najjeftinija radna snaga i posledice

Rasejani Prorok

Buduća legenda
Poruka
30.233
Ćao biznismeni i menadžeri, biznismenke i menadžerke... regionalni, sektorni, nabavni, prodajni...

Zanima me dal ima neka knjiga na privatnim biznis fakultetima gde se objašnjava sledeće:

Evo recimo ovako: Nemac plaća svog radnika u Njemačku 1200 evra a ovde u Srbiju 300
To znači da on može 4 radnika da zaposli za jednog u Njemačku
E sad, da bi smanjio troškove po Njemačkoj on će da iskoristi naše plate ali i one fore o neplaćanju dažbina za radnika u trajanju od 1- 6 meseci tzv. probni rad u srBskoj varijanti. To znači da je ušteda još žešća.

E sad... Srbi naprave tu neki Njemački proizvod i gde sa nijim? u Njemačku ne može pošto su Nemci ostali bez posla od 1200 evra
Ne može ni cela Njemačka na socijalno samo da bi Srbi radili jeftinije.
Sa 300 evra plate ti ne možeš da kupiš taj proizvod a Nemac ostao i bez onih 1200

kad dolaze roboti?
 
Ćao biznismeni i menadžeri, biznismenke i menadžerke... regionalni, sektorni, nabavni, prodajni...

Zanima me dal ima neka knjiga na privatnim biznis fakultetima gde se objašnjava sledeće:

Evo recimo ovako: Nemac plaća svog radnika u Njemačku 1200 evra a ovde u Srbiju 300
To znači da on može 4 radnika da zaposli za jednog u Njemačku
E sad, da bi smanjio troškove po Njemačkoj on će da iskoristi naše plate ali i one fore o neplaćanju dažbina za radnika u trajanju od 1- 6 meseci tzv. probni rad u srBskoj varijanti. To znači da je ušteda još žešća.

E sad... Srbi naprave tu neki Njemački proizvod i gde sa nijim? u Njemačku ne može pošto su Nemci ostali bez posla od 1200 evra
Ne može ni cela Njemačka na socijalno samo da bi Srbi radili jeftinije.
Sa 300 evra plate ti ne možeš da kupiš taj proizvod a Nemac ostao i bez onih 1200

kad dolaze roboti?

roboti.Roboti vec postoje u Japanu. A kod nas. Kod nas ce doci za otprilike 50 godine i to onaj najstariji model izgledace nam neverovatno. Jesi ti robot?:D
 
roboti.Roboti vec postoje u Japanu. A kod nas. Kod nas ce doci za otprilike 50 godine i to onaj najstariji model izgledace nam neverovatno. Jesi ti robot?:D

a šta će nezaposleni Nemci ako Srbin zameni za 4 puta manje a radi više nego robot?
ni robot ni Srbin ne idu na pišanje... jel si čitao izveštaje iz fabrika stranih investitora?

- - - - - - - - - -

Nemac ima više slobodnih dana od Srbina tokom kalendarske godine a onoliki izdaci za gazdu?
 
E sad... Srbi naprave tu neki Njemački proizvod i gde sa nijim? u Njemačku ne može pošto su Nemci ostali bez posla od 1200 evra
Ne može ni cela Njemačka na socijalno samo da bi Srbi radili jeftinije.
Sa 300 evra plate ti ne možeš da kupiš taj proizvod a Nemac ostao i bez onih 1200

kad dolaze roboti?

A sto zabole Nemca privatnika,kapitalistu sto je neki nemac ostao bez 1200e.Njega interesuje kako svoj produkt da napravi po sto jeftinijoj ceni a za to mu odgovaraju zemlje treceg sveta.

A ti se nemoj brinuti da ce nemci zavrsiti na birou i ostati bez svojih plata ako se proizvodnja izmesta u siromasne zemlje.Nemci nemaju Seselja,Vucica,Nikolica,Jankovica i ostali kompaniju.Nemci imaju pametne ljude na vlasti koji ce ako treba izmisliti posao da bi zastitili svog radnika.
Takodje Nemacka ima konstantno manjak radne snage pa mora istu da uvozi,a razlog je sto se izmisljaju fini poslovi za nemce dok ciscenje kanalizacije spada na nase gastarbajtere sto dolaze Mercedesom u svoje rodno selo svakog avgusta meseca.

Roboti ce doci kada privatnik,kapitalista skonta da mu je jeftiniji robot nego radnik.
 
