Loše strane života u inostranstvu?

Svi navode da je bolji zivot u inostranstvu... Jeste li imali tamo i nekih losih iskustava,da pricamo malo i o tome... i koja su vam losa iskustva,sta im je losije nego kod nas..? Mislim na sve zemlje (zavisi gdje je ko bio) od Njemacke,Amerike,Rusije,Kine pa na dalje 😆
Само проблем одвојеност од породице.. Све друго је ок..
 
Otudjenost. Uvek ćeš se osećati kao stranac i smatraće te za stranca osim ako tamo nisi rodjen i ne znaš savršeno jezik.
Hrana. Većina hrane bezukusna, voće, povrće, meso...
Mali krug prijatelja. Prinudjen si da se družiš sa našima, svakakvih budala nepismenih ima a krug je uzak.
 
Prinudjen si da se družiš sa našima,

Да није наших било би много теже. Двоје најбољих другара су ми колеге, живимо у кући заједно (свако своју собу..приватност)...зезање, посао, дружење.. Имам с ким да попричам, попијемо кафу..
 
Pa bilo gde da si, u cemu je problem
Пишем ти да сам у иностранству са два најбоља другара мени довољно да се лакше преброди отуђеност.
Боље него са странцима са којима имам лоша искуства..не мислим на домицилно становништво..

А што се тиче Немачке био сам кратко време.. нисам се уклопио јер нисам знао њихов језик..а без језика си нико и ништа а поготово у Немачкој.. Осетио сам у више наврата шовинизам према аусландерима..
Чак сам се и препирао у Пошти..да ли у Кауфборјену,Бад Ворисхофену или Јени..не знам.. шалтеруша..ви морате да знате немачки... А ја њој..а шта ако сам туриста? Мирам ли и онда да знам? Тајац, мукица..

Сад сам срећом у суседној држави где језик није проблем и све лакше иде..
 
Ja sam par godina Nemackoj.
Dosla sam ovde bez ikakvih predrasuda i bez vecih ocekivanja.
Osnovno pravilo je da pravila nema. Kako k kako gde i kako sta iskusi.
Dakle, mogu ti toliko pomoci Nemci i biti predusretljivi, kako ni jedan tvoj sunarodnik, a mogu biti i povrsno ljubazni, a zapravo hladni i bezobrazni.
Nasi.. Tek u tudjini shvatis ko su "nasi", i da nikada ne mozes biti toliki prijatelj sa Nemcima, koliko sa nasima.

Lose strane - sve se mora unapred planirati, godisnji odmor planiras jos u decembru, kuda god krenes, moras znati sve pojedinosti puta, gde su zakrcenje, alternative, sta gde ima.. Gradovi ogromni.. To ti daje osecaj da si malen, nebitan, zamenljiv, kao onaj hrcak u tocku, da zivot melje..
Funkcionises na stranom jeziku. Ne mozes bas sve reci onako socno, lepo, zanimljivo, vrcavo, kako bi na svom jeziku. Na zalost, to mnogo smeta. To nisi ti TI. Ovo govori osoba, ciji jezik je odlican.

Ovo je jedna velika skola. Puno se nauci, covek duhovno ojaca i porastem, jer mora, nema kud. Nije za svakog definitivno.
 
Пишем ти да сам у иностранству са два најбоља другара мени довољно да се лакше преброди отуђеност.
Боље него са странцима са којима имам лоша искуства..не мислим на домицилно становништво..

А што се тиче Немачке био сам кратко време.. нисам се уклопио јер нисам знао њихов језик..а без језика си нико и ништа а поготово у Немачкој.. Осетио сам у више наврата шовинизам према аусландерима..
Чак сам се и препирао у Пошти..да ли у Кауфборјену,Бад Ворисхофену или Јени..не знам.. шалтеруша..ви морате да знате немачки... А ја њој..а шта ако сам туриста? Мирам ли и онда да знам? Тајац, мукица..

