Nasilje medju decom

ok,ok.....to je tako divna teorija,kao i mnogi zakoni koje svakodnevno gledam.........ali,hajde mi da vidmo sta se desava u praksi?

da li ti,kao prosvetni radnik,mislis da se ta konvencija STRIKTNO sprovodi?......da se prosvetni radnici i ostali kojima je to duznost,aposlutno tako ponasaju kao sto stoji u konvenciji,i izvrsavaju sve njihove duznosti i obaveze?

uostalom,da se ta konvecnija tako primenjuje,pa valjda ne bi bilo TOOLIKO nasilja kako se vidi iz svih tih istrazivanja?...........logicno,zar ne?

znaci,ipak nesto "skripi" u praksi......sta ti mislis,sta?

Не мислим да нешто шкрипи.
Наравно да има насиља које је прећутано, прикривено и надлежне особе не могу да реагују ако не знају за њега...
Вероватно има и појединих случајева где се реаговало неадекватно...
Међутим, највећи број просветних радника је стручан у свом послу, знају своје обавезе и дужности јер их закон и инспекције терају на то.

Не мсилим да је данас нешто много више насиља међу децом него некада. Разлика је у томе што је онда било невидљиво, гурало се пдо тепих, сматрало се на неки начин нормалним....а данас падне шамар на одмору - и одмах медији трче да кукају како је огромно насиње у школама!
С једне стране - добро је да се о томе прича, и треба да се прича и да се освести постојање насиља међу децом, али с друге стране - мислим да ту има много сеназционализма и новинарског покушаја да створе панику и фрку око неке друштвене појаве да би се народ забавио...:confused:
 
tokom osamdesetih godina proslog veka je takodje bilo PUNO crtaca i filmova gde ima dosta nasilja..........a likovi svih tih filmova i crtaca su bili takodje moji,i uopste deciji heroji......znaci,svi smo mi to gledali i na neki nacin se identifikovali sa tim likovima(da ih ne nabrajam sada,mada mogu,svih se vrlo dobro secam,a zapravo neki od njih su i danas aktuelni)

ALI TADA NIJE BILO TOLIKO NASILJA,medju decom kao danas...znaci,jeste bilo raznih slucajeva,ali bas ovako kao danas i u tolikoj meri,to nikako.............mislim,kako objasniti ovaj fenomen?......sta mislite,zasto je to tada bilo drugacije?...........sta se promenilo u medjuvremenu?

pa cak i tokom onih ZLOGLASNIH 90tih godina proslog veka,kada sam npr ja bio tinejdzer,nije bilo BAS toliko nasilja medju decom kao danas.....................kako tek objasniti ovaj apsurd?

..kada bih pobrojala sve sluchajeve slomljenih ruku, rebara, noseva, potezanja palica, nozeva,
a devedesetih i vatrenog oruzja u mojoj osnovnoj i srednjoj shkoli - zatvorili bi mi obe shkole retroaktvno.. :mrgreen:
..mozda si ti rastao pod staklenim zvonom? :)

..devedesetih bi vest o razbijenom nosu srednjoshkolca bila jako zapazena u vestima,
pored svih onih spaljenih lesheva, granatiranih kuca i kolona izbeglica.. :roll:
..kada se sve to smirilo, posle 2000.godine, ljudi su vec toliko oguglali na nasilje da im je
bila neophodna nova doza adrenalina kroz skandale koji su bombastichnim naslovima
prikazivali manje sablaznjujuce pojave ekstremno adrenalinskim..
..odatle i poplava zute shtampe, leshinarskog novinarstva, kriminalistichkih izveshtaja live sa uvidjaja,
kao i pravljenja slonova od komaraca dechijih tucha..

