Mudrost i Idealizam

inace, zadnja zelja mi je da me ruka mog forumskog dragulja ukloni sa ovog mesta jednim odsecnim manihejskim pokretom kao krivim nozem za sunet ili pak onim od asasina, jer niko drugi nema hrabrosti i volje da to uradi. ovaj forumski alamut zvani krstarica je postao plac majke bozije ..... :worth:
 
Mudrost koja polazi od sopstvenih zelja je mudrost,
ono sto polazi od tudjih zelja zove se lukavstvo.....


"Ako netko pobijedi u boju tisucu puta po tisucu ljudi,
A drugi pobijedi jedino sam sebe,
Taj je drugi nenadmasivi pobjednik."

Buda

“ Biti filozofican, dogmatican I doktriniran – to je veoma lako. Pristupiti nekom problemu intelektualno je veoma lako. Ali razmotriti problem egzistencijalno – ne samo da se rasudjuje o njemu , vec da se taj problem prozivi , da se prodje kroz to, da se dopusti sebi da se transformisemo kroz to – to je zaista tesko. To znaci, ako neko zeli da spozna ljubav, mora da se zaljubi. To je opasno jer ti vise ne mozes biti isti posle toga. Samo iskustvo ce te promeniti. Onog trenutka kada udjes u ljubav, ti bivas drugacija licnost. Kada izadjes iz toga, ti neces biti u mogucnosti da se prepoznas. Tvoje staro lice vise nece pripadati tebi. Dogodice se izvesni prekid. Sada ce tu biti neki jaz. Onaj bivsi covek je umro, a novi se rodio. To je ono sto se podrazumeva pod pojmom preporodjenje – biti ponovo rodjen. “

“ Kako nekome moze dosaditi dvojnost ako stvarno ne bude u toj dvojnosti bez pretvaranja ?
Tada cete moci spoznati da je takozvana umna ljubav samo jedna vrsta bolesti. “

Osho
 
Poslednja izmena:
Idealizam. kao sklonost da se u životu vidi samo ono dobro i lepo, je karakterna crta. Možemo i da se rodimo s predispozicijom da budemo idealisti, ali s mudrošću se ne rađamo; ona se stiče iskustvom, pod uslovom da su zadovoljeni još neki uslovi.
I zašto bi te dve stvari bile dijametralno suprotne? :roll:
Za idealistu se često kaže da mu je "glava u oblacima", "ne stoji nogama na zemlji"... kao da je, zbog svog pogleda na svet, lud jer, zaboga, nije u stanju da vidi i ono loše. Vidi on i to... ali srž svakog idealizma je zapravo nada da sve može biti bolje nego što jeste. To ne znači da je idealista nužno i irealan. A mudrost u kontekstu realnog i pragmatičnog - zar je svet ideja o lepom i dobrom tako daleko od mudrosti?
Mudrost ne isključuje ni idealizam, ni idealizaciju. Možeš biti idealista, a da to ne isključi objektivnost posmatranja. I ko uopšte sme sa sigurnošću da tvrdi da to "subjektivno", zaneseno, zaluđeno... iščašeno... idealističko gledište po kome je u osnovi svega Lepota - nije istina?

Ko, bre, od vas nikad nije sanjao neostvarive snove i pritom zaključio da je mudrost = ne uvek donošenje objektivnih i univerzalnih zaključaka o suštini ovog ili onog već, pre svega, upoznavanje samog sebe? Nije li upoznavanje samog sebe polazište mudrosti? A uopšte ne mora biti racionalno, empirijsko, dodirljivo. Možete hodati po oblacima kao idealista, ali gledati oko sebe širom otvorenih očiju... posmatrati, proučavati, porediti, uklapati senzacije sa sopstvenim iskustvima... polaziti od svojih ideala, mešajući ih sa utiscima i saznanjima kao što mešate špil karata... i biti na kraju mudri, sa primesom tog toliko "neophodnog" racionalnog.

