Ninjutsu

Ninjutsu ne da je smesna stvar nego je to....ma nemam reci.

Ninjutsu kao ratnicka vestina nije smesna. Barem je ja ne posmatram kao nesto smesno i neozbiljno, ne u kontekstu srednjovekovnog Japana. To je spijunsko diverzantska vestina. U tom razdoblju vrlo korisna, pa i dugo dugo nakon tog razdoblja je mogla biti korisna. Ili barem dobar deo te vestine. Sve do perioda kada je u svetu vojna doktrina i vojna i spijunska tehnologija pocela ekstremno rapidno da napreduje(a to je fakticki tek posle Drugog svetskog rata). Tu vec mogucnost delovanja vestine ninjutsu zaista postaje izlisno. Dakle, vestina ninjutsu u kontekstu vremena u kom je nastala je jedno i u tom kontekstu nije smena, a druga stvar je to sto danas u moderno doba kada je tehnologija otisla toliko napred, nema potrebe za takvim spijunsko-diverzantskim vestinama(jer postoje savremenije i naprednije metode). Ali to ne znaci da nesto od tih vestina ne bi moglo biti korisno, u nekim bas ekstremnim situacijama npr gde nije moguce imati visoku tehnologiju, opremu i sl. Sto se tice price o borbi jedan na jedan i borbi bez oruzja i sl, noviji pogledi na zapise o ninjutsu pokazuju da to po svemu sudeci nikad i nije bila ta vrsta vestine. Nije bila borilacka, vec ratna. Dakle, ni u srednjovekovnom Japanu.I juce sam napisao da mislim da ova tema i ne spada u deo o borilackim vestinama, vec u deo o specijalnim taktikama ratovanja. Primarni zadatak i cilj nindze i nije bio da ide okolo i da trazi protivnike sa kojima ce da se bije jedan na jedan, niti je zadatak nindze bio da trazi borbu, vec upravo suprotno da izbegne direktnu borbu koliko je to maksimalno moguce, a da opet efikasno obavi zadatak. Jer zadatk nindze i nije bio borba, vec spijunsko-deverzantski rad. A to znaci: da se neopazeno ili otvoreno prerusen ubaci u neprijateljsko okruuzenje i da tamo ostane prikriven kao deo tog okruzenja i prikuplja informacije(koje prosledjuje grupi spolja). Ili da se ubaci u neprijateljsku pozadinu, da prikupi informacije, izvede diverziju, podmetne pozar i da zbrise, ili ubije nekog(najcesce tehnikama davljenja, upotrebom otrova i sl). Dalje, nindze su retko radile kao pojedinci, to su retko bile solo akcije, vec upravo suprotno, to su bile grupne akcije(najcesce po cetiri pet grupa od 10 ljudi). Dok jedni upadaju u zamak, drugi istovremeno prave diverziju da odvrate paznju, treci su rezerva za slucaj potrebe da stite odstupnicu pri povlacenju, cetvrta grupa je na mestima izvan mesta napada(umesto likvidiranih strazara sa namerom da zbunjuje)..itd. Prema tome, ninjutsu je po svemu sudeci bio baziran na taktici sistemskog i grupnog delovanja. A ne nekakvom fajtu jedan na jedan i sl.. U zapisu koji je ostavio Chikamatsu Shigenori 1735(koji je bio samuraj i istovremeno i poznavalac shinobi jutsu(ninjutsu) u zapisu koji sadrzi 70% vestina Iga i Koga, on kaze:'shinobi uvek treba da rade u grupama. Svaka grupa mora imati svoj jasno definisan zadatak, kako bi napad uspeo'.
 
Poslednja izmena:
Ma Nindzustu je koristan za dansnjicu kao i casovi baleta.I baletani su spretni, jaki (treba da dignes ribu od 50 kg jednom rukom itd) razgibani skocni itd,dakle imaju sveobuhvatan program jacanja tela. Kao i nindze ;) Ljudi se zamajavaju glupostima,aikido,nindzica blabla neka krenu na boks ili kikboks gde se sparinguje i siba,naucis i da primis udarce.
 
