Maslinovo ulje, suncokretovo ulje, svinjska mast

kako kuvate?

  • pretežno koristim svinjsku mast u ishrani

  • ne korisim svinjsku mast u ishrani

  • koristio/la bih mast, ali smatram da je nezdravo

  • kombinujem, mast koristim samo kada je baš baš potrebno


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.
Evo jednog brzog recepta koji uspeva JEDINO sa mašću:

ŠTRUDLICE

2 dl mleka
1 kvasac
1 kašika šećera
1 kašičica soli
2 jaja
200 gr masti
mutmel brašno po potrebi

Staviti kvasac u toplo mleko i šečer da se podigne, pa dodati i ostale sastojke. Testo treba da bude malko mekše nego za kifle. Podeliti ga na tri dela pa razvijati na oko 1/2 cm debljine. Tanko namazati marmeladom od kajsija (može i neka druga) i posuti nadevom po želji (orasi, rogač, kokos, kakao, rendane jabuke...), urolati, malo namazati mašću odozgo i peći u vreloj rerni. Gotove štrudlice poprskati zaslađenom vodom.
Ovo testo ne treba ostavljati da se podigne već se peče odmah. Može se praviti i sa sirom, ali se onda ne maže marmelada. Po ukusu malo podseća na salenjake.
 
ČUPAVA PITA

150 gr masti
4 žumanca
4 kašike šećera
400 gr oštrog brašna
1/2 praška za pecivo
5-6 kašika mleka
džem po potrebi
Od ove mase izmesiti testo, 1/3 odvojiti i staviti u zamrzivač. Ostatak rastanjiti, staviti u tepsiju i premazati sa malo džema.

4 belanca
250 gr šećera
2 kašike džema
150 gr seckanih (ili mlevenih) oraha
Belanca umutiti, dodati ostale sastojke i premazati preko testa.

Odozgo narendati ono testo iz zamrzivača (treba da bude ohlađeno, ali ne smeta ako je delimično smrzlo).

Hoćete li još masnih kolača?:D
 
Evo, samo se bojim da vam ne skoči holesterol...

ŠAPICE SA ORASIMA

250 gr šećera
250 gr šećera
100 gr masti
2 jaja
3 kašike mleka
oštrog brašna po potrebi - da bude mekše testo.

Zamesiti testo, metalne kalupčiće za šapice podmazati mašću, staviti u njih testo i peći na srednjoj temperaturi da budu zlatne boje. Gotove uvaljati u prah šećer. Najbolje su trećeg dana, i mogu dugo da stoje.


TANKE KIFLE

1 kvasac
1/2 l mleka
3 jaja
250 gr umućene masti (muti se mikserom dok ne bude kao pasta)
1 kašika šećera
1 kašičica soli
meko brašno po potrebi

Staviti kvasac u mleko da se podigne, dodati ostale sastojke i zamesiti mekše testo. Podeliti ga na 12 delova, pa svaki još na 3 ili 4. Napraviti dugačke tanke kifle (debljina prsta), ostaviti malo da uskisnu na tepsiji, namazati jajetom i posoliti. Rerna se uključuje tek kada se tepsija stavi unutra.
 
Pa to su vrlo stari recepti, iz vremena kada se samo mast i koristila.
Mislim da šapice ne mogu da se prave bez kalupa (bar ja nisam probala) jer one tokom pečenja narastu pa bi se verovatno raspale.
Nego, jesmo li nas dve ostale same na ovoj temi?
Koliko sam primetila, na ovom forumu ima zaista sjajnih kuvarica, a ja kuvanje čak ni ne volim...:shock:
 
@pobedonoscev- ja MRZIM SVINJETINU, i meso ubijene zivotinje ne smatram hranom, a koriscenje otpadnih derivata te crkotine (mast,cvarci,pihtije,krvavice,svargle...) je u stvari strvinarstvo.
"svinjska mast je zdrava", "holesterol se ne dobija od masti nego od duvana i alkohola"... auuuuu!!!
O boze, svinjska mast, a XXI vek...
 
@pobedonoscev- ja MRZIM SVINJETINU, i meso ubijene zivotinje ne smatram hranom, a koriscenje otpadnih derivata te crkotine (mast,cvarci,pihtije,krvavice,svargle...) je u stvari strvinarstvo.
"svinjska mast je zdrava", "holesterol se ne dobija od masti nego od duvana i alkohola"... auuuuu!!!
O boze, svinjska mast, a XXI vek...
Ima nekoliko "vegeterijanskih" tema ovde (kao i onih o "zdravoj hrani", ne postoji ni jedan razlog da nam ovde iznosiš ovakve stavove. Poštujemo tvoju odluku da tako misliš (i jedeš), ali poštuj i ti odluke, stavove, navike (i razloge) drugih.
 
kad sam bila mala tata mi je s vremena na vreme mazao mas` na lebac i posipao paprikom ili secerom (kao `desert`) i to mu je uvek asociralo emocije vezane za njegovo detinjstvo..

meni se to nesto nije posebno dopadalo, al` posto je to spremao tata kojeg sam obozavala - ubedila sam sebe da je delikates..pa me sada kada se setim tog `leba i masti obavije neka milina..



ps.ali sam zato salcice tamanila..
 
a ni maslinovo ulje nisam nesto volela..
u kuhinji moje mame nije bilo zastupljeno..

opet asocijacija iz vremena kad sam bila mala - mama je imala neke kamencice u zucnoj kesi i preporuka lekara je bila da svakodnevno pije po supenu kasiku olive oil ne bi li ih izbacila..
muke njene..secam se da je izdrzala dva-tri dana, a onda odustala..pricala je da joj je jako gadno..
e sad se ne secam kakvo ulje je pila - da li devicanski cedjeno ili rafinisano..***..to je bilo sedamdesetih..ne verujem ni da ga je bilo u redovnoj prodaji..moje poimanje istog je bilo pod uticajem njene reakcije...

