред на одговорима!
 

Back
Top