Al, poenta je sto ninjutsu ne treba posmatrati sa aspekta borilacke vestine,niti u ninjutsu treba traziti one kvalitete, onu primenu, koje ima tipicna borilacka vestina. ;) Po mom misljenju treba razgraniciti borilastvo od taktickog ratovanja. U tom kontekstu istorijski izvorni ninjutsu treba sagledavati kao takticku vestinu ratovanja, specijalnog rata. I ja sam do skoro mislio da je ninjutsu ono sto propagiraju u Bujinkanu i slicno, al kada sam poceo detaljnije pratiti ono sto na tu temu pisu i sami Japanci(koji se bave istorijom ninjutsu) kao i drugi koji se ozbiljnije bave istrazivanjem istorisjkog ninjutsu, onda sam uvideo da je ninjutsu bio(i ako bi se primenjivao izvorno bio bi) nesto ipak sasvim drugo, da u osnovi nema veze sa borilastvom. To je ratnicka vestina, taktika ratovanja. Pre svega. I Pre svega spijunaze. A za to nije potrebna toliko fizicka snaga niti razgibanost(mislim ne na prvom mestu), vec citav niz drugih vestina i metoda. Ninjutsu je poprilicno slozena vestina, i kada bi zaista postojala skola koja bi u celini praktkovala sve one spektre vestina koje je ivorno obuhvatalo ucenje ninjutsu, mislim da bi mnogi ljudi jednostavno pobegli o toga. Jer ili bi bil razocarani spoznajom sta je u osnovi vestina ninjutsu, ili ne bi imali zeludac za tako nesto, da izdrze. Npr da nauce tehnike mucenja protivnika u cilju izvlacenja informacija, da prave eksploziv, otrove, razne tehnike i metode ozbiljnog prezivljavanja u uslovima spijunsko diverzantskog rada, i sl. I mnogo mi se vise dopada ta spoznaja o izvornom istorijskom ninjutsu, nego ono sto se danas plasira kao 'moderni ninjutsu'(ili ninpo taijutsu). Bez obzira sto kako rekoh licno nisam prakticar, vec samo se zanimam teoretski. Ali smatram da ninjutsu uopste nije kao balet 'bezopasan', kada je rec o metodima specijalnog Ratovanja, iako danas u modernom ratovanju mozda i nema toliko prostora, s obziroma na svu tehnologiju. Recimo da su otprilike danas u modernom ratovanju mozda ruski Spetsnaz ono sto su nekad bile nindze u srednjovekovnom specijalnom ratovanju. Naravno, ne bukvalno, nego otprilike. No ok, svako ima svoje misljenje, nisam imao nameru da namecem nesto ;)
 
Poslednja izmena:
zanimljiv dokumentarac(iz 2012) o ninjutsu, sa istorijskog aspekta. Iako, u ovom dokumenarcu se npr preplicu stare i nove teorije o ninjutsu i nindzama, u osnovi nije los dokumentarac.
 
Poslednja izmena:
Ako neko zeli ratnu vestinu neka krene u legiju stranaca tamo ucis da budes ratnik za 21 vek, cemu uciti nesto sto je beskoristno u golorukoj borbi (a pri tome ti serviraju pricu da je koristno) a sa druge strane je i u ratnom obliku beskoristno, ali bre ljudi 21 vek je imamo vatreno oruzije vec 500 godina gde ces primeniti to sve sto tamo ucis? zastarele ideje vodjenja rata daj smesno.
 
Pa ok, al ovo je tema o ninjutsu i ne vidim zasto bi osporavali pravo ljudima da vole tu vestinu. Sta god ko svrstavao u tu vestinu i kako god je ko posmatrao. Iako kao sto rekoh ta vestina se ocigledno ne praktikuje u onome sto se danas naziva ninpo taijutsu. Mislim, imam neke prijatelje koji treniraju u Bujinkan i koliko sam ja razumeo iz njihove price i objasnjenja tamo ih ne uce ni tehnikama spijunaze, ni mentalnim vestinama, ni tehnikama prikupljanja informacija, ni tehnikama prerusavanja, ni pravljenju otrova niti pravljenju eksploziva...itd Niti tehnikama mucenja, ispitivanja i sl. Barem ne ono sto se nalazi u potvrdjenim densho ninjutsu zapisima koji su istorisjki priznati u Japanu.Uglavnom rade tzv ninpo taijutsu, odnosno borbu bez oruzja, a to zapravo onda ni nije pravi ninjutsu. Ispada da ni ne psotoji prava skola koja interpretira zaista ninjutsu u izvornom istorjskom konceptu, sa citavim spektrom vestina. Uglavnom su izdvojili samo jedan maali segment a koji se odnosi na taijutsu(borba bez oruzja) i na neke tehnike borbe sa oruzjem. Pitanje je koliko je to onda zapravo prava interpretacija ninjutsu. No, svejedno, nek svako uci ono sto voli i zeli. Sve moze imati nekad negde neku makar delimicnu primenu. Mislim popriicno mi zvuci cudno tvrdnja da ni jedna istocnjacka borilacka vestina 'nije primenjiva', barem u recimo ulicnoj borbi u samoodbrani. Mislim, ne zvuci bas logicno, jer su sve te vestine i nastajale i razvijale se kao metodi odbrane i samoodbrane. Bez obzira da li su tradicionalne ili MMA. Dakle, ne govorim sada o ratnickim vec o borilackim vestinama. Bez obzira na to koji je sada vek, u borbi bez oruzja mislim da vecina borilackih vestina i tehnika moze naci barem deo primene. A ako i nema, bar se ljudi rekreiraju i zabavljaju dok ih uce. Iskreno, ja bih voleo da mogu , ali iz objektivnh zdravstvenih razloga nisam u stanju da se bavim ni ratnickim ni borilackim vestinama. Tako da ostaje mi samo da se teoretski i sa istorijskog aspekta zanimam za ratnicke i borilacke vestine, kada vec ne mogu prakticno.
 
