MONTAZNE KUCE-iskustva

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
@bubavi : ima premalo izolacije na samom stropu; predložio bi bar 25-30 cm izolacije; dva ražlićita tipa ( Ursa ili Isover + Kamena vuna). Kod krova : Predložio bi da zamjeniš ter hartiju za paropropustno folijo tipa OMEGA wind ili Omega 180 ; težina folije bar 140g; Predložio bi zamjenu PVC folija za PE ili PP foliju. U vanskoj stjeni : Pitak kolika je težina izolacije; predložio bi kamenu vuno 40kg/m3.
@viz : Danas u prvom pokušaju napravili "Blower door test" u pasivnoj kuči. Nema nikakvih problema sa zrakotesnuščo kuče, samo mojster mora biti precizan in kompetentan. Polaži pažnju na sam načrt kuče i samu Phpp izračun i zahtjeve sa strani projektanta. Sa masivnom građenom kučom je isto: Potrebno biti pažljiv kod detalja.
Ako trebaš mogu ti poslati kakve slika sa gradbišča.
LP
 
viz
Phpp izračun mora / treba izraditi projektant za dotičnu kuču.
Dali se dobijaju subvencije u Srbiji za takvu vrstu izgrađene kuče?
Ako mi pošalješ mail, na ZS (privatno poruku), radije pošaljem slike tako. Sada sam vidio de se ne mogu poslati.

LP
 
Passivhaus ili pasivna kuca je cesto zloupotrebljen, jako puno togo ima sto je bitno da bi se postigao pravi efekat pasivne kuce(manje od 1,5 KW/m2 potrosnje energije u godini:)). Grezilo je vec naveo neke faktore;). U svakom slucaju, na nasem trzistu (izuzimam Sloveniju, koja je na nivou Nemacke i Austrije) nemamo strucnjake na tom polju. Predpostavljam da su Arhitekte i gradjevinski Inzinjeri upoznati, ali nema izvodjaca i adekvatnog materijala. U svakom slucaju, izbegavati "priucene" i "samozvane" strucnjake:neutral:
Ako se gradi u BG-u ili okolini, moze se meni obratiti na PP. Cesto sam tamo i mogu puno vise pomoci. Moja iskustva i vidjenje gradnje u Srbiji ne zelim komentarisati, naci ce se neko uvredjenim:sad2:
 
Poštovani,
kako i ja nisam u Srbiji, ču se pridružiti komentaru , kolegi na tom forumu," pasivna gradnja" ako če kome boti potrebno kakve komentare i uputsva dati i primerne komentare.
Što se tiče "uvređenosti" (biti užaljen) : ako se napiše šta je potrebno , da izgradi pasivne kuča za investitora; da se opozori na napake ( što nije primerno) , da se konkretno odgovori što nije u redu kod "tog proizvođača pas. kuče" predpostavljam, da mu nije treba biti uvređen!!
A zašto bi bio uvređen? Jedino , ako je šalabajzer.
@" pasivna gradnja" kako nisam čitao baš sve tvoje odgovore, čini mi se , da je potrebno, da daš komentare , što ne valja!! To je dobro za sve investitore, koji če se odlučiti za takvu vrstu gađenja kuče.:D

LP
 
Mene zanimaju baš detalji gradnje kod štedljive kuće (ne volim izraz pasivna jer je to ili normni naziv ili samo teretski ostvariva građevina - Švicarci su otišli u nazivu dalje pa su jako štedljiv način gradnje nazvali MinergieP a to je kuća koja se zadovoljava sa kapacitetom energije od 2kW i što je na kraju i ispravno).
Zrakotesnost kod lake granje se može provesti i kod pokusa s BDTestom je dokazano izvediva, no pitanje je koliko dugo je to ostvarivo? Naime skeptičan sam kod samoljepivih traka koje se postavljaju na spojevima ploča itd. u pogledu trajnosti i održanja funkcionalnosti. Kod masivne gradnje se u tu svrhu većinom koristi gips-žbuka (mavčn omet) koja teško puca i odlično regulira vlagu (smanjuje ekstremne koncentracije vlage u zraku prostorija) kao i gips-kartonske ili gips-vlaknene ploče kod lake gradnje.
Kako se npr. rešavaju linijski toplotni mostovi npr. vertikalnog vanjskog ugla kuće kao gemoetrijskog oblika (npr. zanemarujući da je od istog materijala - dakle čisto geometrijski linijski toplotni most)?
 
