Monarhija ili republika?

monarhija ili republika?

  • monarhija

  • republika


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.
Прво бих воле да искажем велико одушевљење поводом ове теме.Изненађен сам статистиком. На осталим форумима сам такође наилазио на велики број присталица монархије,али не у оваквој количини.

У наредном тексту бих волео да испишем предности монархије.

-Србија би се вратила својим коренима.

Образложење: Монархија у Србији је укинута насилним и недемократским путем. Монархија је вековно опредељење српског народа, док је Република постојала само у доба комуниста и сада ДОС-а, који наставља политику инереције и недисконтинуитета са комунистичким наслеђем. Повратком монархији Србија би показала да је исправљена велика историјска неправда и да су се Срби коначно помирли сами са собом.

- Србија би повратком монархије показала да је земља са историјом и богатом традицијом.

Образложење: После распада СССР-а и СФРЈ-а на Балкану је дошло до наглог множења квазидржавица, које су морале преко ноћи смишљати заставе, симболе и називе за валуту. Повратком монархије Србија би показала да је стара европска држава са традицијом, а не безрепа стока, као већина осталих балканских "држава". Васпостављањем монархије у очима просечног Европљанина направила би се јасна дистинкција изеђу Србије и осталих балканских земаља.

-Србија би имала боље везе са Европом.

Образложење: Повратком монархије и довођењем на престо прицна Александра, кумчета британске краљице Елизабете Друге, Србија би се преко своје старе и добро орођене династије поново повезала са најбитнијим и најмоћнијим земљама западне Европе. Конкретан пример: Много је било лакше бомбардовати једну малу земљу која јсе налазила на развалинама старе комунистичке државе и на чијем челу се налази комунистички апаратчик, но што би било бомбардовати малу, ал стару европску краљевину на чијем челу се налази краљ кога је крстила британска краљица. Једноставо, док смо били монархија, ми смо имали добре односе и са Британијом и са др. европским земљама монархијама, сем са А-У која је имала јасне претензије на наше етничке територије. Од Европе нас је удаљио комунизам.

-Гарант стабилности и просперитета

Образложење: Србији је потребан и додатни фактор учвршћивања бране партитократији: шеф државе независан од било које политичке странке, и неутралан према свакој од њих. Наше садашње искуство показује да то не може бити председник републике, баш као што то није био ни у читавом периоду постојања српске државе у републиканском облику.

Шеф државе је не само гарант владавине устава, него и њен симбол, као и химна, грб и застава.

У начелу, било ко може постати председник републике, док се Краљ рађа да би вршио своју дужност. Сваки Краљ одраста са свешћу о свом будућем позиву, и као личност је, у најужем смислу речи, "професионални" државник. Личност Краља у данашњим уставним парламентарним монархијама није неприкосновена, јер постоје јасно уређени механизми смењивости монарха, којих није било само у доба апсолутизма.

Мане илити аргументи које ће антимонархисти наводити :


-Монархија је превазиђена.

Нетачно. Монархија као облик друштвеног уређења већ миленијумима доживљава еволуцију и данас је, кроз форму уставне парламентарне монархије, сасвим прилагођена времену у ком живимо. Монарх влада, ал не управља. Он је на челу државе, консултује се са премијером око свих битних одлука, ал не доноси непосредне одлуке, већ то чини премијер, као највиши представник народне воље изражене на изборима. Овим је избегнута свима добро позната кохабитација која је нашу државу довела у пат позицију, јер је председник из једне, а премијер из друге странке. Тога у монархијама нема.

-Монахија је скупа.

Нетачно. Монархија није ништа скупља од Републике. Једна породица никако није скупља за издржавање од некадашњег председништва ил данашњег кабинета председника. Краљ би путовао исто колико председник, краљ би имао исто онолико пријема ко председник, краљ на крају крајева не може јести много више од обичног председника, зар не? Овај аргумент служи само за манипулисање масама које су одгледале пуно филмова о баханалијама на француском двору. Ко год зна српску историју зна да су српски владари били смерни и скромни, а да су новце трошили зидајући задужбине, а не правећи оргије.

-Принц не зна језик.

Нетачно. Принц не зна добро језик, јер га учи под старе дане, када то изискује велике напоре. Језик није добро научио јер је протеран из своје земље, а не јер то није желео. То није довољно оправадње, ал је најамњи проблем узимајући у обзир да ни онај ћопави што је владао 35 година није знао добро српски, ал и да данас имамо министре који не владају свим падежима (пример, министар одбране). Уосталом, он сваки дан учи српски језик, ал није небитно ни то да зна нјважније светске језике.Краљ Петар I, такође није знао српски савршено,целог живота га је мучио француски акценат,али га то није спречавало да га народ због својих дела назове "ослободиоцем" и што је цео први Светски рат провео са својом војском по рововима и фронтовима.

С' вером у Бога,за Краља и отаџбину


krunamh9-1.jpg
 
"Монархизам није идеологоја - то је облик државе који се кроз историју обнавља и мења. Није реч о васпостављању нечег што је било и што је историја одбацила, већ о успостављању нечег новог на темељу трајне идеје. Савремени монархисти залажу се за савремени вид уставне парламентарне монархије која има своје корене у периоду владавине Краља Петра I"'-Проф.др Слободан Витановић (1928-2007)
 

Back
Top