Neshto da podelim sa vama, da se nebi zaboravilo

Nijesu Hrvati i Turci veći junaci od nas. Za mnom, braćo, organizovaćemo odbranu. Ja vas vodim u boj. Kao omađijan njegovim rečima, narod se okrenu i pođe za pukovnikom. Novica Gutić izdvoji muškarce od šesnaest do šezdeset godina, formira jsdinicu i postavi front prema hrvatskoj i muslimanskoj vojsci. Formira nevesinjsku brigadu i rasporedi je na borbenu liniju od Lju6ljanice do Dabića polja. Drugi i četvrti bataljon rasporedi u pravcu Nevesinja. Iz doline Neretve, od pravca mora, pokrenu se veliki zbeg srpskog naroda ka Nevesinju. Iz srpskih sela od Čapljine do Mostara potekoše kolone izbeglica ispred hrvatsko-muslimanske vojske, kao da se Neretva zaljuljala i izlila u sela Gabele, Pribilovci, Tasovčići, Hodbine, Pješevce, Bunu, Bijelo Polje, Željuše, Vrapčići, pa sve do Bradine i Konjica. Izbegli muškarci ojačaše Nevesinjsku brigadu. Učvrstiše položaje u pravcu Mostara. Druga laka brdska brigada, pod komandom Baje Pantelja, držala je položaj Bijela — Glavatičevo, prema Konjicu. Na položaj Druge brigade nadovezala se boračka brigada koja je branila teritoriju od Platona do Borka, prema Konjicu. Front dug sto trideset kilometara, s mnogo uvala, stenja, kamenja i čestara, pojačaše novopristigli dobrovoljci iz Crne Gore i Srbije. Srpska komanda saznade da Tuđmanove "zenge" i Alijina Alahova vojska spremaju veliku ofanzivu na Nevesinje. U pomoć Nevesinjskoj brigadi dođoše bilećki sokolovi, četiici vojvode Rada Radovića, i gačanski jurišni bataljon, kao i delovi jedinica fočanske i Trebinjske brigade. Na Mitrovdan, 8. novembra 1992. godine, general Janko Bobetko povede u ofanzivu devet brigada s dvanaest hiljada združene hrvatsko-muslimanske vojske, kojoj se priključila i splitska brigada HVO. Tri hiljade srpskih boraca suprotstavi ss hrvatsko-muslimanskoj vojsci. Iz mostarske kotline odjeknu paljba haubica po srpskim položajima. Srpska artiljerija, s poteza Rabine — Čobanovo polje, uzvrati artiljerijskom vatrom iz tenkova i haubica. Stotine granata proleću jedna pored druge i padaju po položajima. Odjekuje dolina Neretve, drhte prozori na mostarskim zgradama, kao da se planina Velež sručuje na grad. Uznemiri se narod Mostara i Nevesinja. Izašao na ulice i sa strahom sluša zaglušujuću grmljavinu artiljerije. General Janko Bobetko pokrenu svoju pešadiju u boj. Dvanaest hiljada vojnika krenu na srpske položaje. Tri hiljade srpskih sokolova dočeka Tuđmanovu i Alijinu vojsku. Odjeknuše minobacačke granate sa srpskih položaja, krenuše tenkovi, trocevci, protivavionski topovi i "kaćuše" — višecevni raketni bacači, da razaraju Bobetkovu vojsku. Najelitniji deo vojske generala Janka Bobetka, brigada iz Čapljine bojnika Pere Dalmatina, pretrpe slom. Srpski borci je skoro prepoloviše. Bojnika Peru Dalmatina raznese minobacačka granata. Vojska se uzbuni i poče da odstupa. General Janko Bobetko posmatra borbu sa uzvišice kroz dvogled, vidi kako vojnici padaju po zemlji, ne shvata da padaju mrtvi, i uzvikuje: "Forverc, Bobetkova vojsko, forverc..." Čuje uzvike Alijine vojske: "Alahu egber, Alahu egber! Đihad, đihad!" Ali, odjednom i uzvici utihnuše.

