Несвесно

ННПКИ

Ističe se
Poruka
2.011
Једна од најинтригантнијих тема у психологији је свакако концепт несвесног. Овај концепт је уведен у психологију од стране Сигмунда Фројда, који је сматрао да је несвесно централни део људске психе и да утиче на већину наших мисли и поступака. Фројд је упоредио свесно са врхом леденог брега који извире из воде, док је огроман, невидљиви део испод површине представљао несвесно.

Структура личности по Фројду се састоји од три дела: ид, его и суперего. Ид је извор инстинктивних нагона и жеља, его функционише на основу реалности и покушава да задовољи ид на социјално прихватљив начин, док суперего представља морални компас и стандарде које је особа усвојила од друштва.

Интересовање за несвесно је довело до развоја психоанализе као методе за истраживање унутрашњег света индивидуе и терапије за менталне поремећаје. Психоанализа је имала велики утицај на разумевање људског понашања и на каснији развој других психолошких теорија и терапија.
 
Нема питања
Okaay Ok GIF by MOODMAN
 
Нема питања

Форум је место за дискусију. Уколико се жели да и други корисници форума дискутују о теми, поставља се бар једно питање.

Уколико не постоји жеља да други учествују у постављеној теми, онда је потребно отворити свој блог. На блогу можемо да износимо своја размишљања о многим питањима из свих области.

Да закључавам тему, пошто нема питања?
 
Uvek sa simpatijama razmišljam o natčoveku mada je prošlo mnogo godina otkako sam tu knjigu poslednje pročitala i osećam da treba ponovo.
Kaže: "Bog je mrtav!", ali vernik to shvata drugačije. Nije Bog mrtav, jer je besmrtan, nije stvoren kao što smo mi. Sa čovekom mnogo stvari nije u redu, čak i kad se uspinje da je nešto nad. Nad, nad, nad-obična konverzacija neznanaca na ulici ima zov za nešto "nad".
Mi volimo biti to "nad".
Čega je to proizvod, ID-a, ega, ili superega? Nad, vladanje-ne poistovećivanje, ne hodanje u istim cipelama, obavezno je "nad".
Nastavilo se u tome da nam je zadatak da treba sebe svakodnevno da prevazilazimo, da smo bolja verzija sebe... I da li to uopšte radi?
 
Šta je nesvesno? Da li mi nesvesno pokazujemo svoja osećanja iako ne želimo da ih delimo sa ljudima koje ne poznajemo?
Pa, lakše mi je sa vama, nego sa ljudima koje poznajem i volim, i ne bih rekla da pišem nesvesno. Sve što sam ikad podelila sa vama koje ne poznajem je i te kako svesno. Omakne se ponešto manje svesno, ali ne delim nesvesno ništa.
Možda kasnije mislim da nečega treba da postanem obavezno nesvesna, ali svest je ta koja je sve napravila, istipkala i podelila. Ljudsko nesvesno je malo negde dalje, ipak.
 
Pa, lakše mi je sa vama, nego sa ljudima koje poznajem i volim, i ne bih rekla da pišem nesvesno. Sve što sam ikad podelila sa vama koje ne poznajem je i te kako svesno. Omakne se ponešto manje svesno, ali ne delim nesvesno ništa.
Možda kasnije mislim da nečega treba da postanem obavezno nesvesna, ali svest je ta koja je sve napravila, istipkala i podelila. Ljudsko nesvesno je malo negde dalje, ipak.

Nisam mislila na naš forum. Nisam mislila o društvenim mrežama.

Mislila sam na pravi život, na situacije kada u nekom društvu nesvesno više pričamo o svojim osećanjima a neko ta osećanja može da upotrebi protiv nas, na primer na poslu.
 

Back
Top