Poslednja izmena:
Pazi Ghost,sve to stoji da se desavalo u periodima vazalstva i samuraja u starom Japanu,i da je zavrsilo u periodu kada su samuraji zavrsili.Bila je potreba toga doba da postoje placenici koji su radili za lovu kao i danasnji legionari:"ko vise plati,njega stitimo.Nasuprot tome samuraji su bili njhovi vitezovi ratnici,koji su takodje sluzili nekome u ta stara vremena.Iza njih je ostala Legenda o svemogucim nindzama,koju danas jedino odrzava Hacumi i to van Japana.
Danas ima toliko mogucnosti da se samostalno uce Specijalke,tj. da se nauci "prezivljavanje u prirodi".Sve sto si placenici(nindze) radile nekada i danas se radi u raznim drugim skolama.recimo Saolinci rade slicne stvari,a verujem da je njihova obuka daleko jaca nego nindza iako njihova "strategija" stize iz Kine.Kao i klasican aikido i nindza sistem nema borbi,ponekad se prikazu pomalo u javnosti i to je sve.U japanu sami japanci ne znaju da se igde vezba nindzucu.
Ostaje namsamo legenda i ponegde ljudi uzimaju pare i prikazuju nesto sto moze da se primeni ako se dovoljno dugo vezba,a sve u svemu Nindzucu ostaje u domenu ratnih sistema koji su prevazidjeni u danasnjem modernom svetu.
 
Ne bih se slozio da se to zavrsilo sa zavrsetkom perioda samuraja. Vestina kao vestina je i dalje dugo vremena mogla biti primenjiva, njeni principi i metodisu se mogli primenjivati jos dugo nakon perioda samuraja.Mislim, za spijunsko i diverzantske akcije sve do tamo pred Drugi svetski rat nije bilo adekvatne napredne tehnologije. Nego se radilo uglavnom starim metodama. Pa mislim jedan od najboljih primera je Mata Hari, u toku Prvog svetskog rata. Ona je recimo radila ono sto su u Japanu radile zene koje su bile obucavane u ninjutsu, kunoichi. Princip i metoda je bila vrlo slicna. Ok, nije bila diverzant, ali je bila spijun i atentator. Ko je upoznat sa istorijatom o Mata Hari, znace na sta mislim. I bilo je jos dosta slicnih primera. Pa mislim zar nije Fujita Seiko u Drugom svetskom ratu vodio specijalane timove obucavane bas u ninjutsu, i na samoj akademija Nakano(gde su se obucavali spijunazi i diverzantskim akcijama) koristili su metode ninjutsu. Ok, Japan je izgubio rat reci ce sad mnogi sta im je pomogao taj ninjutsu. Nije im pomogao ali to ne znaci da vestina nije imala korisnu primenu tamo gde je mogla da ima. I koliko je trebalo. Znaci ne bi trebalo sve staviti tacku sa zavrsetkom perioda samuraja. Ok, u danasnjem modernom dobu je mozda i prevazidjeno. To cak i sam kaz jedan od majstora ninjutsu Jinichi Kawakami, soke Ban Iga Ryu. On i sam kaze da je u modernom svetu upotreba ninjutsu u osnovi prevazidjena. Ali, ipak i pored toga i dalje uci one koji su zainteresovani i prenosi to znanje.