Nemci imaju pametne ljude na vlasti koji ce ako treba izmisliti posao da bi zastitili svog radnika.

Naprotiv, Nemci upravo neće izmisliti posao da bi zaštitili svog radnika, ako posla zaista nema. Nego će Nemac naći drugi posao, ili će ga poslati na prekvalifikaciju.

To gde su se izmišljali poslovi samo da bi se rulja sklonila sa ulice i ne bi skidala vlast kukom i motikom, gde je u svakoj firmi i po pet i deset radnika delilo jedno radno mesto (i platu) samo da bi nezaposlenost šatro pala ispod 10%, to se zove samoupravni socijalizam a la SFRJ.
 
Ćao biznismeni i menadžeri, biznismenke i menadžerke... regionalni, sektorni, nabavni, prodajni...

Zanima me dal ima neka knjiga na privatnim biznis fakultetima gde se objašnjava sledeće:

Evo recimo ovako: Nemac plaća svog radnika u Njemačku 1200 evra a ovde u Srbiju 300
To znači da on može 4 radnika da zaposli za jednog u Njemačku
E sad, da bi smanjio troškove po Njemačkoj on će da iskoristi naše plate ali i one fore o neplaćanju dažbina za radnika u trajanju od 1- 6 meseci tzv. probni rad u srBskoj varijanti. To znači da je ušteda još žešća.

E sad... Srbi naprave tu neki Njemački proizvod i gde sa nijim? u Njemačku ne može pošto su Nemci ostali bez posla od 1200 evra
Ne može ni cela Njemačka na socijalno samo da bi Srbi radili jeftinije.
Sa 300 evra plate ti ne možeš da kupiš taj proizvod a Nemac ostao i bez onih 1200

kad dolaze roboti?

A koji si to proizvod konkretno imao na umu?
Nemacka nije poznata po tome sto pravi proizvode koji kostaju u supermarketu 1 evro ili 5.
I u Nemackoj su plate kvalifikovanih radnika barem 2000 evra.
S kim i gde da pravis bilo kakav proizvod u Srbiji?

- - - - - - - - - -

Naprotiv, Nemci upravo neće izmisliti posao da bi zaštitili svog radnika, ako posla zaista nema. Nego će Nemac naći drugi posao, ili će ga poslati na prekvalifikaciju.

To gde su se izmišljali poslovi samo da bi se rulja sklonila sa ulice i ne bi skidala vlast kukom i motikom, gde je u svakoj firmi i po pet i deset radnika delilo jedno radno mesto (i platu) samo da bi nezaposlenost šatro pala ispod 10%, to se zove samoupravni socijalizam a la SFRJ.
Ej, pametni ljudi na vlasti koji u slobodnoj trzisnoj privredi maznjavaju pare od nekog vlasnika cak i male firme da bi zaposljavali svoje
birace:D
Srbija i Srbi su stvarno izgubili svaki smisao za realnost.
 
A šta ako se Nemac prekvalifikuje za novo radno mesto pa opet Srbi budu jeftiniji?

- - - - - - - - - -

Evo dolaze kod nas i za jeftinije zube i jeftinije radodajke... i svi ćemo biti jeftine radodajke daj šta daš...

- - - - - - - - - -

I u Nemackoj su plate kvalifikovanih radnika barem 2000 evra.
.

Pod uslovom da se gazdi isplati da mu plaća 2000 na ruke i resto u državu
To znači da on mora da napravi tih 2000 i resto plus profit za gazdu

Naši studenti tvrde kako iniženjer i 3500 dobija, samo nisu čuli jdan detalj - sa bar 20 godina iskustva
i to u radu a ne 20 godina u školovanju
plus ako izboksuje tu cifru

Takodje nisu čuli za plate drugog reda a za isti posao
Na primer u Kanadi će došljak biti za dve trećine manje plaćen od Kanadjanina a na istom poslu
Jedini način da opstane je sever Kanade

- - - - - - - - - -

Ej, pametni ljudi na vlasti koji u slobodnoj trzisnoj privredi maznjavaju pare od nekog vlasnika cak i male firme da bi zaposljavali svoje
birace:D
Srbija i Srbi su stvarno izgubili svaki smisao za realnost.

Pre deset godina su nam pričali kako nije dobro da država plaća i podržava komunjarske firme
da bi sada naša država plaćala strane kapitalističke firme samo zato što su ovde
 
Ćao biznismeni i menadžeri, biznismenke i menadžerke... regionalni, sektorni, nabavni, prodajni...

