Mentalno oboleli , ili ne?

Tema ovog bloga je ko sve zivi u Kovinskoj mentalnoj bolnici (tj ludnici) i zasto je sve tu. Sad cu napisati samo jednu prichu , kad budem raspolozena stavitju ih i vishe.Majka mog decka je terapeut tamo , pa sam od nje saznala.

Dakle prvo sto treba da znate , da bi proglasili coveka ludim , potrebno je da clan porodice to potpishe i da lekar potvrdi.Tj da dijagnozu.
Da bi covek , izlecen , izashao iz bolnice , potrebno je da clan porodice potpishe da ce se starati o njemu.Ili da ima sam gde da ode , sto obicno nije slucaj , i izleceni ljudi su najcesce socijalni slucajevi bez sanse za zaposlenje.Pricham za bolest psihoza i bolest neuroza.
___________________________________________________________
Prva pricha pocinje tako sto kasno notju dovode uspavanog choveka iz Beograda u Kovin.Po dijagnozi lekara.Preporuchuju da ga vezu za krevet,jer u dijagnozi pishe da je opasan.On se budi vezan , pita gde je , zasto je tu?
Nakon nekog vremena ,meseci, osoblje ustanovljava da se covek sasvim normalno ponasha.
Pozivaju njegovog sina.
I saznaju da je njegov sin prodao njegov stan od 80kvm u Bg i sa zenom i cerkom otishao u Australiju.
Chovek sa laznom dijagnozom da je neuroticni bolesnik ostaje tamo 12 god.
Medjutim.Njegova unuka koja je imala 7god kad su se odselili za Australiju , ponese njegovu sliku.Kad je napunila 23 reshi da se vrati u rodnu zemlju.I pokusha da nadje dedu preko crvenog krsta i pomotju slike.
Posle silnih peripetija uspe da sazna gde je on.
Nakon sto su se nashli , obradovali se jedno drugom , razgovarali.Devojka potpisuje da njega mogu da puste.I sada zive zajedno u njenom stanu u Bg-u.

Ovo je hepiend ko u nekom filmu. (: ,druge priche nemaju end , zdravi ljudi su josh tamo

_________________________________________________________

Druga pricha je o jednoj devojci.Nju je (kako se kasnije saznalo) sa 14god pokushao da napastvuje otac.Ko zna sta je sve tome prethodilo.Elem devojka se popne na tavan i pokusha samoubistvo.Tu se nadju komshije prijave policiji , i nju pokupi hitna pomoc.Odvedu je kod psihijatra koji je proglasi mentalno obolelom.I dodje ona u Kovin.Naravno devojka tj 14-god dete je bilo u shoku , sto je verovatno ostavilo uticaj na njeno ponashanje.

U svakom slucaju posle par meseci ustanovi se da je to dete prilicno normalno , ali ima posledice od te stresne situacije.Nakon godinu dana , socijalni radnik je vodi kutji.Medjutim kada su videli kakva je tamo situacija.
Ona se slozi sa njima da joj je bolje tu u bolnici.

Ta zena sad ima 30god skolovanje joj je prekinuto sa 14god. Zivi na neurozi , na spratu ima svoju zasebnu sobicu. Ima sestre koje rade tu kao drugarice.Zabavljala se jedno vreme sa jednim deckom koji se tu lecio od zavisnosti od alkohola.
On je obecavao da ce je uzeti za zenu.Medjutim sve se na tome i zavrshilo kad je izashao.Lepushkasta je.I ima slobodu kretanja po gradu.Medjutim ne moze da ostvari emotivnu vezu jer svi kad chuju gde je smestena...
Uglavnom pomirila se sa sudbinom.Zivi tu.Bavi se rucnim radom.Pomaze sestrama.Tu pricha staje za sad.

Bila je njena pricha na b92.

_________________________________________________________

Jos jedna pricha je o jednom bivhem pripadniku infortbiroa. Elem kad je saznao da ce biti
deportovan na goli otok.Ubrzo se ''mentalno razboleo''.Sredio sve papire.I danas ziv i
zdrav zivi u Kovinskoj bolnici.
Ima svoju bashtu gde gaji cvece.Nashao je i neku zenu iz grada sa njom je u vezi.Tako da kao alternativa
onome sto bi doziveo.I nije mu loshe. (:
 
Upravo je bila reportaža na TV o uslovima u kovinskoj bolnici. Pa ono je strašno. :shock:

bug.gif
 
Meni ovo -mentalno oboleo- para usi.Ti ljudi nisu mentalno,vec dusevno oboleli.
A ove price su mi stvarno scenarija za film. Nesto bas i ne piju vodu.
U Bolnicu u Kovin se salju teski bolesnici,sa nekoliko recidiva i najmanje par godina bolesti.
Ove price su totalno nerealne.
 
Ti si definitivno trebala da studiraš medicinu.
Elem, uvek sam se pitala zašto ljudi imaju potrebu da se naslađuju (ili već nazovi to kako hoćeš) tuđom nesrećom, da prepričava priče - jao zamisli... - ludaci, raskomadani leševi...Sve prekriveno nekakvim velom misterije. Sorry, malo sam promašila temu.
 
Samo priblizavam stanje ljudima.Ne pricham to radi ''nasladjivanja'' ili cega god.Isprati gornji link. Priche jesu realne poznajem tamosnju terapeutkinju.
I bash zato su i ovde da malo drugacije naucite da gledate na stvari , a ne crno belo.
Posto su ljudi skloni takvom obmanjivanju kao i odbacivanju ''etiketiranih''.

Zovu se mentalni bolesnici , jer je u pitanju ostecenje CNS-a , a postojanje dushe josh nije dokazano.
I mentalno oboleo , po meni ne treba da bude pogrdan epitet jer je mnogo takvih oboljenja izlechivo.
 
Poslednja izmena:
Ma da, OK, ne obraćaj pažnju na mene, nego sam zapazila neki komentar tipa jao što je to zanimljivo daj još daj još pa mi je malo zaparalo uši...Oči, kakogod. I u principu mi smeta prepričavanje takvih priča, u redu je ljudima ukazivati na užasno loše stanje u bolnicama, ali ko, kako, zašto i na koji način je tu gde je malo previše za moj ukus.
 

Back
Top