Najlepše rase konja

Manga Hilux

Legenda
Moderator
Poruka
69.762

Oni su kao Samson među vojnicima: Najlepše rase konja sa veličanstvenim grivama i raskošnim repovima​

Duga dlaka konju pruža zaštitu od oštre klime, ali ga štiti i od ozleda koje mu mogu naneti delovi opreme. Ipak, duga griva i rep čine konja privlačnijim i traženijim, a evo i koje rase su prirodno "kosmate"​

Konji najduže grive i repovi

Foto: Shutterstock
Griva na konju jedan je od najlepših ukrasa. Pojedine rase konja imaju izuzetno dugu grivu i rep, iz različitih razloga, ali najčešće u zavisnosti od rase, klime i upotrebe. Kod nekih rasa, kao što su frizijski, ciganski vaner i andaluzijski konj, duge, lepršave grive i repovi smatraju se poželjnim osobinama, ukoliko se prikazuju na izložbama ili su u uzgoju.
Duga dlaka konju pruža izvanrednu izolaciju: šetlandski i islandski poniji imaju gustu, dugu dlaku koja ih greje u hladnim i vlažnim uslovima. I konji koji vuku plugove ili zaprege mogu da imaju zaštitnu dugu dlaku.
Duga dlaka štiti konja od ogrebotina koje mu mogu naneti uprtač i oprema. Duge grive i repovi viđaju se i kod konja koji učestvuju u određenim konjičkim disciplinama, kao što su dresura ili klasično jahanje, gde imaju ulogu ukrasa i znak su dobre nege.
Rase konja sa dugom dlakom grive i repa su džipsi (ciganski) vaner, islandski konji, haflinger, švarcvaldski konj, paso fino i frizijski konj. Mnoge druge rase konja takođe imaju duge grive i repove, ali su nabrojane rase najpoznatije.
 
Većina konja može imati dugu grivu i rep uz odgovarajuću pažnju i negu, ali su grlima određenih rasa grive i repovi prirodno dugački.

1.Džipsi vaner​

Džipsi (ciganski) vaner je konj koji se tradicionalno koristio za vuču kola. Ova prelepa životinja je uzgajana zbog snage, temperamenta i izgleda. Pošto su Romi putovali zajedno sa svojim kućama, vodili su i konje da ih vuku. Džipsi vaner je jedinstvena rasa konja koja se obrela u SAD, gde je uspostavljen standard rase, a njeni pripadnici su postali dramatično popularni.

Standard kaže da džipsi vaner mora imati čuperke na dnu nogu, ispod kolena i iza skočnog zgloba. Ova dlaka se proteže preko prednjeg dela kopita, a konji imaju bogatu grivu i rep. Idealna dlaka je ravna i svilenkasta.

Iako dlaka džipsi vanera izgleda spektakularno, može potrajati nekoliko sati dok se opere, osuši i raščešlja.

2. Islandski konj​

Kada hoda ili trči, islandski konj izgleda magično: griva mu ritmično poskakuje, a rep lebdi iza tela. Vikinzi su doveli ove konje na Island oko 900. godine nove ere. Islandski konji slični su mongolskim konjima koje je Džingis Kan vodio u osvajačke ratove. Ovo je možda najčistija rasa konja na svetu, i zbog njenog očuvanja zabranjen je izvoz. Interesantno je da je zabranjeno dovoditi islandskog konja u matičnu zemlju ukoliko je iz nje izlazio. Poznat je po gustoj grivi i repu i oplemenjen pouzdanošću i prijateljskim temperamentom. Islandki konj može se pohvaliti i debelom dlakom koja prekriva njegovo telo i štiti ga od hladne islandske klime, pogotovo zimi.

3.Haflinger konj​

Haflinger je uvek kestenjaste boje i većina grla ima bledokrem obojenu grivu i rep. Odličan je za jahanje i pogodan za vuču malih kola. Haflinger podseća na malog palomina, a osim što je vizuelno upečatljiv, on je inteligentan i dobar u raznim aktivnostima.


 

Švarcvaldski konj​

Kao i mnoge druge rase dugodlakih konja, švarcvaldski konji takođe potiču iz hladnog regiona, a u ovom slučaju, to su planine jugozapadne Nemačke. Uzgajan je za težak rad u hladnoj klimi i planinskim predelima.

