На данашњи дан, 3. фебруара 1943 године...

Je l' ti to hoćeš reći da je Hitler "drugorangiranom" generalu Vermahta povjerio izvođenje ključnog segment operacija u 1942?

I u čemu je on to oklijevao ... i on i njegov štab i njegovi vojnici borili su se fanatično i izvanredno.

Оклевао је,знао је и приметио је да комунисти спремају велику офанзиву 20/21.11. 1942,практично је дозволио да буде опкољен....додуше ту има много више Хитлерове кривице који није дозвољавао касније пробој и извлачење 6.Армије....

Мада би све можда другачије било да су Хотове четири панцер-дивизије успеле да у децембру 1942 пробију обруч и ослободе 6.Армију,фалило им је свега 44 километра...

Паулус је накнадно показао и какав је човек,служио је том режиму,блистао у оданости Хитлеру а онда се онако театрално појавио на Нирнбершком процесу против његових доскорашњих партијских другара.


Једноставно,узми пример Манштајна,он никада није био НС и једини је официр Вермахта који се јавно,јасно и гласно и лично супростављао Хитлеру....а био је војник,најбољи кога је Немачка имала у том рату.
 
Оклевао је,знао је и приметио је да комунисти спремају велику офанзиву 20/21.11. 1942,практично је дозволио да буде опкољен....додуше ту има много више Хитлерове кривице који није дозвољавао касније пробој и извлачење 6.Армије....

Мада би све можда другачије било да су Хотове четири панцер-дивизије успеле да у децембру 1942 пробију обруч и ослободе 6.Армију,фалило им је свега 44 километра...

Паулус је накнадно показао и какав је човек,служио је том режиму,блистао у оданости Хитлеру а онда се онако театрално појавио на Нирнбершком процесу против његових доскорашњих партијских другара.


Једноставно,узми пример Манштајна,он никада није био НС и једини је официр Вермахта који се јавно,јасно и гласно и лично супростављао Хитлеру....а био је војник,најбољи кога је Немачка имала у том рату.

Па фон Манштај је и одговоран што се елитна VI Армија нашла у "котлу" он је позиван да дође на лице места и увери се у потребу хитног пробоја из Стаљинградског "котла" међутим он никада није засходно нашао времена да дође у Стаљинград, исти тај фон Манштајн ма колико га на Западу величали је и планирао деблокаду VI Армије операција "Зимска олуја" он је главнокомандујући групе армија "Дон" њему је Жуков опколио VI Армију и он је упутио IV тенковску армију под командом Хота која је заустављена и приморана на повлачење.
 
Реваншистички немачки документарац који се недавно делио на хрватским киосцима.
:kafa:

vlcsnap-198132-1.png
 
Bolji su pobedili možda ne bolje naoružani ali sa boljom amortizacijom oružja na postojeće klimatske uslove i Rusi su ih dočekali spremno kao da su čekali pun jek zime.
Poljska je vikala braćo Rusi pomozite,Rusi su ćutali,Francuska je pala,dešavanje u Jugoslaviji je odložio nemački napad na Rusiju.
Kada su Nemci najzad stigli Rusi su bili spremni.

Јесу,зато су изгубили преко 1000 километара територије за годину дана рата :hahaha::hahaha:
 
Па фон Манштај је и одговоран што се елитна VI Армија нашла у "котлу" он је позиван да дође на лице места и увери се у потребу хитног пробоја из Стаљинградског "котла" међутим он никада није засходно нашао времена да дође у Стаљинград, исти тај фон Манштајн ма колико га на Западу величали је и планирао деблокаду VI Армије операција "Зимска олуја" он је главнокомандујући групе армија "Дон" њему је Жуков опколио VI Армију и он је упутио IV тенковску армију под командом Хота која је заустављена и приморана на повлачење.

Да ли ти сад мени покушаваш објаснити да је Паулус бољи војник од Манштајна ? :D
 
Оклевао је,знао је и приметио је да комунисти спремају велику офанзиву 20/21.11. 1942,практично је дозволио да буде опкољен....
Ma nije ba tačno.

Posljednji izvještaj Glavnom stanu od strane njemačke obavještajne službe od 6. nov. pominje kao glavni pravac sovjetske ofanzive sektor Grupe armija "Centar".
Jodl je tako npr. poslije rata izjavio da komanda Vermahta uopšte nije zapazila grupisanje Sovjeta na bokovima 6. armije.
додуше ту има много више Хитлерове кривице који није дозвољавао касније пробој и извлачење 6.Армије...
.
Kad kasnije?
Мада би све можда другачије било да су Хотове четири панцер-дивизије успеле да у децембру 1942 пробију обруч и ослободе 6.Армију,фалило им је свега 44 километра...
Malo fali pa da zaplačem ...