Сад сам срећом у суседној држави где језик није проблем и све лакше иде..
Tu si sa dva najbolja drugara... ali tvoj slucaj ne mozes da preslikas na ostale. I sta kad, ako odes od ta tvoja dva drugara, nisi vencan sa njima

Ja sam par godina Nemackoj.
Dosla sam ovde bez ikakvih predrasuda i bez vecih ocekivanja.
Osnovno pravilo je da pravila nema. Kako k kako gde i kako sta iskusi.
Dakle, mogu ti toliko pomoci Nemci i biti predusretljivi, kako ni jedan tvoj sunarodnik, a mogu biti i povrsno ljubazni, a zapravo hladni i bezobrazni.
Nasi.. Tek u tudjini shvatis ko su "nasi", i da nikada ne mozes biti toliki prijatelj sa Nemcima, koliko sa nasima.

Lose strane - sve se mora unapred planirati, godisnji odmor planiras jos u decembru, kuda god krenes, moras znati sve pojedinosti puta, gde su zakrcenje, alternative, sta gde ima.. Gradovi ogromni.. To ti daje osecaj da si malen, nebitan, zamenljiv, kao onaj hrcak u tocku, da zivot melje..
Funkcionises na stranom jeziku. Ne mozes bas sve reci onako socno, lepo, zanimljivo, vrcavo, kako bi na svom jeziku. Na zalost, to mnogo smeta. To nisi ti TI. Ovo govori osoba, ciji jezik je odlican.

Ovo je jedna velika skola. Puno se nauci, covek duhovno ojaca i porastem, jer mora, nema kud. Nije za svakog definitivno.
To je to. Odlično opisano
 
Nasi. Tek u tudjini shvatis ko su "nasi", i da nikada ne mozes biti toliki prijatelj sa Nemcima, koliko sa nasima.
ne bih se bas slozio sa tim! ne bih vezivao pojam prijatelja i prijateljstva sa nacijom tih ljudi.

"nasi" su uglavnom gomila iskompleksiranih likova koji se medjusobno nadmecu ko ce da kupi noviji Iphone, ko ce da ima Gucci tasnu, markiranu garderobu, bolji auto (na lizing naravno), itd. da li tavi mogu da budu dobri prijatelji? pa verovatno mogu istim takvima poput sebe, ali da pritom ne zaradjujes vise od njih i ne stvaras im komplekse onim sto ti imas a oni nemaju. moza ja imam predrasude o nasim ljudima u inostranstvu, ali velika vecina koje sam ovde sreo se uklapaju u taj klise.
Nemci mogu da budu dobri prijatelji i nece te gledati kroz tvoj materiajlni status, nego da li im kao covek odgovaras.
pored nasih i Nemaca, tu su naravno i mnogi drugi stranci sa kojima covek moze bas lepo da se skonta jer nekako dolaze iz slicnih prica. mi smo upoznali ovde fantasticne ljude iz Grcke, Spanije, Italije, Poljske, Rumunije, itd. neke smo i posetili posle u njihovim zemljama. mislim da ce mi to biti prijatelji za ceo zivot.
 
ne bih se bas slozio sa tim! ne bih vezivao pojam prijatelja i prijateljstva sa nacijom tih ljudi.

"nasi" su uglavnom gomila iskompleksiranih likova koji se medjusobno nadmecu ko ce da kupi noviji Iphone, ko ce da ima Gucci tasnu, markiranu garderobu, bolji auto (na lizing naravno), itd. da li tavi mogu da budu dobri prijatelji? pa verovatno mogu istim takvima poput sebe, ali da pritom ne zaradjujes vise od njih i ne stvaras im komplekse onim sto ti imas a oni nemaju. moza ja imam predrasude o nasim ljudima u inostranstvu, ali velika vecina koje sam ovde sreo se uklapaju u taj klise.
Nemci mogu da budu dobri prijatelji i nece te gledati kroz tvoj materiajlni status, nego da li im kao covek odgovaras.
pored nasih i Nemaca, tu su naravno i mnogi drugi stranci sa kojima covek moze bas lepo da se skonta jer nekako dolaze iz slicnih prica. mi smo upoznali ovde fantasticne ljude iz Grcke, Spanije, Italije, Poljske, Rumunije, itd. neke smo i posetili posle u njihovim zemljama. mislim da ce mi to biti prijatelji za ceo zivot.
Kao sto sam ranije rekla, pravila nema.
O da, itekako ima nasih, koji su kao pokretna reklama za poznate robne marke, zive kao podstanati, a voze bolje/skuplje automobile, nego mnogi imucniji Nemci. Samo, mene takvi ljudi zaobilaze
U sta jako verujem, je da mi svojom energijom slicne ljude privucemo.
Posto nisam tip koji se nadmece sa drugima, vec samo sa sobom samnom, nemam takve ljude u mom okruzenju. Oko nene su skromni ljudi, dobri radnici, super drugari.
Imam i divne kolege strance. Iako ljudi skromno govore jezik, osetim im dobronamernost. Samo, nista bez "nasih".
Ne znam za tebe, ali ja nisam onaj tip koji pljuje po nasima, naziva ih Srbendom, pljuje Srbiju...i tako to.
O svojima sve najlepse. To je moj narod, kakav god da je, on je deo moga bica, mnogo volim Srbe i Srbiju.
 