..poshtujem inicijativu i oshtre zakone i striktno sprovodjenje zashtite dece OD nasilja..
..niko ne zaviruje u kuce dece, socojalni radnici mogu skoro pa samo da gledaju ako nisu lichno
prisustvovali nasilnichkom ponashanju roditelja prema deci, kao i dece prema roditeljima..
..ALI - isteruje se mak na konac sa borbom protiv nailja MEDJU decom i to U SHKOLAMA..
..naravno, krive se profesori, daju im se prazne pushke u ruke (narochito po osnovnim shkolama)
a odgovornost koju imaju prema toj deci prevazilazi odgovornost roditelja..

..kada si poslednji put chuo vest da su se potukla dva maloletnika iz kraja u parkicu i shta je na kraju bilo?
..kada si poslednji put gledao prilog o tome kako je jedna banda osmaka iz bloka tukla drugu?
..ne, ne..samo kada se nasilje dogodi u skolama, onda postoji..
..i onda djak nije "onaj mladji sin od Pere alkosa" ili "onaj tatin guzonja sa kajlom i air-max-om" ili
"onaj kog je socijalna sluzba sedamnaest puta posetila proshle godine" ili
"onaj shto je bio na odvikavanju i ovog i proshlog leta"
nego "uchenik druge godine te-i-te shkole"..
 
Браво, Новембер!
Иначе, морам да кажем нешто.
Радим у школи са око 1000 ђака где скоро да нема туче, која би биле вредна помена. Такав је крај града у коме живимо, такви су родитељи који овде живе, али заиста.

Одрасла сам у другом крају града, где су се одржавале заказане туче нунчакама (у то време нунчаке биле популарне), где су се боли ножевима за ситницу...а све се догађало пре више од 30 година.

Кад бих ја гледала из своје перспективе, не узимајући у обзир оно што рекох о породицама које живе ту и ту, онда бих могла да кажем, уколико не пратим медије, да је данас много мање насиља него пре 30 година.
 
Не мислим да нешто шкрипи.
Наравно да има насиља које је прећутано, прикривено и надлежне особе не могу да реагују ако не знају за њега...
Вероватно има и појединих случајева где се реаговало неадекватно...
Међутим, највећи број просветних радника је стручан у свом послу, знају своје обавезе и дужности јер их закон и инспекције терају на то.

Не мсилим да је данас нешто много више насиља међу децом него некада. Разлика је у томе што је онда било невидљиво, гурало се пдо тепих, сматрало се на неки начин нормалним....а данас падне шамар на одмору - и одмах медији трче да кукају како је огромно насиње у школама!
С једне стране - добро је да се о томе прича, и треба да се прича и да се освести постојање насиља међу децом, али с друге стране - мислим да ту има много сеназционализма и новинарског покушаја да створе панику и фрку око неке друштвене појаве да би се народ забавио...:confused:

znaci,ti mislis,sve funkcionise idealno i striktno kako stoji u onoj dekleraciji?

sta mislis,da li AMA bas svaki nastavnik i prosvetni radnik u Srbiji 100% se pridrzava te dekleracije,i cim vidi nekog nasilnika,prosvetni radnik primeni proceduru,nasilnik se smiri i vise nikada ne bude nasilnik?

kada si ti videla da je neki medij preneo u vestima da je neki ucenik drugom uceniku udario samar na odmoru?....ako nisi primetila,sevaju nozevi,pa cak i pistolji i ucenici se sa teskim povredama,prevoze u urgentni centar....

i da li mislis,da neki ucenik koji trpi nasilje,da li je njemu to sve zabavno?.........(posto po tebi,kao prosvetnom raniku,ta prica oko nasilja u skolama sluzi da se zabavlja narod)
 
Браво, Новембер!
Иначе, морам да кажем нешто.
Радим у школи са око 1000 ђака где скоро да нема туче, која би биле вредна помена. Такав је крај града у коме живимо, такви су родитељи који овде живе, али заиста.

Одрасла сам у другом крају града, где су се одржавале заказане туче нунчакама (у то време нунчаке биле популарне), где су се боли ножевима за ситницу...а све се догађало пре више од 30 година.

