Mogu li se Severni Irci nazvati Britancima?

Meliot

Elita
Poruka
16.999
Za Ujedinjeno Kraljevstvo Velike Britanije i Severne Irske se koristi skraćenica Velika Britanija a njeni stanovnici se nazivaju Britancima. Ali Velika Britanija podrazumeva ostrvo na kome se nalaze Engleska, Vels i Škotska. Severna Irska nije geografski deo Velike Britanije već je deo ostrva koji se zove Irska. Mogu li se Severni Irci nazvati Britancima?

Velika Britanija je na mapi predstavljena tamnozelenom bojom a Severna Irska svetlozelenom.
England,_Scotland_and_Wales_within_the_UK_and_Europe.svg.png
 
Koga briga, sveta protestantska zemlja nikada nece biti oteta Britaniji.
Pa oni mogu sami da se otcepe ukoliko osete da su njihova prava ugrožena. Baš skoro sam gledao SP u atletici i ma grudima atletičara ne piše UK (Ujedinjeno Kraljevstvo) već piše samo Great Britain (Velika Britanija). Da li to znači da se na međunarodnim takmičenjima u atletici Severni Irci ne takmiče pod zastavom Ujedinjenog Kraljevstva već samostalno nastupaju?

Keely-Hodgkinson.jpg
 
Naravno da su Britanci,to je otvorena zajednica. Zaboravio si 2 ostrva uz Francusku obalu,Zersej i Dzersej . Englezi su otkacili katolike i papu,Henri 8.I postaju najjaca sila. Henrijeva kcerka Elizabeta pobedjuje spansko katolicku nepobedivu armadu . Par vekova ranije to su uradili Nemanjici,presli na pravoslavlje i napravili drzavu za respekt.
Ne mogu da budu Britanci jer pojam Velike Britanije ne obuhvata Severnu Irsku. Nema nikakve logike. Uostalom neka to oni sami reše sa sobom.
 
Za Ujedinjeno Kraljevstvo Velike Britanije i Severne Irske se koristi skraćenica Velika Britanija a njeni stanovnici se nazivaju Britancima. Ali Velika Britanija podrazumeva ostrvo na kome se nalaze Engleska, Vels i Škotska. Severna Irska nije geografski deo Velike Britanije već je deo ostrva koji se zove Irska. Mogu li se Severni Irci nazvati Britancima?

Velika Britanija je na mapi predstavljena tamnozelenom bojom a Severna Irska svetlozelenom.
Pogledajte prilog 1520671
ima razlike izmedju Ujedinjenog Kraljevstva i Velike Britanije.
Velika Britanija je istorijsko-geografski pojam a Ujedinjeno Kraljevstvo je politicki pojam.
Interesantno je analizirati zasto je drzavna oznak za automobile iz "engleske" bila GB (Great Britain) u vreme dok je bila u EU a po izlasku iz EU, danas, nosi oznaku UK (United Kingdom).
Ima jos primera promena nacionalnih oznaka u zemljama evrope............naprimer , pre nego sto je usla u EU Finska je imala oznaku SF (Suomi Finland) a od kada je u EU, nosi oznaku FIN (Finland)................i Spanija je imala oznaku E (Espana) a danas SP (Spain).
Neko ce reci da su nacionalne automobilske oznake prilagodjene engleskom jeziku al bi u tom slucaju Nemacka trebala da ima oznaku G (Germany) a ne D (Deutschland).

treba konsultovati Pobedonosceva.
 
ima razlike izmedju Ujedinjenog Kraljevstva i Velike Britanije.
Velika Britanija je istorijsko-geografski pojam a Ujedinjeno Kraljevstvo je politicki pojam.
Interesantno je analizirati zasto je drzavna oznak za automobile iz "engleske" bila GB (Great Britain) u vreme dok je bila u EU a po izlasku iz EU, danas, nosi oznaku UK (United Kingdom).
Ima jos primera promena nacionalnih oznaka u zemljama evrope............naprimer , pre nego sto je usla u EU Finska je imala oznaku SF (Suomi Finland) a od kada je u EU, nosi oznaku FIN (Finland)................i Spanija je imala oznaku E (Espana) a danas SP (Spain).
Neko ce reci da su nacionalne automobilske oznake prilagodjene engleskom jeziku al bi u tom slucaju Nemacka trebala da ima oznaku G (Germany) a ne D (Deutschland).

treba konsultovati Pobedonosceva.
Ma ne razumem zašto bi se Severni Irci nazivali Britancima. Britanci su stanovnici ostrva koje zove Velika Britanija. A pod Britancima se podrazumevaju i Severni Irci iako geografski ne pripadaju Velikoj Britaniji već ostrvu koje se zove Irska. Isto bi bilo da se ujedine Australija i Novi Zeland i da se stanovnici te države Australijancima iako oni to nisu.
 
