MACA PERSIJANERKA

chudna alisa

Početnik
Poruka
6
Zelela sam da upitam dobro obavestene ljude sledece:
Moja maca, persijanerka ima skoro 14 meseci i ne pokazuje nikakve znake da joj nedostaje musko drustvo. Chudi me jos i to sto je nisam chula da prede uopshte, kad hoce da mijauche glasic joj je veoma slab, osim ako je neko sluchajno ne nagazi .
Takodje, na levom slabinskom delu, ispod koze, kao da ima neku grudvicu velichine polutke oraha. Da ta cista nije mozda posledica primljenih injekcija ?

Unapred se zahvaljujem :)))
 
Da, najbolje jeda odeš do veterinara...
E jedno pitanje: da li si se možda selila? Kažu da mace mogu burno da reaguju na preseljenje pa sve dok se ne naviknu nagon za parenjem izostaje...
Potraži savet veterinara u svakom slučaju.
 
Nisam se selila. Macu sam kupila od uzgajivacha. Bila je bas mirna kad smo je doneli. Ja sam to tumachila njenom prirodom, ali se ispostavilo da je bila bolesna. Primala je injekcije i malo je "zivnula". Kad je doshla, imala je glas, ali se nekako "ugasio".
Bas sam htela da znam u kom periodu zivota mace traze mushko drushtvo.
Inache, njeno ime je STASNICA , jer je mnogo straaaaashna :twisted: :wink:
 
Citiram "Mačke spolno sazrijevaju sa 5-9, najkasnije 11 mjeseci. To je povezano sa cjelokupnim razvojem tijela, stoga spolno zrele mačke najčešće teže od 2,3-2,5 kilograma. Spolni ciklus u mačaka se očituje estrusom koji još nazivamo tjeranjem ili narodnim imenom, "veljačenjem"*.(*veljača=februar)

Prvo tjeranje u mačaka javlja se najčešće u dobi od 6-8 mjeseci i ranije, pogotovo u mačaka rođenih zimi. Spolni se ciklus, dakle, pojavljuje prije spolne zrelosti, baš kao u većine domaćih sisavaca. Za mačke kažemo da su sezonski poliestrične životinje, što znači, da se njihov spolni ciklus javlja dva, a rjeđe tri puta godišnje. Makar, ni to nije pravilo pogotovo ako se dogodi kakav poremećaj pa se mačka može tjerati i neprekidno. One imaju spolni nagon za vrijeme tjeranja (estrusa) i samo u tom razdoblju privlače mužjake i određene dane dozvoljavaju parenje.

Na pojavu tjeranja djeluju vanjski podražaji i tako vidimo da se mačke počinju tjerati pred kraj zime kad zatopli, a dani postaju duži. Glavna sezona tjeranja u nas i cijeloj srednjoj Europi je od svršetka zime do polovice ljeta, dok se ujesen i zimi učestalost pojave estrusa smanjuje. Velika većina mačaka spolno je aktivna samo u prvoj polovini godine (...)"
 
chudna alisa:
Zelela sam da upitam dobro obavestene ljude sledece:
Moja maca, persijanerka ima skoro 14 meseci i ne pokazuje nikakve znake da joj nedostaje musko drustvo.
joooj one su ti najgore, krupne su i lenje treba njima vremena... :wink:
Ja imam simamku i znam da su to prave životinje, mogu da imaju teranje i na 2 nedelje. Mislim da stvarno ne treba da brineš zbog toga.
chudna alisa:
Chudi me jos i to sto je nisam chula da prede uopshte,kad hoce da mijauche glasic joj je veoma slab, osim ako je neko sluchajno ne nagazi.

Ni moja starija mačka ne prede.

chudna alisa:
Takodje, na levom slabinskom delu, ispod koze, kao da ima neku grudvicu velichine polutke oraha. Da ta cista nije mozda posledica primljenih injekcija ?
E zbog ovog ne trebaš da ideš kod veterinara, jer je to zbog vakcine. Samo moram da te upozorim i moj mačor je imao tu *grudvicu* koja je kasnije odpala, ali je ostao oziljak, nije kalasičan samo na tom mestu nema dlake, ali kako je ta tvoja maca persijanka sa mnogo dlake, nemaš frke :wink:
chudna alisa:
Unapred se zahvaljujem :)))
Nema na čemu :)
 
8) Svojevremeno, kad smo nabavili persijskog macora nabavali smo i macu za njega, medjutim, ona uopste nije pokazivala zelju da se pari, pa smo je, posle par godina poklonili maminoj prijateljici kojoj se mnogo dopalo bas to... Znaci, ipak konsultuj veterinara.
 

Back
Top