Nacionalne penzije "zasluznima"

..................................................................................................................................

Прашина која се јуче подигла због доживотног месечног примања у износу од 50.000 динара, које ће пензионисани уметници примати на своју постојећу пензију, последица је објављеног списка у једним дневним новинама са 265 имена уметника које је предложила Комисија Министарства. Међутим, спекулације изнете у истом листу да Уредба о додели посебних признања уметницима за врхунски допринос националној култури није „прошла” на седници владе није истинита, потврђено је јуче „Политици” из Министарства културе.

Наиме, Ивана Стефановић, државни секретар Министарства културе за „Политику” је најодлучније демантовала писања штампе да је предлог Комисије са именима уметника повукао министар културе Војислав Брајовић. Она је објаснила да министар није у земљи и да се сам веома залагао и подржавао рад Комисије да што пре донесе ту важну одлуку.

Материјал, како је рекла Ивана Стефановић, није био на седници владе из техничких разлога и доћи ће на ред већ током првог следећег заседања.

– Предлог Комисије, иза кога стоји и министар Брајовић, прошао је све инстанце у влади и највероватније ће га она, не чекајући редовну седницу у наредни четвртак, усвојити телефонским путем. Разлог за журбу је тај што би према Уредби владе, којом је регулисано питање посебних признања заслужним уметницима, исплата средстава требало да почне у децембру ове године. Свако померање рока ишло би на уштрб уметника, али и правило компликације техничке природе, јер би средства намењена за то морала да буду враћена у буџет – објаснила је Стефановићева.
Списак са именима 265 уметника које је Комисија одабрала за „националну пензију” чувао се у најстрожој тајности у сефу Министарства културе а „процурио” је у јавност, како се нагађа, вероватно умножавањем примерака потребним за владину седницу.

___________________________________________________



На страну сам списак "заслужних уметника", али скандалозно је да Влада Србије влада Уредбама, односно располаже новцем свих грађана из буџета, а да претходно те грађане о томе не пита преко њихових представника у скупштини.
Ово је морало бити регулисано посебним законом донетим у Скупштини, са јасно дефинисаним критеријумима доделе Националних пензија, а не готово приватном одлуком чланова владе, при чему су, разуме се, Брозови омиљени уметници и њихова деца, најбоље прошли!
 
A koji bi to bili "jasno definisani kriterijiumi" kada je umetnost u pitanju ,uvek ce biti neko nezadovoljan nije to egzaktna stvar ?

Бањаи Јањош, књижевник,
Барић Милица, музички уметник - харфа,
Бем Бојан, ликовни уметник,
Бертолино Никола, књижевни преводилац,
Бесарабић Милан, ликовни уметник,
Бешлић Месаровић Ана, ликовни уметник,
Блам Михаило, џез музичар,
Богдановић Коста, ликовни уметник,
Бокшан Омчикус Косара, ликовни уметник,
Братић Радослав, књижевник,
Булован Мирко, диригент,
Вауда Златан, композитор,
Велисављевић Властимир, глумац,
Вичек Карон, филмски редитељ,
Војиновић Јелица, глумица,
Војновић Олга, глумица,
Вукићевић Соња, балерина,
Вукмировић Мирјана, преводилац и песник,
Вулановић Ратко, вајар,
Вучинић Турински Венија, ликовни уметник,
Вучић Радомир, балетски играч,
Вучићевић Бранко, филмски уметник,
Гаврик Властимир, филмски и ТВ сценограф,
Глишић Милија, вајар,
Гојковић Предраг Цуне, вокални солиста,
Дајмановић Радомир Дамјан, сликар,
Данон Оскар, композитор,
Дедић Мирослав Миња, редитељ,
Денковић Љубомир, вајар,
Деспотовић Вељко, сценограф,
Драговић Биљана, костимограф,
Драговић Љиљана, костимограф,
Драшковић Бора, редитељ,
Ђак Живко, ликовни уметник,
Ђидић Љубиша, књижевник,
Ђурковић Димитрије, редитељ,
Живковић Миодраг, вајар,