U svetu ima malo švarcvaldskih konja i većina živi u jugozapadnoj Nemačkoj. Preci švarcvaldskih konja bili su mnogo veći, ali su ukrštani sa manjim konjima da bi se dobila moderna rasa. Švarcvaldski konji moraju biti kestenjasti, sa gustom grivom i repom boje lana.


5. Paso fino​

Paso fino konj je ponos Portorika. Nastao je od konja koje su doveli španski istraživači u 15. veku. Paso finove krvne loze vode do barba, andaluzijskog konja i dženeta, konja lakog hoda i visoke izdržljivosti. Druge rase su ukrštene sa ovim trima rasama i tako je nastao paso fino. Ovi konji imaju upečatljiv izgled i hod. Dlaka paso fina može biti bilo koje boje, ali su najčešće boja lovora, kesten, braon. Svi konji ove rase imaju glamuroznu dugu grivu i rep.


6. Frizijski konj​

Frizijski konj je verovatno najpopularnija rasa konja duge dlake. Ovaj glamurozni konj se viđa u filmovima, visok je, proporcionalno građen, sa gustom grivom i repom. On je atleta, inteligentan i svestran, ali nažalost genetski predisponiran da ne živi dugo.

Kao i mnoge druge rase duge dlake, frizijci potiču iz regiona sa hladnim vremenskim uslovima. Zbog priliva "hladne krvi", imaju miran temperament i nisu plašljivi. Frizijski konji bili su glavni izbor vitezova kojima je bila potrebna snažna životinja. Frizijac je nosio muškarce u oklopnim odelima sa teškim oružjem. Brojni holivudski studiji su angažovali ove konje dugih lepršavih griva u svojim filmskim ostvarenjima.


Briga o konju duge grive i repa​

Briga o konju sa dugom dlakom nije laka, jer se njegova griva i rep lako umrse,. Ponekad vlasnici konja pletu repove i grive u pletenice ili ih vezuju kako bi ih lakše održavali i sprečili zapetljavanje. Postoje i posebno napravljeni pokrivači koji pomažu u održavanju konjske grive i repa. Za grive se koristi kapuljača koja se proteže oko vrata konja i pritiska dlaku nadole, a za repove postoje stilizovane "vreće", dizajnirane da održavaju repove čistim i bez zapetljavanja.

Timarenje ovih konja ponekad može da traje satima, jer konja treba pedantno češljati delikatnim češljevima. Ovaj metod je neophodan da bi se sprečilo lomljenje i zapetljavanje dlake, a talasasti izgled grive i repa postiže se pletenjem pletenica.

Još jedna tehnika kojom se održava duga konjska griva je tzv. "povlačenje grive": to je postupak kojim se griva tretira kako bi bila ravnija. Većina vlasnika i koristi čvrsti češalj i okreće dlaku, a zatim je povlači. Neki konji ovo dobro podnose, dok drugi ne trpe povlačenje grive, kojim se smanjuje njen volumen ili se ona zaglađuje.


Saveti za negu i bolji rast konjske grive i repa​

Konja hranite odgovarajućom hranom koja podstiče rast dlake: visokokvalitetnim senom uz dodatak omega masnih kiselina i vitamina B. Konja nemojte držati u maloj štali sa grubim daskama, jer će se verovatno trljati o njih i lomiti dlaku repa i grive. Održavajte grivu i rep konja čistim i raspetljanim.

Grivu i rep konja pre češljanja možete poprskati komercijalnim sredstvom za raščešljavanje. Konja redovno vakcinišite, jer paraziti, bolesti i infekcije ometaju rast dlake. Kada se konj razboli, i njegova dlaka i koža često imaju negativne posledice.

izvor Telegraf.rs
 
ZK2.jpg

Akhal-Teke” je ime za retku rasu koja broji samo 1.250 primeraka širom sveta. Njihova boja koja pod sunčevim zracima izgleda kao metalik, od ove predivne životinje stvara pravo mitološko biće. Zbog predivnog prelamanja tih boja u Turkmenistanu su doblii nadimak "zlatni konji", a u Kini ih nazivaju "konjima iz Raja".
 

Back
Top