Naučnici sa Stenforda prvi put otkrili: Muški i ženski mozak rade drugačije

Paula

black cat
Moderator
Poruka
28.394
Stalno kontradiktorne informacije po ovom pitanju ;)

Ali evo najnovije vesti. link
https://n1info.rs/magazin/scitech/n...-otkrili-muski-i-zenski-mozak-rade-drugacije/

1709642675255.png


Pa u textu, između ostalog, piše:

"Akademska javnost je dugo zastupala tvrdnju da su razlike među polovima društveno uslovljene, a ne biološki. Poslednje istraživanje prvi put pokazuje da se na mozgu može videti da pol određuje kako mislimo i ponašamo se."
"Nikada nije postojao pouzdan dokaz o razlici u aktivnosti u mozgu muškaraca i žena, ali Univerzitet Stanford je pokazao da je moguće razlikovati polove na osnovu aktivnosti u oblastima takozvanih „vrućih tačaka“ u mozgu.

One uključuju „mrežu podrazumevanog režima“, oblast mozga za koju se smatra da je neurološki centar „sopstva“, i važna je u introspekciji i tumačenju ličnih sećanja.

Umešan je i limbički sistem, koji pomaže u regulisanju emocija, pamćenju i seksualnoj stimulaciji, kao i striatum, koji je važan u stvaranju navika i nagrađivanju. (Striatum koordinira više aspekata kognicije, uključujući i motoričko i akciono planiranje, donošenje odluka, motivaciju, pojačanje i percepciju nagrade).

Stručnjaci kažu da razlike u mozgu mogu uticati na to kako muškarci i žene vide sebe, kako komuniciraju sa drugim ljudima i kako se prisećaju prošlih iskustava.
„Ovo je veoma jak dokaz da je pol čvrsta determinanta organizacije ljudskog mozga“, navodi dr Vinod Menon, profesor psihijatrije i bihejvioralnih nauka na Univerzitetu Stanford.

Za istraživanje, tim naučnika je koristio „objašnjavačku veštačku inteligenciju“ – vrstu kompjuterskog učenja koja može da prođe kroz ogromne količine podataka kako bi objasnila zašto se neki efekat dešava.
U model su unošeni snimci MR mozga i naznačeno je da li gleda ženski ili muški. Vremenom je neuronska mreža počela da izdvaja suptilne razlike između dva pola koje su ljudima promakle.
‌Kada su istraživači testirali model VI na oko 1.500 drugih snimaka skeniranog mozga, mogao je da prepozna da li je u pitanju muški ili ženski mozak sa 90 odsto uspešnosti."


Eto, i to je rešeno ;)

Ima li komentara?
 
neke bi . neke ne bi
ali u našem slučaju je drugačija situacija.. ;)

I ja verujem da drugačija anatomija (tipa mi primamo, vi dajete) vodi i drugačijoj dinamici nervnog sistema. Ni nervni nadražaji nisu isti, pa još kada se dodaju hormoni. Mada mislim da je ovo istraživanje vezano i za kognitivne i druge funkcije, za strukturu celog mozga, ali žao mi bilo da temu otvorim na Nauci :)
 
I ja verujem da drugačija anatomija (tipa mi primamo, vi dajete) vodi i drugačijoj dinamici nervnog sistema. Ni nervni nadražaji nisu isti, pa još kada se dodaju hormoni. Mada mislim da je ovo istraživanje vezano i za kognitivne i druge funkcije, za strukturu celog mozga, ali žao mi bilo da temu otvorim na Nauci :)
pa ok.. jedan primer koji nije vezan za sex..
mislim da ženama ne možeš dokazati da nisu u pravu..makar ne odmah.. možda kasnije kad se sabere , razmisli i prizna da je pogrešila ali u svađi nema šanse tako da mislim da je besmisleno svađati se sa ženama
 
ke njam ti se u argument ;)
Твој је баш јак.
Кад би нека хтела преварио бих жену, мора да и други размишљају тако.
Можда екипа са пива испред приградске продавнице.
 
Твој је баш јак.
Кад би нека хтела преварио бих жену, мора да и други размишљају тако.
Можда екипа са пива испред приградске продавнице.
moj argument je zasnovan na naučnim istraživanjima mada za tako nešto mi ta istraživanja nisu ni potrebna.. jednostavno znam da je tako..
govorio sam i pisao već o ovome i davao konkretne primere tako da ne bih da se ponavljam klonu
 
moj argument je zasnovan na naučnim istraživanjima mada za tako nešto mi ta istraživanja nisu ni potrebna..
govorio sam i pisao već o ovome i davao konkretne primere tako da ne bih da se ponavljam klonu
:hahaha:

Влажан сан Миће на зидарском блоку испред продавнице није научно истраживање.

Колико вас ретардираних има овде јбт.
 
:hahaha:

Влажан сан Миће на зидарском блоку испред продавнице није научно истраживање.

Колико вас ретардираних има овде јбт.
izloguj se glupane i uloguj se sa drugog naloga

Naučno je dokazano da postoje"dvije vrste muškaraca" - oni koji varaju svoje žene i oni koji bi varali, ali iz nekog razloga to ne smiju ili ne mogu da urade.