viz, zrakotesnost nebi trebala biti problematična ako se izradi sa za time nužnim materialom. Vsa okna in vrata trebaju biti ugrađena po sistemu RAL ugradnje.
http://www.ferk.si/UserFiles/file/VGRADNJA OKNA PO SISTEMU RAL-reklamni prospekt.pdf
Eto, to je jedan, kod koga se može nabaviti material kod nas. Za Srbiju ne znam, ako ko prodaje taj sistem. Takav je bio upotrebljen na kuči u kojoj se radio BDTest.
Ti materiali imaju garanciju na više od 30 godina. Problem , kad više nema zrakotesnosti je ako dođe do zemljotresa.
Ako smijem da pitam : Masivna građa je "zidana hiša" ili............?
Ake je , onda se pravi detalj zrakotjesnosti na kapnoj legi. Folija mora biti spojena i "zadihtana" na legi.
Zidane kuče : Sve vertikalne armirano-betonske vezi (slopi) trebaju biti zahtjevanih demenzija (zaštitni sloj betona + XPS) i uz toga moraju biti toplinsko izolirane sa vanjske strane sa stirodurom (XPS).
Ako se odlučiš za takvu građeno kuču (MinergieP) ,a da je zidana, potrebno pažljivo se dogovoriti sa projektantom oko tih detalja. Naročito je tu potreban i kvalitetan nadzornik gradnje.
Možeš da izgradiš kuču i od XPS stirodura - posebnih stiroponatih elemenata.Jedan takvih je "ISORAST" (ima bar tri proizođača /prodavača kad nas); sljedi SIPOREX;

LP
 
Hvala za info i .pdf od izvedbi stolarije.
Masivna gradnja - mislim na klasičnu zidanu koja zahtjeva sušenje veziva.
Inače sam iz Hrvaške - okolica ZG.
Lagana montažna gradnja - trake se mogu pokidati i zbog rada konstrukcijskog drveta nakon nekoliko godina - sušenje-vlaženje i sl. i zbog toga sam mislio da je lošija opcija laka gradnja (u knjizi Pasivna kuća od Slo. prof. sa arh. fakulteta je tako i navedeno).
Potres je poguban za sve građevine glede zrakotesnosti.
No iz fizike da je baš vanjski ugao zida izveden iz istog materijala (npr. opeke) iznutra i izolacija izvana npr. EPS (npr. bez arm. betona) dolazi do topl. mosta zbog geometrije u unutrašnjem uglu. Kako si tu pomoći? Moje je mišljenje da se smanji tok toplote kroz liniju ugla da se i iznutra postavi npr. 2cm debeo sloj EPS ili XPS u širini 20-30cm od ugla kako taj dio ne bi više propuštao toplotu od ostatka zida. Arm. beton serklaža samo povećava ovaj već geometrijom zadani problem zbog manjeg otpora prehodu toplote.Ostatak zida bi bio sa klasičnom žbukom da se dobije akumulativnost toplote za nivelaciju utjecaja topl. dobitaka i reg. vlage u prostoriji. Što vi mislite o tome?
 
