Menopauza iz perspektive tradicionalne kineske medicine

RužnaKoLopov

Buduća legenda
Moderator
Poruka
35.821
Menopauza iz perspektive tradicionalne kineske medicine


Većina žena se verovatno oseća barem malo uznemireno kada razmišlja o menopauzi. Plaše se intenzivnog fizičkog pogoršanja u budućnosti sa gubitkom fizičke privlačnosti i snage. Pored toga, postoji i psihološki teret koji žene starije od 50 godina često moraju da iskuse u našem društvu zbog nedostatka profesionalnog i privatnog uvažavanja. Zanemaruje se prepoznavanje ženske zrelosti i mudrosti, koja se može razviti samo dugim životnim iskustvom. Osećaj životne krize se pogoršava pojavom klimakterijskih simptoma kao što su talasi vrućine, poremećaji spavanja ili depresivne promene raspoloženja.U ovoj situaciji, zapadna medicina nudi da se proces starenja zaustavi zamenom ženskih hormona. Mnoge studije su pokazale da ovaj koncept takođe funkcioniše: brojne bolesti poput osteoporoze, kardiovaskularnih bolesti ili čak Alchajmerove bolesti mogu se odložiti na vreme.

Da bismo razumeli perspektivu tradicionalne kineske medicine (TCM), prvo moramo objasniti šta je Iin-Iang teorija. Ljudsko telo je ovde organska celina, čije značenje leži u suprotstavljenom odnosu Jin i Janga, dva aspekta koji objašnjavaju odnos stvari jedne prema drugima. Ova teorija se može naći u izreci da „sve stvari imaju dve strane“ ili u izreci da „nema ništa toliko loše da za nešto nije dobro“.

U odnosu na ljudsko telo, ova teorija znači da se svi biološki procesi u nama odvijaju zdravo kada Jin i Jang postoje u harmoniji, odnosno u međusobnoj ravnoteži. U odnosu na temperaturu u telu, jin predstavlja hladnoću, a jang toplotu; u odnosu na doba dana, noć se pripisuje jinu, a jang danu. Jin znači odmor, Jang znači kretanje, Jin je materijalni aspekt i Jang je funkcionalni aspekt svih stvari.

Tokom menopauze, ovaj sistem se privremeno poremeti.

Iz perspektive TCM-a, postoji opšte smanjenje Jin energija. Ako je energija Janga zadržana, ali nedostaje balansirajući Jin, postoji relativni višak Janga. U odnosu na temperaturu, formira se takozvana „toplota nedostatka jina“. Situacija se može uporediti sa gubitkom ulja i vode u motoru koji se onda vrlo lako pregreva. Upravo to „pregrejavanje“ izražava se širokim spektrom tegoba kod žena. Najčešći i poznati su ponovljeni talasi vrućine, osećaj vrućine, prekomerno znojenje, naročito noću, lupanje srca, nervoza, razdražljivost, preosetljivost, suva usta, nesanica sa noćnim buđenjima i divlji snovi. Pored fiziološkog, odnosno normalnog gubitka Jina, različiti faktori mogu dovesti do dodatnog patološkog gubitka Jina. Tu spadaju hronični prekomerni rad, redovan nedostatak sna, česti emocionalni stresovi ili dugotrajne brige, kao i fizička iscrpljenost usled loše ishrane ili posle brojnih porođaja. Koliko su teški simptomi na kraju zavisi od toga koliko je bila jaka prvobitna Jin energija.


U zapadnom smislu, smanjenje Jin energije može se grubo izjednačiti sa smanjenjem ženskih hormona. Međutim, pored gubitka Jin-a, može doći i do gubitka Janga; u zavisnosti od težine energetskih uslova, simptomi tada variraju. I topli i hladni simptomi mogu se javiti kod istog pacijenta.

Drugi faktor u klimakteriju je slabljenje Ki centra, što smanjuje proizvodnju i skladištenje esencije, odnosno više nema viška koji se mora odvoditi mesečno. Klimakterij sa zaustavljanjem krvarenja je važan regulatorni proces kako bi se sačuvale vredne esencije i sokovi i sačuvala energija. Umesto toga, prema kineskom verovanju, suština se vodi do srca kako bi se hranio Šen, duh.


Zapadna medicina koristi estrogene za lečenje simptoma menopauze. Iz perspektive kineske medicine, ovaj tretman obmanjuje telo da misli da se ovulacija još uvek dešava, ali ne hrani i ne jača suštinu. Dakle, radi se o čisto simptomatskoj terapiji, a ne o uzročno-pojačavajućem tretmanu koji je u ovom trenutku stvarno potreban ženskom organizmu. Hormoni bi trebalo da podese motor na višu temperaturu da se ne bi tako lako pregrejao. Međutim, ne dolivaju ni ulje ni vodu u motor, tako da „suvoća i vrućina“ i dalje dominiraju među ženama zbog nedostatka esencije Jin. Prikladno je da nakon prestanka sa hormonima u starijoj dobi, većina žena shvati da su samo odložile fazu valunga i drugih tipičnih simptoma i da se nikako nisu poštedjele.