Ovo je rezultat velikog sociološkog istraživanja Univerziteta u Sjevernoj Karolini tokom kojeg je u posljednjih deset godina bilo ispitano čak 40.000 oženjenih muškaraca iz Sjeverne Amerike i Evrope.

Istraživanje čiji je rezultati u stručnim časopisima zvanično objavljen, pokazuju da 63,7 posto muškaraca redovno ili povremeno vara svoje žene, dok bi preostalih 36,3 odsto njih to učinilo samo kad bi im se pružila dovoljno dobra prilika, odnosno kada bi bili u mogućnosti.

Na početku istraživanja, kako prenosi, oko deset posto muškaraca je tvrdilo da su vjerni i da nikada i ne pomišljaju na preljubu, ali se kasnije tokom praćenja ispitanika i detaljnih anketa pokazalo da to nije tačno. Jednostavno, svi muškarci žele da imaju više žena i imaju potrebu da varaju, samo što se neki plaše da te svoje želje ispune, dok drugi jednostavno nemaju mogućnosti da to urade, tvrde naučnici.

“Sa stanovišta morala, rezultati istraživanja su poražavajući, ali sa stanovišta prirode oni su sasvim očekivani. Znate, sada je samo naučno dokazano ono što se oduvijek znalo, a to je da su muškarci u svojoj suštini zapravo mužjaci koji naprosto ne mogu da budu monogamni”, objašnjava profesorica Ann Simone.

No, pored ovog istraživanja, postavlja se pitanje: Zašto mnogi muškarci imaju seksualne fantazije? Razlog nema tolike veze sa samim seksom, objasnio je Andrew G. Marshall.

"Dječake se ne potiče da izražavaju svoje osjećaje, već da ih potisnu. Očito ti osjećaji ne nestanu već se pojave negdje drugdje – u spavaćoj sobi. I to zato što društvo kaže da je jedino vrijeme kada je društveno prihvatljivo za muškarce da iskažu svoje osjećaje tijekom seksa" kako kaže Andrew G. Marshall za Daily Mail.
 
izloguj se glupane i uloguj se sa drugog naloga

Naučno je dokazano da postoje"dvije vrste muškaraca" - oni koji varaju svoje žene i oni koji bi varali, ali iz nekog razloga to ne smiju ili ne mogu da urade.

Ovo je rezultat velikog sociološkog istraživanja Univerziteta u Sjevernoj Karolini tokom kojeg je u posljednjih deset godina bilo ispitano čak 40.000 oženjenih muškaraca iz Sjeverne Amerike i Evrope.

Istraživanje čiji je rezultati u stručnim časopisima zvanično objavljen, pokazuju da 63,7 posto muškaraca redovno ili povremeno vara svoje žene, dok bi preostalih 36,3 odsto njih to učinilo samo kad bi im se pružila dovoljno dobra prilika, odnosno kada bi bili u mogućnosti.

Na početku istraživanja, kako prenosi, oko deset posto muškaraca je tvrdilo da su vjerni i da nikada i ne pomišljaju na preljubu, ali se kasnije tokom praćenja ispitanika i detaljnih anketa pokazalo da to nije tačno. Jednostavno, svi muškarci žele da imaju više žena i imaju potrebu da varaju, samo što se neki plaše da te svoje želje ispune, dok drugi jednostavno nemaju mogućnosti da to urade, tvrde naučnici.

“Sa stanovišta morala, rezultati istraživanja su poražavajući, ali sa stanovišta prirode oni su sasvim očekivani. Znate, sada je samo naučno dokazano ono što se oduvijek znalo, a to je da su muškarci u svojoj suštini zapravo mužjaci koji naprosto ne mogu da budu monogamni”, objašnjava profesorica Ann Simone.

No, pored ovog istraživanja, postavlja se pitanje: Zašto mnogi muškarci imaju seksualne fantazije? Razlog nema tolike veze sa samim seksom, objasnio je Andrew G. Marshall.

"Dječake se ne potiče da izražavaju svoje osjećaje, već da ih potisnu. Očito ti osjećaji ne nestanu već se pojave negdje drugdje – u spavaćoj sobi. I to zato što društvo kaže da je jedino vrijeme kada je društveno prihvatljivo za muškarce da iskažu svoje osjećaje tijekom seksa" kako kaže Andrew G. Marshall za Daily Mail.
Дејли Мејл :hahaha:, научни часопис :Д
 
naravno..
kad sam napisao da ne postoji muškarac koji ne bi prevario svoju ženu ili devojku ako mu se ukaže zicer prilika dobio sam gomilu kritika..
kod žena je bitna emocija, kod muških ne.. :P
Nekad sam i ja bio u toj zabludi
Na zalost gore su nego sto sam mislio

Svaka jedinka ima drugacije otiske prsta zasto bi im mozak radio isto?
Postoje 2 osnovna pola, muski i zenski i postoje dvopolne osobe hermafroditi - sve ostalo je stvar slobodne volje
 
ovde ipak postoje razlike u finesama ;)
Male bioloske finese. Po meni je dosta vise drustveno usadjenog.
Eno ima ono pleme, matrijarhalno gde su zene te koje odlucuju, racionalnije, muskarce hrane nekim visokoproteinskim crvima da budu plodniji. Ovi se kriju po drvecu jer je neki ritual da mu pridje zena, rukkm ga nesto poklopi i u fazonu njen je veceras.
 

Back
Top