Matematicari Javite Se !

  • Začetnik teme Vlamarcan
  • Datum pokretanja
Ja bih zelio da upisem prirod.-mat. fakultet smijer informatika pa me interesuje da li se moze zavrsiti taj fakultet ako ti matematika bas i ne ide (idem u gimnaziju a profesor matematike mi je grozan (imam 5 a nemam pojma));
 
Evos:
Ja bih zelio da upisem prirod.-mat. fakultet smijer informatika pa me interesuje da li se moze zavrsiti taj fakultet ako ti matematika bas i ne ide (idem u gimnaziju a profesor matematike mi je grozan (imam 5 a nemam pojma));

Ako ti matematika ide osrednje, a još ne nosiš iz škole neko veliko znanje, mislim da ti je bolje da izbegneš PMF i da upišeš nešto lakše.
 
Imam jos jedan ispit na Matematickom fakultetu u BG-u i moj je savet svima koji razmisljaju o upisu na ovaj fakultet,da beze STO DALJE od njega, npr. na FON. Mislim da je FON daleko bolje organizovan, i za ljude koji zele da se bave programiranjem, MATF ce biti veliko razocarenje, jer u prve dve godine SVE je suva matematika,(u te dve godine samo su dva predmeta iz programiranja). Smatram da programerima uopste nije potrebno toliko poznavanje matematike, samo isfrustriraju ljude preterano teskim i obimnim gradivom, koje im UGLAVNOM i ne treba.Ko nije osvajao neka mesta bar na gradskim takmicenjima iz matematike, mislim da ne treba da se upisuje na ovaj faks, jer ce proci kroz tesku muku. Bezite, ljudi, odatle, sto pre, narocito ako neko obnavlja prvu godinu. Idi na FON, i zavrsices ga "levom rukom", imaces samopouzdanje, na vreme ces diplomirati...Bar ja tako mislim. Ni svog psa ne bih dala na MATF. A ja nisam imala hrabrosti da na vreme odustanem...
Mislim da bi samo IZUZETNO talentovani ljudi trebalo da upisuju MATF. I ovde ne vazi ona glupost:"Fakultet je za prosecne, a ne za posebno nadarene." Cenim nadarene ljude koji stvarno vole matematiku, i njima jeste mesto tamo, to je OK. Oni koji su, eto, imali 5 iz matematike u svojoj gimnaziji, i misle da znaju matematiku koja se radi u srednjoj skoli, a nista vise od toga (uspesi na takmicenjima, ljubav prema "glavolomkama"), nemajku sta da traze na MATF-u. Pozdrav svima neodlucnima, koji jos ne znaju sta bi, nadam se da sam vas odvratila od MATF-a. A ako nisam, seticete se jednog dana mojih reci, pa cete se kajati sto me niste poslusali.
POZDRAV!
 
JEDAN_DO_KRAJA:
Imam jos jedan ispit na Matematickom fakultetu u BG-u i moj je savet svima koji razmisljaju o upisu na ovaj fakultet,da beze STO DALJE od njega, npr. na FON. Mislim da je FON daleko bolje organizovan, i za ljude koji zele da se bave programiranjem, MATF ce biti veliko razocarenje, jer u prve dve godine SVE je suva matematika,(u te dve godine samo su dva predmeta iz programiranja). Smatram da programerima uopste nije potrebno toliko poznavanje matematike, samo isfrustriraju ljude preterano teskim i obimnim gradivom, koje im UGLAVNOM i ne treba.Ko nije osvajao neka mesta bar na gradskim takmicenjima iz matematike, mislim da ne treba da se upisuje na ovaj faks, jer ce proci kroz tesku muku. Bezite, ljudi, odatle, sto pre, narocito ako neko obnavlja prvu godinu. Idi na FON, i zavrsices ga "levom rukom", imaces samopouzdanje, na vreme ces diplomirati...Bar ja tako mislim. Ni svog psa ne bih dala na MATF. A ja nisam imala hrabrosti da na vreme odustanem...
Mislim da bi samo IZUZETNO talentovani ljudi trebalo da upisuju MATF. I ovde ne vazi ona glupost:"Fakultet je za prosecne, a ne za posebno nadarene." Cenim nadarene ljude koji stvarno vole matematiku, i njima jeste mesto tamo, to je OK. Oni koji su, eto, imali 5 iz matematike u svojoj gimnaziji, i misle da znaju matematiku koja se radi u srednjoj skoli, a nista vise od toga (uspesi na takmicenjima, ljubav prema "glavolomkama"), nemajku sta da traze na MATF-u. Pozdrav svima neodlucnima, koji jos ne znaju sta bi, nadam se da sam vas odvratila od MATF-a. A ako nisam, seticete se jednog dana mojih reci, pa cete se kajati sto me niste poslusali.
POZDRAV!

