NELJUBAZNOST

Na primer u PORODICI

Postoji problem idolatrije porodice. Zbog toga je Isus neprestano objasnjavao da je nas primarni poziv, poziv prema Bogu, a ne prema porodici i da je vazniji od lojalnosti prema porodici. To je morao da ponavlja zato sto se borio protiv idolatrije porodice.

Jedan od razloga idolatrije porodice je zastarelo shvatanje ljubaznosti kao vrste uctivosti bez konflikta.
Prava ljubaznost je u iskrenosti i otvorenosti, u izazovu porodici i njenim nerazumnim normama. Ispravna je stvar suprostaviti se drugima, kada osecamo da je to u saglasnosti sa visim principima. Izbeci ovakvu vrstu ljubaznosti, zbog laznog mira u kuci, je kukavicka odluka i izdaja visih principa.

Drugi razlog idolatrije porodice je zloupotreba moci autoriteta. Mnogi roditelji u svom narcizmu, prelaze normalne granice, i pocinju da da veruju i da se ponasaju kao da su zaista bogovi. U nekom smislu, deci njihovi roditelji i predstavljaju neku vrstu bozanstva.

Treci razlog idolatrije porodice je Bozja zapovest o postovanju roditelja. Deca prirodno zele da postuju svoje roditelje. Problem nastaje kada njihovi roditelji nisu dostojni postovanja.
U nameri da, zbog takvog formalnog shvatanja ljubaznosti, podnose represivno roditeljsko ponasanje, mnoga deca su morala da izgrade auto-destruktivne mehanizme unutrasnje kontrole i samozavaravanja. Takvi mehanizmi proizvode teske neuroze.

Cetvrti razlog je taj sto su porodice, kao i sve ostale organizacije, sistemi. Sistemi odbijaju promenu.
Prekrsite porodicnu tradiciju i nema sumnje da ce sistem uzvratiti. Poremetili ste ravnotezu stvari i porodicne norme ce mozda morati da se menjaju.

Tanja 8)


Sta mislite o ovome???
 
Komshinica:
Tačno, devojko (devojčice, ženo, ČOVEČE!)! To jeste jedan od pogleda na ovo pitanje i svaka ti čast kako ga izreče!
Jedini problem nije u tome da je arttim narocito pametna,ona samo pise sto je procitala u Kuli Strazari!Njeno obrazovanje,ljubaznost i nekakva mudrost,je nauceno ponasanje na sastancima j.svedoka.
 
Hektor:
Komshinica:
Tačno, devojko (devojčice, ženo, ČOVEČE!)! To jeste jedan od pogleda na ovo pitanje i svaka ti čast kako ga izreče!
Jedini problem nije u tome da je arttim narocito pametna,ona samo pise sto je procitala u Kuli Strazari!Njeno obrazovanje,ljubaznost i nekakva mudrost,je nauceno ponasanje na sastancima j.svedoka.
Sherlock Holmes da nije i ona mozda ustasa?! :?
 
Hektor:
Komshinica:
Tačno, devojko (devojčice, ženo, ČOVEČE!)! To jeste jedan od pogleda na ovo pitanje i svaka ti čast kako ga izreče!
Jedini problem nije u tome da je arttim narocito pametna,ona samo pise sto je procitala u Kuli Strazari!Njeno obrazovanje,ljubaznost i nekakva mudrost,je nauceno ponasanje na sastancima j.svedoka.
Ja zaista ne znam i ne mogu da znam odakle neko nešto zna, a svoje odobravanje i slaganje sa iznetim mišljenjem izražavam pod pretpostavkom da smo svi normalni i da svi znamo šta radimo.
Svako nosi svoj krst, svako ima svoju savest, razloge, ubeđenja i sl.
Svako ima dušu.
Pozdrav svima.
 