Прво, за кога ти знаш од ових насумице изабраних уметника?
Основна ствар у уметничком позиву је бити познат, не кажем да је то главни критеријум, али је јако битан.
Затим, има уметника који на пензију већ примају додатак као чланови САНУ, који за наше прилике није мали! Шта значи онда ова доживотна метеријална награда - "мали САНУ"?!
Затим има оних који већ имају изузетно високе пензије по политичкој основи - Мира Ступица, коју је наследила од поледњег супруга бившег председника СФРЈ, Цвијетина Мијатовића! Узгред, коју њену улогу памтиш?
Такође има и оних за које се никако ни по једном критеријуму не може рећи да су уопште уметници, а понајмање заслужни уметници - Ибрахим Хаџић!
Има и оних медијски присутних, али чије је дело потпуно непознато јавности - Јован Ћирилов, он је чак потписан као драматург, а студирао је филозофију (не зна се да ли је и то дипломирао?!)!!!
На овом списку је Цуне Гојковић, а где је Лепа Лукић и Тозовац? Или се Цунету најзад исплатило седење у (црвеној) Мадери?!
 
OK, ako je to kriterijum onda penzije narodnim bardovima Vesni Zmijanac i Halidu Beslicu, a ove trutove i druge baletane na secu secerne trske.

Жешћа глупост, односно тотални промашај.
Издвојио једну реченицу, а да претходно нигде нису ни поменути дотични "бардови", а све остало прескочио...
 
Vidi Strelo, ja recimo nisam strucnjak za termicku obradu metala.

I onda, kad mi neko kaze "Srecko Sreckovic je nas najbolji metalac u zadnjih pedeset godina sto se tice termicke obrade" ja nisam u stanju da procenim da li je to tako.

Dozvolices da ti verovatno ne pratis srpsko vajarstvo ili kostimografiju i da prema tome nisi ni najmanje pozvana da procenis da li je neka Ljiljana Dragovic zazluzna po tom pitanju ili nije. Medjutim, ima ljudi koji to znaju, prate i u stanju su da procene.

U toj proceni "da li je Strela cula za Ljiljanu Dragovic?" nije faktor.

Da li sad razumes?
 
....a ove trutove i druge baletane na secu secerne trske.

Треба бити стварно екстра глуп и малициозан и мени која сам на пдф Позориште започела и све време водим тему БАЛЕТ, упутити примедбу овог типа... Btw, то је тема која је прва на том пдф прешла 12.500 прегледа, што је незабележен успех за тај пдф.

http://forum.krstarica.com/threads/118233
 
ova vrsta penzija je chista glupost.
ne zato shto se radi o 'umetnicima-lezilebovicjima' ... reci ti to pojedincima sa spiska koji su bukvalno zhivot ugradili u to shto rade. i ne zato shto je neko od njih bio 'blizak vlasti' kao mira stupica, jer je ona totalno zasluzhila tu penziju kao velika glumica... vecj se tu radi o kriterijumu za izbor. ne mozhesh ti porediti miru stupicu, rashu popova, ljubivoja rshumovicja sa oljom ivanjicki koja je obichno mazalo, ma kol'ko poznata bila. il ajd olja nek prodje. al tu je gomila nekih likova pitaj boga odakle. razumem i da postoje neki kao shto je dushan makavejev koji je ostao na margini jer je zabranjivan i shta ti ja znam, al pitam se kolko je ovde sumnjivih umetnika.

umetnici su za mene isto shto i radnici, profesori, nauchnici. ako su pravi umetnici, izabrali su to zbog umetnosti, a ne zbog novca. tako da im specijalne nagrade ne trebaju. al svakako da zaista zasluzhne treba prepoznati i pomocji im ako treba da ne bude ono shto je rekao gustav krklec: "za zhivota nemamo ni za stan, a kad umremo daju nam celu ulicu."
У праву си генерално.
Поготово за ово о критеријуму.