Кад бих ја гледала из своје перспективе, не узимајући у обзир оно што рекох о породицама које живе ту и ту, онда бих могла да кажем, уколико не пратим медије, да је данас много мање насиља него пре 30 година.

a da li se nekada desilo pre 30 godina,da je neki ucenik tukao profesora ili nastavnika?....uostalom da li su se pre 30 godina tako masovno koristili nozevi.......pa i pistolji?

meni se nesto cini da je aitoritet profesora pre vise decenija bio na mnogo vecem novou....

uostalom,koji je to grad,iz bajke,gde ti zivis?...........bas me zanima
 
Poslednja izmena:
ne znam da li je bila ovakva tema ovde skoro,ali mislim da je ovo jedan od vecih drustvenih problema Srbije...........koji ima mnogo dalekoseznije negativne posledice,nego sto se to na prvi pogled misli...
sta mislite o svemu tome?.....ko je najodogovrniji za ovakvo stanje medju decom?...........i najvaznije,kako mislite da se ovaj problem moze resiti?

Sasvim normalno, od porodice, preko vaspitno obrazovnih ustanova /koje je sve manje briga, a ucenici sve nasrtljiviji/...
 
..kada bih pobrojala sve sluchajeve slomljenih ruku, rebara, noseva, potezanja palica, nozeva,
a devedesetih i vatrenog oruzja u mojoj osnovnoj i srednjoj shkoli - zatvorili bi mi obe shkole retroaktvno.. :mrgreen:
..mozda si ti rastao pod staklenim zvonom? :)..

veruj mi nisam rastao pod staklenim zvonom.........prolazio sam ponekada beogradskim asfaltom tokom 90tih godina....:)

....devedesetih bi vest o razbijenom nosu srednjoshkolca bila jako zapazena u vestima,
pored svih onih spaljenih lesheva, granatiranih kuca i kolona izbeglica.. :roll:
..kada se sve to smirilo, posle 2000.godine, ljudi su vec toliko oguglali na nasilje da im je
bila neophodna nova doza adrenalina kroz skandale koji su bombastichnim naslovima
prikazivali manje sablaznjujuce pojave ekstremno adrenalinskim..
..odatle i poplava zute shtampe, leshinarskog novinarstva, kriminalistichkih izveshtaja live sa uvidjaja,
kao i pravljenja slonova od komaraca dechijih tucha...

ovde se ne radi o razbijenom nosu srednjoskolca,rec je o povrdama OPASNIM PO ZIVOT koje su nanesene nekome u skolskom dvoristu za vreme odmora.........znaci,izbodeni vratovi itd

da li tebi to deluje kao decija tuca?

......poshtujem inicijativu i oshtre zakone i striktno sprovodjenje zashtite dece OD nasilja..
..niko ne zaviruje u kuce dece, socojalni radnici mogu skoro pa samo da gledaju ako nisu lichno
prisustvovali nasilnichkom ponashanju roditelja prema deci, kao i dece prema roditeljima.......

pa ako se secas,ja pricah na nekoj drugoj temi o nasilju nad zenama i decom u okviru kuca....takodje razna istrazivanja govore kako to nije nimalo naivan drustveni problem..........ali tebe je tada nervirala statistika...