Naravno da se Sjeverni Irci mogu nazivati Britancima, jer je Velika Britanija uobičajen i prihvaćen kraći naziv za čitavu državu.
Postoji bezbroj primjera da se prilog britanski odnosi na čitavo Ujedinjeno kraljevstvo, od sportskih reprezentacija do tabli na ambasadama.
Uobičajen? Mogu stanovnici Ujedinjenog Kraljevstva uobičajeno da se nazivaju i Severci zbog Severnog mora ali to nema nikakvog smisla. Severno more zapljuskuje obale Velike Britanije ali ne i Severne Irske.

Možda je ispravan naziv Ujedinjenci za sve stanovnike Ujedinjenog Kraljevstva Velike Britanije i Severne Irske? Samo jedan od preloga kako rešiti ovu nelogičnost i jezičku zavrzlamu.
 
Uobičajen? Mogu stanovnici Ujedinjenog Kraljevstva uobičajeno da se nazivaju i Severci zbog Severnog mora ali to nema nikakvog smisla. Severno more zapljuskuje obale Velike Britanije ali ne i Severne Irske.

Možda je ispravan naziv Ujedinjenci za sve stanovnike Ujedinjenog Kraljevstva Velike Britanije i Severne Irske?
Predlažem da se obratiš Forin ofisu, i da im ovako elokventno objasniš da nazivi njihovih ambasada "nemaju nikakvog smisla". :D

1711368294923.png
 
Predlažem da se obratiš Forin ofisu, i da im ovako elokventno objasniš da nazivi njihovih ambasada "nemaju nikakvog smisla". :D

Pogledajte prilog 1520731
Pa ista stvar. To samo potvrđuje moje reči da u Ujedinjenom Kraljevstvu sva prava konstitutivnih naroda nisu zagarantovana. Čini mi se da su u ovom Severni Irci skrajnuti iz naziva za stanovnike te države.

To je samo vrh ledenog brega. Pitanje jezika u toj istoj državi takođe je nelogično. Kako su Velšani, Škoti i Irci uspeli da zaborave svoje maternje jezike i da prihvate da im engleski jezik bude glavni jezik? Ja bih rekao tako što je vekovima favoriziran engleski jezik u obrazovanjuxi kroz institucije države koja se tada zvala Ujedinjeno Kraljevstvo Velike Britanije i kasnije je Irske. Kako neko može da zaboravi maternji jezik? Tako što mu zabraniš da se obrazuje na svom maternejm jeziku i nametneš mu svoj jezik, u ovom slučaju engleski jezik. I koristi se samo engleski jezik u institucijama države.
 
Pa ista stvar. To samo potvrđuje moje reči da u Ujedinjenom Kraljevstvu sva prava konstitutivnih naroda nisu zagarantovana. Čini mi se da su u ovom Severni Irci skrajnuti iz naziva za stanovnike te države.

To je samo vrh ledenog brega. Pitanje jezika u toj istoj državi takođe je nelogično. Kako su Velšani, Škoti i Irci uspeli da zaborave svoje maternje jezike i da prihvate da im engleski jezik bude glavni jezik? Ja bih rekao tako što je vekovima favoriziran engleski jezik u obrazovanjuxi kroz institucije države koja se tada zvala Ujedinjeno Kraljevstvo Velike Britanije i kasnije je Irske. Kako neko može da zaboravi maternji jezik? Tako što mu zabraniš da se obrazuje na svom maternejm jeziku i nametneš mu svoj jezik, u ovom slučaju engleski jezik. I koristi se samo engleski jezik u institucijama države.
Svakom ljudskom bicu, u istoriji Planete je maternji jezik nametnut.
I tvoj maternji jezik je tebi nametnut, nisi ga birao.

Maternji jezik se ne bira, nego se namece.

Svaki, nema izuzetaka.

Ne razumem po kojoj je to logici jedno nametanje maternjeg jezika moralnije od drugog.
 
Pa ista stvar. To samo potvrđuje moje reči da u Ujedinjenom Kraljevstvu sva prava konstitutivnih naroda nisu zagarantovana. Čini mi se da su u ovom Severni Irci skrajnuti iz naziva za stanovnike te države.

To je samo vrh ledenog brega. Pitanje jezika u toj istoj državi takođe je nelogično. Kako su Velšani, Škoti i Irci uspeli da zaborave svoje maternje jezike i da prihvate da im engleski jezik bude glavni jezik? Ja bih rekao tako što je vekovima favoriziran engleski jezik u obrazovanjuxi kroz institucije države koja se tada zvala Ujedinjeno Kraljevstvo Velike Britanije i kasnije je Irske. Kako neko može da zaboravi maternji jezik? Tako što mu zabraniš da se obrazuje na svom maternejm jeziku i nametneš mu svoj jezik, u ovom slučaju engleski jezik. I koristi se samo engleski jezik u institucijama države.
Ujedinjeno Kraljevstvo nema konstitutivne narode, nije to Bosna.
Kad si politički, vojno i kulturno dovoljno dominantan možeš sam da odrediš kome kolika prava hoćeš da daš ili ne daš.
 

Back
Top