— Uh, Bože, pa moja vojska odstupa! — viknu Bobetko, dvogled mu zadrhta u rukama, opet ga prinese očima, suze mu zamagliše vid, protrlja oči, opet pogleda kroz dvogled, i zaprepašćen shvati kako njegovi vojnici u odstupanju padaju po zemlji kao snopovi žita, mrtvi. Jedni tegle ranjenike, drugi nose mrtve, novi padaju, kao da ih sveti Dimitrije seče munjama, iz olovnih oblaka. Suze mu se od muke skotrljaše niz lice, uzdiše i izgovara: "Gdje sam pogrešio? Šta ovo bi s mojom vojskom?" Njegovi komandanti prikupiše izveštaje s ratišta. Janko Bobetko uze od pukovnika izveštaj, pogleda ga i iskolači oči: — Osam stotina mrtvih i tri hiljade ranjenih! kriknu. Pogleda u pukovnika koji mu je doneo izveštaj i jedva izgovori: — Pa ni na staljingradskom frontu ne bih izgubio toliku vojsku. Srpski Mitrovdan u crno nas zavi. U hrvatsko muslimanskoj ofanzivi pogiboše četrdeset dva srpska borca a trista pedeset pet zadobi teže i lakše povrede. Uspeh Srba u mitrovdanskoj ofanzivi utvrdi srpske položaje prema Mostaru i popuni jedinice novim dobrovoljcima. Mladog tenkistu Milomira Vučkovića, kapetana Brana Ivkovića, Tomislava Todorovića i ostale heroje nevesinjske ofanzive sahraniše na nevesinjskom groblju. Ožalošćeni Franjo Tuđman i Alija Izetbegović više nisu pokušavali da udare na Nevesinje, sve do druge nevesinjske ofanzive, 10. novembra 1994. godine, u kojoj je učestvovala samo Alijina Alahova vojska, koja je doživela poraz ravan onom u prvoj, mitrovdanskoj ofanzivi.

hahahhaha, a oni su imali srpskog pjesnika kod generala Bobetka koji je pamtio svaku njihovu riječ. Daj kad si već krenula sa pjesmicama daj onu o oslobođenju Knina.
 
volim kukavice koje registruju novi nick i odmah doputuju na temu gde nemaju srca da pishu pod stvarnim nickom

ili su banovani ili isfrustrirani

A ti si bio pod nechijom suknjom takvih nazhalost ima dok su drugi ratovali vi ste grabili i sad preko neta svirate borbene!

shuti jado shuti!

ili shuti shuti ujko

Prvo malo bolje pogledaj od kad sam registrovan, a drugo stvarno nemam ni zelje ni volje prepucavati se s tobom ili slicnima o stvarima koje ste samo gledali na TV ili slusali od drugih, nazovi boraca, koji se kite tudjim perjem, dok ste vukli serpice po putu i pitali se sta rade one cike sto nose puske.
 
Ти верујеш у ову балијску лаж насталу релативно скоро и то баш на интернету.:eek:

Стварно страшно.

Balijska laz? :hahaha: Evo ga, pravi primjer dezinformirane i srpskom propagandom strvene istocnjacke nejaci. :lol:

Nalazi o Milama kod Visokog objavljeni su jos 1979. godine u Glasniku Zemaljskog muzeja Sarajevo, dakle za vrijeme SFRJ i dok je bravar jos bio ziv. Objavio ih je Pavao Andjelic, Hrvat, zavrsio pravo u Zagrebu, doktorirao u Beogradu, dobitnik niza priznanja za svoje naucne radove za vrijeme bivse nam zajednicke drzave.

Stoga, ucini uslugu svojim mozdanim vijugama prije nego totalno propadnu od nekoristenja i posjeti Zemaljski muzej u glavnom gradu svoje zemlje. Mozda nesto i naucis.

Ajd sad, lagano... :mazi:
 
Prvo malo bolje pogledaj od kad sam registrovan, a drugo stvarno nemam ni zelje ni volje prepucavati se s tobom ili slicnima o stvarima koje ste samo gledali na TV ili slusali od drugih, nazovi boraca, koji se kite tudjim perjem, dok ste vukli serpice po putu i pitali se sta rade one cike sto nose puske.

ma jashta ti sve znash i verujem da si nosao pushku


ti shto su nosali ali zaista nosali nisu neshto prichljivi
 
Prvo malo bolje pogledaj od kad sam registrovan, a drugo stvarno nemam ni zelje ni volje prepucavati se s tobom ili slicnima o stvarima koje ste samo gledali na TV ili slusali od drugih, nazovi boraca, koji se kite tudjim perjem, dok ste vukli serpice po putu i pitali se sta rade one cike sto nose puske.


Nemoj mnogo da je ljutis, stavice te na ignore. Cekaj malo, pa to je dobra stvar.

