Mononukleoza

Izvini nisam mislila nista lose samo kad me neko pita da li sme da pije, pusi, pije kafu nakon 2 nedelje higijensko dijetetskog rezima zivota odmah zamislim nekoga koga drma apstinencijalna kriza.
 
Haha, pa volim da popijem u izlasku, ali sunce mu poljubim, nisam zavisnik :D mogu da se suzdrzim :D Ali razumem cemu panika...
I samo jos 1 pitanje: jel moguce da epstajn-bar bude u telu a ne izazove mononukleozu? i jel ovo moje mononkl. ili ne?
 
Pre mesec dana sam dobio temp. i prvih 2-3 dana mi je bila veoma visoka a kad sam video da mi ne spada otisao sam kod lekara.
Osim temp. i uvecanih zlezda ispod pazuha,nisam imao nikakve druge simptome pa sam tako radio i krvnu sliku,na kojoj su transaminaze bile velike- AST (GOT) -284, ALT (GPT) -667,i radio sam ultra zvuk gde su mi rekli da mi je slezina malo uvecana ali je jetra OK, kada je doktor video rezultate,zadrzavao me je u bolnici,medjutim ja nisam mogao da ostanem, u medjuvremenu je stigao rezultat za EBV koji je bio pozitivno-negativan?!(sta god to da znacilo). Odkad me je prestala temp. (prvih nedelju dana) ja se osecam super,a i transaminaze su mi sada normalne.
Interesuje me da li cu moci za nekih desetak dana na more i da li smem da konzumiram alkohol (normalno ne preterano) i da li bi trebao da se pazim sunca ili nesto sl.
 
cute_kitten:
Haha, pa volim da popijem u izlasku, ali sunce mu poljubim, nisam zavisnik :D mogu da se suzdrzim :D Ali razumem cemu panika...
I samo jos 1 pitanje: jel moguce da epstajn-bar bude u telu a ne izazove mononukleozu? i jel ovo moje mononkl. ili ne?
Ja bih rekla da je bila mononukleoza, neki blazi oblik.
 
salenbg:
Pre mesec dana sam dobio temp. i prvih 2-3 dana mi je bila veoma visoka a kad sam video da mi ne spada otisao sam kod lekara.
Osim temp. i uvecanih zlezda ispod pazuha,nisam imao nikakve druge simptome pa sam tako radio i krvnu sliku,na kojoj su transaminaze bile velike- AST (GOT) -284, ALT (GPT) -667,i radio sam ultra zvuk gde su mi rekli da mi je slezina malo uvecana ali je jetra OK, kada je doktor video rezultate,zadrzavao me je u bolnici,medjutim ja nisam mogao da ostanem, u medjuvremenu je stigao rezultat za EBV koji je bio pozitivno-negativan?!(sta god to da znacilo). Odkad me je prestala temp. (prvih nedelju dana) ja se osecam super,a i transaminaze su mi sada normalne.
Interesuje me da li cu moci za nekih desetak dana na more i da li smem da konzumiram alkohol (normalno ne preterano) i da li bi trebao da se pazim sunca ili nesto sl.
Sve umereno.
 
Moja sestricina koja ima 4 godine je dobila mononukleozu. Doktori su rekli da joj je to zbog pada imuniteta od prelezanih boginja i da je jedini nacin da se izleci mirovanje i poseban rezim ishrane. Kako je u pitanju malo dete, molim vas da mi napisete detaljnije sta to podrazumeva. Odnosno sta to dete ne sme da radi i sta ne sme da jede.
Hvala unapred.
Pozdrav
 
U principu tako mala deca i ne jedu ljuto, slano, masno.
Sto vise voca i povrca, sveze spremljenog.
Sto se tice mirovanja, pa ne sme da trci, da skace, sama rec mirovanje kaze da treba da leze pogotovo ako je mononukleoza tek pocela.
 
Mojoj ćerki (5god) je pre 3 nedelje dijagnostifikovana mononukleoza (posle preležanih boginja). Kako su trenutno u gradu tropske vrućine, došli smo na ideju da odemo na 10-tak dana u banju. Doktorica (infektolog) smatra da dete može da putuje, ali sam ja zabrinuta i ovim putem vas molim za mišljenje. Interesuje me šta mislite da li bi joj promena nadmorske visine i mikroklime prijala (s obzirom da živimo u Vojvodini), i da li je bezbedno da putuje neki 5 sati automobilom?
 