Kad smo kod ljubavi: ko je od vas uvek bio "mudar" i nije podlegao čarima idealizacije? Ko je od vas uvek bio tako yebano pragmatičan, racionalan i hladan, da nikada u voljenom biću, prosečnom za tuđe oko, nije video savršenstvo... ostvarenje svog sna?
Ljubav i JESTE vrhunski ideal. Onog trenutka kad joj priđeš, već si napola izgubio tlo pod nogama, ili ti je "glava u oblacima"... Pa šta? Jeste li zbog tog gubljenja tla pod nogama postali manje mudri? Ili ste bili oplemenjeni? I šta je važnije: biti mudar ili oplemenjen?

ps I da, Gebels - Vas bih uvek volela, bez obzira ko ste i šta ste. Idealista sam :), što apsolutno ne potire moju sposobnost racionalnog zaključivanja o tome kakvi ste. Rekoh već, ali ću da ponovim (makar Vas "zabole" :)) - dragulj ili, bolje rečeno, biser.
Svet je prepun školjki. Tako ga JA vidim. A u svakoj je biser, manji ili veći.
Vi spadate u ovu drugu, ređu kategoriju.
 
Poslednja izmena:
idealizam je stvar uma, mudrost je stvar ne-uma.

Ja bih rekao da idealista tezi idealu kao svrsi i glavnom cilju a mudar covek ideal uzima samo kao putokaz dok mu je svrha realno ostvarivanje na tom putu.


Dobro. Fala lepo. :)
E sad, za tebe alles, ukoliko te ne mrzi da mi odgovoriš: ako je idealizam stvar uma, a mudrost stvar ne-uma (kao krajnja, objektivna racionalnost, lišena emotivnih zamagljivanja, u čistoti stvarnog, dečijeg Ja), to bi značilo da je mudrost nad-instanca, tj. nad-kategorija u odnosu na idealizam (koji je slabost)?
A šta je cilj čoveka? (Ovde mislim na budističku filozofiju) Nije li budizam u svojoj osnovi idealistička koncepcija?

Dragon, otprilike bih se složila s tobom. U stvari, trenutno mi ne pada na pamet nijedno bolje objašnjenje.
 
Sta ja podrazumevam kad kazem antiidealizam:

Recimo zaljubljen si u neku zenu.
Ti je idealizujes, tvoj um ide u krajnost pripisujuci joj neke osobine koje projektuje na nju.
Medjutim , kasnije, hladis se I vidis stvari kakve jesu – ti si tu zenu idealizovao.

Mudrost je sloboda od vidjenja idealizovane (netachne) slike stvari koju um projektuje.

Posmatranje I prihvatanje stvari mirnog uma.

mudrost je svest o tome da je slika koju trenutno imamo VEROVATNO idealizovana..da ce se ti letirici koje u stomaku osecamo VEROVATNO smiriti..i sposobnost da u istim (leptiricima i idalizaciji )uzivamo svom snagom, svesni da imamo snagu da prezivimo raspadanje idealizacije jednog dana...mudrost je i svest o tome da svaki covek ima u sebi nesto vredno ljubavi, i da nije toliko bitno koliko ga sad idealizujemo, vec da li cemo umeti u tu ljubav da uplovimo kad zaljubljenost nestane..
i ne samo u ljubavi, vec inace u zivotu..
za mene je mudrost sposobnost vidjenja istine, ali sa strane, bez emocionalnog ucesca..kao kad se silno sa nekim svadjate,i onda u jednom trenutu, spoznate sebe u cosku , negde kod plafona, kako gleda te zapenjene ljude i umire od smeha:)
najveca glupost koju ljudi cine je pridavanje prevelikog znacaja trivijalnim stvarima...svi to radimo, i zagadjujemo sebi zivot...
mudrost je ta koja razdvaja zito od kukolja, istinu od neistine, i vazno od nevaznog
 
E sad, za tebe alles, ukoliko te ne mrzi da mi odgovoriš: ako je idealizam stvar uma, a mudrost stvar ne-uma (kao krajnja, objektivna racionalnost, lišena emotivnih zamagljivanja, u čistoti stvarnog, dečijeg Ja), to bi značilo da je mudrost nad-instanca, tj. nad-kategorija u odnosu na idealizam (koji je slabost)?
A šta je cilj čoveka? (Ovde mislim na budističku filozofiju) Nije li budizam u svojoj osnovi idealistička koncepcija?


Rekao bih da je cilj coveka sloboda.

Mislim da je sve sto cinimo usmereno ka tome.