Pomenuo si Hatsumija, ne znam meni on deluje kao kvalitetan poznavalac borilacke vestine. E sad, da li je to zaista i ninjutsu, ne znam nisam strucan. Hatsumija cak i osporavaju, cak i neki njegovi bivsi clanovi Bujinkana. Pominjao sam jos u prvom postu istrazivanja koja radi onaj Britanac, bivsi clan Bujinkan organizacije. Covek je okupio tim ljudi oko sebe(pretezno Japanaca), ljudi koji se bave i prakticno tradicionalnim tradicionalnim vestinama borenja i ratovanja i proucavanjem starih densho zapisa i poceo da istrazuje sta je zaista ninjutsu, u starim zapisima. Da demistifikuje dosadasnja shvatanja. I u onome sto je taj Britanac Entoni Kumins do sada proucio i objavio(barem u knjigama koje sam ja procitao) ispostavilo se(ili barem tako izgleda) da ono sto Hatsumi poducava nema utemeljenja u istorijskom konceptu ninjutsu ucenja.I ne samo Hatsumi, nego Niko.Niti u Japanu niti izvan Japana. Ispada da Ne postoji danas autenticna ninjutsu ryu, nigde. Barem ne u smislu onoga sto pise u zapisima koje je proucavao Kumins sa njegovim timom, i barem ne u smislu da se kroz zapise moze dokazati autenticnost koja prati trag ucenja recimo do perioda srednjovekovnog Japana. Tzv oralna tradicija ili usmena prema Kuminsovom misljenju nije dokaziva u istorisjkom smislu. Vec samo pisani dokumenti. Jedna od prvih demistifkacija je da ninjustu nije nikad bio borilacka vec ratnicka vestina, i da se zapravo nikad nije zasnivao na sistemu borbe ono jedan na jedan ili solo(vec najvise grupno, takticki) ili na sistemu taijutsu)borba bez oruzja), vec je to bila vestina spijunaze, deverzija, sabotaze. U citavom spektru znanja ratnickog i borilackog znanja koje su praktikovali samuraji, ninjutsu je bio samo deo. Samuraj je prvo ovladavo tehnikama borenja sa oruzjem i bez oruzja, pa ako bi se pokazao kao visoko profilisan onda je na to obucavan u shinobi no jutsu(ninjutsu). Ali ninjutsu je sasvim drugi jutsu, nesto sto ne treba mesati sa borilastvom jer to ocigledno nije. Izgleda da tu pocinje jos jedna demistifikacija, da su samuraji bili kao uvek jedn a nindze kao nesto drugo. Prema Kuminsu mnogi samuraji su bili istovremeno i obuceni u ninjutsu, nindze. itd itd itd. U danasnjem modernom svetu prevazidjeno je mnogo sta, pa se opet dosta ljudi zanima za to, uce(npr stari zanati itd). Da se razumemo ne propagiram ja da li neko treba ili ne treba da uci ninjutsu. Svako ce sam odluciti za sebe. Mogu reci samo u svoje ime. Licno, kada bih mogao, i kada bi bilo gde postojala zaista Ozbiljna skola, ja bih ucio ninjutsu(ali onaj izvorni a ne ovo sto se danas kod nas prikazuje kao ninjutsu i sl). Prosto eto to me zanima. Ali to bi bio Moj Izbor. Opet kazem moje pisanje ne treba shvatiti kao propagiranje neceg, vec samo kao jedan deo u diskusiji na temu ninjutsu. Prikljucio sam na temu jer eto mislim da je interesantna. I zato sto mene ta tema zanima. I da tu i tamo napisem nesto malo drugacije vidjenje ninjutsu. Nije mi bila namera da bilo koga ubedjujem. Toliko od mene na ovoj temi ;)
 
Poslednja izmena:
Ghost,u pravu si,mnogo vestina u Aziji,ukljucujuci i ninjutsu je nestalo ili ostavilo malo traga.Recimo danasnji mau-tai o originalni su isti jedino sto upotrebljavaju laktove i kolena,sve drugo razlika.I ja bih se slozio da je originalni ninjutsu bio izrazito vojnog karaktera,kao sto su danas Krav Maga,Systema,Legija stranaca,Foke americke,a rucne borbe iz svega toga su prilagodjene danasnjci.
Kao sto sam vec napisao te specijalke mozes i sam da vezbas,nisu ti potrebni "special' instruktori,ili probaj Krav Maga i Systemu,verujem da ces se pronaci u tome.
Ako pak zelis nesto tradicionalno pogledaj Okinawa Uechi ryu,u Srbiji:
 
Ghost,u pravu si,mnogo vestina u Aziji,ukljucujuci i ninjutsu je nestalo ili ostavilo malo traga.Recimo danasnji mau-tai o originalni su isti jedino sto upotrebljavaju laktove i kolena,sve drugo razlika.I ja bih se slozio da je originalni ninjutsu bio izrazito vojnog karaktera,kao sto su danas Krav Maga,Systema,Legija stranaca,Foke americke,a rucne borbe iz svega toga su prilagodjene danasnjci.
Kao sto sam vec napisao te specijalke mozes i sam da vezbas,nisu ti potrebni "special' instruktori,ili probaj Krav Maga i Systemu,verujem da ces se pronaci u tome.
Ako pak zelis nesto tradicionalno pogledaj Okinawa Uechi ryu,u Srbiji:

Hvala na preporuci :) al kao sto rekoh iz zdravstvenih razloga nisam u mogucnosti prakticno da upraznjavam borilacke ni ratnicke vestine. Mada bih voleo da mogu. Inace, vise se ovako zanimam za tu oblast iz razonode i teoretski. A i volim japansku i uopste dalekoistocnu istoriju, tradiciju, kulturu. Sto se tice toga ko je u pravu... kao sto rekoh, ono sto sam napisao procitao sam u izvorima koji su pisali drugi. Prema tome, pitanje je da li su izvori u pravu. A i nije poenta da ja 'budem u pravu', cisto sam se raspisao jer volim tematiku o ninjutsu. :)
 
Poslednja izmena:
Milos:"Danas Sistema nema izrazito vojni karakter.

