Nekad i sad

OOOJ Dimitrije:
postojao je jedan teoreticar tamo negde u dvadesetom veku koji je govorio da se upravo inhibicijom onoga sto je animalno i obuzdavanja instikta raciju stvara frustracija koja je uzrok svih covekovih mrznji i zalocina( pojednostavljeno)To preneseno u drrustvo znaci da je civilizacija uzrok covekovih frustracija i dustvenih problema.Znaci postoje dva cenzora ( tiranina) jedan je u glavi a drugi u drustvu.Zanomljivo je da su svi socijalisticki teoreticari(suroko uzeto) govorili o kraju drzave . To je trebalo da se dresava skracivanem radnog vremaena(ono sto je prinuda) i to dovodi do vece slobode.
Cini mi se da savvremeni kapitalizam odbacuje svaku pomisao o slobodi
Demokraija je u stvari samo konformizam vecini sa sve vecim mogucnostima indoktinacije masovnim medijima gde se za kratko vreme mogu menjati vrednosti ubedjena javnosti po komanadi.
Tako da ja nemam mnogo vere u ljude , oni postaju samo gorivo kapitalisticke masinerije , potrosna roba , bez mnogo pameti
Nemam ubedjena kao ti (dobro je razmenjivati misljena )ali da li ima nekoga da ih cuje? Dali su ljudi izgubili mogucnost da (bar sebi ) postavljaju kljucna pitana?
Ili su samo potrosaci ili radnici?Zivot u jednoj dimenziji
Cini mi se da ljudi nisu spremni za razmenu ideja
ljubav prema bliznjima je resenje ...Samo neznam nikoga koji je tu jednostanu formulu primenio u prksi skoro...


VAUU ako tako nastavis mozda mi se vrati vjera u ljudskost....vec sam zaboravila kakav je to osjecaj kada te netko mislima dodirne....
 
Covek je nesavrsen i kao takav osudjen na stalnu borbu...
Savremena dostignuca su odraz te borbe, pokusaj da se pruzi vise i ostavi trag. I Iako su obicno rezultat ideala, cesto se u praksi izvitopere u svoje nalicje. Postanu sredstvom masovne zloupotrebe i ocigledne ili prikrivene destrukcije i manipulacije.

Tako je i sa drustvenim sistemima. Ironija je nasa realnost. Iako su vecinom osmisljeni od strane velikih mislilaca, onih koji su umeli da gledaju u sutra, postali su orudje mediokriteta u ostvarenju sebicnih, licnih interesa. Pojedincima, koji su umeli da sagledaju velicinu onoga sto bi moglo da bude i ruine onoga sto jeste, nikada nije bilo mesta u vremenu u kome su postojali. To je njihovo prokletstvo, ali i njihovo izbavljenje.

Ja shvatam da sam odavno prevazisla stav kako moram biti savrseno uklopljeni deo onoga sto mi je nametnuto spolja. Nekada sam naivno mislila da je moje vreme negde u proslosti ili da tek treba da dodje. Ali istina je da bez obzira na okolnosti u koje smo baceni, vremenske i prostorne, ono bitno sto se desava, desava se u nama. Dok god uspevamo da sacuvamo unutrasnje vrednosti i da ih razvijamo, naci ce se i nacin da ih podelimo sa bliskim ljudima oko sebe. I uvek ce se naci ljudi koji ce to prepoznati...

I da, i onda je svako vreme moje vreme, i juce i danas i sutra, jer duhovnim razvojem uspevam da naslutim da je moja borba - vecna borba, koja postoji od kada postoji svest i koja ce postojati dok je bude.

I idem napred...
 
Rhea:
Ja shvatam da sam odavno prevazisla stav kako moram biti savrseno uklopljeni deo onoga sto mi je nametnuto spolja. Nekada sam naivno mislila da je moje vreme negde u proslosti ili da tek treba da dodje. Ali istina je da bez obzira na okolnosti u koje smo baceni, vremenske i prostorne, ono bitno sto se desava, desava se u nama... Dok god uspevamo da sacuvamo unutrasnje vrednosti i da ih razvijamo, naci ce se i nacin da ih podelimo sa bliskim ljudima oko sebe. I uvek ce se naci ljudi koji ce to prepoznati...

I da, i onda je svako vreme moje vreme, i juce i danas i sutra, jer duhovnim razvojem uspevam da naslutim da je moja borba - vecna borba, koja postoji od kada postoji svest i koja ce postojati dok je bude.

I idem napred...
Samo da dodam, ... i sada.
Isto, ... i znati ceniti.
Bez komentara.
 
Ja nešto ne verujem u večno....večne su samo težnje, uvek se nadje neko ko razruši zidine makar i kroz 10.000 godina, jer naše svetinje su samo nama svete....drugima teret.....

Ono u šta verujem je težnja da se održi stalnost duha, a ne duhovnosti......Duhovnost , čim se neko uhvati za nju obično postaje gordost, snobizam i elitizam.Dok za razliku od toga visina i stalnost duha ne daju ničemu da zadugo preti onome što je vredno u našim mislima i dosezima(dostignućima).

Nije za Srbiju , ali inače bih osnovao društvo poštovalaca pravih vrednosti.....gde su svi posvećeni istinskom poštovanju vrednosti , čak i sitnica kao što je "donesi mi nešto iz prodavnice".Ljudi baš i ne znaju to , ali uživaju u poštovanju svojih vrednosti....toliko insirativno da imaju snage i da pretekne posle trošenja na poštovanje tudjih vrednosti.....
 

Back
Top