godinama posle toga.. kada sam negde blizu plavog slanog i odem negde na klopu - obavezno dok cekam sipam maslinovo ulje u tanjir i omazujem ga hlebom..i jos ako je umesen sa maslinama..mmmmmmmmm..

eto sta je uticaj autoriteta..

a sto se tice zdravlja...sem margarina zdravo je sve..samo je akcenat na kolicini..i nacinu obrade..
 
ne znam sta je zdravije.ja dobijam od mojih domacu svinjsku mast,i rado je koristim jer su mi neka jela mnogo lepsa kad su spremljena na masti.rado pravim i kolace sa mascu.
e sad,primetila sam da fleku od masti lako operem,a fleku od ulja tesko.takodje serpa u kojoj se spremalo na masti,lakse se opere od one kod koje se spremalo na ulju.i zbog toga je moja logika takva,da vise verujem da je mast zdravija.
moja ex sefovica,stara zena,imala je lice kao flis papir,kaze nikada lice nicim nije mazala osim domacom svinjskom mascu,opranoj u 9 voda (kaze to joj je ostala navika jos iz detinjstva)
 
ne znam sta je zdravije.ja dobijam od mojih domacu svinjsku mast,i rado je koristim jer su mi neka jela mnogo lepsa kad su spremljena na masti.rado pravim i kolace sa mascu.
e sad,primetila sam da fleku od masti lako operem,a fleku od ulja tesko.takodje serpa u kojoj se spremalo na masti,lakse se opere od one kod koje se spremalo na ulju.i zbog toga je moja logika takva,da vise verujem da je mast zdravija.
moja ex sefovica,stara zena,imala je lice kao flis papir,kaze nikada lice nicim nije mazala osim domacom svinjskom mascu,opranoj u 9 voda (kaze to joj je ostala navika jos iz detinjstva)

U pozoristu i operi i danas se sminka skida bas takvom svinjskom mascu. Najbolje cisti lice, a garantovano ne steti ni na koji nacin....samo malo je gadno kada znas sta je ;)
 
Kako objasnjavas da oni koji ne trose mast od ex-svinje, NEMAJU naslage na krvnim sudovima, za razliku od onih koji je koriste?
Probavni trakt je MNOGO kompleksniji i aktivniji sistem od bilo koje posude u kojoj spremamo/posluzujemo hranu, te stupa u interakciju sa svakom materijom, dok je posudje prilicno inertno sto se toga tice...
To sve me jako podseca na one testove za Coca-Colu kad u nju ubace parce mesa ili necega, i onda ga C-C nagrize... ALI, u nasem zelucu se nalazi HCl koja apsorbuje i razgradi mnogo toga,i jaca je od "Fairy"-a kojim peres posudje... a naslage od holesterola se NICIM efikasno ne mogu ukloniti sa zidova krvnih sudova!
 
Kako objasnjavas da oni koji ne trose mast od ex-svinje, NEMAJU naslage na krvnim sudovima, za razliku od onih koji je koriste?
Probavni trakt je MNOGO kompleksniji i aktivniji sistem od bilo koje posude u kojoj spremamo/posluzujemo hranu, te stupa u interakciju sa svakom materijom, dok je posudje prilicno inertno sto se toga tice...
To sve me jako podseca na one testove za Coca-Colu kad u nju ubace parce mesa ili necega, i onda ga C-C nagrize... ALI, u nasem zelucu se nalazi HCl koja apsorbuje i razgradi mnogo toga,i jaca je od "Fairy"-a kojim peres posudje... a naslage od holesterola se NICIM efikasno ne mogu ukloniti sa zidova krvnih sudova!
Ne ulazim u naučnu analizu bilo kog iznešenog stava, niti se smatram kompetentnom za to - samo pokušavam da budem logična.
Tvrdnje koje iznosiš o naslagama holesterola možda jesu, a možda i nisu tačne. U novije vreme se srećemo sa jako mnogo negativnih ocena upravo svih vrsta biljne masnoće (isključujući maslinovo i neka druga HLADNO ceđena ulja), a nedavno mi je do ruku došao i zanimljiv tekst na temu holesterola i njegovog uticaja na organizam. Tu je iznešena tvrdnja da holesterol nije ni izbliza zlo kakvim se predstavlja u javnosti i da se to zna - ali farmaceutska industrija debelo plaća plasiranje informacija o njegovoj štetnosti...
Što se masnoće tiče, iako zaista ne volim miris svinjske masti i vrlo retko je koristim, lično sam prisustvovala predavanju eminentnog kardiologa, koji je obraćajući se prisutnim srčanim bolesnicima, svoje izlaganje počeo sa: "Margarin, ulje, "Dobro jutro" i sl. - zaboravite!" Na pitanje: "A šta da jedemo?!", odgovor je bio: "Slaninu, mast i čvarke! Ali, u umerenim količinama i obavezno prošetajte nakon tog obroka".
I samo još nešto. Jedan od jako, jako malog broja naših lekara koji je u novije vreme stekao ime i u svetu (živi u Kanadi poslednjih 15-tak godina), jako je predan nauci i redovno prati istraživanja, barata novim podacima i informacijama. Kad poseti familiju, obavezno "provuče" i neki dobar savet u vezi ishrane. O margarinu i biljnim uljima koje koristimo - nema ništa lepo da kaže. Svinjska mast je manje zlo, a najbolja masnoća na svetu se dobija iz putera.
 

Slične teme


Back
Top