MAĐARSKA - Budimpešta

U petak idem sa devojkom do budimpeste na tri dana.
Standardna vikend tura, pa bi zbog kratkog vremena koje cemo tamo provesti, bio zahvalan na svim informacijama.
Osnovne stvari o gradu znamo, sta videti u globalu i tako to ;) .
Ko je bio nedavno ili ima neke insajderske informacije i korisne savete neka malo uposli prste na tastaturi. Neke cake za obilazak, restorani za klopu, dobri pabovi...
Hvala unapred, bicete u nasim mislima tokom vikenda. Malo li je? :p
Marko
 
Restoran Menza na trgu Franca Lista.
Pristupacne cene, steciste mladih ljudi, zanimljiv meni i ukusna hrana.
Na tom trgu ima dosta finih mesta za izlazak.
E sad, nikad nisam bas bancila po Pesti, ali taj trg je bas popularan kod mladih Madjara.

Ako idete sa agencijom, imacete verovatno obilazak svih znacajnih stvari.
A ako idete sami, ne propustite Buda Castle, Ribarske kule, Crkvu Matije Korvina, Kraljevsku palatu, Citadelu, Parlament, Andrasi bulevar, Trg heroja, Hunjadi dvorac i naravno mostove, njih ne mozete da promasite cak i da se trudite.

Ali nikako ne propustajte krstarenje brodom ispod mostova.
Ako imate slobodnog vremena, prosetajte Margitinim ostrvom.
A ako imate bas mnooogo vremena, ali i malo para, posetite Outlet centar u Buda Orsi.
Brendovi na neverovatnim snizenjima (kupila sam Levi`s farke za 30 eura)
Malo je dalje od grada, ali se isplati.

I najedite se dobro za veceru, posto u toku noci bas nisa ne radi.
Cak i vodu tada mozete naci samo na benzinskim pumpama.
Zato na vreme mislite o tome.

Kurs se krece oko 248 forinti za 1 euro.
Najbolja menjacnica je ispred Elizabetinog mosta sa Pestanske strane, gde se parkiraju autobusi.
Nikako ne menjajte novac u hotelima i bankama, kurs je znatno nepovoljniji.

Eto toliko.

I lepo se provedite. Budimpesta je stvorena za romantiku.
 
imam ja jedan kafitj resotan koji preporuchujem svima koji idu! ne znam kako se zove, ali umem da objasnim, valjda... sa strane gde je citadela predje se elizabetin most i krene desno ulicom vaci, i idesh do njenog kraja, tu ima neka vetja ulica, ali je ne prelazish vetj samo skrenesh levo i dok idesh sa leve strane ti je to mesto... nedaleko... prepoznajesh po sledetjem: pod je brodarski polushupalj, ponegde prekriven slamom, sve je drveno, ljudi ugl piju pivo, prvi sto na koji se naidje je od polozenog kormila ili tochka za ona stara drvena kola, po plafonu su sve polepjeni papiritji, milion njih, na svakom stolu je kikiriki za dzabe, a otpadci se bacaju po podu... jako je dobar dozivljaj!
probatju da ti postujem sliku, ako ne uspem, izvini
 
evo jedva malo smanjih... prso mi komp nachisto
 

Prilozi

  • plafon.JPG
    plafon.JPG
    90,7 KB · Pregleda: 34
Da lio neko ima iskustva sa tur. ag koje vode u Budimpestu? Gledala sam sajtove nekih agencija i ispada da je malo skuplje kad ides preko njih nego solo...
Za solo: Razmisljam o prevozu...mozda bih isli vozom...2500 din. povratna karta...A hosteli mogu da se nadju za 18-22 eura...Koliko sam videla slike...sobe izgledaju vise nego fino i cisto... :D
U pitanju je boravak oko 3 nocenja...sto se skroz uklapa u plan agencije...ali sam ja ipak za ovu solo varijantu...
Cula sam da se onaj hostel o kome je bilo reci na ovim stranama(stud.dom) renovira,pa me zanima da zna neko za neki drugi isto tako jeftiniji-da bude oko 15 eura nocenje...
HVALA
 