Mnogo se zahvaljujem na brzom odgovoru.
Zanima me samo kako znate da je mononukleoza prošla? To je naime rekla i doktorica pre par dana, iako nismo radili kontrolu krvi, pa me malo zbunila. U startu su nam rekli da bolest može da traje i do 6 nedelja a prošle su tek 3. Doduše, dete odlično izgleda (splasnule su limfne žlezde na vratu, otoci na kapcima, i ima odličan apetit)
 
veradule:
Mnogo se zahvaljujem na brzom odgovoru.
Zanima me samo kako znate da je mononukleoza prošla? To je naime rekla i doktorica pre par dana, iako nismo radili kontrolu krvi, pa me malo zbunila. U startu su nam rekli da bolest može da traje i do 6 nedelja a prošle su tek 3. Doduše, dete odlično izgleda (splasnule su limfne žlezde na vratu, otoci na kapcima, i ima odličan apetit)
Oporavak traje duze,inace tegobe se relativno brzo povlace, kao sto i sami vidite.
 
Imam 21 godinu, Imala sam mononukleozu pre 4 godine, uskoro zavrsavam fax i planiram da pravim porodicu (za nekih godinu -dve), pa me zanima da li bi trebala da posebno obratim paznju na nesto?
Da li mozemo bez velike brige da pravimo male bebe?
:D :D :D
 
Mononukleoza ne treba da te brine, ako zelis potomstvo i to zdravo onda bolje da iscitas temu ginekologija.
Mononukleoza je infektivna bolest, bila pa prosla.
 
Mononukleoza ne moze biti "lose izlecena" jer se radi o virusnoj bolesti za koju ne postoji lecenje: sem mirovanja, dobre i adekvatne ishrane, odmaranja, vitamina - nema lekova koji lece mononukleozu. Dakle, od lose izlecene mononukleoze niko ne umire. Ali moguce je da devojci nije adekvatna dijagnoza postavljena pa da je od na primer naprezanja doslo do rupture slezine i krvarenja, sto je teoretski moglo da je ubije...Dakle, veliko pitanje od cega je devojka umrla, od gore napisanog sigurnonije, ali ko sto rekoh ako je doslo do propusta lekara, onda se mora traziti odgovornost onoga ko je napravio gresku
 
Ne znam, pretri meseca je imala mononukleozu, a onda je neposredno posle toga dobila nesto na zlezdama, a dalje ne znam... E, izvinjavam se sto sam psovala, ali sam onaj prvi post ovde napisala dok sam bila u gadnom bedaku...
 
Nista, nista - omakne se coveku kad je u bedaku, nego i dalje ne znamo od cega je devojka umrla niti sta je to 'dobila na zlezdama..." Da ne spekulisemo, ali svakako nije od lose izlecene mononukleoze. Pozdrav
 
Treba mi pomoc....citam svasta na ovom internetu, Moje dete od sedam godina ima sve simptome mononukleoze,mada mu je lekar opste prakse ustanovio stomatitis. Ja ipak nisam ubedjena u to,a ne znam kako bih mogla da proverim,posto citam da taj test koji se radi nije bas tacan kad su deca u pitanju.
 
Odvedite dete na infektivnu kliniku, ili u privatnoj laboratoriji (ali bolje na infektivnoj) uradite test na Epstain Bar i znacete.

test je tacan, specifican na EB virus, ili ima virus ili ga nema, nema tu puno mozganja (Pol Banel Davidsonove probe mogu biti lazne pozitivne, ali ne i specificna reakcija na EB virus).
 
Gde u Beogradu mogu najjeftinije da uradim Paul Bunnelov test ...

Meni je lekar dao uput za taj test , ali ja nemam simptome kao vecina ljudi na ovom forumu .... nemam temperaturu , ali imam povecan apetit ( jedem 6-7 puta u toku dana i uopste nemam osecaj sitosti ) i osecam se iscrpljeno ... koliko sam procitao na forumu
trebalo bi da imam oslabljen apetit ....
 

Back
Top