Ne znam za tebe, ali ja nisam onaj tip koji pljuje po nasima, naziva ih Srbendom, pljuje Srbiju...i tako to.
O svojima sve najlepse. To je moj narod, kakav god da je, on je deo moga bica, mnogo volim Srbe i Srbiju.
nije bas da ih pljujem, ali ih zaobilazim u sirokom luku.

otisao sam iz Srbije jer mi nije odgovarao zivot tu... u najkracim crtama: korupcija, nepotizam, kriminal, nakaradni sistem vrednosti, partijska drzava, retardi na vlasti i 3 miliona retarda koji za njih glasaju, lose zdravstvo, lose skolstvo, sudstvo potpuno u kontroli vlasti, itd. itd. kad to sve uzmem u obzir, ne znam kako sebe da nateram da volim takvu drzavu.
sa druge strane, Nemacka je uredjena drzava u kojoj se znaju i postuju pravila, posla koliko hoces, ne moras da brines sta ce biti sutra, da li ces imati deci da kupis hleb ako ostanes bez posla. posao mozes da promenis kad hoces (za razliku od Srbije). politika se ne mesa u sve najsitnije pore drustva, itd. ali opet, ne mogu da kazem da nesto preterano volim ni Nemacku kao zemlju. ne gajim nikakve posebne emocije ni prema Srbiji, ni prema Nemackoj, niti su "deo mog bica".
kako sam otisao iz Srbije, tako isto mogu da odem i iz Nemacke u neku trecu zemlju ako budem iz nekog razloga imao potrebe za tim.
 
nije bas da ih pljujem, ali ih zaobilazim u sirokom luku.

otisao sam iz Srbije jer mi nije odgovarao zivot tu... u najkracim crtama: korupcija, nepotizam, kriminal, nakaradni sistem vrednosti, partijska drzava, retardi na vlasti i 3 miliona retarda koji za njih glasaju, lose zdravstvo, lose skolstvo, sudstvo potpuno u kontroli vlasti, itd. itd. kad to sve uzmem u obzir, ne znam kako sebe da nateram da volim takvu drzavu.
sa druge strane, Nemacka je uredjena drzava u kojoj se znaju i postuju pravila, posla koliko hoces, ne moras da brines sta ce biti sutra, da li ces imati deci da kupis hleb ako ostanes bez posla. posao mozes da promenis kad hoces (za razliku od Srbije). politika se ne mesa u sve najsitnije pore drustva, itd. ali opet, ne mogu da kazem da nesto preterano volim ni Nemacku kao zemlju. ne gajim nikakve posebne emocije ni prema Srbiji, ni prema Nemackoj, niti su "deo mog bica".
kako sam otisao iz Srbije, tako isto mogu da odem i iz Nemacke u neku trecu zemlju ako budem iz nekog razloga imao potrebe za tim.
Ne znam zasto bi zaobilazio Srbe u sirokom luku u Nemackoj. Uopstavanje Ii posmatranje kroz crno - bele naocare mogu biti znsk ogorcenosti. Bezobraznih, uskogrudih, nekulturnih i neuvidjajnih ljudi ima svuda u svetu i njihova "gustina" ne zavisi od geografske duzine i sirine. Treba doobro poznavati nemacki jezik da bi mogao da uocis sve detaljcice, citao medju redova, razumeo nijanse u govoru, sitno podrugivanje itd.. Ima jako losih ljudi medju Nemcima, ali mi sa njima uglavnom povrsine kontakte imamo, a trava je uvek tamo negde zelenija.
Nasom zemljom upravljaju ratardi, a sta reci za ove njihove sjajne u ove, Lauterbach, R. Habeck, Analena Bärbock, Scholz? Nemackom vladaju glup i gluplji, upropastise zemlju u rekordnom roku. Cenzura i kontrola. Ne znam gde zavrsava ta "uredjenost i postovanje pravila" i prelazi u bezobrazluk i tiraniju.
Ono u sta se prevara EU je daleko od onoga kako smo mi, nekada kao stanovnici Srbije, zamisljali.
U Nemackoj postoji pravilo kada se moze sisati ziva ograda sopstvene kuce, covek ne moze sazidati supu u zadnje dvoristu bez raznih dozvola. Ali da, gore od losih zakona je nepostojanje zakona.
Sto se skolstva tice, eto i tu imam uvid, jer sam jako mlada dobila decu, te vec imam dva skolarca, osnovca i srednjoskolca. Njihove skole su prelake, ali odista dobro fokusirane na primenu to malo znanja.
Zdravstvo, mogla bih polemisati i tu. Nije uopste idealno. Srbija ima odlicne lekare, ali izuzetno lose bolnicke uslove i negu. Imam uvid u oba sistema, sto kao bivsi radnik u zdravstvu, sto kao pacijent.
Na kraju, nikakvih pravilw u zivotu nema, te covek moze biti srecan u Srbiji isto kao i nesrecan, otudjen i nesnadjen u Nemackoj.
Posla ima, kako za koga. Bez jezika i nostrifikovsne diplome tesko mozes raditi Vollzeit.
Meni je ovde za sada OK.
 