Citav roman pises o ljubaznosti i o neljubaznosti.
najjednostavnije-ljubaznost je pristojna komunikacija i za to je potrebna samo dobra volja i obrnuto od toga za neljubaznost.A kad je neko iskreno ljubazan onda se to naziva srdachnost sto se ne bi moglo reci za sve propovednike jer u pozadini njihove ljubaznosti je interes
 
argonaut:
Hektor:
Komshinica:
Tačno, devojko (devojčice, ženo, ČOVEČE!)! To jeste jedan od pogleda na ovo pitanje i svaka ti čast kako ga izreče!
Jedini problem nije u tome da je arttim narocito pametna,ona samo pise sto je procitala u Kuli Strazari!Njeno obrazovanje,ljubaznost i nekakva mudrost,je nauceno ponasanje na sastancima j.svedoka.
Sherlock Holmes da nije i ona mozda ustasa?! :?
Ma neeeeeeeeeeeeeeee!
Ja sam u stvari u Pentagonu, a ovde na tajnom zadatku………..
:D :wink:

:lol:
 
mandrak-21:
Citav roman pises o ljubaznosti i o neljubaznosti.
najjednostavnije-ljubaznost je pristojna komunikacija i za to je potrebna samo dobra volja i obrnuto od toga za neljubaznost.A kad je neko iskreno ljubazan onda se to naziva srdachnost sto se ne bi moglo reci za sve propovednike jer u pozadini njihove ljubaznosti je interes

Nije ti losa ideja da napisem roman…
A ako je u pozadini ljubaznosti interes, to i nije ljubaznost…
8)
 
arttim:
Na primer u PORODICI


Jedan od razloga idolatrije porodice je zastarelo shvatanje ljubaznosti kao vrste uctivosti bez konflikta.

Bravo za ove tekstove. Pa upravo je u navedenoj recenici nasledje nase patrijarhalnosti koje se produzilo i u rigidnom i laznom komunistickom(ako ovo nije contradicio in adjekto)moralu. Potcinjavanje pater familiasu je u nasoj svesti duboko ukorenjeno i neka vrsta pretece konzervativne politicke ideje i toliko hvaljene sabornosti koja se shvata kao opstanak palanke...kao duha plemena u agoniji. :wink: Dok svest pojedinca o neophodnosti gradjanske revolucije ne dodje do svakog pedlja Grada,bicemo u postojecem "stanju ljubaznosti"...koja nije nista drugo do puka autoritarnost.
 
arttim:
Na primer u PORODICI

Postoji problem idolatrije porodice. Zbog toga je Isus neprestano objasnjavao da je nas primarni poziv, poziv prema Bogu, a ne prema porodici i da je vazniji od lojalnosti prema porodici. To je morao da ponavlja zato sto se borio protiv idolatrije porodice.

Jedan od razloga idolatrije porodice je zastarelo shvatanje ljubaznosti kao vrste uctivosti bez konflikta.
Prava ljubaznost je u iskrenosti i otvorenosti, u izazovu porodici i njenim nerazumnim normama. Ispravna je stvar suprostaviti se drugima, kada osecamo da je to u saglasnosti sa visim principima. Izbeci ovakvu vrstu ljubaznosti, zbog laznog mira u kuci, je kukavicka odluka i izdaja visih principa.

Drugi razlog idolatrije porodice je zloupotreba moci autoriteta. Mnogi roditelji u svom narcizmu, prelaze normalne granice, i pocinju da da veruju i da se ponasaju kao da su zaista bogovi. U nekom smislu, deci njihovi roditelji i predstavljaju neku vrstu bozanstva.

Treci razlog idolatrije porodice je Bozja zapovest o postovanju roditelja. Deca prirodno zele da postuju svoje roditelje. Problem nastaje kada njihovi roditelji nisu dostojni postovanja.
U nameri da, zbog takvog formalnog shvatanja ljubaznosti, podnose represivno roditeljsko ponasanje, mnoga deca su morala da izgrade auto-destruktivne mehanizme unutrasnje kontrole i samozavaravanja. Takvi mehanizmi proizvode teske neuroze.

Cetvrti razlog je taj sto su porodice, kao i sve ostale organizacije, sistemi. Sistemi odbijaju promenu.
Prekrsite porodicnu tradiciju i nema sumnje da ce sistem uzvratiti. Poremetili ste ravnotezu stvari i porodicne norme ce mozda morati da se menjaju.

Tanja 8)


Sta mislite o ovome???

Mislim da se deklarises kao vernik , ali da nisi.
Sistem cine i oni koji ga razumeju i oni koji ga ne razumeju.
Oni koji ga razumeju oni pronalaze mudre stvari u njemu i tako ga i primenjuju.
Oni koji ga ne razumeju , kao roditelji u dosta slucajeva ,prave od njega dogmu i to shvatas kao sterilnost sistema.
Sistem moze da bude i prilagodljiv,sustinski nepromenjljiv i moderan u isto vreme , jer i nashe potrebe su sushtinski iste samo je njihov prikaz i metodologija ostvarenja zavisna od istorijskog perioda u kome se nalazimo.