pozdrav Sanja...
i mene muči ista tema, od kako su moje koloege išle u Budapest sa jednom ekskurzijom... da ne davim o pijedinostima...
Raspitivao sam se i u Gea tursu u Beogradu, nosn stop imaš njihove reklame u Blicu npr. (kao ono prevoz sa kućnom praga i sl...) i mogu ti reći da ozbiljno razmišljam da idem s njima, jer se prilagođavaju potrebama putnika (moji prijatelji su nedavno sa Budimpeštanskog aerodroma došli za NS s njima)... a i vidim da imaju i Tropikarijum u TC Kampona u nekim prospektima , a mene upravo to i najviše interesuje... pa, na jesen kad prođe ljetnja sezona na moru ja idem da melo vršljam po Budimu i pešti..
Inače su mi hvalili Hallo turs (meni se nešto telefoski nisu baš zalepili za srce) i Argus kao agencije koje imaju redvne polaske i da su organizovani OK.
A i preko Dobročinstva vidi, i oni idu, još ako si iole religiozno nastrojena spojiš i duhovno i fizički lepo i to je to...
Ponesi samo dosta para, za nedaj bože... Inače prilično je skuopo tamo štošta pa ipak budi spremna...
i nisu nešto pričljivi (mislim na engleskom ili nekom drugom jeziku sem svog) mađari tako da će ti znanje pantomime koriztiti inače će biti O IŠENEM!
Sretan ti put ako se odlučiš.
 
Hvala na odgovorima...
Ja sam zvala Fudeks...oni imaju samo prevoz...a ostale cu pozvati mada mi sve to deluje kao dranje..Posto poznajem tamo devojku koja moze da me vodi po gradu...tako da mi vodic ne treba... ;)
@ OSman
A kako to mislis da je skupo?Sta je to skupo?Ja sam cula da je hrana jeftina...a ja inace ne idem u shoping...Mozda neku sitnicu uz put... ;)
A koliko bi to trebala para da ponesem za nedaj boze i...
Da li znate kako se i gde uplacuje zdravstveno osiguranje.... :confused:

@ vladeks: Hvala veliko! Upravo prelistavam...samo da li znas da li to MORA da se bukira preko neta ili mogu da odem kod njih kad stignem i uzmem sobu???
 
ja sam dva dana pre puta pogledao ,zapisao adrese nekih hostela i banuo,ali sam spavao u visekrevetnoj sobi i ne znam za dvokrevetne kakva je situacija,kad otvoris stranicu tog hostela pise ti da li je vec rezervisano za te datume i ako ima dosta mesta ne moras da rezervises
 
Ja sam već dva puta išao sam vozom u savom aranžmanu! Sve je super bilo! Prvi put sam za 3 dana obišao sve turističke znamenitosti(i Tropikarium takođe),a drugi put se provodio 3 dana!
Cene su normalne,čak i u Vaci ulici. Jedino šta je skupo je alkohol u kafićima oko 4€. A toliko košta i ****!
Budimpešta je jako dobro organizovana za turiste,tako da na mestim gde vidiš zeleno i(info centar) dobiješ džabe mapu i sve ti objasne kako i gde da stigneš! Ja sam do tropikariuma išao prvo trolom,pa jednim busmo,pa drugim busom.... Ako pratiš njihova uputstva nema šanse da se izgubiš!
Meni je interesantnije ovako,nego agencijski.
Što se tiče smeštaja... Našao sam na netu rezervisao e-mailom dobio potvrdu rezervacije i nije bilo nikakvih problema(može u većini hostela ovako).... I naravno platiš kada stigneš!
Što se osiguranja tiče,nije obavezno vaditi ga ali ja sam stalno uzimao u bivšem Zepteru(sada Uniqa),koliko se sećam koštalo je oko 1,2€ dnevno!
Srećno
 