Najvise uzivanja u zivotu prosecan covek povezuje sa seksualnim uzbudjenjem I orgazmom, koliko ja uspevam da primetim.

Uglavnom je ono sto covek radi usmereno ka tome, na ovaj ili onaj nacin, do tog zakljucka je dosao I Frojd.

Ali zapitaj se – sta je orgazam ako ne nekoliko sekundi slobode I oslobodjenja od uma?

To su trenuci iskakanja iz uma, stopiranost uma, sloboda od uma, ne - um.

U orgazmu nema misli, nema ega.

E sad, neki ljudi su to izgleda shvatili pa su poceli da traze nacine kako da u toj slobodi budu postojanije od tih desetak sekundi.

One koji na ovaj ili onaj nacin uspevaju u tome, nazivamo mudracima.(takvih nema puno, zapitaj se koliko znas mudraca.)

Po meni, mudrost jeste nadinstanca, ili bolje reci nadinstanca je njen Izvor, mudrost dolazi iz nadinstance I ispoljava se kroz um.

Pamet I inteligencija su korisni samo u meri da bi se to sto dolazi iz nadinstance ukanalisalo u rechi.

Ta nadinstanca je savrsenstvo I njoj nikakvo ulepsavanje ili idealizacija uma nije potrebna.

Pamet I mudrost nisu isto – pametan je onaj koji je uchen, a mudrost je nuspojava (da je tako nazovem, moze da se kaze I dar) onog koji dodiruje nadinstancu.

Zapitaj se koliko ima pametnih inzinjera I lekara - cenjenih clanova drushtva koji nisu mudri.
Oni su naucheni umovi.

Kastaneda takve ljude naziva razumnim majmunima.



Za Budizam - Budizam, po meni, je Budino ucenje o tome kako doci do te nadinstance, ne - uma.
Zato ne bih Budizam nazvao idealistickom koncepcijom – to bi trebalo da bude prakticno ucenje koje vodi do oslobodjenja, po meni.

Postoje I druga ucenja, ne samo Budizam o tome kako se povezati postojanije sa tom nadinstancom.

U sustini svih tih ucenja primetio sam jednu slicnost – suocavanje sa licnim ogranicenjima I strahovima I razbijanje ustaljenih putanja uma I razuma.

Otishao bih u shirinu, ako bih sad pisao razne nacine na koje razni ljudi traze svoj ne – um, ne – matriks, svoju slobodu I postojanost u njoj, od severnoamerichkih do juznoamerichkih Indijanaca, preko Indijaca, Budista itd.


“Ako zelis da upoznas magicnu stranu sveta, budi neumoljiv prema svom razumu. Ne dopusti mu da se oseca udobno; dovedi svoje racionalne pomisli do krajnosti, do tacke sloma. Pod takvim okolnostima, tvom umu ce preostati samo dve mogucnosti: da nametne sebe prisiljavajuci te da napustis poducavanje, ili da ucuti ostavljajuci te na miru.”

Kastaneda
 
Poslednja izmena:
Rekao bih da je cilj coveka sloboda.


Po meni, mudrost jeste nadinstanca, ili bolje reci nadinstanca je njen Izvor, mudrost dolazi iz nadinstance I ispoljava se kroz um.

Pamet I inteligencija su korisni samo u meri da bi se to sto dolazi iz nadinstance ukanalisalo u rechi.

Ta nadinstanca je savrsenstvo I njoj nikakvo ulepsavanje ili idealizacija uma nije potrebna.

Pamet I mudrost nisu isto – pametan je onaj koji je uchen, a mudrost je nuspojava (da je tako nazovem, moze da se kaze I dar) onog koji dodiruje nadinstancu.

Zapitaj se koliko ima pametnih inzinjera I lekara - cenjenih clanova drushtva koji nisu mudri.
Oni su naucheni umovi.

Kastaneda takve ljude naziva razumnim majmunima.



Ako zelis da upoznas magicnu stranu sveta, budi neumoljiv prema svom razumu. Ne dopusti mu da se oseca udobno; dovedi svoje racionalne pomisli do krajnosti, do tacke sloma. Pod takvim okolnostima, tvom umu ce preostati samo dve mogucnosti: da nametne sebe prisiljavajuci te da napustis poducavanje, ili da ucuti ostavljajuci te na miru.”

