NAPOLEON

teardrop:
Da, Edge, taj "genijalac" je uneo toliko promena da se sa svojom savremenom i dobro opremljenom armijom borio protiv golorukih domorodaca u Egiptu.
Vojska Memeluka jeste bila zastarelog tipa, ali daleko od toga da su bili "goloruki". Imali su vatreno oružje, topove,
veličanstvenu laku konjicu specijalizovanu za pustinjsko ratovanje...
Sa boljom taktikom (sličnoj onoj koju su imali Kozaci 1812.) mogli su pobediti,
pogotovu što ih je bilo mnogo više i što su igrali na svom terenu.
Ovako im je Napi održao lekciju iz savremenog ratovanja. Glavna mana vojske Memeluka bila je što je štitila interese
malobrojne oligarhije, koji su ih poslali u pogibelj da zaštite svoje lične interese... kako to obično biva.
(Iskreno, ni za koga od njih ne bih prolio ni jednu suzu... za manje od pedeset godina uništili su više starogeipatskih građevina
nego za 2000 godina pre toga; da Francuzi nisu upali tamo u poslednji čas, mnogo šta bi ostalo nezabeleženo)
8-)
 
Nije mi jasno zasto bi ga otrovali i to posle sest godina provedenih na Svetoj Jeleni. Francuzi su ga sa odusevljenjem prihvatili kada se vratio sa Elbe i klicali njegovo ime kada je poceo svoju drugu vladavinu koja je trajala svega sto dana. Ko je autor knjige NAPOLEONOVA SMRT?
 
Ben Vejder i Dejvid Hejpgud,pa ne znam zasto bi ga otrovali to josh nije sigurno samo su pretpostavke...Knjiga ustvari sadrzi delove memoara ljudi koji su bili s njim na Sv.Jeleni. Nije losha...
 
Adalv:
Није у питању било само православље.
У сваком случају, сем тога што је био успешан војсковођа, ништа битно није урадио. Самим тим и не завређује пуно пажње. Сврха његовог постојања је била стицање моћи и ништа више. Какве користи је имало човечанство од њега?[/QUOTE

REFORMISAO ZDRAVSTVO U FRANCUSKOJ TJ UVEO GA SKOLSTVO REFORMISAO DRZAVNU UPRAVU (ADMINISTRACIJU) . POSLE KARLA VELIKOG PRVI KOJI JE IMAO EVROPU BEZ GRANIC(EU). IMAO JE ON SVOJIH TRENUTAKA FRANCUSKA TREBA DA MU LIZE BULJU NAJVISE SU DOBIL OD GORE NAVEDENOG U EVROPI . DO PRE DVADESET GODINA NAJLIBERALNIJA ZEMLJA ZAHVALJUJUCI NJEMU: IZVINITE ZBOG CAPS SAD SAM TEK VIDEO
 
The Edge:

Ono što mene interesuje je - da li je on za nas (Srbiju) doneo više štete nego koristi?
(Slom Prvog srpskog ustanka 1812, kada je dotični napao Rusiju)

Vise je naneo stetu time sto se UPLASIO Karadjordja jer je mislio da je ovaj krenuo na njega, kada je ovaj bio negde u Dalmaciji i odmah je prodao Turcima 20 000 topova. Medjutim, Karadjordje je samo hteo da Srbiju spoji sa "kulturnom" Evropom, kako je on to nazivao tada. Nepoznata je cinjenica da se i sam Napoleon divio Karadjordju, govoreci: "...kako je lako voditi obucenu i naoruzanu vojsku, ali od prostih cobana i seljaka napraviti takvu vojsku od koje se drma i plasi cela jedna velika (turska) Imperija... to moze (je uspeo) samo Karadjordje..."

Mozda bi trebalo malo vise procitati o Karadjordju i onda videti ko je veci strateg ali i drzavnik, jer malo je poznato da je on srbiju uredio kao jednu pravnu drzavu i Srbiju modernizovao po Evropskom sistemu. Te zasluge se nepravedno pripisuju Knjazu Milosu.
 
Niko ne osporova uspehe Karadjordja i na vojnom i na politickom planu, ali nazalost nije postojala mogucnost da se uspesi Karadjordja cuju i vide dalje od Srbije. Ono sto je Karadjordje bio za Srbiju to je Napoleon bio za Evropu.
 
Napoleonka:
e da i josh neshto,kod Vaterloa su ga dobrim delom zeznuli Shvedjani koje je vodio njegov bivshi marshal...
Pomešala si Vaterlo (1815) i Lajpcig (1813)...
Kod Lajpciga je učestvovala švedska vojska sa Napoleonavim bivšim maršalom Bernadotom kao komandantom (koga su pre toga Šveđani izabrali za kralja).
Kod Vaterloa protiv Napoleona borile su se britansko-holandijska vojska pod Velingtonom, i pruska vojska pod Bliherom. Ako je bio tamo i neki Šveđanin, mogao je da bude samo posmatrač... :|
 
Mislim da je Napoleon mnogo vise naskodio Srbiji i PRVOM SRPSKOM USTANKU time sto je napao Rusiju 1812. Tim napadom Rusija nije bila spremna da se upusta u bilo kakve sukobe sa turskom. A Srbija nije sama, bez ruske pomoci, mogla da se nosi sa Osmanlijskim carstvom.
Neverujem da je Napoleon imao planove da osvaja Balkan povukao se skroz kada je osvojio Dubrovnik i vise paznje posvetio ostalim delovima Evrope.
 