........kada si poslednji put chuo vest da su se potukla dva maloletnika iz kraja u parkicu i shta je na kraju bilo?
..kada si poslednji put gledao prilog o tome kako je jedna banda osmaka iz bloka tukla drugu?
..ne, ne..samo kada se nasilje dogodi u skolama, onda postoji..
..i onda djak nije "onaj mladji sin od Pere alkosa" ili "onaj tatin guzonja sa kajlom i air-max-om" ili
"onaj kog je socijalna sluzba sedamnaest puta posetila proshle godine" ili
"onaj shto je bio na odvikavanju i ovog i proshlog leta"
nego "uchenik druge godine te-i-te shkole"..

pa ok,ja sam ovu temu i zamislio UOPSTE kao nasilju medju decom,svejedno gde se to nasilje desava.....da li u skoli,da li u obdanistu,da li u parku ili nekom mestu koje nema veze sa skolom...
 
a da li se nekada desilo pre 30 godina,da je neki ucenik tukao profesora ili nastavnika?

meni se nesto cini da je aitoritet profesora pre vise decenija bio na mnogo vecem novou....

uostalom,koji je to grad,iz bajke,gde ti zivis?...........bas me zanima

Ти си непажљив читач а са таквима ја не умем да разговарам.
Лепо ти кажем да сам одрасла у крају у којем су севали ножеви, у истом овом граду.
Или не умеш да читаш, или селективно читаш.
У ком граду из бајке севају ножеви свако мало? :dontunderstand:
 
Ти си непажљив читач а са таквима ја не умем да разговарам.
Лепо ти кажем да сам одрасла у крају у којем су севали ножеви, у истом овом граду.
Или не умеш да читаш, или селективно читаш.
У ком граду из бајке севају ножеви свако мало? :dontunderstand:

ok,sto se tice nozeva.....ja sam postavio i pitanje sto se tice pistolja?.....da li su i oni sevali u srednjim skolama?

i postavio sam pitanje sto se tice nasilja UCENIKA NAD PROFESORIMA.....da li je toga bilo pre 30 godina?

ne moras samnom da razgovaras,odgovori samo na ova pitanja
 
neee.....ok,porodica,ali obrazovane ustanove imaju svoje predstavnike na ovom podforumu....i po njima nista ne skripi....i po njima,ITEKAKO ih je briga...

Омајгад!
Представници образовних установа на форуму!? :eek::eek:
Дакле, стварно немам речи!

На форуму нема представника породице, има представника образовних установа, а ти си представник очајних грађана Србије!

Дакле, свега у Божјој башти... :sad2:
 
neee.....ok,porodica,ali obrazovane ustanove imaju svoje predstavnike na ovom podforumu....i po njima nista ne skripi....i po njima,ITEKAKO ih je briga...

Ne znam, nisam citao. Vidis, oni i nemaju puno mogucnosti za 'borbu' protiv takve dece. Valjda je poenta da takve dece ima sto manje! :think:
Ako gledas sa neke pedagoske strane, prosvetni radnici /za osnovnu skolu tek nista ne mogu/, a za srednju jedino - izbaciti ucenika iz skole.
 
Омајгад!
Представници образовних установа на форуму!? :eek::eek:
Дакле, стварно немам речи!

На форуму нема представника породице, има представника образовних установа, а ти си представник очајних грађана Србије!

Дакле, свега у Божјој башти... :sad2:

svega,ali nema odgovora na pitanja....
 
Ne znam, nisam citao. Vidis, oni i nemaju puno mogucnosti za 'borbu' protiv takve dece. Valjda je poenta da takve dece ima sto manje! :think:
Ako gledas sa neke pedagoske strane, prosvetni radnici /za osnovnu skolu tek nista ne mogu/, a za srednju jedino - izbaciti ucenika iz skole.

pa dobro,shvatam ja to,i ne ocekujem cuda od tih prosvetnih radnika...

ali vidis,neki od njih ovde smatraju da u principu "nista ne skripi".....sve je ok....sve je tako bilo i pre 30 godina........sve te price o nasilju medju decom sluze da bi se narod zabavio,itd,itd......

mislim,kako sve to nazvati?......klasicno zatvaranje ociju pred problemom?
 
Омајгад!
Представници образовних установа на форуму!? :eek::eek:
Дакле, стварно немам речи!

На форуму нема представника породице, има представника образовних установа, а ти си представник очајних грађана Србије!