viz,
sav les koji se upotrebljava za izradu montažne kuče se suši u sušionici. Tu se osuši na 12-18 % vlage.
Sva lesena konstrukcija, nosiva, je iz ljepljenog lesa.
Kod klasičnih montažnih kuča, bar do sada, nisam vidio da bi se les "zvijal??" ali kako drugače deformiral. Moguče minimalno da, Rekao sam, svi trkovi su vrlo elastični.
Po EC 8 se sve kuče, kod nas, gradijo sa armirano betonskima vertikalnimi vzmi; trebaju i horizontalne. Da se gradi samo sa ciglima, te ne ide.
Iznutra ja nikako ne preporučujem davati izolaciju; treba preprečit da dolazi hladni zrak od zunaj do unutrašnjosti kuče(stjene) i da na samij stjeni nastane kondenz odnosno rosišče. Ako staviš i stiropor, nastače rosišče izpod njega i eto ti plesen!
Ako odlučuješ , da izgradiš "zidano pasivnu" kuču, najprije se posvetuj sa projektantom, kako eliminirati toplotne mostove.
Ako želiš, pošlji mi mail, da ti pošaljem slike sa jedne zidane pasivne kuče, koja se gradi.
U vezi pitanja ili akumulacija ili izolacija : Više sam na strani izolacije. U dalji period življenja (duži život), se više isplati.
Toplotni dobitak se može ustavriti samo sa pravilnom orientacijom kuče in pravilo izabranim prozora. To dolazi u obzir pozimi, a ljeti treba osigurati "zasjenčenje" (ili slična riječ) , da ne dođe do pregrevanja kuče preko prozora.
Ima tu veliko detalja, na koje treba paziti u fazi projektiranja.

Vlage se može kontrolirati sa zračenjem. U pasivnoj kuči za to brine rekuperator.

LP
 
U redu. Uverili ste me - zrakotesnost je jednako moguća kod masivne tako i kod lake-montažne gradnje.
Ostaje samo mogućnost akumulacije topline kod solarnih dobitaka - tu je masivna kuća ipak u prednosti, no sve ovisi od lokacije građevine, npr. ako je na vinogradarskom položaju - masivna gradnja je tu onda daleko pogodnija.
Spomenuti ISORAST ima EPS izolaciju i iznutra ili ...!?
2 cm debeo sloj EPS ili XPS ne će znatno smanjiti temp. betonske jezgre (ne će doći sigurno do kondenzacije vlage u betonu zbog 2 cm EPS-a), već će se to dogoditi u vanjskoj izolaciji ugla zgrade koja je 25 do 30 cm debljine i veća je nešto zbog smanjenja topl .mosta od debljine na zidu (na vanjskoj površini ispod fasade je gotovo vanjska temperatura i tu može nastati kondenzacija - tu kamena vuna daleko zaostaje za EPS-om jer daje mali otpor prolazu vlage do vanjskog ruba ispod fasade gdje su niske temp. zimi) . No smanjiti će 2cm debeo EPS u uglu iznutra, geometrijski i zbog materijala, nastao toplotni linijski most ugla ili sam u krivu?
Sama cigla je bila navedena samo da se pojasni topl. most zbog ugla. Npr. još jednostavnije: da je ugao izveden iz istog materijala po cijeloj širini na njemu nastaje toplotni linijski most zbog geometrije - točno? Jer silnice toplotnog toka se šire u uglu i stoga tamo dolazi do pojave niže površ. temperature tj. smanjuje se topl. otpor ugla .
Kako rešiti točkovni toplinski most u uglu kuće uz temelj?
 
Poslednja izmena:
viz,
trebam kazati, da je rješenje(http://www.ibslgroup.com/resources/files/Building/Perinsul.pdf) , koje si predstavio na PP, dobro; težava je, da se rijedko može nabaviti.
Ako koga zanima, od potencialnih graditelja montažnih pasivnih kuča, neka/može se posavetovati sa "viz"-om.
Kod montažnih pasivnih kuča, osobno više zagovaram izradu "AB plavajočo ploču" , jer se može lakše toplinsko izolira odnosno prepreči toplinski most.
Način izrade (kakvo temeljenje) temelja je zavisan od terena temeljenja.