dobro ok sigurno postoje oni koji su nesto vise i koji ce upisati PMF. nego te ja pitam posle toga sta raditi ti si sigurrno bila u kontaku sa zavrsnom godinom. Da li vredi on nesto i sl. Ja sam fanatik sto se tice matisa i meni je srednjoskolsko gradivo koje radimo hobi i zabava pa te zato pitam koliko je vredan faks. Unapred hvala na odgovorima.
 
ZimCo:
JEDAN_DO_KRAJA:
Imam jos jedan ispit na Matematickom fakultetu u BG-u i moj je savet svima koji razmisljaju o upisu na ovaj fakultet,da beze STO DALJE od njega, npr. na FON. Mislim da je FON daleko bolje organizovan, i za ljude koji zele da se bave programiranjem, MATF ce biti veliko razocarenje, jer u prve dve godine SVE je suva matematika,(u te dve godine samo su dva predmeta iz programiranja). Smatram da programerima uopste nije potrebno toliko poznavanje matematike, samo isfrustriraju ljude preterano teskim i obimnim gradivom, koje im UGLAVNOM i ne treba.Ko nije osvajao neka mesta bar na gradskim takmicenjima iz matematike, mislim da ne treba da se upisuje na ovaj faks, jer ce proci kroz tesku muku. Bezite, ljudi, odatle, sto pre, narocito ako neko obnavlja prvu godinu. Idi na FON, i zavrsices ga "levom rukom", imaces samopouzdanje, na vreme ces diplomirati...Bar ja tako mislim. Ni svog psa ne bih dala na MATF. A ja nisam imala hrabrosti da na vreme odustanem...
Mislim da bi samo IZUZETNO talentovani ljudi trebalo da upisuju MATF. I ovde ne vazi ona glupost:"Fakultet je za prosecne, a ne za posebno nadarene." Cenim nadarene ljude koji stvarno vole matematiku, i njima jeste mesto tamo, to je OK. Oni koji su, eto, imali 5 iz matematike u svojoj gimnaziji, i misle da znaju matematiku koja se radi u srednjoj skoli, a nista vise od toga (uspesi na takmicenjima, ljubav prema "glavolomkama"), nemajku sta da traze na MATF-u. Pozdrav svima neodlucnima, koji jos ne znaju sta bi, nadam se da sam vas odvratila od MATF-a. A ako nisam, seticete se jednog dana mojih reci, pa cete se kajati sto me niste poslusali.
POZDRAV!