U pravu si Milose da vise nije toliko vojnog karaktera.Razlog je jednostavan:doslo je do raspada sistem u bivsem SSSR-u,i posto je bilo oficira koji su bili nezaposleni,daj sta das.Stara Systema se upotrebljavala u cisto vijne svrhe i to su je znali uglavnom oficiri(GRU).Danas imas recimo Rukopasniji Boj koji tradicionalno Ruski borilacki sistem.Pazi,rusi su Pametan narod,a i pokazali su kako biju kada su se pojedinci pojavili u Svetu(Fedorenko,Volujev)


Ghost:"Hvala na preporuci al kao sto rekoh iz zdravstvenih razloga nisam u mogucnosti prakticno da upraznjavam borilacke ni ratnicke vestine"

Vidi Ghost,ako nije neka paraliza u pitanju,sve ostalo moze da se Upotrebi.U USA sam imao prilike da gledam coveka u kolicima koji je vezbao odbranu i napad.Iz Uechi ryu-a ti preporucujem da pogledas katu disanja "Sanchin",koja je itekako dobra za organizam:ispravlja kicmu,uci se pravilno disanje iz donjeg stomaka,"masira' sve unutrasnje organe i razvija takozvanu"bio energiju".Ako ikako mozes pokusaj,mozes i samostalno,imas objasnjenja kakse radi.
Pozdrav.
 
Vidi Ghost,ako nije neka paraliza u pitanju,sve ostalo moze da se Upotrebi

Jeste, u pitanju je cerabralna paraliza. Iako nisam u kolicima, mislim nisam nepokretan, ali, ipak paraliza je paraliza. Otezano kretanje, ovisnost o pomoci pri kretanju, losa ravnoteza i ostalo. I samim tim, objektivno, neizvodivo je, znam ;) Mislim, ok, znam da se kaze uvek ono 'snaga volje moze sve', al ipak medicinski gledano fizicki limiti su ipak jasni. A to za tehnike disanja to cu da probam, to bi mozda moglo da funkcionise. ;) Mada, sanchin kata se koliko je meni poznato izvodi u stojecem stavu(kao i sve kate u karate-u, valjda), ne znam kako ce ici i da li ce ici kada neko ima losu ravnotezu, ne moze dugo da stoji i mora da koristi staku kao oslonac ili da se pridrzava za nekog. U svakom slucaju, hvala. ;) :)
 
Poslednja izmena:
Jeste, u pitanju je cerabralna paraliza. Iako nisam u kolicima, mislim nisam nepokretan, ali, ipak paraliza je paraliza. Otezano kretanje, ovisnost o pomoci pri kretanju, losa ravnoteza i ostalo. I samim tim, objektivno, neizvodivo je, znam ;) Mislim, ok, znam da se kaze uvek ono 'snaga volje moze sve', al ipak medicinski gledano fizicki limiti su ipak jasni. A to za tehnike disanja to cu da probam, to bi mozda moglo da funkcionise. ;) Mada, sanchin kata se koliko je meni poznato izvodi u stojecem stavu(kao i sve kate u karate-u, valjda), ne znam kako ce ici i da li ce ici kada neko ima losu ravnotezu, ne moze dugo da stoji i mora da koristi staku kao oslonac ili da se pridrzava za nekog. U svakom slucaju, hvala. ;) :)

Tacno tako Snaga Volje,i pomoli se Bogu da ti da Snage za nemoguce.Secam se citao sam nekih godina je kod Ljube Vracarevica bio covek koji je takodje imao problem, sa paralizom,i uspeo je da se Pokrene.Ako si u Beogradu otidji kod Vracarevica i popricaj sa njim,on ce sigurno znati ko je bio u pitanju.
Velika volja daje veliku Snagu i nista nije nemoguce.Veruj mi da Bog moze da pomogne,moras naci Put do Njega,a najbolji je da sto vise zelis i Verujes u Njega,citaj Sveto Pismo i samo napred,ne kloni duhom.
Mozes,samo ako Hoces,nisi nepokretan,i moze se sve savladati.
Evo ti video sa Nik Vujicicem:
i samo napred
 
Ne javljam se cesto osim da zezam Gay Zlia, ali to necu sada raditi.

