Мало математике

Poruka
9.172
На теми Реши једначину (Вјеровали или не) се писало што се писало. Но, сасвим случајно сам наишао на емисију са К1 у којој се говорило о истом (други бројеви, али суштински исто). Један од гостију је био и проф. Срђан Огњановић, бивши директор београдске математичке гимназије која, свакако, спада у веома цијењене школе и ван наших граница. Ученици те школе накупили су сву силу медаља с разних математичких олимпијада па је више него логична претпоставка да су и професори те школе у најгорем случају макар веома добри. Ево те емисије:

На страну сад моје запрепашћење оним што сам чуо (то јесте повод за отварање ове теме, али није тема сама). Како је проф. Огњановић јасно рекао пред камерама да се слични изрази рачунају „с лијева на десно”, занима ме гдје се може наћи ваљана, званична потврда тако нечег, а занима ме и како ТАЧНО гласи то правило „с лијева на десно”. Ако имате увид у литературу која се користи у математичкој гимназији у којој можда то негдје пише, дајте окачите овдје. (Сасвим је могуће да тако нечег нема јер то ионако није средњошколско градиво.)

Пошто је ово заправо градиво нижих разреда основне школе, чачнуо сам по нету и погледао први уџбеник математике за 4. разред који ми је „искочио”. Ево га:
1705846634170.jpeg
1705846646238.jpeg



На страни 58. под насловом: „Редослед рачунских операција” стоји:

1705846661386.jpeg

Ставке 3 и 4 јасно поричу поменуто „правило с лијева на десно”, а ставка 3 је управо случај из примјера на ТВ. Дакле, очигледно је да бар овај уџбеник дјецу учи другачије него професор математичке гимназије на ТВ.
Пошто уџбенике данас издаје ко стигне и има их много, молим да се јаве они који у неком другом уџбенику можда нађу и помињање тог „правила с лијева на десно”, да видимо који су то уџбеници и шта то тачно у њима пише.


Исту тему сам отворио и на „Науци”, мислим да није лоше да буде на оба мјеста, али ако модови мисле другачије, нека онда у договору обришу једну од тема, или са „Науке” или са „Образовања”.

Замолио бих да се не каче којекакви линкови, на нету пише шта ко хоће и питање је да ли је неки харвардски професор с неког линка заиста професор или то мој комшија куца зајебанције ради. Дакле, занимају ме штампана, званична издања.
Унапријед хвала на свим прилозима.
 
Ево још један уџбеник, веома занимљив, овдје:

1705919487547.png

Кад се кликне на „прелистај” отвори се нека електронска верзија чија насловна страна није иста као горња:
1705919502061.png


Иако на сајту издавача (прва слика) пише да уџбеник има одобрење Министра, али у тој електронској верзији која се отвара на „прелистај” нигдје нема CIP-а, а у Импресуму нема ни одобрења Министра просвјете.
1705919513851.png



Да ли је штампано издање унутра потпуно исто као и ово електронско, не знам. Волио бих видјети овај уџбеник у штампаном облику или као pdf јер је ово засад једини који сам нашао у ком се помиње „с лијева на десно”, али у тој електроснкој, незваничној верзији, без CIP-а и одобрења Министра. Занимљиво је и како се то правило помиње. Ево, на страни 118 стоји:
1705919528732.png


Под IV се може наћи поменуто „с лијева на десно”, међутим, овако како је срочено је протурјечно тј. бесмислено, наиме, лијепо пише: „Заградама МОРАМО истаћи која операција има предност”, а одмах након тога: „Ако нема заграда, рачунамо редом, слева надесно.” Како уопће може немати заграда ако претходно пише да заградама МОРАМО истаћи која операција има предност? Потпуно бесмислено.
Да све буде још луђе, испод правила, на самом дну, налазе се 4 примјера која ученици треба да израчунају, али СВА 4 су са заградама! Ни један једини без заграда! Потпуно лудило. :lol:
 
Poslednja izmena:
Ај да видимо и шта о записивању израза кажу стандарди.

ISO 80000-1:
1706260894894.png




DIN 1338:
1706260906168.png




SI standard rules:
1706260914945.png



Стандарди, наравно, не прописују како би требало израчунавати изразе записане кршењем прописаних стандарда записивања.
 
Ај да видимо и шта о записивању израза кажу стандарди.

ISO 80000-1:
Pogledajte prilog 1488695



DIN 1338:
Pogledajte prilog 1488696



SI standard rules:
Pogledajte prilog 1488697


Стандарди, наравно, не прописују како би требало израчунавати изразе записане кршењем прописаних стандарда записивања.
Ako je udžbenik u suprotnosti sa ISO standardom, onda je jasno da udžbenik ne valja, a ne ISO standard.
 
Ako je udžbenik u suprotnosti sa ISO standardom, onda je jasno da udžbenik ne valja, a ne ISO standard.
Звучи као више него логична реченица, али види сад ово:

1. Стандард је само обичан договор, могло се договорити и другачије. (Наравно да нема везе с мозгом, могло се договорити и да се нпр. број 5 записује другачије, али ето није се договорило.)
2. Ко си ти да исправљаш аутора уџбеника? (А то што је аутор уџбеника из математике нека скоро па клинка које није ни студирала математику него некако завршила Педагошку, али јој стриц ради у министарству па јој се могло да пише и уџбенике, то маци о репић.)
3. Ваљда чувени професор зна боље од тебе? Па ваљда, али сам тај професор је за другог професора, хардварског, само одмахнуо руком. (Дакле, кад ни сам професор не „подлијеже ауторитету титула”, што би то тебе обавезивало?)
4. Скокни на Науку, имаш исту тему и тамо па погледај како се „тумачи” да у уџбенику пише оно што не пише (иако, руку на срце, уџбеници имају много недостатака па и веома лоше срочених правила, види се да доста тога нису писали прави математичари.)

Но, мене лично највише чуди овако масовна „расправа” по нету, на свјетском нивоу, с учешћем многих математичара с титулама. Није ми јасно како не виде оно што би требало бити више него очигледно, а то је да би постојање тог правила „с лијева на десно” ако се примјењује на све операције истог приоритета осакатило алгебру какву познајемо. Може се измишљати и нешто ново, не би било први пут, имамо рецимо и еуклидску геометрију, али и Риманову, геометрију Лобачевског... али оне су унутар себе конзистентне.
 

Back
Top