(Једино, имам примедбу, додуше, и није тако битна за тему, али је морам ипак рећи - Оља Ивањицки није "обично мазало").
 
Vidi Strelo, ja recimo nisam strucnjak za termicku obradu metala.

I onda, kad mi neko kaze "Srecko Sreckovic je nas najbolji metalac u zadnjih pedeset godina sto se tice termicke obrade" ja nisam u stanju da procenim da li je to tako.

Dozvolices da ti verovatno ne pratis srpsko vajarstvo ili kostimografiju i da prema tome nisi ni najmanje pozvana da procenis da li je neka Ljiljana Dragovic zazluzna po tom pitanju ili nije. Medjutim, ima ljudi koji to znaju, prate i u stanju su da procene.

U toj proceni "da li je Strela cula za Ljiljanu Dragovic?" nije faktor.

Da li sad razumes?

Да ли ти разумеш да Влада не може једну тако важну област да регулише Уредбама!! Нису им те паре у буџету оставили родитељи, па да са њима располажу како им је воља! Морају да полажу рачун грађаним на шта су утрошили новац!

На страну сам списак "заслужних уметника", али скандалозно је да Влада Србије влада Уредбама, односно располаже новцем свих грађана из буџета, а да претходно те грађане о томе не пита преко њихових представника у скупштини.
Ово је морало бити регулисано посебним законом донетим у Скупштини, са јасно дефинисаним критеријумима доделе Националних пензија, а не готово приватном одлуком чланова владе, при чему су, разуме се, Брозови омиљени уметници и њихова деца, најбоље прошли!
 
strasno!
koje su to njihove zasluge?
pa valjda je plata vrednovanje njihove penzije.
ako su socijalni slucajevi socijalne sluzbe treba da vode racuna o njima.
velikodusnost raspolaganja srbijanskom imovinom i novcem se nastavlja.
napominjem da mnogi od njih su dobili ono sto 4/5 srbije ne moze ni da pomisli , stanove u beogradu besplatno na atraktivnim lokacijama.
cime je to jugoslovenski reziser xx zasluzio nas u srbiji da dobije dodatak od 50.000 na penziju ?
snimio nekoliko po meni losih filmova za to dobio od drzave lepe pare pa jos 50000 na penziju..
cime je jugoslovenski knjizevnik xx koji je bio u svakom sistemu uz vlast i koji je uvek ziveo na visokoj nozi zasluzio da mu siromasni srbijanac placa 50 000 dinara.
ko su ti ljudi i odakle su, koji bi siromasnoj srbiji samo nametali neke obaveze.
zasto ne novac za nezaposlene ,za siromasnu decu,siromasne roditelje?
 
У праву си генерално.
Поготово за ово о критеријуму.

(Једино, имам примедбу, додуше, и није тако битна за тему, али је морам ипак рећи - Оља Ивањицки није "обично мазало").
tehnichki, ona je vrlo dobra slikarka, jer kad ona naslika choveka to je chovek, a ne neka glupost, al na nivou ideje, koncepta, modernosti njenog rada, zaostala je vishe od jednog veka.
mi smo imali nadezhdu petrovic, petra lubardu, savu shumanovica, koji su pomerili sve granice u slikarstvu kod nas. i onda dodju posle njih pokojni tapi, milicj od machve i ona [na primer], i totalno sve to unazade bespotrebnim hiper-realizmom, nacionalnim romantizmom, nekim simbolizmom, pa dal da olju nazovem nadrealizmom.... ne mogu bash. uglavnom iskache u neshto moderno al na totalno "bombonjerski" nachin, kako bi rekla moja profesorica.
 