dobro ok sigurno postoje oni koji su nesto vise i koji ce upisati PMF. nego te ja pitam posle toga sta raditi ti si sigurrno bila u kontaku sa zavrsnom godinom. Da li vredi on nesto i sl. Ja sam fanatik sto se tice matisa i meni je srednjoskolsko gradivo koje radimo hobi i zabava pa te zato pitam koliko je vredan faks. Unapred hvala na odgovorima.
Mozes da radis u prosveti, bilo koji smer da upises na MATF-u, mada sumnjam da ti je to zelja. Ako zavrsis Racunarski smer, mozes da se zaposlis kao programer, pod uslovom da sam pratis sta se konkretno desava u IT svetu, jer ovi na MATF-u tupe, i svuda guraju matematiku, a niko ne gleda da te nauci prakticnim , realnim i modernim stvarima. Ako ti matematika dobro ide, a imas interesovanja za programiranje, moj ti je savet: FON. Nije matematika to sto ti mislis da jeste na osnovu srednjoskolskog gradiva. Najveci problem je matematicka analiza koja se vrlo, vrlo malo radi u gimnaziji, a koja je uslov za upis u II i u III godinu. Predmet je izuzetno tezak, trazi osecaj, a niko ni ne pokusava da te necemu nauci, profesori i asistenti samo "pretrcavaju" gradivo; ma, uzas! Sto se tice posla, ako si izuzetan student, mozes da ostanes na faksu kao asistent, prosveta( srednje i osnovne skole), ili programer. Cetvrto ne postoji. Pa, ti vidi.
Srecno!
 
JEDAN_DO_KRAJA:
Imam jos jedan ispit na Matematickom fakultetu u BG-u i moj je savet svima koji razmisljaju o upisu na ovaj fakultet,da beze STO DALJE od njega, npr. na FON. Mislim da je FON daleko bolje organizovan, i za ljude koji zele da se bave programiranjem, MATF ce biti veliko razocarenje, jer u prve dve godine SVE je suva matematika,(u te dve godine samo su dva predmeta iz programiranja). Smatram da programerima uopste nije potrebno toliko poznavanje matematike, samo isfrustriraju ljude preterano teskim i obimnim gradivom, koje im UGLAVNOM i ne treba.Ko nije osvajao neka mesta bar na gradskim takmicenjima iz matematike, mislim da ne treba da se upisuje na ovaj faks, jer ce proci kroz tesku muku. Bezite, ljudi, odatle, sto pre, narocito ako neko obnavlja prvu godinu. Idi na FON, i zavrsices ga "levom rukom", imaces samopouzdanje, na vreme ces diplomirati...Bar ja tako mislim. Ni svog psa ne bih dala na MATF. A ja nisam imala hrabrosti da na vreme odustanem...
Mislim da bi samo IZUZETNO talentovani ljudi trebalo da upisuju MATF. I ovde ne vazi ona glupost:"Fakultet je za prosecne, a ne za posebno nadarene." Cenim nadarene ljude koji stvarno vole matematiku, i njima jeste mesto tamo, to je OK. Oni koji su, eto, imali 5 iz matematike u svojoj gimnaziji, i misle da znaju matematiku koja se radi u srednjoj skoli, a nista vise od toga (uspesi na takmicenjima, ljubav prema "glavolomkama"), nemajku sta da traze na MATF-u. Pozdrav svima neodlucnima, koji jos ne znaju sta bi, nadam se da sam vas odvratila od MATF-a. A ako nisam, seticete se jednog dana mojih reci, pa cete se kajati sto me niste poslusali.
POZDRAV!

Koju si ti srednju zavrsila?
 
[Koju si ti srednju zavrsila?[/quote]
Zavrsila sam Zemunsku gimnaziju, koja je u ono vreme kada sam je ja zavrsila bila prilicno renomirana.
A koju si ti skolu zavrsio, kad se tako lepo smeskas?
 