Zanima me dal ima neka knjiga na privatnim biznis fakultetima gde se objašnjava sledeće:

Evo recimo ovako: Nemac plaća svog radnika u Njemačku 1200 evra a ovde u Srbiju 300
To znači da on može 4 radnika da zaposli za jednog u Njemačku
E sad, da bi smanjio troškove po Njemačkoj on će da iskoristi naše plate ali i one fore o neplaćanju dažbina za radnika u trajanju od 1- 6 meseci tzv. probni rad u srBskoj varijanti. To znači da je ušteda još žešća.

E sad... Srbi naprave tu neki Njemački proizvod i gde sa nijim? u Njemačku ne može pošto su Nemci ostali bez posla od 1200 evra
Ne može ni cela Njemačka na socijalno samo da bi Srbi radili jeftinije.
Sa 300 evra plate ti ne možeš da kupiš taj proizvod a Nemac ostao i bez onih 1200

kad dolaze roboti?

Ми се још ни вагона из 1946 нисмо у потпуности решили, труле по железничким станицама.
 
A šta ako se Nemac prekvalifikuje za novo radno mesto pa opet Srbi budu jeftiniji?

- - - - - - - - - -

Evo dolaze kod nas i za jeftinije zube i jeftinije radodajke... i svi ćemo biti jeftine radodajke daj šta daš...

- - - - - - - - - -



Pod uslovom da se gazdi isplati da mu plaća 2000 na ruke i resto u državu
To znači da on mora da napravi tih 2000 i resto plus profit za gazdu

Naši studenti tvrde kako iniženjer i 3500 dobija, samo nisu čuli jdan detalj - sa bar 20 godina iskustva
i to u radu a ne 20 godina u školovanju
plus ako izboksuje tu cifru

Takodje nisu čuli za plate drugog reda a za isti posao
Na primer u Kanadi će došljak biti za dve trećine manje plaćen od Kanadjanina a na istom poslu
Jedini način da opstane je sever Kanade

- - - - - - - - - -



Pre deset godina su nam pričali kako nije dobro da država plaća i podržava komunjarske firme
da bi sada naša država plaćala strane kapitalističke firme samo zato što su ovde
Inzenjer ( recimo ETF, univerzitet Beograd) iz prve dobija platu 3500 evra i to sa svojih 26-27 godina zivota.
Isto vazi i za lekare. Ovde su ljudi placeni po tarifi, ne postoji da neko ima manju platu jer je crnac, a drugi vecu jer
je arijevac. Ne postoji ni gazda koji shiba radnike pred dorucak:zcepanje:
Sad , tih 3500 ili 4000 evra ne dobija on bas na ruke nego mu se od tih para kojesta odbija, znaci radi se o bruto platama.
Na 3500 ( ako je covek sam, nema zenu, decu) dobija 2200 ( neka moja uproscena racunica). Ali su sanse da za nekoliko godina
plata bude i 4500 ( bruto uvek).
 
a šta će nezaposleni Nemci ako Srbin zameni za 4 puta manje a radi više nego robot?
ni robot ni Srbin ne idu na pišanje... jel si čitao izveštaje iz fabrika stranih investitora?

- - - - - - - - - -

Nemac ima više slobodnih dana od Srbina tokom kalendarske godine a onoliki izdaci za gazdu?
Sta ja brate imam sa svabama koji krac, bas me briga za njih i za sve o njima hbt. :eek:
 
Nemac je i 5 puta bolji i obrazovani.

Da je samo plata faktor niti Nemacka niti Srbija bi imali sansu i sve bi bilo u Bangladesu ili Africi.

Nemacka ne moze da izmesta svoju industriju u Bangladesh ili Srbiju jer tamo nema ljuCtva, a fizikalci im nisu potrebni.
Ima fabrika u Kini, USA, Brazilu, Meksiku, pa i Rusiji, ali su to fabrike koje postoje vec decenijama, radnici su visokokvalifikovani,
toga u Srbiji nema ni za lek.
 
Nemacka ne moze da izmesta svoju industriju u Bangladesh ili Srbiju jer tamo nema ljuCtva, a fizikalci im nisu potrebni.
Ima fabrika u Kini, USA, Brazilu, Meksiku, pa i Rusiji, ali su to fabrike koje postoje vec decenijama, radnici su visokokvalifikovani,
toga u Srbiji nema ni za lek.