I ja sam bila više puta, ali nikad preko agencije. To e jedan od retkih gradova u kojem se osećam kao kod kuće (nisam madjarica, da ne bude zabune)! Nekako su uvek svi bili vrlo prijatni, a i ima jako puno stranaca. Toplo preporučujem drugi vikend septembra kada im je gore na tvrdjavi u Budimu festival vina i šampanjca! Bude zaista ogroman izbor vina i sireva iz svih krajeva sveta (Čile, Argentina, Francuska, Italija, Meksiko, i puno, puuuno drugih). Skroz interesantna manifestacija i dobro posećena, što sa izlagačima, što sa posetiocima! I bude super provod! :wink:
 
Hvala vam svima puno!Upravo su mi dve drugarice otkazale putovanje...
A kad citam kako ste se vi provodili dodje mi da odem sama!!!Tamo imam poznanicu...drugaricu ne znam kako da je nazovem...jer smo se upoznale preko neta...
 
Pestafest:
Nemoj sama u Budimpestu. Drugarica preko neta? Sacekaj septembar tada je Budimpesta najlepsa. Ja sam u Budimpesti vec "samo" 15 godina.
Hedonist
Pa ne bih nikada sama u Budimpestu!!
Da drugaricu sam upoznala preko neta...i plan je bio da me ona vodi po gradu...itd...
A jel Budimpesta opasan grad?Mislim,gde treba cuvati pasos,pare itd...
 
Tropikarium ti je kompleks akvarijuma sa raznim ribicama,ajkulama,koralima,biljem.......... Ima jedan deo i imitacija tropske prašume,koja jako dobro izgleda(samo je visoka vlaga),čak simuliraju i pljusak! Ima i onaj tunel u akvarijumu sa ajkulama i ražama,kao u filmovima. Stvarno vredi putovati sat vremena van Pešte zbog ovog. Jedinstveno je!
Što se tiče bezbednosti nisam primetio nikakve neprijatnosti,ali ljudi generalno pričaju drugačije! Bolje pričuvaj novac i dokukmenta!
 
Dancha, dokumenta za vizu zavise od statusa (zaposlen, student, itd.). Ambasada ima dobar sajt, idi na Google, lako ces ga naci, tamo pise sve sto treba osim ovoga - razgovor za vizu mozes zakazati na 0903/127-127 (20 din/poziv + PDV), zakazace ti otprilike nedelju dana od kada budes zvao (mozes da biras datum), i to je super jer uopste nema cekanja, bude gotovo za 10 minuta najvise... Onda ti posalju postom u medjuvremenu zahtev za izdavanje vize i papir na kome je lepo objasnjeno sta sve treba od dokumenata. Mozes i za vise osoba u istom razgovoru da trazis intervju, tako da ne moras svaki put da placas poziv - od podataka ce traziti ime i prezime, adresu (ne mora ona iz pasosa, to je za slanje papira) i datum rodjenja. Kada predas dokumenta, vizu dobijas za dva radna dana. Ovo se odnosi na ambasadu u BG, za gradjane APV nadlezan je konzulat u Subotici koji ima malkice drugacija pravila...

Medjunarodnu vozacku mi nikad nisu trazili, a jesu ovu nacionalnu, tako da pretpostavljam da nije potrebna. Ne zaboravite na zeleni karton.
 
Pa ja sam iz vojvodine ali mi je blizi BG...Da li to znaci da moram cak u Suboticu?

A sto se tice vize u Bg-ja sam cula da samo odes rano ujutro...i da ti daju papire da popunis dok stojis u redu i posle predas,pa sutradan dodjes za vizu...Da li je to zakazivanje tel. neophodno?I za koliko dana mozes da odes na razgovor?
 

Back
Top