Inace gornje reci su bile vishe licno tebi upucene.

Svideo mi se rezime ljubaznosti i njihovih uzroka.
Nesto bih da dodam , dodushe jako radikalno.

>>Ako je tacno stanoviste onih koji se bave meditacijama da se misli dele na dobre loshe i neutralne ONDA JE LJUBAZNOST OBAVEZNA NA FORUMU PO SVAKU CENU.

ZASTO?
Zato sto cim pogodite neciju sujetu stvarate mu negativne misli. Negativne misli dalje negativno deluju na zdravlje. Sledi da osoba koju ste neprilagodjenim izlaganjem povredili ima sva prava da se ljuti.
Fizicki joj ugrozavate zdravlje samo zato sto zelite da doprete do neke filozofske istine.
Tako ona postaje zamorce na forumu.
Ionako su misli namenjene samo onima koji su stigli do tog nivoa da ih mogu u tom trenutku razumeti.
(Nivo je vezan za svaku ideju nezavisno , negde smo pocetnici negde osnovci ,negde diplomci...)
Prava istrazivanja moraju imati debate , ali tu nije kao ovde ugrozen licni stav , vec je u pitanju putanja ka potpunom istrazivanju jedne oblasti...
 
Tuzni_patak:
arttim:
Na primer u PORODICI

Postoji problem idolatrije porodice. Zbog toga je Isus neprestano objasnjavao da je nas primarni poziv, poziv prema Bogu, a ne prema porodici i da je vazniji od lojalnosti prema porodici. To je morao da ponavlja zato sto se borio protiv idolatrije porodice.

Jedan od razloga idolatrije porodice je zastarelo shvatanje ljubaznosti kao vrste uctivosti bez konflikta.
Prava ljubaznost je u iskrenosti i otvorenosti, u izazovu porodici i njenim nerazumnim normama. Ispravna je stvar suprostaviti se drugima, kada osecamo da je to u saglasnosti sa visim principima. Izbeci ovakvu vrstu ljubaznosti, zbog laznog mira u kuci, je kukavicka odluka i izdaja visih principa.

Drugi razlog idolatrije porodice je zloupotreba moci autoriteta. Mnogi roditelji u svom narcizmu, prelaze normalne granice, i pocinju da da veruju i da se ponasaju kao da su zaista bogovi. U nekom smislu, deci njihovi roditelji i predstavljaju neku vrstu bozanstva.

Treci razlog idolatrije porodice je Bozja zapovest o postovanju roditelja. Deca prirodno zele da postuju svoje roditelje. Problem nastaje kada njihovi roditelji nisu dostojni postovanja.
U nameri da, zbog takvog formalnog shvatanja ljubaznosti, podnose represivno roditeljsko ponasanje, mnoga deca su morala da izgrade auto-destruktivne mehanizme unutrasnje kontrole i samozavaravanja. Takvi mehanizmi proizvode teske neuroze.

Cetvrti razlog je taj sto su porodice, kao i sve ostale organizacije, sistemi. Sistemi odbijaju promenu.
Prekrsite porodicnu tradiciju i nema sumnje da ce sistem uzvratiti. Poremetili ste ravnotezu stvari i porodicne norme ce mozda morati da se menjaju.

Tanja 8)


Sta mislite o ovome???

Mislim da se deklarises kao vernik , ali da nisi.
Sistem cine i oni koji ga razumeju i oni koji ga ne razumeju.
Oni koji ga razumeju oni pronalaze mudre stvari u njemu i tako ga i primenjuju.
Oni koji ga ne razumeju , kao roditelji u dosta slucajeva ,prave od njega dogmu i to shvatas kao sterilnost sistema.
Sistem moze da bude i prilagodljiv,sustinski nepromenjljiv i moderan u isto vreme , jer i nashe potrebe su sushtinski iste samo je njihov prikaz i metodologija ostvarenja zavisna od istorijskog perioda u kome se nalazimo.

Inace gornje reci su bile vishe licno tebi upucene.

Svideo mi se rezime ljubaznosti i njihovih uzroka.
Nesto bih da dodam , dodushe jako radikalno.

>>Ako je tacno stanoviste onih koji se bave meditacijama da se misli dele na dobre loshe i neutralne ONDA JE LJUBAZNOST OBAVEZNA NA FORUMU PO SVAKU CENU.