:))):
Ko kaze da sam zavrsio..ostalo mi jos nekoliko meseci.
A ti si bas morala da mi poremetis planove za fax :(
tek sto sam se odlucio za MF ti ga ocrnila pa sad opet ne znam sta cu.
Salim se, hvala za savet.
Zasto si, konkretno, hteo da upises MATF (MF je skracenica za Masinski fakultet)? Zbog programiranja, ili bas zbog matematike? Posto ces uskoro da zavrsis srednju, predlazem ti da odes malo do fakulteta, pogledas sta se uci, kako izgleda atmosfera...Pronadji u knjizari udzbenik Matematicka analiza I, pa ga malo prolistaj i vidi kako ti se cini. Taj ispit je, inace, uslov za upis na drugu godinu, a naporan je nenormalno...Moras DOOOOBRO da sve ispitas, pre nego sto upises neki faks. Kada je moja majka prvi put usla u zgradu PMF-a, zaprepastila se teskom i turobnom atmosferom, i pitala me:"Deco, kako vi uopste ovde mozete da ucite?" Zelim ti da napravis najbolji izbor za tebe. Ako si izuzetno talentovan za matematiku, onda OK, upisi MATF, ili ako zavrsavas Matematicku gimnaziju, jer ljudi iz Matematicke imaju vec dobar deo faksa u glavi, kad dodju na MATF. Ako si iz Matematicke, slobodno upisi MATF, neces imati toliko muke kao drugi, ali ces ih ipak imati.
'Ajd', pa javi sta si odlucio.
Pozdrav!
 
Pa konkretno vise volim matematiku, programiranje nije da mi je tesko ali je malo dosadno...ali samo sa matematikom cu tesko naci neki posao a da nije u prosveti, tako da bih mozda upisao i smer za informatiku. Zanima me da li moram da se odlucim za smer u prvoj godini ili kasnije.
Inace ne idem u matematicku (vec u obicnu) ali sam upoznat sa njihovim programom (imam par knjiga po kojima se tamo radi) i slazem da to ne moze da se poredi sa obicnom gimnazijom ali se meni vise svidja takav nacin rada.
Ti kazes da je Matf mnogo tezak i da ne vredi muciti se, ali ko zna mozda ti se to samo sada cini, mozda ce ti kasnije biti drago sto si se 'malo' pomucila...a mozda i nece. :)
Mnogo ti zahvaljujem na savetima, pomogla si mi vise nego bilo ko drugi!
PS-na kom si smeru?
 
PS-na kom si smeru?[/quote]
Ja sam bila prvo na smeru Teorijska matematika i primene, pa sam se posle ociscene druge godine i sa prosekom vecim od 8,00 (to je uslov za prebacivanje sa smera na smer),prebacila na Racunarstvo i informatiku. E, onda su napokon uveli i smer koji se zove Profesor matematike i informatike, pa sam sada, eto, na njemu.
Super je to sto si nabavio neke udzbenike iz Matematicke gimnazije, gledaj da sto vise proucavas Matematicku analizu i Linearnu algebru, jer ces za nekih 8 meseci vec morati to da ucis. Moj ti je savet da cim pocnu predavanja, pocnes i ti da ucis punom parom. Sistem rada je mnogo drugaciji nego u srednjoj, niko te ne ispituje, ne proverava te ni da li si prisutan, znaci predavanja nisu obavezna, na kraju se potpis dobije, uglavnom, formalno. Moras da se odlucis na samom pocetku na koji ces smer, ali, kao sto sam ti vec rekla, posle ociscene druge godine i sa prosekom vecim od 8,00, mozes da promenis smer. Mozda je najbolje da na pocetku upises neki manje trazeni smer, tipa Verovatnoca i statistika, ili Numericka matematika, jer je tamo manje ljudi i cini mi se da ih profesori malo vise paze, posto im je frka zbog malog broja studenata, pa da im se ne ugasi katedra. Ionako svi smerovi prve dve godine imaju iste predmete, pa ces kroz dve godine vec imati osecaj sta ti lezi, i sta bi zeleo. Koje udzbenike iz Matematicke imas, da vidim sta ti se to toliko svidelo?
Imas i sajt MATF-a www.matf.bg.ac.yu pa mozes i tamo malo detaljnije da vidis kakvi su programi za koji smer i sta sve nude.
Izvini ako sam te malo naplasila i pokolebala, mislim da ipak treba da znas sa cime ces se suociti. Cini mi se da ti jesi za MATF.
Pozdrav!
 