Bas im treba visokokvalifikovan radnik da zalepi gumu kako bi napravio keder za staklo za bmw...Ne znam sto ljudi drzave tretiraju kao osobe...Svaka fabrika i proizvodnja ima vlasnika odnosno gazdu (takvo je kapitalisticko uredjenje,to sto u nama jos uvek tece Titova krv pa teze kapiramo da svetom vladaju pare,ruda,gas,nafta... to je nesto drugo).

Dakle taj gazda ce svoju proizvodnju da izmesti tamo gde mu je najpogodnije i zabole ga za Nemacku ili neku drugu drzavu jer je rodjen u kapitalistickom sistemu i samo ga zanimaju pare.
Srecom po njih oni imaju normalnu vlast koja je tu da zastiti interese drzave od takvih gazda kako ta ista drzava ne bi sutra ostajala bez posla...Da li ce uspeti u tome jos cemo videti.
Inace u Srbiji postoje mnoge strane fabrike (jer gazde izmestaju proizvodnju tamo gde je jeftinija snaga) pa tako i iz Nemacke...Jedna takva Nemacka fabrika se nalazi u Indjiji koja zaposljava skoro 3 000 ljudi.
 
Bas im treba visokokvalifikovan radnik da zalepi gumu kako bi napravio keder za staklo za bmw...Ne znam sto ljudi drzave tretiraju kao osobe...Svaka fabrika i proizvodnja ima vlasnika odnosno gazdu (takvo je kapitalisticko uredjenje,to sto u nama jos uvek tece Titova krv pa teze kapiramo da svetom vladaju pare,ruda,gas,nafta... to je nesto drugo).

Dakle taj gazda ce svoju proizvodnju da izmesti tamo gde mu je najpogodnije i zabole ga za Nemacku ili neku drugu drzavu jer je rodjen u kapitalistickom sistemu i samo ga zanimaju pare.
Srecom po njih oni imaju normalnu vlast koja je tu da zastiti interese drzave od takvih gazda kako ta ista drzava ne bi sutra ostajala bez posla...Da li ce uspeti u tome jos cemo videti.
Inace u Srbiji postoje mnoge strane fabrike (jer gazde izmestaju proizvodnju tamo gde je jeftinija snaga) pa tako i iz Nemacke...Jedna takva Nemacka fabrika se nalazi u Indjiji koja zaposljava skoro 3 000 ljudi.

Izvini, a ko je "gazda" recimo Mercedesa? Gazda sam i ja koja imam njihove akcije. I zar ti stvarno mislis da u kompanijama koje imaju promet
od dvesta milijardi godisnje nekakav gazda sedne tako, naruci kafu i onda on odlucuje kako ce da napravi jos nekoliko milijardi?
Drzava nikada ne stiti ni radnike, a ni "gazdu" to nije zadatak drzave. Radnici su se sami izborili za svoja prava, ne moze to da im uzme ni gazda,
a ni drzava se ne uplice u prava i obaveze tarifnih ugovora.
Naravno da moze svako da lepi gumu, nego su to jako sofisticirani procesi jer neko treba da kontrolise kvalitet te gume pre lepljenja, a neko
i posle i da udari stambilj, potpis, stagod, da je taj proizvod perfektan jer je garancija 2 godine. Ja licno da sam gazda ipak se ne bih oslanjala na
genijalno srpsko industrijsko drustvo sa dugom tradicijom u lepljenju guma na staklo.
 
Ćao biznismeni i menadžeri, biznismenke i menadžerke... regionalni, sektorni, nabavni, prodajni...

Zanima me dal ima neka knjiga na privatnim biznis fakultetima gde se objašnjava sledeće:

Evo recimo ovako: Nemac plaća svog radnika u Njemačku 1200 evra a ovde u Srbiju 300
To znači da on može 4 radnika da zaposli za jednog u Njemačku
E sad, da bi smanjio troškove po Njemačkoj on će da iskoristi naše plate ali i one fore o neplaćanju dažbina za radnika u trajanju od 1- 6 meseci tzv. probni rad u srBskoj varijanti. To znači da je ušteda još žešća.

E sad... Srbi naprave tu neki Njemački proizvod i gde sa nijim? u Njemačku ne može pošto su Nemci ostali bez posla od 1200 evra
Ne može ni cela Njemačka na socijalno samo da bi Srbi radili jeftinije.
Sa 300 evra plate ti ne možeš da kupiš taj proizvod a Nemac ostao i bez onih 1200

kad dolaze roboti?