tehnichki, ona je vrlo dobra slikarka, jer kad ona naslika choveka to je chovek, a ne neka glupost, al na nivou ideje, koncepta, modernosti njenog rada, zaostala je vishe od jednog veka.
mi smo imali nadezhdu petrovic, petra lubardu, savu shumanovica, koji su pomerili sve granice u slikarstvu kod nas. i onda dodju posle njih pokojni tapi, milicj od machve i ona [na primer], i totalno sve to unazade bespotrebnim hiper-realizmom, nacionalnim romantizmom, nekim simbolizmom, pa dal da olju nazovem nadrealizmom.... ne mogu bash. uglavnom iskache u neshto moderno al na totalno "bombonjerski" nachin, kako bi rekla moja profesorica.
Хм... не бих се баш сложила. За Ољу, посебно. А Тапија, иначе, сматрам обичним шарлатаном, вештим фолирантом).

Али, да не тролујемо.
Можда, на другом Пдф, за то предвиђеном.


У сваком случају, дакле, ово с "националним пензијама" је непримерено.
 
strasno!
koje su to njihove zasluge?
pa valjda je plata vrednovanje njihove penzije.
ako su socijalni slucajevi socijalne sluzbe treba da vode racuna o njima.
velikodusnost raspolaganja srbijanskom imovinom i novcem se nastavlja.
napominjem da mnogi od njih su dobili ono sto 4/5 srbije ne moze ni da pomisli , stanove u beogradu besplatno na atraktivnim lokacijama.
cime je to jugoslovenski reziser xx zasluzio nas u srbiji da dobije dodatak od 50.000 na penziju ?
snimio nekoliko po meni losih filmova za to dobio od drzave lepe pare pa jos 50000 na penziju..
cime je jugoslovenski knjizevnik xx koji je bio u svakom sistemu uz vlast i koji je uvek ziveo na visokoj nozi zasluzio da mu siromasni srbijanac placa 50 000 dinara.
ko su ti ljudi i odakle su, koji bi siromasnoj srbiji samo nametali neke obaveze.
zasto ne novac za nezaposlene ,za siromasnu decu,siromasne roditelje?

Страшно је и невероватно колико се у сиромашној земљи Србији неки расипају туђим новцем и о туђем
трошку.
У Бритинаји се тачно зна који уметници могу да понесу престижну титулу Сера, а овде испада да имамо
далеко више значајних уметника од Британије, а да нам је балет раван, ако не и значајнији од Московског...
 
Тапи је покојник, а и нема га на овом списку, тако да је беспредметно говорити о њему.
Ја га нисам ни поменула у вези са списком, него нас је мало "понело", у другу тему.

И сама сам после, као се може прочитати, написала да нећемо троловати даље.
 
Ovo sa nacionalnim penzijama je odlican potez, i dobar pandan slicnim penzijama za vrhunske sportiste.

Drzava treba da neguje kulturu, sport, nauku. I manite se uravnilovke i prica 'a sto ne bi i baba Jordana dobila, radila je tesko u trafici cetr'es godina'.

Није поента уравниловка, нити ја о томе говорим. Таман посла.

Него је ствар непримерена због немогућности одређивања праведног критеријума ко заслужује а ко не "националну пензију".

А култура, спорт, наука се може , и треба неговати и без тога.
 
Ја га нисам ни поменула у вези са списком, него нас је мало "понело", у другу тему.

И сама сам после, као се може прочитати, написала да нећемо троловати даље.

Да, у реду, него човек је ипак на неки сумњив и трагичан начин окончао живот...
А колико ми је познато никада није био ни на каквим буџетима, него ко је хтео куповао је његове слике, тако да ником није остао дужан.
 
Да, у реду, него човек је ипак на неки сумњив и трагичан начин окончао живот...
А колико ми је познато никада није био ни на каквим буџетима, него ко је хтео куповао је његове слике, тако да ником није остао дужан.
И ово све јесте тачно.
А и моје мишљење о њему као уметнику је, подразумева се, слободни лични утисак.

Али, опет, дакле, све за неке друге теме.
 

Back
Top