Imam bas tu Analizu s algebrom, najvise mi se svidelo to sto se skoro sve teoreme dokazuju i nista se ne uci napamet, sem toga zadaci su mnogo mastovitiji,nisu sablonski...
Ali pogledacu neku knjigu za fax, kao sto si mi rekla, da vidim kako izgleda.
 
Evos:
Ja bih zelio da upisem prirod.-mat. fakultet smijer informatika pa me interesuje da li se moze zavrsiti taj fakultet ako ti matematika bas i ne ide (idem u gimnaziju a profesor matematike mi je grozan (imam 5 a nemam pojma));
Mozes ako se malo potrudis.Treba ti samo mala podloga a nadogradnja sama dolazi
 
Au,citam va vec 20 min:)Pa,ovako,ja samove godine upisala racunarstvo na matematickom,OBOZAVAm matematiku,i to je pored filozofije(al to nije bitno) jedino sto me stvaarno jaako zanima,o programiranju ne znam BAS nista,upisala sam smer taj samo zbog posla,pa me zanima,sta VI mislite,da li ce mi biti frka i teskosa racunarskim predmetima i hoce li me smoriti??(napominjem da mi matematika odlicno ide a o programiranju ne znam apsolutno NISTA)
 
Matematika je super, ali cini mi se da je velika razlika izmedju srednje skole i pocetka faksa. Ja sam se na pocetku faksa izgubila, nista mi nije bilo jasno .Jedino su specijalci razumeli, dok smo se mi gimnazijalci polako privikavali da u matematici ima mnogo, mnogo teorije koju ni u snu nismo ocekivali.Ali vremenom se priviknes>Tako sa ja dala uslov u juni, imam jos 2 ispita.
 
evo, ja dao uslov za drugu... nisam isao ni na kakva takmicenja ni iz mate ni iz prog. a eto uspeo sam da dam sve sem usmenog iz programiranja (sacuvao pismeni za sept).
Definitivno zavisi koliko ces da se iscimas da ukapiras neke stvari, da ih sam sebi prizemljis; nista ti se nece samo od sebe razjasniti niti ce ti neko ne_znam_ni_ja_koliko razjasnjavati sustinu...
Na pocetku mi je bilo uzasno konfuzno uvodjenje vektora kao klase ekvivalencije (citiram sebe s pocetka studiranja: "aaaaaaaaa..."); zaprepastis se na kraju prve kako su ti neke stvari odomacene... ume da zavisi dosta od profesora, to cini mi se stoji... i nije toliko u moci onog koji studira...
Oslanjajte se na kolege! Tako cete mnogo nauciti, malo je glupavo da profesora iscimas bas oko svega, ali nemojte ni da imate neke barijere --> ako vi ne cimate druge, nece vam objasniti; za moju licnost to je i donekle ok filozofija (s tim sto mislim da nije s namerom postavljen taj odnos, pedagogija je ravna 0 na faxu); forsira te da se vaspitas samopokretacki...
Mene licno najvise nervira drustveni zivot na fakultetu. Nabili su nas gore u one buzdake (mentalne!), oglasna tabla faxa koji se nalazi na 4. i 5. spratu je u prizemlju, kao i stud. sluzba; ok, usput je, ali... disperzija duha...
Shitina i sto se u grupi od npr 30 ljudi svede na 5-6 na vezbama, pa smor atmosfera...
Inace, cuo sam da npr u Francuskoj traze nase prof matem! Cak i ako nisi extra, kod njih razbijas... pa ko voli da iskombinuje odlazak i ljubav prema mati --> nek se ipak detaljnije raspita... :)
Matematicari ~ cudaci? Ili vole da ih ljude drze kao takve? (samo osvetljavam dodatnu stranu :)) Slazem se sa onim likom sto je pricao o "koriscenju predrasuda"... mene ne gledaju popreko, niti kao cudaka, ali kazu "Svaka cast", ovo-ono... mada i ljudi na faxu ako krenes bolje s kolokvijumima (meni se desilo, od prevelike ambicije i srece) gledaju te kao da je to apsolutno i samo tvojom zaslugom, rezultat tvog razmisljanja i kao da se do toga dodje lako... ali ima ljudi na faxu koje ja ne bih nazvao cudacima, vec jednostavno previse prisutnim u svetu mate i odsutnih iz svakog drugog (makar tako izgledaju :))...
Ako se setim jos neceg, dropnucu :)
Podrska onim koji razmisljaju o tome da upisu matf - sta god odlucili, kojoj god strani (upis/ ne_upis) naginju...
 