A dobro što samo pominješ Hota, pa i Manštajn je učestvovao u pokušaju deblokade, zaustavljen je na rijeci Miškovi od Trufanovljeve 51. armije, a zatim je došao Malinovski i njegova 2. udarna armija, te je tako za Manštajna proboj uskoro postao čista iluzija.
Паулус је накнадно показао и какав је човек,служио је том режиму,блистао у оданости Хитлеру а онда се онако театрално појавио на Нирнбершком процесу против његових доскорашњих партијских другара.
Znam ja mnogo gore primjere
Једноставно,узми пример Манштајна,он никада није био НС
Nije bio, ali mogu (mada mi se ne da) prevesti njegovu naredbu od nov. '41. o žestokom kažnjavanju sovjetskih Jevreja - na formulacijama i riječniku pozavidio bi mu svaki nacista.
и једини је официр Вермахта који се јавно,јасно и гласно и лично супростављао Хитлеру....а био је војник,најбољи кога је Немачка имала у том рату.
Ja ne znam što se ti tako njime oduševljavaš, uspjesi koje je imao na početku invazije na SSSR ... pa slične uspjehe su tada imali brate skoro i svi ostali.

Na Krimu se skoro godinu dana ebavo oko Sevastopolja i da nije bilo one "Dore" ko zna šta bi se tamo sve desilo.

Pod Lenjingradom je popušio, isto je tako prošao pri pokušaju deblokade Paulsa, kod Kurska je po pravcu udara prodro manje od 40 km, stao, a ubrzo zatim kada su Sovjeti krenuli i on je krenuo, ali nazad.

Nikakvog uspjeha nije imao ni u bici za Dnjepar, ali istina tada ni drugi nisu imali nekog velikog uspjeha.

U Korsun-Ševčenkovskoj operaciji Sovjeta početkom '44. doživio je strahoviti poraz i poslije njega će uskoro biti i smjenjen.

Jedini njegovi uspjesi, pored onih na početku, su razbijanje sovjetske Kerčensko-Feodosijske desantne operacije u maju '42. i okruženje djelova sovjetske armije kod Harkova u martu '43.
 
Манштајн је био један помпезни самохвалисавац. Своје мемоаре је назвао "Изгубљене победе" вероватно зато што су му рекли да би наслов "Да сам ја био командант Вермахта Немачка би добила рат" био сувише претенциозан, а о дужини да и не говоримо(поготово на оригиналном немачком). Елем, у наслову се налази целокупна тематика књиге која отприлике гласи:"Ја сам заслужан за све битке које је немачка добила, а за све поразе је крив Хитлер"(што је још један добар алтернативни наслов, једино што су се претенциозност и дужина опет испречили). Ту популарну легенду коју је Манштајн, а да будем правичан, и већина осталих немачких генерала, створила после рата у доброј мери демантују недавно објављене стенографске белешке са заседања Врховне команде немачких оружаних снага у периоду од 1942-1945(пре 1942 нису ни вођене јер Хитлер то није дозвољавао из само њему знаних разлога). Штета што су Манштајн и компанија већ били покојни, имали би људи штошта да их питају.
 
Tako je Spensere brate!!

Npr. poslije Prohorovke Hitler je taj koji, na savjetovanju 13. jula, smatra da treba odustati od daljeg izvođenja operacije "Citadela", a Manštajn je onaj koji misli suprotno i uspjeva uvjeriti Hiću da je upravo sada pravi trenutak da se ofanziva Grupe armija "Jug" nastavi (sic!!) ... a ebte još dan prije, 12. jula Sovjeti su sa svim snagama počeli u pravcu Orela operaciju "Kutuzov", a prema Harkovu i Belgorodu operaciju "Vojskovođa Rjumjancev".
 
Bolji su pobedili možda ne bolje naoružani ali sa boljom amortizacijom oružja na postojeće klimatske uslove i Rusi su ih dočekali spremno kao da su čekali pun jek zime.
Poljska je vikala braćo Rusi pomozite,Rusi su ćutali,Francuska je pala,dešavanje u Jugoslaviji je odložio nemački napad na Rusiju.
Kada su Nemci najzad stigli Rusi su bili spremni.

Naravno da nisu bili spremni.
 

Back
Top