Neverovatne optičke iluzije koje će da vam zbune mozak

krug 1.jpg

Jedna od klasičnih optičkih varki.
Unutrašnji (plavi) krugovi su istih prečnika, iako na prvi pogled izgleda da je levi krug većeg prečnika od desnog, ali to je samo zato što se nalazi unutar manjeg belog spoljašnjeg kruga.
Ako im zamenimo mesta, situacija će biti obratna.
krug 2.jpg


P.S. Inače, ovo je jedan od primera Delboeufove iluzije.
 
Poslednja izmena:
Stvarno, kada se uveliča, vidi se da je "crvena" ustvari crna boja.
Razmišljam koja kombinacija boja ili linija na slici pravi iluziju crvene boje...
Da :lol: Ovo je rad jednog japanskog psihologa koji se bavi proucavanjem optickih iluzija.

Koliko sam shvatio on se ovde igra stapicastim celijama (fotoreceptoske celije) koji se nalaze u mreznjaci oka i odgovorne su za vid u slaboj svetlosti i nisu toliko sposobne da detektuju boje i sa ovim slikama pokusava da ih aktivira i kada nema potrebe za tim.

On tvrdi da okruzivanjem sive nijanse plavom kombinacijom ovih pruga uspeva da zbuni nas mozak koji pokusava da popuni nepostojecu informaciju i tako interpretira sivu nijansu crvenom, iskreno nisam ulazio u vise detalja ali ima jos zanimljivih iluzija slicnog koncepta.


Evo jos jednog primera gde na ovoj slici uopste nema crvene boje :lol:

zEBZMin.jpg



A ovde je auto u stvari crne boje, dok plava uopste ne postoji.

bQyFY8i.png
 
Da :lol: Ovo je rad jednog japanskog psihologa koji se bavi proucavanjem optickih iluzija.

Koliko sam shvatio on se ovde igra stapicastim celijama (fotoreceptoske celije) koji se nalaze u mreznjaci oka i odgovorne su za vid u slaboj svetlosti i nisu toliko sposobne da detektuju boje i sa ovim slikama pokusava da ih aktivira i kada nema potrebe za tim.
...
A ovde je auto u stvari crne boje, dok plava uopste ne postoji.

bQyFY8i.png

Svaka mu čast, čega se setio. Ovo je baš dobar primer optičke iluzije!

A što se druge slike tiče, sad mi bar lakše što crvena boja ipak postoji, a plava je iluzija.
Da su obe boje bile iluzije, odmah bih posetila oftalmologa i psihijatra, da mi urade "veliki servis" očiju i mozga. :lol:
 
Ove neverovatne optičke iluzije će testirati vaše poimanje sveta oko sebe.

1. Bezoldov efekat

Pogledajte prilog 1125674

Vilhelm fon Bezold, nemački meteorolog, otkrio je ovaj efekat koji pokazuje da ista crvena boja izgleda svetlija ili tamnija u zavisnosti od boje koja se nalazi pored nje. Crvena sa leve strane izgleda svetlije sa belom, ali sa desne strane izgleda tamnije kada je okružena crnom.
E, bar ovaj Bezold nije uspeo da me zavara, jer ne vidim razliku u nijansi crvene boje levo i desno. :)
Ili da ja ipak idem na "veliki servis"? :think::sad2: :lol:
 
Pogledajte prilog 1545705

"Plava" i "zelena" pozadina su iste boje.

Evo, izdvojeni delovi polja iz cele slike:

"plava"
Pogledajte prilog 1545724
"zelena"
Pogledajte prilog 1545723
Nije baš "najsrećnije" ispalo ovo moje izdvajanje delova polja, jer sam sve to radila preko telefona. :fdlan:
Moje dete, ne verujući mi da su ovo iste boje na velikoj slici, tražio je proveru na računaru preko neke aplikacije i pao od čuda kada je i aplikacija prepoznala boje kao iste. :D
 
Poslednja izmena:

Back
Top