I da! mislim da nije bas naj objasnjeno oko analizA...
Na prvoj postoji Analiza_1 koja je uslov za trecu (ne za 2.); na drugoj, Analiza_2 koja je uslov za cetvrtu (ne za 3.)...
I jos: kod profesora kod kog slusate imate sansu da polazete: junski, sept, okt, januar; e posle mislim prelazite kod drugog profesora, a to ume da bude zajeb, drugaciji nacini rada...Ovako stoje stvari u poslednje vreme (poslednje godine :)); ume mislim ponesto da se menja iz godine u godinu...
 
Prosto ne verujem da postoji tema "Da li su matematicari cudaci?" !!
Kakve su to gluposti!

Svako studira ono sto voli, ono sto je sposoban da izgura do kraja i na onaj nacin na koji njemu rade mozdane vijuge. Ako je neko pre za to da sedne i predje knjigu koja ima 500 teorema, razume njihove dokaze i udje u sustinu onoga sto je pisac knjige hteo reci, od bubanja napamet nekih drugih 500 strana, onda ne vidim sta drugi imaju da se bune povodom toga! Meni licno se vise svidja taj princip rada, od bubanja npr anatomije (sa medicinskog, farmaceutskog...)

PMF je samo jedan oblik testa koliko je ko sposoban da kosisti svoj mozak

Za devojku koja je pisala poredjenje izmedju PMF-a i FONa, moram reci da se uopste ne slazem sa njom. Fon mozda jeste "savremeniji" i "zavrsava se levom rukom", ali koja je korist od fakulteta koji je na taj nacin zavrsen. Fakultet sluzi da se nesto na njemu nauci sto ce se narednih 50 godina zivota moci kostiti, a ne da se dobije diploma koja ce krasiti zid.

Sam nacin razmisljanja i sposobnost svakog studenta koji se steknu na PMFu jednostavno ne mogu da zamene ni jednu diplomu...a to je upravo ono sto je potrebno svakome da bi dobro prosao na poslovnom planu u zivotu.
 
Hi
Evo jos jednog (nadam se) buduceg matematicara.
posto cu sledece godine da pokusam da upisem pmf.
da ste videli facu mojih rodtielja kad sam im prvi put rekla da cu matematiku da studiram. :?
A tek razredna. Kad smo isli na ekskurziju u Grcku, stali na granicu, i sad pricamo sa razrednom(koja je inace profesor matematike) ko ce sta da studira, i doso red na mene i ja kaze matematiku, a zena ce ni pet ni sest nego TI SI LUDA!!!!!!
I sta onda da radim kad mi to kaze profsor matematike :?:
 
Prošle godine sam završio MATF i slažem se sa devojkom koja ga je poredila sa FON-om. Na faksu će vas dočekati masa oprofesora kojima vreme ne znači ništa i koji kao da ne vide da se svet van zgrade na Studentskom trgu menja. Što se tiče smerova , računarstvo je zamišljeno kao kvalitetno i ima kvalitetnih smerova, ali je prepuno matematike, u principu dobijete dva poluzanimanja : polumatematičar i poluprogramer.
Teorijskamatematika je za ljude koji žele da se bave naučnim radom, dok je Verovatnoća možda i najprimenjivija.
 

Back
Top