@Ghost

Ljubu Vracarevica zaobidji u sirokom luku. Covek je prevarant, a vidim da je poceo i da posustaje sa godinama pa i da lupa sve i svasta. Tvoje oboljenje je ozbiljno i treba se prema njemu tako ophoditi. U Boga ne verujem, tako da te ne mogu savetovati da citas neku knjigu i da se molis posto ni to ne verujem da ce ti pomoci.

Sa druge strane mogu ti preporuciti da procitas ovo poglavlje iz knjige SPORT AND PERSONS WITH DISABILITIES: FOSTERING INCLUSION AND WELL-BEING i to poglavlje koje se bavi osobama sa teskocama i sportom. Mozda ces naci za sebe nesto, ali pored toga ima i nalaza u tom tekstu koji ukazuju na to da vezbe snage za osobe sa cerebralnom paralizom su pokazali izuzetne rezultate, kao i jahanje konja. Ima kod nas hipoterapija, tako da mozda i sa time da probas?

Ako nisi u mogucnosti da radis sa tegovima ili sam mozda mozes da probas sa suspenzijama, koje su odlicna stvar za rehabilitaciju. Znam da su neki ljudi radili sa Tuber gumama, tako da mozda probas da kontaktiras njih i da vidis dal mozes na taj nacin da treniras.

Ja licno nisam trener, ali moja struka psihologa me je dovela u kontakt sa osobama koje su imale problema sa invaliditetom i mogu ti reci da sam video stvarno divne primere toga kako ljudi napreduju. Pozdrav!
 
Ma naravno, svestan sam da tezina fizickih ogranicenja prosto treba i mora da se sagleda realno i da se ne fantazira o necemu sto je realno tesko izvodljivo, Kada sm napisao da bih voleo da mogu da se bavim borilastvom, to sam napisao vise onako kao zamisao i zelju u stilu sta bi bilo kada bi bilo. Bio bih potpuno nerealan kada bih pokusavao nesto za sta prosto i razum, logika, i medicina, i svi koji se bar malo razumeju u cerebralnu ili bilo koji drugi tezi oblik invaliditeta, jasno kazu da je nespojivo. Treniranje borilackih vestina sa teskim telesnim invaliditetom je nespojivo prosto zato sto su ostecenja cesto takva da je narusena motorika, koordinacija pokreta, ravnoteza tela. A u borilastvu duh ne ide bez tela, nista manje nego telo bez duha. Prema tome, ne zanosim se ja necim sto sam i sam svestan da ne bi islo. Napredak je moguc tamo gde su mu realni okviri, i tu ga i treba ostvarivati. A ne po svaku cenu tamo gde nas nasa zelja ili fantazija odvuce. Al barem mogu da diskutujem o borilastvu ratnistvu, i da se za to zanimam citajuci u teoriji. ;) Nego, da ne privatizujem temu dalje, da se vratimo na ninjutsu. ;)
 
Poslednja izmena:
Preko Amazon.com narucio sam i kupio njegove knjige(in Search of the Ninja, Shinobi Traditions, Iga and Koka Skills-Chikamatsu Shigenori, i prevod i analizu Bansenshukai i Shoninki). Kad smo kod Kuminsa, sta mislis o njegovim hipotezama, o njegovom radu? Meni se cini da mozda i nije daleko od istine ono sto on pise i istrazuje. Mislim na to sto se bavi istrazivackim radom u oblasti ninjutsu i tos to dokazuje da istorijski kontkest ninjutsu nije borilacki, vec ratnicki: spijunaza, diverzije. Mada vidim da ga ne podnose clanovi Bujinkana. Valjda zbog toga sto je doveo u pitanje autenticnost Hatsumija, odnosno autenticnost Togakure ryu i ostalih ryua ciji je Hatsumi soke. U stvari nije doveo u pitanje autenticnost toga kao borilacke vestine, vec Kumins tvrdi da to nije ninjutsu. Ko zna sta je od svega toga zaista istina.
 
Poslednja izmena:
Mislim da je u pravu. Jedno vreme sam i sam istrazivao i uvideo dosta rupa. Prvo sto ima instituta u Japanu koji istrazuju istoriju borenja u Japanu i ne priznaju ni Hacumijev ninjutsu niti njega. Druga stvar sto je ninjutsu kakvim ga danas znamo dosta kreiran uz pomoc Holivuda i filmova i jos uvek se fura po toj mistici i naprzenosti.

Ideja oko toga da je Hanzo iskoristio seljake koji su se drugacije borili u ratu je mnogo realnija od one da postoje sela misticnih ratnika. Ljudi su radi da poveruju u mistiku i da se voze po njoj umesto da se ozbiljno posvete treningu. Dosta ljudi koji treniraju ninjutsu koje sam upoznao su przaci, socijalno distancirani i ljudi koji pokusavaju da se definisu u sistemu.

