Misli poznatih mislilaca - II

„Ljudi se plaše da se suoče sa tim koliko život zavisi od sreće. Strašno je pomisliti koliko toga je van naše kontrole. Postoje momenti u meču kad loptica udari vrh mreže i tokom te sekunde može ili da padne napred ili da padne nazad. Uz malo sreće, pašće napred i ti pobeđuješ. Ali možda i ne padne tako i ti gubiš.“

Vudi Alen
 
Najgora od svih vrsta nepismenosti jeste politička nepismenost.
Politički nepismena osoba ne čuje, ne govori, ne učestvuje u političkim dešavanjima.
Ona ne zna da troškovi života, cena pasulja, ribe, brašna, stanarine,cipela, lekova, zavise od političkih odluka.
Politički nepismena osoba je toliko glupa da je ponosna i busa se u grudi govoreći kako mrzi politiku.
Taj imbecil ne zna da se iz njegovog političkog neznanja rađa prostitucija, napuštena djeca, i najgori od svih lopova:
loši političari, korumpirani i potkupljeni od strane lokalnih i multinacionalnih kompanija.

Bertold Breht
 
Ja ne pišem mastilom poput drugih – govorio je Berne.
Ja pišem krvlju svog srca i sokom svojih nerava.
Tako, i samo tako, dužan je da piše svaki pisac.
Ko drukčije piše taj treba da šije čizme i peče pecivo.

Pisarev
 
Najgora od svih vrsta nepismenosti jeste politička nepismenost.
Politički nepismena osoba ne čuje, ne govori, ne učestvuje u političkim dešavanjima.
Ona ne zna da troškovi života, cena pasulja, ribe, brašna, stanarine,cipela, lekova, zavise od političkih odluka.
Politički nepismena osoba je toliko glupa da je ponosna i busa se u grudi govoreći kako mrzi politiku.
Taj imbecil ne zna da se iz njegovog političkog neznanja rađa prostitucija, napuštena djeca, i najgori od svih lopova:
loši političari, korumpirani i potkupljeni od strane lokalnih i multinacionalnih kompanija.

Bertold Breht
Moj čovek...
 
„Sanjar ne može biti umetnik nigde drugde osim u svojim snovima. Stoga je sasvim očigledno da sam morao da dođem do toga da sebe izrazim filmskim jezikom. Ovaj medij pružio mi je mogućnost da sebe shvatim na jeziku koji prevazilazi reči kojih sam bio lišen, muziku kojom nisam ovladao, slikarstvo koje me je ostavilo indiferentnim. Najednom, osetio sam se sposobnim da komuniciram sa drugima uz pomoć jezika koji, bukvalno, govori iz duše duši.“

Ingmar Bergman
 
„Jedan veoma darovit pisac kome sam se žalio da nailazim na malo naklonosti odgovorio mi je ovim dubokim rečima:
– Vi imate jednu veliku manu koja će vam zatvoriti sva vrata: vi ne možete ni dva minuta razgovarati s glupakom, a da mu ne stavite do znanja da je glupak.“

Emil Zola
 
„Sva iskušenja, sva ispaštanja i sve patnje u životu mogu se meriti snagom i dužinom nesanica koje ih prate. Jer dan nije njihovo pravo područje.
Dan je samo bela hartija na kojoj se sve beleži i ispisuje, a račun se plaća noću, na velikim, mračnim i vrelim poljima nesanice.“

Ivo Andrić
 

Back
Top