Manipulacija nad narodom

Бл:
Е видиш нисам знао да си РОБ, питај робовласника смеш ли да причаш са другима.
ЦИАО=ЈА САМ ТВОЈ РОБ(ЛАТИНСКИ)
Видиш БЛ то је било офф топик и није имало везе са темом. И није истина то што је тврдила, зато је и отишла. Али ја је разумем, некад сам се и ја тако осећао.
 
furtvengler:
Jabucilo,

Naravno da nema javnog pa ni individualnog misljenja izvan medija. Medjutim, tu se mora napraviti jasna razlika medju njima. Ja sam imao u vidu televiziju, za koju tesko mozemo da tvrdimo kasko igra bitnu ulogu u formiranju javnog menja. Da se posluzimo jednom istorijskom analogijom. Secate li se onog cuvenog filma koji su snimili nacisti, gde se snimci jevreja pretapaju u kadrove pacova. Mislite li da je ovaj film bio kljucan za lagodan stav prema antisemitizmu vecine Nemaca?

Sa druge strane, jezik je nesumnjivo bitno odredjuje misljenje, ali postoji i nastojanje da se izadje iz mreza jeziksa. Ali, mediji, a narocitoi elektronski mediji, ne odredjuju jezik, time sto ga cesto svode u gotove formule. Ako je jezik taj koji gpovori, tada se mediji njime samo koriste, a ovaj strah od bremenitosti jezika vidljiv je u stalnim pokusajima da se uspostavi novogovor. Taj proces se dogadja u promovisanju nove, kiberneticke kulture, a telkevizija pruza samo sliku ovog procesa.

Kako sami kazete, mediji su stvar posredovanja, a u onome sto posreduje stvari se samo odrazavaju, u slucaju televizije to nije nikakva produbljena refleksija, vec ono sto se hegelovski moze nazvati "izolovanom refleksijom razuma". Medijski (elevizijski)se ne moze menjati svet, jer je njihov osnovni organon upravo susta jednostavna lisenost sadrzaja. Cim na televiziji prepoznate sadrzaj, bilo kakvu zahtevnu formu, odmah posezete za daljinskim upravljacem. Ono sto je prisutnbo na televiziji uvek se dozivljava virtualno, to nas se bitno ne tice, i zato kada gledamo Liturgiju nemamo sakralni osecaj, a posle scena masakra mirno pratimo komediju. I televizijski jezik, utoliko pretpostavlja krajnu svedenost, koja apstrahuje od itinske isposredovanosti. Kada radite na televiziji (ja imam izvesnog iskustva u ovoj oblasti) brzo naucite da od gledaoca ne treba ocekivati aktivanodgovor, i zato, kada pravute porilog iz oblasti kulture, idete na montazu atrakcija, koja draska cula, i tako prevariu konzumenta, da prilog odgleda do kraja.

Televizija je, nesumnjivo simulacija, medjutim, ona predstavlja kopiju simulirane stvarnosti, koja se nameceputem skolstva, drustvenih odnosa, i cesto podcenjenog javnog mnenja, koje ima izvesnu autopnomiju u odnosu na elektronske, pa i stampane medije (o Memorandumu SANU niste mogli da cujete nirec u medijima, a to je bila glavna tema svake intelektualne sedeljke).

Baš tako. Pa i medije prave ljudi. Tako izvlacim: mediji lažu nas, mi njih i na kraju svaka osoba samog sebe. Znaci "nesto smrdi u drzavi Danskoj", tojeste u nama samima. Izgleda da u ljudima nema vise milosti, ljudskosti itd. A zasto tako? Po mom misljenju zbog nacina zivljenja (American way of life): sto vise (za)radi i sto prije potrosi. A to je zivot roba i rezultat danasnje liberalisticke ideologije koje si ti vec sam napomenuo u nekom drugom topicu.
 

Back
Top