Bilo je te rasprave na borilackom klubu ako se ne varam i tamo su citirali Kuminsa.
 
Pa, Kumins je ukazao na to da se ni u jednom densho ili gunpo no mono ili kaiden zapisu ne moze pronaci jasna nedvosmislena veza da su kao samuraji bili jedno a shinobi nesto sasvim drugo. Dalje, on citira zapise Fujibayashia, kao i zapise Natori Masatakea, zapise Hanzoa(Hanzo 2) a posebno zapise Chikamatsu Shigenoria koji kazu da su shinobi najcesce regrutivani iz ashigaru samurajske pesadije. Cak Fujibayashi to u svojim zapisima preporucuje, da su najbolji regruti za shinobi no jutsu zapravo iz redova ashigaru.. Kao i Tamba Momochi(Sendai). Mada negde se pominje da su Fujibayashi i Momochi jedna te ista sooba, nije razjasnjeno. Elam, izgeda da su mnogi mitovi o nindzama posledica masovne filmske industrije tamo od 80-ih ali i pre toga. Imas jako dobar serijal Shinobi no mono(iz 60-ih, crno beli, osam delova) koji su snimmali sami Japanci. Tamo su nindze prikazane znatno realnije u istorijskom kontekstu ali opet provejava ta romanticarska prica o 'ugnejtenim seljacima, i misticnim selima' koji se bore protiv 'zlih daimjoa...itd Mislim, ok, seljacima je pre perioda vladavine Tojotomi Hidejosija bilo dopusteno da nose oruzje, cak i da upraznjavaju borbe sa macem. Al od 1591 to je bilo dopusteno samo samurajima. Osim toga, Hidejoshi je imao jako kvalitetnu mrezu svojih organa vlasti po celoj zemlji(taj sistem ce Tokugava rezim posle samo usavrsiti), pa samim tim tesko je bilo zamisliti da su seljaci recimo mogli razvijati bilo kakve vestine negde sakriveni u nekakvim organizacijama. A da to ostane neprimeceno. Pa cak i u odvojenim oblastima tesko pristupacnim kao sto su bili Iga i Koga profincije. Organizacija seljaka u vojne svrhe je uglavnom isla kroz dve vrste voje mobilizacije ikke(lokalne seoske jedinice, angazovane od provincijskih samurajskih porodica, najcesce tozama-samurajskih porodica, odnosno onih sa manje poseda i manje politickog uticaja) i preko pesadije ashigaru, u koju su regrutovani najcece seljaci. A izgleda da su upravo ove jedinice(ikke i ashigaru) bile najcece obucavane u shinobi no jutsu(ninjutsu) . Ali sveje to u okviru samurajske klase. Retko kada je bio angazovan neko izvan. Zato, mislim da je realnije ono sto Kumins sugerise, to da su sve vestine borenja i ratovanja srednjovekovnog Japana, realnije za sagledavanje u istorijskom kontekstu, ako se smeste u okvirima samurjaske ratnicke klase, jer je to i logicno. Je ratovanje je bilo njihov poziv, a mogucnost i dopustenost usavrsavanja vestina razumljiva, logicna. Ukljucujuci i specijane ratnicke i takticko gerilske spijunsko-diverzantske vesstine, kao sto je i ninjutsu. Prema tome, Kumins je verovatno u pravu kada ukazuje da nije to toliko msiticna pozadina razvoja ninjutsu. Barem za onaj deo razvoj na tlu srednjovekovnog Japana. Ok, ljudi vole vise misticne i romansirane price, pa im verovatno vise prijaju dozivljaji nindzi kao nekakvih 'misticnih boraca, ratnika senki, koji su kao misticna udruzenja bili suprotstavljeni samurajima, vladajucoj bushi, ratnickoj klasi'. Cak su i Ishikawu Goemona svrstali medju shinobi(nindze), iako prvo nije najjasnije da li je on uopste psotojao, a i ako jeste ima zapisa koji ukazuju da je on izleda bio ono sto Japanci zovu nusubito(provalnik, obijac, lopov). Koji je mozda koristio nesto od shinobi-jutsu, ali to nije dokazano. Dalje, za Hatsumija, ranije sam napisao jos da ja nisam strucan, pa ne znam da li je Hatsumi autentican ili ne, meni deluje da ima solidno znanje iz borilastva barem. Barem ono sto sam gledao na youtube. I ovako na gledanje, Hatsumijeva vestina deluje ok. Al meni to deluje kao da je neki stari sistem koryu vestina, povezan sa taijutsu. To tvrdi i Kumins. I koliko sam primetio on(Hatsumi) samo demonstrira borbu bez oruzja i sa oruzjem. Al nema nige nesto o tehnikama spijunaze, diverzije, prerusavanja, pravljenje eksploziva..itd. Prema Kuminsu, Bujinkan nije ninjutsu. E sad pokusavao da pronadjem da doznam nesto vise o tome ko je zaista bio taj osnivac Togakure ryu, Daisuke Nishina(cak sam i jednog priajtelja koji sada zivi u Japanu zamolio da potrazi neke istorijske knjige na tu temu), ali ima jako malo informacija. Ono sto sam ja nasao na netu do sada, ima malo informacija. Samo stoji na par mesta da je bio na strani Genji klana(Minamoto) u Heiji ratu, da je bio zapravo vazal Genji klana, i da je kao 'posle poraza otisao u Iga provinciju i tamo zapoceo svoj ryu, ali da nema zapisa o tim pocetcima'. Kumins je napisao da ako je i postojala Tokagure ryu da je to najverovatnije bila klasicna samurajska skola ratovanja i borilastva, sa nekim delicima mozda i iz shinobi jutsu.
 