Pod 1 roboti niti jedu nit se oblače .. Pod 2 nije samo cena radnika bitna tom koji ulaze pare, sigurnost igra veliku ulogu kao i dobra logistika pa i stabilnost zemlje pravna država itd .. Tako npr Facebook otvara glavno predstavništvo u Danskoj gde je bruto plata min 3k evra a mogao je u Indiji to isto za 500..Medjutim ono što im nude Skandinavci Indija tek treba da gradi, Stabilnu i brzu mrežu koja radi 365 dana i koja je za njih bitnija od same plate Indijca... Uslovi su mnogo važniji od same plate,Jer najveći trošak za poduzetnika je bespotrebna obustava same proizvodnje/servisa , Plata je samo jedan deo rashoda prihodi i produktivnost su ono na šta se poduzetnici fokusiraju zato i imamo još uvek radna mesta u dobro plaćenim državama kad se uzme razlike u platama/troškovima za poduzetnike..
 
Poslednja izmena:
ima gomila nemaca koji rade za vlast, piju kafu i ogovaraju, i primaju 3000 evra, oni ce da kupe proizvod.
naravno, vlast jaca represivni aparatus jer bogatasi sele fabrike u kinu vec 20 godina i narod se sve vise buni.
gledaj samo francusku, nema kod nas mnogo vesti ali tamo vec 2 godine non stop neredi i to malo zesci. rokaju se svaki dan sa pandurima a ponekad ima i 100 000 ljudi na protestu. vlast koristi terorizam da zavede totalitarizam, represiju prema svima, ali narod ne ferma vlast i buni se i dalje.
 
Ako takav trend potraje: Prvo preuzimamo proste poslove - kod njih se ta radna mesta gase; zatim preuzimamo i složenije poslove - kod njih se i ta radna mesta gase ... dolazimo u situaciju da mi radimo sve poslove (veliki broj zaposlenih), a njima ostaju samo bogati vlasnici kapitala (oni baš nisu preokupirani time kojoj državi pripadaju, nego koliki porez na svoje prihode plaćaju) dok je stanovništvo slabo zaposleno. To znači da se naš državni budžet puni od prihoda od poreza (jer je velika zaposlenost), a kod njih ne (jer vlasnici kapitala uvek pronalaze neke mikro poreske rajeve). Kod nas se podiže nivo nauke i obrazovanja, slabi korupcija (zbog velike zaposlenosti i visokog životnog standarda), a kod njih je proces obrnut.
Dolazi do toga da mi kao novi jaki možemo da diktiramo uslove njima finansijski slabima. Na sličan način je Kina postala vema jaka.
Ovakvi ciklusi se ponavljaju uvek, jedni se bogate dok drugi siromaše i obrnuto, ali svaka džava ili region ima svoj ciklus, tako da uvek ima onih koji su bogati pa kupuju sve i time postepeno bogate one koji proizvode i prodaju, do momenta kad se ciklus obrne (bogati osiromaše, a siromašni se obogate).
Ovo ti je lekcija iz ekonomike i političke ekonomije, prevedena na laički rečnik.
 