ZASTO?
Zato sto cim pogodite neciju sujetu stvarate mu negativne misli. Negativne misli dalje negativno deluju na zdravlje. Sledi da osoba koju ste neprilagodjenim izlaganjem povredili ima sva prava da se ljuti.
Fizicki joj ugrozavate zdravlje samo zato sto zelite da doprete do neke filozofske istine.
Tako ona postaje zamorce na forumu.
Ionako su misli namenjene samo onima koji su stigli do tog nivoa da ih mogu u tom trenutku razumeti.
(Nivo je vezan za svaku ideju nezavisno , negde smo pocetnici negde osnovci ,negde diplomci...)
Prava istrazivanja moraju imati debate , ali tu nije kao ovde ugrozen licni stav , vec je u pitanju putanja ka potpunom istrazivanju jedne oblasti...

Licna procena ti je vrlo promasena.
A sta je za tebe vernik?
Ako nisi primetio svaka moja analiza ima duhovnu dimenziju…

Ako neko ima problema sa sujetom, sam je kriv.
Sam je kriv sto dozvoljava da se vredja za svaku sitnicu , i sam je kriv za SVOJE negativne misli. Misli se mogu kontrolisati.
Ako je neko mazohista pa sam sebi ugrozava zdravlje , to je takodje njegov problem…
A najveci problem je NESUOCAVANJE sa istinom, zbog toga nastaju razni problemi u samoj licnosti.

Tanja
 
arttim:
Licna procena ti je vrlo promasena.
A sta je za tebe vernik?
Ako nisi primetio svaka moja analiza ima duhovnu dimenziju…

Tanja

Mislim da mozes reci da se slazes ili ne slazes sa mojom procenom.
A da li je tacna , to ce vreme pokazati tebi licno, a ostali su nebitni.
Zasto sam ja ukazao na to moje razmisljanje?
Zato sto se iz tvojih i poruka jos nekih forumasha moze neoprezno zakljuciti da ste "jaki vernici" ako socioloski izanalizirate razne aspekte pravoslavne religije.
Medjutim , cesto kao tekovine i u osnovne posledice vere uzimate pogresne interpretacije koje neuki i neobrazovani ljudi cine (cak obrazovaniji ali neizgradjeniji cesce).
Pogresne interpretacije se uvek javljaju u svim sistemima i svim oblastima.
Kada bih na osnovu pogresnih interpretacija donosio zakljucke onda bi verovatno ukinuo vrata na tramvajima u Beogradu , jer ima godinu dana kako su uvedeni tramvaji sa otvaranjem vrata na dugme ,a jos u svakoj voznji ima putnika sa problemima prilikom ulaska .

Takve "previde" ti jos i najmanje cinis , ali mozda zato i najopasnije ,jer su sitni (ali nije sigurno da su i nebitni) , a opet bas ta retkoca u greskama moze da ti podigne sujetu neprimetno i da postanes "zatvorena" , nad-ego .
 
arttim:
Ako neko ima problema sa sujetom, sam je kriv.
Sam je kriv sto dozvoljava da se vredja za svaku sitnicu , i sam je kriv za SVOJE negativne misli. Misli se mogu kontrolisati.
Ako je neko mazohista pa sam sebi ugrozava zdravlje , to je takodje njegov problem…
A najveci problem je NESUOCAVANJE sa istinom, zbog toga nastaju razni problemi u samoj licnosti.

Tanja

Samim tim sto ti je post ovde (kao licno misljenje),
ti ga (njega , nekoga) SUOCAVAS sa mogucom istinom.
Nisu u svakom trenutku ljudi ni spremni , ni sposobni da shvate istinu.
Znaci , poenta je odradjena , ideje su na stolu.
Tacno je da "uspavanom" prezentacijom veliki broj ljudi ostane "slep" za najosnovnije i najprostije ideje.I tacno je da se ostro pre primeti , cak i prihvati.

Ali ostaje sledece:
ANALIZIRAJ OVAJ FORUM . VIDECES DA NEMAS "KVORUM" ZA ISTINSKU FILOZOFSKU RASPRAVU I ISTRAZIVANJE.