LP
 
Postovani,
Evo u poslednje vreme bas citam forume o montaznim kucama i samom poredjenju montaznih i kuca od cvrstog materijala.Zasto to radim?Stvar je jednostavna...Posto sam veoma dobro upoznat sa gradjenjem i jednog i drugog sistema,zeleo sam da cujem sta misle ljudi koji nisu iz te struke a zele da grade.Prave informacije su zlata vredne.Svaka kuca ima svoje prednosti i mane,da vas niko ne laze.I jedna i druga kuca sluze svrsi,ali udobnost stanovanja i usteda energije je jako bitna stvar.Ako bi vam rekao da bi godisnje ustedeli oko 400 evra za grejanje,naravno zavisi od kvadrature,sta biste onda rekli?Kao i u svakom poslu,bitno je naci kvalitetnog izvodjaca,kao i nadzor.Ja imam gradjevinsku firmu i najvise volim da radim kada imam nadzor...Sto se tice cene kuce,naravno da pricam samo o kvalitetnoj gradnji,cena montazne kuce je za nijansu jeftinija ili cak iste cene kao i cvrsto zidana kuca,samo sto ste dobili tri puta energetski efikasniju kucu.Svi materijali su ekoloski...Ko zeli vise informacija,moze mi se javiti na mail jelenic2004@yahoo.com .Da montazna kuca moze biti i do 30% jeftinija od klasicne,ali takvu nemojte praviti.Ja dajem glas montaznim kucama...
 
Interesuje me jedno pitanje. Da li ima montažnih kuća predviđenih za neravne terene ili su sve predviđene za ravne terene?
a što ne bi moglo?
uostalom i vajati, kačare i katuni su pravljeni od drveta, kao montažne kuće, a nema ih u Vojvodini :)
i vako i nako se pravi klasičan temelj
i manje više klasičan krov
tako da je razlika samo u sredini, tj zidovima, pa osim brzine gradnje, ja ne vidim ni jednu prednost montažnih kuća kod nas.
 
vd:
a što ne bi moglo?
uostalom i vajati, kačare i katuni su pravljeni od drveta, kao montažne kuće, a nema ih u Vojvodini :)
i vako i nako se pravi klasičan temelj
i manje više klasičan krov
tako da je razlika samo u sredini, tj zidovima, pa osim brzine gradnje, ja ne vidim ni jednu prednost montažnih kuća kod nas.
Tih, koje su na nasem trzistu, ne vidim ni ja:D
Inace, u prednosti jesu za manje objekte (do 4-5 sprata) ako su izgradjene kako se vec grade u zapadnoj Evropi:neutral:
 
vd:
čak i ako poredimo te kvalitetne sa zapada
osim brzine gradnje i moguće niže cene na zapadu, ne vidim neku prednost u odnosu na "klasičnu" gradnju.
Klasicna gradnja kod nas je prilicno nekvalitetna (mislim na manje objekte, posebno one u stilu "uradi sam") kao i montazna gradnja. Sama tematika je prilicno komplikovana a i predrasude i sveznanje naseg naroda je eto...nesto sa cime ne zelim da gubim vreme:neutral:
Kada je neko duze na forumu onda je svestan puno toga cega nije dolaskom:D
Povrsno znanje je gore od neznanja ali to vecini nista ne kaze:sad2:
 
vd mozda bi trebao malo da se edukujes pa bi onda video bar neku od razlika i prednosti montazne gradnje.Sto se tice samog kvaliteta bilo koje vrste gradnje moze se reci da vazi izreka koliko para toliko muzike.
Ovde ljudi tesko prihvataju nove stvari,bile one dobre ili lose...ma da Turci su krivi,kasnimo 500 godina...
 