Poslednja izmena:
Kapitalizam je neprekidno u trazenju idealnih resenja za svoja drustva i Zapad to nije resio,a nisu resili ni drugi;socijalizam nije uspeo naci resenje.Model po kojem bi covecanstvo bilo zadovoljno jos nije pronadjen,ali ljudi razmisljaju i izlazu koliko im je dopusteno ta svoja razmisljanja.Jedan od modela je i preseljenje poslova iz razvijenih zemalja u nerazvijene ,jer tamo mogu platiti radnike mnogo manje nego kod svoje kuce.Stavka,,plate'nije beznacajna stavka i vec decenijama se sa Zapada proizvodnja seli u druge delove sveta,ali istom brzinom,ako ne jos i brze,Zapad uvozi iz tih istih zemalja,,mozgove".Kad pisem o zemljama gde sele proizvodnju tu ne mislim na Avganistan,Nepal ili Albaniju.Pravi igraci,a Zapad je takvih pun i prepun,znaju da ce ti,,mozgovi"jednog dana biti ti koji odlucuju,a ne tamo neki lokalni batica koji im vodi neki pogon njihove prljave proizvodnje.Mi,koji primamo takve poslodavce,vise smo dakle na steti nego na dobiti.Oni u nasu sredinu ubacuju posao koji daje radnicima male plate;oni kada dobiju te crkavice nemaju potrosacku moc da kupuju,nego su svedeni na placanje rezija i za ishranu svojih porodica.Bez kupovne moci veceg dela stanovnistva nema ni razvoja ekonomije te sredine.Trziste nema ni potraznju ni ponudu da stvari teku ka progresu.Zapad resava to kreditima i to se pokazalo pogresnim razmisljanjem.Zato sam i napisao na pocetku teksta da se resenje trazi i trazi,ali nikako da se i nadje.Evo,sve se cuje cesce da je neoliberalni koncept bio pogresan,a to i nije po svom imenu neoliberalan nego je neokolonijalan model.Ovo sto smo mi doziveli ovde,uz svesrdnu pomoc nasih politicara,jeste neokolonijalno ekonomsko porobljavanje.Sada i kod nas sve vise ljudi govori o tim ucinjenim greskama,ali i dalje vecina na izborima podrzava one koji zele sto vise dovesti stranaca koji bi otvarali ovde svoje fabrike i davali mizerne plate.Samo nov model,ni kapitalizam ni socijalizam moze generalno gledajuci spasiti covecanstvo,inace ce se resenje ponovo traziti u novim ratovima,obnovama posle tih ratova,ponovnim kreditnim bumovima,ponovnim osvajanjem novih trzista za potrosnju svojih roba,a zatim proizvodnju tih istih kada se ukaze prilka za enormnim zaradama.Ovo je kompleksno pitannje i dobro postavljena tema,ali trazi vreme za pisanje i objasnjenje.
 
Inzenjer ( recimo ETF, univerzitet Beograd) iz prve dobija platu 3500 evra i to sa svojih 26-27 godina zivota.
Isto vazi i za lekare. Ovde su ljudi placeni po tarifi, ne postoji da neko ima manju platu jer je crnac, a drugi vecu jer
je arijevac. Ne postoji ni gazda koji shiba radnike pred dorucak:zcepanje:
Sad , tih 3500 ili 4000 evra ne dobija on bas na ruke nego mu se od tih para kojesta odbija, znaci radi se o bruto platama.
Na 3500 ( ako je covek sam, nema zenu, decu) dobija 2200 ( neka moja uproscena racunica). Ali su sanse da za nekoliko godina
plata bude i 4500 ( bruto uvek).

ma nemoj. ako si stranac imas bar 20 % . nizu platu od arijevca
 
Ćao biznismeni i menadžeri, biznismenke i menadžerke... regionalni, sektorni, nabavni, prodajni...

Zanima me dal ima neka knjiga na privatnim biznis fakultetima gde se objašnjava sledeće:

Evo recimo ovako: Nemac plaća svog radnika u Njemačku 1200 evra a ovde u Srbiju 300
To znači da on može 4 radnika da zaposli za jednog u Njemačku
E sad, da bi smanjio troškove po Njemačkoj on će da iskoristi naše plate ali i one fore o neplaćanju dažbina za radnika u trajanju od 1- 6 meseci tzv. probni rad u srBskoj varijanti. To znači da je ušteda još žešća.

E sad... Srbi naprave tu neki Njemački proizvod i gde sa nijim? u Njemačku ne može pošto su Nemci ostali bez posla od 1200 evra
Ne može ni cela Njemačka na socijalno samo da bi Srbi radili jeftinije.
Sa 300 evra plate ti ne možeš da kupiš taj proizvod a Nemac ostao i bez onih 1200

kad dolaze roboti?

Ћао кмете.

Пази овако, невидљива рука слободног тржишта све регулише.НПр. ако немаш више Њемца или Турка да ради за 1 200 евради а Србин и припадник нац. мањине у Србији ради за 300 евра, то значи да ће, кад немац остане без посла, да скреше своје трошкове. Разлику убира трули капиталиста који ће разлику уложити у нови посао, чиме се ствара нова вредност и нова запосленија у земљама трећег света. Овај незапослени немац или турчин из Њемачке ће да се стисне, а разликом ће да располаже трули капиталиста и он ће да купује луксузну робу, дакле постојаће птореба за луксузном робом која ће се и даљеп роизводити у Њемачкој, јер Србин зна само да мота каблове.
 

Back
Top