Дакле, свега у Божјој башти... :sad2:

pa uostalom,zamisli konkretnu situaciju da sam ja roditelj nekog ucenika kome ti predajes,nad kojim se vrsi nasilje u skoli,i dolazim da sa tobom,kao prosvetnim radnikom da popricam o tome....

sta bi mi ti rekla?......taba bi bila u klasicnoj ulozi predstavnika obrazovanih ustanova

da li bi i tada vikala "OMAJGAD"?
 
А иначе, одушевљавају ме чедисти разни који само пљују по свему, а не дају предлог за било какво разрешење.
Не треба бити паметан па постављати питања, то може свако.
Даклем, одговори ти шта треба урадити, ја ти гарантујем да ће стићи до министра просвете!
 
Шта питаш?
Да ли су пуцали из пиштоља?
Нису док није било пиштоља на сваком кораку.
Нису ни снимали голе другарице мобилним телефонима пре 30 година, замисли! :rtfm:

Resenje:
- opet uvesti u skole ONO :lol:
- uvesti fotke u 'likovno'. :lol:

svi zadovoljni. :mrgreen:
dobro, sada ozbiljnije.
Skole ne mogu resiti problem koji je opstedrustveni problem, a cija je geneza u porodicama, najcesce. Da ima i prosvetnih radnika koji bi mogli biti 'bolji', ima ih. Kao i svih drugih profesija danas u Srbiji.
 
Resenje:
- opet uvesti u skole ONO :lol:
- uvesti fotke u 'likovno'. :lol:

svi zadovoljni. :mrgreen:
dobro, sada ozbiljnije.
Skole ne mogu resiti problem koji je opstedrustveni problem, a cija je geneza u porodicama, najcesce. Da ima i prosvetnih radnika koji bi mogli biti 'bolji', ima ih. Kao i svih drugih profesija danas u Srbiji.

Наравно.
Али, већ Новембер лепо рече, далеко је више насиља ван школе, али то медији не преносе.
 
Шта питаш?
Да ли су пуцали из пиштоља?
Нису док није било пиштоља на сваком кораку.
Нису ни снимали голе другарице мобилним телефонима пре 30 година, замисли! :rtfm:

znaci,za sve su krivi mobilni telefoni?

a da li su ucenici na smrt izbodeni nozevima i prevozeni u urgentni centar da se bore za njihove zivote?

da li su ucenici maltretirali nastavnike i profesore?....(bez snimanja mobilnim telefonom)

ok,tada nije bilo mobilnih telefona....ali da li je bilo neke vrste prostitucije u skolama......znaci gledanja itd,golih drugarica?.....bez mobilnih telefona?
 
znaci,za sve su krivi mobilni telefoni?

a da li su ucenici na smrt izbodeni nozevima i prevozeni u urgentni centar da se bore za njihove zivote?

da li su ucenici maltretirali nastavnike i profesore?....(bez snimanja mobilnim telefonom)

ok,tada nije bilo mobilnih telefona....ali da li je bilo neke vrste prostitucije u skolama......znaci gledanja itd,golih drugarica?.....bez mobilnih telefona?

У којој си ти бајци живео ако тога није било у твоје време? :dontunderstand:

А за болдовано - мислиш, нису их возили у ургентни, него их остављали да искрваре? Не разумем.
 
procitao sam

a inace,nesto sumnjam da ce ijedan prosvetni radnik pokusati da odgovori na ovakva pitanja.....

malo su to nezgodna pitanja za vasu profesiju,zar ne?

Али, ја сам ти све већ рекла у свом претходном посту....:roll:

Рекох лепо да има насиља које је скривено, да има случејва неадекватног реаговања, а ти ме, после тога, питаш да ли се ''ама баш сваки наставник 100% придржава декларације''? :roll:

Да си ми ученик дала бих ти кеца јер читаш површно и не знаш шта си прочитао. :mrgreen:
 

Back
Top