vd ni temelj ni zidovi ni krov nisu isti kod montaznih kuca kao kod klasicnih.Vec su ljudi pisali o svemu ovome,ali ajde.Monazna zgrade su dosta lakse od klasicnih.Samim tim temelji za montazne objekte projektuju se tako da zadovolje nosivost montaznih objekata.Znaci tu ces vec imati ustedu u odnosu na klasiku a da ne gubis na kvalitetu.Sto se tice zidova,dosta je veca usteda energije pa recimo za jenu grejnu sezonu moze se ustedeti fina suma novaca(zavisi od kvadrature i izbora montaznog panela).Otpornija je na seizmicke aktivnosti samim tim sto je laksa.Veoma bitna stvar kod montaznih kuca je ta sto njen plafon ima recimo izolaciju 20 cm i plus je sastavljen iz vise slojeva,dok kod klasike imate montu(to je jedno od resenja) koja je omalterisana.Toplotna izolacija na tom delu objekta je katastrofalna.Svima nam je poznato da sav zagrejan vazduh u prostoriji (posto je laksi od od hladnog)usmerava se ka gore a kod klasike je bas tu najlosija izolacija.Koliko ljudi znas da je uradilo izolaciju na plafonu(ploci)?Ja jako malo.Krov,nije ni on isti.U vecini slucajeva radi se kao olaksana krovna resetka,koja moze premostiti poprilicno velike raspone...Fasada...moja zamerka kod vecine izvodjaca montaznih objekata je sto u ponudi imaju bavalit fasadu kao zavrsni sloj,sto je jako lose resenje.Naravno,mozete sami birati debljinu izolacije(stiropora).Moj savet je nemojte tu stedeti kao ni u debljini panela.Svako ko vam ponudi stiropor 3,5 pa donekle i 8 cm(zavisi opet od debljine panela),mozete ga smatrati neozbiljnim.Nije cilj uzeti novce i otici.Pravi izvodjac je uvek na usluzi investitoru.On uvek mora ponuditi najbolje resenje,bar dva resenja koja nisu tako dobra ali piju vodu,a lose resenje bilo kog problema ne bi trebao da precuti vec da alarmira coveka koji ulaze svoje novce i pokusa da ga odvrati.Na ustrb male ustede moze imati dozivotni problem.Za sve detalje oko montazne gradnje mozete mi se javiti na mail jelenic2004@yahoo.com.Naravno i za detalje o klasicnoj gradnji.Ne kazem da sam sveznalica,jednostavno u tom sam poslu i ako mogu bilo kako da pomognem,pomocicu.
 
vd ni temelj ni zidovi ni krov nisu isti kod montaznih kuca kao kod klasicnih.Vec su ljudi pisali o svemu ovome,ali ajde.Monazna zgrade su dosta lakse od klasicnih.Samim tim temelji za montazne objekte projektuju se tako da zadovolje nosivost montaznih objekata.Znaci tu ces vec imati ustedu u odnosu na klasiku a da ne gubis na kvalitetu.Sto se tice zidova,dosta je veca usteda energije pa recimo za jenu grejnu sezonu moze se ustedeti fina suma novaca(zavisi od kvadrature i izbora montaznog panela).Otpornija je na seizmicke aktivnosti samim tim sto je laksa.Veoma bitna stvar kod montaznih kuca je ta sto njen plafon ima recimo izolaciju 20 cm i plus je sastavljen iz vise slojeva,dok kod klasike imate montu(to je jedno od resenja) koja je omalterisana.Toplotna izolacija na tom delu objekta je katastrofalna.Svima nam je poznato da sav zagrejan vazduh u prostoriji (posto je laksi od od hladnog)usmerava se ka gore a kod klasike je bas tu najlosija izolacija.Koliko ljudi znas da je uradilo izolaciju na plafonu(ploci)?Ja jako malo.Krov,nije ni on isti.U vecini slucajeva radi se kao olaksana krovna resetka,koja moze premostiti poprilicno velike raspone...Fasada...moja zamerka kod vecine izvodjaca montaznih objekata je sto u ponudi imaju bavalit fasadu kao zavrsni sloj,sto je jako lose resenje.Naravno,mozete sami birati debljinu izolacije(stiropora).Moj savet je nemojte tu stedeti kao ni u debljini panela.Svako ko vam ponudi stiropor 3,5 pa donekle i 8 cm(zavisi opet od debljine panela),mozete ga smatrati neozbiljnim.Nije cilj uzeti novce i otici.Pravi izvodjac je uvek na usluzi investitoru.On uvek mora ponuditi najbolje resenje,bar dva resenja koja nisu tako dobra ali piju vodu,a lose resenje bilo kog problema ne bi trebao da precuti vec da alarmira coveka koji ulaze svoje novce i pokusa da ga odvrati.Na ustrb male ustede moze imati dozivotni problem.Za sve detalje oko montazne gradnje mozete mi se javiti na mail jelenic2004@yahoo.com.Naravno i za detalje o klasicnoj gradnji.Ne kazem da sam sveznalica,jednostavno u tom sam poslu i ako mogu bilo kako da pomognem,pomocicu.
Kolika je cena po metru kvadratnom...ja znam koliko mi je izašla cena za klasičnu sa sve izolacijom?
 