Poslednja izmena:
Gnjec:"Ljubu Vracarevica zaobidji u sirokom luku. Covek je prevarant, a vidim da je poceo i da posustaje sa godinama pa i da lupa sve i svasta.

Mora da ti je Ljuba "povredio" osecanja kada tako pises ti,koji imas akademsko zvanje Psiholog:think:
Ti si psiholog ja sam Borac.Ceo zivot sam proveo po salama i tatamiju i znam da li nesto vredi ili ne.Igrom slucaja kod Ljube sam trenirao davne 1974..Kasnije me je put odveo na savim drugu stranu.
Ljuba je kao i svi Pametni srbi izmislio sistem u sistemu"Realni Aikido",koji ima svoje vrednosti.Mozda ga ti posmatras sa pogresne strane,ali garantujem ti da od onih 100 tehnika od kojih je napravio Real Aikido,ima bar 10 koje se mogu primeniti.
Sto se tice Cerebralne paralize,nije Ljuba u Kontekst,vec vestina,ako se razumemo.Ghost moze da vezba kod bilo koga ko Razume osnove Aikidoa.
Drugo ti kao psiholg treba da Posedujes znanje sta sve moze telo da uradi.Mozda nisi imao prilike da se uveris u to,ali ja ti garantujem da moze puno toga,samo ako se pravilno shvati i krene sa prakticnim radom.
Sve su Sugestije Prihvatljive,do onoga je ko ima problem sta treba da uradi.
Recimo moj problem:diskopatija dugogodisnja(15% smanjena pokretljivost kicme),ali zahvaljujuci borilackim vestinama sam itekako pokretan,i umem da Kontrolisem telo.
Sto se tice Ninjutsu-a,neke 2008 godine sam odradio samo 1 trening sa nindzama.Moje znanje mi je pomoglo da sam recimo mogao da "predosetim"prebacivanje konopca oko vrata radi gusenja i u 97% posto slucajeva sam Zaustavio gusenje.
Ninjutsu kao vojna vestina staroga Japana je istoriska Slika tadasnjih zbivanja,ali garantujem da se poneka tehnika moze upotrebiti,kao sto je na primer kretanje u raznim pravcim.
Svako Dobro.
 
Dosta ljudi koji treniraju ninjutsu koje sam upoznao su przaci, socijalno distancirani i ljudi koji pokusavaju da se definisu u sistemu.

Bilo je te rasprave na borilackom klubu ako se ne varam i tamo su citirali Kuminsa.

Pa.. u pravu si, pretpostavljam da vecina ljudi(bez obzira da li treniraju ili ne) ima filmsku predstavu o nindzma, i prvo tesko prihvata ideju da ninjutsu moze biti nesto sto uopste i nije povezano za borbe ono jedan na jedan, na fajt i tako to, vec nesto ssvim drugo. A zatim, kada i dodjemo do spoznaje i razumevanja cinjenice da je ninjutsu zapravo vestina Ratovanja, gerila, spijunaza, onda je nekako razumljivo zapitati a sta je vrhunac u ovladavanju znanjem u ninjutsu.

Evo, sta npr Kumins kaze oko toga sta je najvisi nivo vestina u ninjutsu(prema zapisima).

Prema njegovim zakljuccima, u tzv nizi nivo, nizi stepen vestina ili stepen znanja u ninjutsu spadaju vestine borenja, taktike, spijunaze i diverzije...itd.Iako, vecina ljudi najpre pomisli obrnuto.

A u visi nivo vestina, u visi stepen znanja u ninjutsu spadaju zapravo razni rituali(cesto vrlo cudni i morbidni), zatim psiholoske i mentalne discipline.

 
Poslednja izmena:

Back
Top