:hahaha: :hahaha:
 
У Републици Српској је ситуација таква да не може да се заборави. Нема више заборава под паролом братства и јединства. Србија је мало проблематична, неки дижу репиће и намештају гузу, осладила им се ситна парица од Хрвата, али ће и томе доћи крај.

ti sto diceu repice i namestaju boolju su ******, oni se ne racunaju u srbe:rtfm:
 
Balijska laz? :hahaha: Evo ga, pravi primjer dezinformirane i srpskom propagandom strvene istocnjacke nejaci. :lol:

Nalazi o Milama kod Visokog objavljeni su jos 1979. godine u Glasniku Zemaljskog muzeja Sarajevo, dakle za vrijeme SFRJ i dok je bravar jos bio ziv. Objavio ih je Pavao Andjelic, Hrvat, zavrsio pravo u Zagrebu, doktorirao u Beogradu, dobitnik niza priznanja za svoje naucne radove za vrijeme bivse nam zajednicke drzave.

Stoga, ucini uslugu svojim mozdanim vijugama prije nego totalno propadnu od nekoristenja i posjeti Zemaljski muzej u glavnom gradu svoje zemlje. Mozda nesto i naucis.

Ajd sad, lagano... :mazi:

Јеб.о те Павао, чим је та теорија настала 1979, одмах је јасно колико је сати.

http://cafehome.tripod.com/serbdom.htm

Ево ти и документација, доказ да су се босански владари и пре Твртка сматрали Србима.

И прекини да се компромитујеш и изјављујеш глупости.
 
Ljudi, Srbin sam i ucestvovao sam u dosta desavanja u periodu 92-95 ali ovakve gluposti ne procitah odavno.
Nije ni cudo sto nas svet ismeva i omalovazava kad sami o sebi pisemo ovakve stvari.
Bitka ovih ramera je ravna onim iz drugog svetkog rata u najmanju ruku.

Komunjaro to je bila jedina prava bitka u zadnjem ratu i treba da budemo ponosni na nju i njen ishod. Toliko je bilo zestoko da da smo morali da hladimo cevi mitraljeza mokrim krpama.
 
Komunjaro to je bila jedina prava bitka u zadnjem ratu i treba da budemo ponosni na nju i njen ishod. Toliko je bilo zestoko da da smo morali da hladimo cevi mitraljeza mokrim krpama.

Da se razumemo, ja ne osporavam borbu i bitke VRS jer sam i sam ucestvovao u svemu tome, ali osporavam onakav vid pisanja i preuvelicavanja.
I onda nam je neko drugi kriv kad se s nama sprdaju ismejavaju nas i zaj...... gde god stignu.
Ako vec neko pise o tome, a dobro je paranormalna rekla da onaj koje ucestvovao i zna sta je to nece ni da prica puno o tome, neka bar pise onako kako je bilo.
 
Pa da, odmah je jasno da je to balijska internet laz, zar ne? :lol: Vidi se i iz imena, Pavao Andjelic, pravo muslimansko. :lol:

Први пут чујем.:hahaha:

Искрено нисам знао за њега, јер је то о Милама од скора актуелно, али је јасно да се ради о глупости. Глупост равма пирамиди у Високом.:lol:
 
Da se razumemo, ja ne osporavam borbu i bitke VRS jer sam i sam ucestvovao u svemu tome, ali osporavam onakav vid pisanja i preuvelicavanja.
I onda nam je neko drugi kriv kad se s nama sprdaju ismejavaju nas i zaj...... gde god stignu.
Ako vec neko pise o tome, a dobro je paranormalna rekla da onaj koje ucestvovao i zna sta je to nece ni da prica puno o tome, neka bar pise onako kako je bilo.

Jesi ti lud pa tako je bilo. Evo ti jos jedan podatak, posto su bili ubaceni u nasu pozadinu presretnu bolnicka kola sa ranjenikom i zapale zive i ranenika i vozaca. Kazes da si ucestvovao u "dogadjajima" 92-95, bas me interesuje na cijoj strani i gde?
 
Јеб.о те Павао, чим је та теорија настала 1979, одмах је јасно колико је сати.

http://cafehome.tripod.com/serbdom.htm

Ево ти и документација, доказ да су се босански владари и пре Твртка сматрали Србима.

И прекини да се компромитујеш и изјављујеш глупости.

Nikad se ni jedan bosanski vladar nije smatrao Srbinom.

Čak ni pojam nacionalnosti kakvim ga danas smatramo tada nije postojao.

Bosanski vladari su listom bili katolici, osim možda jedne iznimke.

To što je Tvrtko I bio kralj Srba ne smještava ga u Srbe, nego u stranog vladara Srbije.

Nešto slično kao Arpadovići u Hrvatskoj.

Nikad, ali baš nikad Srbija nije bila zapadno od Drine.

Da jeste, ostao bi neki trag, neki manastir pravoslavni koji datira od prije 15.-16. vijeka.

Međutim, ne postoji ni jedan.
 

Back
Top