-mnogo sujete
-jevtine filozofije(demagogije , ne uproscene filozofije)
-cesto je ovo svastara
-jure se poeni
-previshe tema , a premalo mudrosti
-cesto se citaju samo poslednji postovi(citiram)
-analiticnost samih ucesnika je cesto na neobicno niskom nivou
-samokritika takodje
-neki se samo sprdaju i segace na forumu(laksi oblik ispoljavanja kreativnosti)

Retko sam video sledece:
-Kao sto je u svom delu naveo xxxxxxx
-internet adresu gde ima vishe podataka o temi o kojoj se prica
-u debati , u levom gornjem uglu stav koji se zastupa
-na kraju posta , literaturu gde moze vishe da se upozna laik sa tematikom

E , zato je ovo vishe namenjeno laickom filozofiranju (koje uopste nemora da bude prizemno)
i kad je takav slucaj u pitanju onda je bolje izrazavati se kao na javnom kanalu,
a ne kao u istrazivackom timu...
 
arttim:
Na primer u PORODICI

Postoji problem idolatrije porodice.
Treci razlog idolatrije porodice je Bozja zapovest o postovanju roditelja.

Tanja 8)

O postovanju ili o poslusanju.
Postovanje ce u globalu uvek da postoji.
Trenutno nepostovanje je posledica sukoba misljenja i nezrelosti dece.
Poslusanje je vrlo bitna stvar.
Ja nisam neki poznavalac religije,tako da neznam da li je navedeno negde da pod poslusanjem smatramo i nerazmatranje razlicitih stavova u porodici.

Dobri roditelji prate odrastanje dece.
Slusaju , promatraju , posmatraju,ispituju.
Tako da ce cuti misljenje deteta o nekoj stvari .
Sto se dete vishe buni , znaci vishe mu smeta i vishe mu je stalo.
(DINAMICKI,ali sustinski stabilan i nepromenjljiv sistem)

Dete , kao manje iskusno , nezrelo bice ima drugaciju okolinu i uslove odrastanja pa je i pristup razlicit.(Zato je bolje "procitalo" stanje u drustvu)
Dete ce i da mrzi roditelje, roditelji ce znati stav deteta o nekom pitanju.
Ali poslusanje je mnogo bitno .
Jeste da donosi i greske , ali kroz dijalog polako se stvari menjaju. Ali kad ga nema ,mnogo je gore.

-Da li u porodici , korektnoj , treba uvek izreci istinu onog trenutka kad je spoznata?
Moje misljenje je NE.
Ali izreci DA.
"Casa zuchi ishte casu meda"
Josh jedna po meni lepa caka.
Kao sto roditelj dobija informaciju od deteta o intezitetu njegovog neslaganja i zelje iz dugotrajnosti i burnosti reakcije,
tako i dete treba da dobija iste informacije od svojih roditelja.
**Primer:
1- savet /nemoj da uzimas to , ne valja
2-blaga zabrana / nemoj da uzimas to , ne valja
3-zabrana / NEMOJ da uzimas to , ne vaalja
4-izricita zabrana / OSTAVI TO
5-pretnja / OSTAVI TO, ustacu ti
6-izrazita pretnja / OSTAVI TO , USTACU TI
7-ljutnja / ostavi to , udaricu te
8-izrazita ljutnja / ostavi to , jel da vadim kais
9-zadnja opomena / ustaje , hvata se za kais , ali daje vremena da se poslusa naredba
10-batine (i tu postoje gradacije,ali nisam stigao da analiziram)

Sta se dobija gradacijom?
Sto je vishe stepeni , to dete ima bolji uvid o stetnosti svog dela , ali i vishe "rezerve" kod bezrazlozno nervoznih roditelja.
Kad dete vidi da za mali prestup dobija "visoku brojku" shvati da je djavo odneo shalu i da bolje da hvata krivinu.A roditelji iznervirani zbog posla , para...Kad prodje nevreme , sve ce biti u redu.

Mnogo stete ima kad nervozni roditelji za nista biju decu,mnogo stete kad se stalno vice na decu.
Vaspitavanje kroz kaznu i nagradu + postovanje i ponos je mnogo bolje po meni nego
kroz obezbedjivanje i savet.
Ovako se deca uglavnom i ne biju,srecna su kad zasluze nagradu,odgovorna kad im se ukaze postovanje, zahvalna i animirana kad osete ponos roditelja.

Mnogo je sladja izuzetna prilika nego uobicajena prilika.

I opomena roditeljima , nije dete krivo sto nezna kako se drustvo nekad ponashalo ,ono ima svoju istorijsku epohu.
Nije sve u kupovanju poklonima...
Mnogo se izmislja topla voda ovih zadnjih 15-tak godina.
REKLAMA,TRZISTE
 

Back
Top