Kastaneda
:???:
a naddistanca je..?magicna strana sveta? jedinstvo sa bogom? odricanje od uma zamenjujemo sjedinjavanjem sa..?
zasto se um veyuje sa suvim racionalnim? zasto mudrost nije produkt tog istog uma, samo foltriran kroz neke druge filtre?
i cega je onda produkt?
 
moodrost je vladati i biti spokojan......biti svestan mogooćnosti i potencijala.....pa je spokoj i mir u dooši najveća moodrost.....idealizam bi bio onda samo oroođe vladavine...jer bi sve ono što se smatra idelizovanjem...i nerealnim ostvarenjem.....bilo moogooće sprovesti.. i ne bi bilo limitirano...to bi onda značilo slobodu.. biti slobodan......večita težnja ostvarena....... i za života....
 
Колико се мени чини, није у питању опозиција мудрост/идеализам, него реализам/идеализам.

Реализам се ЗАДОВОЉАВА човеком онаквим какав је по природи ствари, а идеализам види да човек има много неостварених могућности које треба да се труди да оствари.

По мени, мудрост је ближа идеализму, јер мудар човек види оно што је већ пуно пута доказано у животу, а то је да је "човек" један конгломерат потенцијала, и да се ти потенцијали морају трудом остварити (можда не сви, али они најважнији) и да је живот управо полигон за тај труд и ту борбу (за остварење својих потенцијала). Не смемо остати на ономе какви смо били испочетка, морамо да се крећемо ка неком идеалном (тј. потпуно самооствареном) себи чак и ако знамо да никад нећемо стићи до краја тог пута.

Ово што сам испричала личи на оне лепе Хесеове речи:
„Ја сам био хитац природе, хитац у неизвесно, можда ради нечег новог, можда ни ради чега, и мој позив било је једино то да тај хитац из прадубине пустим да дејствује, да осетим у себи његову вољу, и да га начиним потпуно својим.“

„Нема ниједне, ниједне дужности за пробуђене људе осим ове: тражити самог себе, постати чврст у самом себи, напипати свој властити пут који води унапред, куд год било да води.“

Ово је одличан пример идеализма и мудрости чврсто удружених.
 
Za mudrost je vazna stvar kontinuitet....
Neka ste koliko god hocete mudri , ako ste u diskontinuitetu sat vremena dnevno , to nema veze sa mudroscu......To ostaju mudre misli sa velikim preprekama....

STo vise pisete o temi , to je manje razumem....tj po meni se ona pretvara u nesto sto je virtuelno , a to onda nema veze sa mudroscu.....Da nije hesea, koji religijski dobro oslikava sta je covek.....i sta je zivot.....
 
Zaljubljenost je osjećanje koje se sastoji u procjeni da bi s jednom istom osobom mogli s merakom da se seksamo jedan duži period vremena...

Mudrost i zaljubljenost ne samo da se međusobno ne isključuju, nego čak nasuprot - što je neko mudriji to je veća vjerovatnoća da je zaljubljen...
 
Колико ја знам (а знам јер сам то доживела) права љубав препознаје у другој особи потенцијале које тек треба реализовати. Ту нема идеализације, али има идеализма -- у смислу вере да је могуће реализовати те потенцијале ако се потрудимо. И права љубав се труди да помогне вољеној особи да реализује те потенцијале, тј. себе саму (нпр. вољена особа има сликарсли таленат који још досад није имала прилике да развије или сл.).

Заљубљеност може бити слепа и склона идеализацији, али не и љубав. Рекла бих чак да је човек који воли реалнији од других према дотичној особи, јер очи љубави виде у дубину, и виде оно што стварно постоји у другој особи (то су ти потенцијали) а други људи то не виде јер их не занима и гледају само површно.

Нека ваша заљубљеност прерасте у љубав и одговор на ово питање биће вам савршено јасан.
 
Možda ima i kvazirazumevača.

Idealizam je san. Mudrost je java.
Idealista je kapetan koji po mirnom moru izgubi posadu i ne dovede brod do cilja.
Mudar je kapetan koji po burnom moru dovede brod do cilja i spasi svu posadu.
 

Back
Top