nemam ništa protiv montažnih kuća ali ne vidim argumente za.
1. izolacija tj ušteda energije za grejanje i hlađenje
i klasična kvalitetno izgrađena kuća ima izolaciju. i u podu i sa spoljne strane i na gornjoj ploči.
+ kod klasične postoji masivan zid koji akumulira energiju tako da nema naglih promena temperature
2. krov
zašto je lakši krov kod montažne kuće?
3. temelj
kolika je razlika u težini kuće i u ceni izrade temelja?
4. otpornost na zemljotrese
i kvalitetno tj po propisima izgrađena klasična kuća je otporna na potrese

zašto niko ne priča o minusima
1. otpornost na požar
2. razne živuljke koje vole da grickaju drvo i raznolika hemija koja se koristi za zaštitu drveta
3. slaba akumulacija toplote
4. zvučna izolacija

a pri svemu tome i cena nije drastično manja što je i logično jer čak i da postoji neka minimalna razlika u ceni temelja, sve ostalo košta podjednako.
ko god je gradio kuću priznaće da je siva faza samo deo troškova.
svestan sam da je veliki deo kuća u Americi izgrađen ovakvim načinom ali to samo po sebi ne znači da su bolje.
da li je možda
laminat bolji od parketa?
sintetika od pamuka?
PET od stakla?
mc donalds od pljeskavice?
 
vd:
nemam ništa protiv montažnih kuća ali ne vidim argumente za.
1. izolacija tj ušteda energije za grejanje i hlađenje
i klasična kvalitetno izgrađena kuća ima izolaciju. i u podu i sa spoljne strane i na gornjoj ploči.
+ kod klasične postoji masivan zid koji akumulira energiju tako da nema naglih promena temperature
2. krov
zašto je lakši krov kod montažne kuće?
3. temelj
kolika je razlika u težini kuće i u ceni izrade temelja?
4. otpornost na zemljotrese
i kvalitetno tj po propisima izgrađena klasična kuća je otporna na potrese

zašto niko ne priča o minusima
1. otpornost na požar
2. razne živuljke koje vole da grickaju drvo i raznolika hemija koja se koristi za zaštitu drveta
3. slaba akumulacija toplote
4. zvučna izolacija

a pri svemu tome i cena nije drastično manja što je i logično jer čak i da postoji neka minimalna razlika u ceni temelja, sve ostalo košta podjednako.
ko god je gradio kuću priznaće da je siva faza samo deo troškova.
svestan sam da je veliki deo kuća u Americi izgrađen ovakvim načinom ali to samo po sebi ne znači da su bolje.
da li je možda
laminat bolji od parketa?
sintetika od pamuka?
PET od stakla?
mc donalds od pljeskavice?

:ok: :ok::ok:
 
Ovo je ovde Balkan,zemlja iz sna...Drago mi je da sve znate.Ne pada mi na pamet da ulazim u bilo kakvu dalju diskusiju.Seticete se mojih reci...Za samo 3-5 godina gradice se 70% montazne kuce.Zivi bili pa videli i to cak na zadrtom Balkanu,da ne poverujes.:hahaha:
 
Ovo je ovde Balkan,zemlja iz sna...Drago mi je da sve znate.Ne pada mi na pamet da ulazim u bilo kakvu dalju diskusiju.Seticete se mojih reci...Za samo 3-5 godina gradice se 70% montazne kuce.Zivi bili pa videli i to cak na zadrtom Balkanu,da ne poverujes.:hahaha:

Bravo, novi si na forumu a brzo kapiras;) Sve nasi dragi Srbi znaju bolje od drugih naroda:D ali to sa 3-5 godina sigurno ne, ne samo na Balkanu nego i u vecini Evrope. Osim ako mislis na "princip gradnje" koji nasi naravno "mesaju" sa njima poznatim "montaznim" kucama. Tehnologija i gradjevinska fizika je daleko otisla zadnjih trideset godina, na zalost, Balkan je vecinu prespavao:sad2:
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top