Ja sam par godina Nemackoj.
Dosla sam ovde bez ikakvih predrasuda i bez vecih ocekivanja.
Osnovno pravilo je da pravila nema. Kako k kako gde i kako sta iskusi.
Dakle, mogu ti toliko pomoci Nemci i biti predusretljivi, kako ni jedan tvoj sunarodnik, a mogu biti i povrsno ljubazni, a zapravo hladni i bezobrazni.
Nasi.. Tek u tudjini shvatis ko su "nasi", i da nikada ne mozes biti toliki prijatelj sa Nemcima, koliko sa nasima.

Lose strane - sve se mora unapred planirati, godisnji odmor planiras jos u decembru, kuda god krenes, moras znati sve pojedinosti puta, gde su zakrcenje, alternative, sta gde ima.. Gradovi ogromni.. To ti daje osecaj da si malen, nebitan, zamenljiv, kao onaj hrcak u tocku, da zivot melje..
Funkcionises na stranom jeziku. Ne mozes bas sve reci onako socno, lepo, zanimljivo, vrcavo, kako bi na svom jeziku. Na zalost, to mnogo smeta. To nisi ti TI. Ovo govori osoba, ciji jezik je odlican.

Ovo je jedna velika skola. Puno se nauci, covek duhovno ojaca i porastem, jer mora, nema kud. Nije za svakog definitivno.
Zanimljivo , kako je meni koji ne smem upotrebiti usred Srbije vise od 3000 srpskih reci.....?
Ili me nece razumeti pa kriti ili me nece razumeti pa naticati sta sam mislio...
Srbija definitivno nije za nekog ko je svetski covek....otvorenog uma i slicno.....
Taj srpski gen da od svih ocekuje bas isto ponasanje, zelje , logiku , ambiciju , izgled, formu...je nesto sto spaja Srbe.....
Moj drugar u inostranstvu kaze da mu ama bas nista ne smeta, jer nema taj srpski gen...
Ali jos nije naucio socno strani jezik....

Evo da pokazem konkretno kako se to od malih nogu poducava mali Srbin

СВЕТСКИ ЧОВЕК

Много знаде мали Раде:
Како црнци куће граде,
Како мали мајмун спава,
Кад се тели морска крава.

Где корњача леже младе,
Шта Ескими с´ рибом раде,
Само слабо,много слабо
ћирилицу Раде знаде.

Он говори стране речи,
Знања му је пуна глава,
Само није баш сигуран:
Ко то беше Свети Сава?

Раде,Раде,српски јаде,
Без корена ти си дрво,
Буди светски,зашто не би,
Али СРПСКИ буди прво!

Лидија Поповић
 
Poslednja izmena:

Back
Top