KLazar:
Mislim da je Napoleon mnogo vise naskodio Srbiji i PRVOM SRPSKOM USTANKU time sto je napao Rusiju 1812. Tim napadom Rusija nije bila spremna da se upusta u bilo kakve sukobe sa turskom. A Srbija nije sama, bez ruske pomoci, mogla da se nosi sa Osmanlijskim carstvom.
Delim isto mišljenje.

Naškodio nam je i pre 1812. - na samom početku Prvog srpskog ustanka, Austrija je i direktno (izvoz oružja) i indirektno (diplomatski) pomagala ustanike (naravno, iz sopstvenih razloga, kao odskočnu dasku za prodiranje na Balkan). Posle katastrofalnih poraza od Napoleona 1805., Austrija je sve resurse okrenula daljoj borbi protiv njega, pa je počela politiku davanja ustupaka Turskoj, na štetu ustanika, da bi bar sa te strane imala mirnu situaciju (pa su i neke jedinice iz Vojne krajine su poslate na front protiv Napoleona). Čak se išlo do toga da je Karađorđu od strane Beča sugerisano da se nagodi sa Turcima i odustane od dalje oružane borbe.
Ovakva promena politike Austrije od 1805. (a krivac je direktno Napoleon), pogoršala je znatno situaciju ustanika (smanjen uvoz oružja u najnezgodnijem trenutku, veća rešenost Turaka da slome ustanak - zbog izostanka opasnosti od austrijske intervencije). Teške borbe ustanika sa Turcima, vođene 1806.-1809., uglavnom su rezultat ovakve pasivne austrijske politike.

PS - Ima li neko detaljnije informacije o borbama Crnogoraca sa Napoleonovom vojskom u Dalmaciji? :?:
 
The Edge:
Pomešala si Vaterlo (1815) i Lajpcig (1813)...
Kod Lajpciga je učestvovala švedska vojska sa Napoleonavim bivšim maršalom Bernadotom kao komandantom (koga su pre toga Šveđani izabrali za kralja).
Kod Vaterloa protiv Napoleona borile su se britansko-holandijska vojska pod Velingtonom, i pruska vojska pod Bliherom. Ako je bio tamo i neki Šveđanin, mogao je da bude samo posmatrač... :|

Žan Batist Bernadot
 
definitivo mi se dopada ideja o Evropi bez granica,o poboljshavanju uslova zivota i obrazovanju u osvojenim zemljama,a i neke njegove strategije.
Ja citam o njemu godinama i zaista mi je najzanimljiviji.
Samo nikako da pochnem Manfredovu knjigu o njemu...
 
Pa pominjemo sve.niko to ne osporava,ako smo pricali o Vaterlou onda mozemo i o pohodu na Rusiju...
da to je zaista bilo jako loshe izvedeno,ali svako carstvo nekada padne i svaki vojskovidja,pa makar bio i car,pogreshi.Samo shto je Napoleona ovo kasnije kostalo vlasti.
ali posto je u pitanju bio Kutuzov i ruska zima :) onda je poraz potpuno jasan.
 
Napoleonov pohod na Rusiju je klasičan primer kako stvari izmaknu kontroli...
Plan je bio da porazi Rusku vojsku negde iza granice i tako prinudi ruskog cara da poštuje dogovor o "Kontinentalnoj blokadi" protiv Engleske.
Okupacija Rusije nije dolazila u obzir... 1809. je bio osvojen Beč, pa opet Napoleon nije okupirao Austriju... a Rusija je bila mnogo, mnogo veća.
Krajnja namera bila je, naravno, da se Rusija dovede u neku vrstu podređenog položaja (kao već pomenuta Austrija). A Rusi su to shvatili kao atak na njihovu samostalnost - i tako reagovali. Pošto su odranije imali loša iskustva (nisu dobili nijednu bitku protiv Napoleona), primenili su promenjenu taktiku, i išli na iscrpljivanje protivnika (slično kao što je radio Petar Veliki protiv Šveđana).
Napoleon se tako našao u nebranom grožđu, što ga je na kraju koštalo karijere (i života).

Da vidimo koliko se zna ruska vojna istorija - zna li neko ko je 1812. bio načelnik štaba ruske glavne komande? (i koji je "krojio" strategiju na opštem planu). Ja sam ovo skoro saznao od jednog Rusa - i bio prilično iznenađen!
 
1812 je širok pojam.Ne znam da li si mislio na generala Konovnicina, koji je preuzeo funkciju načelnika štaba za vreme boravka ruske vojske u Tarutinu i ostao na tom položaju tokom cele kontraofanzive ruske Armije. Bio je desna ruka Kutuzova. U bici kod Lucerna 1813. godine teško je ranjen, pa je ostatak pohoda posle oporavka proveo u pratnji Aleksandra I. Od 1815-1819 ministar ratai. Vrlo zanimljiva i cenjena ličnost. Posle ustanka dekabrista, jedino njegova slika nije bila skinuta iz galerije heroja u Ermitažu, iako mu je sin bio osuđen kao učesnik u ustanku, poslat na Kavkaz, gde je i umro, dok mu je ćerka bila supruga dugog dekabriste, M.Nariškina, koga je dobrovoljno sledila u progonstvo u Sibir.
 
Vidim da se vazon zali o temama na ovom podforumu. Evo zeleo bih da obratim paznju na Napoleona. Izvolite, zapocnite ovu temu. Preporucujem biografiju Alana Soma ( Alan Schom ) za one koji oce vise da nauce o ovom Francuskom Kralju koji je u njegovom vrhuncu imao preko 600 000 vojnika rasporedjenih po cjeloj evropi.

Poz.
 

Back
Top