Biljni recepti


Tradicionalna kineska medicina pokušava da tretira simptome uzročno. Tradicionalno se koriste biljni recepti koji prvenstveno neguju Jin energije, ali i uvek podržavaju Jang energije kako bi se postigla harmonična ravnoteža. Pored toga, u zavisnosti od dijagnoze TCM-a, po potrebi se mogu lečiti i drugi obrasci bolesti, na primer dreniranjem sluzi, pomeranjem Ki-a, revitalizacijom krvi itd.

Terapiju kineskim biljem ne ometa istovremena primena preparata za nadoknadu hormona, jer obe terapije deluju po različitim principima. Potrebno je oko dva meseca dok terapija biljnom terapijom ne dovede do uočljivih promena i smanjenja klimakterijskih simptoma.

Akupunktura

Tretman akupunkturom podržava efekte kineskih biljaka tako što oslobađa blokade i podržava harmoničan tok Jin i Jang energije. Ovo pozitivno utiče na valunge, san postaje mirniji, a radost u životu i opšta želja se povećavaju.



1707841254101.png
 
Ishrana

Terapije svih vrsta, bez obzira da li su zasnovane na zapadnim ili dalekoistočnim učenjima, mogu imati optimalan efekat ako se istovremeno praktikuje zdrava ishrana koja je prilagođena životnoj fazi i podržava zdravlje. Tokom menopauze, telu je potrebno manje hrane i ima tendenciju da tvrdoglavo zadrži postojeću težinu. Gubitak težine stoga postaje sve teži kako starite. Svako ko nastavi da jede koliko i ranije tokom menopauze, neizbežno će dobiti na težini – u proseku nešto manje od kilograma godišnje. Varenje postaje osetljivije kako starimo, a mnoge stvari se više ne tolerišu kao kada smo mlađi. Konkretno, mnoge žene primećuju veću netoleranciju na šećer, mlečne proizvode, kvasac i ponekad žitarice. Tipični simptomi su nadimanje, nadimanje, zatvor, otvrdnut, napet gornji abdomen nakon jela ili mučnina neposredno nakon jela.

Centar koji dobro funkcioniše je preduslov da se energija ne smanjuje nepotrebno. Dakle, prva stvar koju treba da uradite je da vodite računa o svom centru. Pored toga, ishrana treba da obezbedi da sokovi mogu dobro da teče, to jest da imaju malo toksina i da ne izazivaju sluz.

Posebna hrana koja podržava Iin energije takođe igra ulogu. Kao deo anamneze TCM, možemo razgovarati o vašim prehrambenim navikama i razmotriti optimizaciju.

Mnoge žene koje osećaju da moraju da učine svoju ishranu zdravijom prelaze na vegetarijansku hranu. Iz kineske perspektive, međutim, postoje problemi koji mogu doprineti poremećajima tokom klimakteričnog perioda. Mnogo sirove hrane previše hladi jang. Ovo se takođe odnosi na mleko i mlečne proizvode, kao i na tofu. Ako ribe i rakovi kao jake pristalice Janga više nisu uključeni, nedostajaće adekvatna podrška za varenje. Ovo posebno pogađa žene koje imaju tendenciju da budu gojazne. Imate konstitucijski ili stečeni Jang koji je preslab.

Mršave žene imaju tendenciju da razviju apsolutni nedostatak jina, a to se takođe dešava brže ako jedu isključivo vegetarijansku ishranu. Jin se najintenzivnije hrani životinjskim proizvodima kao što su iznutrice i meso (sa kostima). Slabije dejstvo imaju namirnice biljnog porekla kao što su orasi, crni susam, kesteni, slatki krompir, crna soja i sočivo, odnosno namirnice koje ne jedete svaki dan. Sa vegetarijanskom hranom, brzo se javlja nedostatak u snabdevanju jinom.

Sports


Klimakterijski poremećaji se često mogu poboljšati vežbanjem i time aktiviranjem protoka energije i tečnosti bez značajne Iin podrške. Ovo je terapija koja u početku ne zahteva biljke. Ki tok se može pokrenuti, na primer, kroz Ki Gong. Međutim, većini žena je potreban i snažniji fizički napor da bi pokrenule sopstvene sokove. Možete ga uporediti sa rekom sa rukavcima i mrtvim krakovima koji se pravilno ispiraju samo tokom poplava. Fizički napor takođe pokreće ustajale tečnosti na periferiji. To je slučaj kada znoj izlazi kroz kožu i znojenje više nije prepušteno samo talasima vrućine. Idealno je da se znojite najmanje 15-20 minuta svakog dana kao deo umerene fizičke aktivnosti. Međutim, sport ne sme da dovede do trajne iscrpljenosti, u ovom slučaju je neophodna značajna ishrana jina kroz biljnu terapiju.

„Hormonska joga“ ima drugačiji terapijski pristup. Ovde su posebne vežbe namenjene da ponovo stimulišu proizvodnju estrogena u jajnicima. Ovo ublažava klimakterične simptome, ali je i profilaktičko sredstvo za posledice nedostatka estrogena kao što su osteoporoza i kardiovaskularne bolesti.

1707841671715.jpeg
 

Back
Top