Lična volja ili okolnosti?

Dakle, nevazne su okolnosti jer je ceo zivot ogrnut okolnostima, bitne su sposobnosti i moralni integritet, ako hoces da budes sluga moral ti nije potreban i ceo zivot ces biti uspesni sluga. Da bi bio covek potrebno je i da budes moralan i da budes sposoban, okolnosti se tada prilagodjavaju tebi.
 
Шта је већи фактор за нечији успех? Да ли нечија лична воља и ангажовање или су то околности и фактор среће?


Ја имам неко своје мишљење које ћу касније рећи.
Volja.
Okolnosti su nešto što možeš sam da menjaš, prilagođavaš, stvaraš.
Koliko je samo primera da su hendikepirani ljudi uspeli mnogo više nego mnogi zdravi, uprkos okolnostima, a zahvaljujući volji.
 
Шта је већи фактор за нечији успех? Да ли нечија лична воља и ангажовање или су то околности и фактор среће?
Ја имам неко своје мишљење које ћу касније рећи.

Evo jedne price. Covek je bio aviomehanicar u JAT-u (odlican majstor svaki manji kvar pred poletanja ili uzletanja je otklanjao za desetak minuta) ali ga kolege nisu volele jer nije bio iz Surcina i zato sto se nije druzio sa njima. Uglavnom je radio u hangaru i povremeno na pozicijama (tada nije bilo jet-bridge) nego su autobusi dovozili i odvozili putnike. Pred samo poletanje Er Fransovog aviona zadnja vrata nisu htela da se zatvore. Dolazi "ekipa" iz hangara ali ne mogu da nadju problem. Najzad se "setise" Buce i covek dodje. Za manje od 15 minuta je sve bilo u redu i avion je mogao da poleti. Pilot se bog zna kako zahvalio i svaki put kada je bio na letu za Beograd je preko tehnicke operative trazio da Buca obavi standardni pregled motora i hidraulike (tih 70' je to bilo moguce). Nakon tri meseca mu je predlozio da dodje u Er Frans i da ga posao ceka odmah. Dvoumio se ali je na kraju otisao. Prosle su godine, Buca je iz Er Fransa otisao u tada mocnu Lufthanzu a kasnije u jos mocniji Pan Am. Tamo je postao tehnicki menadzer i instruktor. Usavrsio se na Boinzima i otisao u Australiju (Qantas) takodje po preporuci gde je ostao do kraja radnog veka.
Poenta price...... i znanje a i sreca su potrebni za uspeh. Kod nas, clanstvo u sns.

Lepa pricA tako je bilo nekada vrlo cesto a danas je to bas retkost.
SNS je gori od nekadasnje komunjarske partije.
Da bismo mogli razumeti svaku pojedinu priču neophodno je znati pozadinu, ili, tačnije prethodnicu svake pojedine osobe. Za tako nešto neophodno je razumeti način funkcionisanja samog života i njegove specifične zakone.
Poznavajući život i prethodnicu osobe sigurno možemo videti zašto se nekome jdna vrata zatvaraju a druga otvaraju ili, zašto se neko na prvom poslu nađe kao da je na pravom mestu a neko tek na ko zna kom po redu.
Osnovna reazlika među svima nama nije ono što vide naše oči već ono što čini našu svest a svest je duhovna kategorija. Ovo kaže da dve osobe sa istim obrazovanjem neće imati iste efekte na radnim mestima baš zbog stanja svesti. Osoba može biti rođena u nekim gudurama ali da po završetku zanata ili škole bude pravi rešavač svakog mogućeg problema jer tu dolazi do izražaja svest te osobe a ne sama škola i poznavanje nekoig specifičnog zahteva na radnom mestu. Zato će osoba odmaklija u svesti moći da nađe rešenje za najveći broj problema pa možda čak i za sve. Takvoj osobi će se otvarati vrata da napreduje i na drugim zahtevnijim poslovima gde će imati zahtevnija iskustva iz kojih će on dobijati na bržem progresu svesti. U takvim slučajevima mnogo će izgledati kao slučajnost jer čovek po pravilu ne zna da je sama suština života sveprožimajuća, sveznajuća i svemoguća i ona će pomoći da se preko naizgled slučajnosti svako nađe tamo gde treba biti on kao Duša a ne on kao fukser (majstor) ili moždafizičar ili bilo šta.
Ovo kaže da ovde dolazimo sa razlogom i sa planom da nčinimo još veći duhovni progres.
Da ovde ne bih dužio mnogo ispričaću jednu priču iz koje se to može videti možda čak i jasnije.
Pozdrav!
 
Шта је већи фактор за нечији успех? Да ли нечија лична воља и ангажовање или су то околности и фактор среће?


Ја имам неко своје мишљење које ћу касније рећи.

Lepa pricA tako je bilo nekada vrlo cesto a danas je to bas retkost.
SNS je gori od nekadasnje komunjarske partije.

Наравноченије би било, да срећа није нешто што нам само од себе падне с неба (осим у ретким случајевима), већ је срећа нешто што нам дође, ако себи будемо правили прилику за срећу.


У следећем посту написаћу још једну причицу.
Simbologija je ovde u pitanju jer zlatna kočija bi bila sveprisutni, sveznajući i svemogući Duh Sveti koji će nam otvoriti nova vrata gde ćemo dobiti veći izazov ali i veću nagradu.
Evo primera.
Negde 1992 godine u Beogradu je bio ogromni metež. U Knez Miahailovoj je u večernjim satima, činilo mi se, bilo premnogo ljudi sa takođe obimnom policijom koja je krstarila. I sam sam izlazio uveče i seo bih na nekoj od klupa pored žardinjera.
Jednom prilikom sednem na klupi na kojoj su bila još dvojica a ubrzo je došao i jedan penzioner koji je nakako pikirao mesto baš pored mene. Odmah sam shvatio da je došao sa razlogom što se ubrzo i pokazalo tačnim.
Priča njegova je glasila ovako: "Završio sam studije ekonomije pa sam radio u Baruču kao odgovoran za kupovinu ili dobavljanje mašina i materijala. Jednom smo kupili ogromnu mikser mešalicu za pravljenje i mešanje boja. Jednoga dana je stala i niko od naših je nije mogao popraviti pa sam zvao proizvođača u Nemačkoj. Umesto nekog od majstora došao je sami vlasnik fabrike i poprvaio je mašinu za nepunih sat vremena. Odveo sam ga na ručak u restoranu gde je ispričao njegovu priču." "Posle rata radio sam za jednu firmu i voleo sam usavršavati svaku mašinu ali vlasnik to nije voleo pa mi dao otkaz. Bio sam preplašen jer sam imao pored sebe suprugu i dvoje male dece. Na sreću brzo sam našao drugi posao i bio pažljiviji da ne nastojim uvoditi inovacije. Ipak, za mene je bio ogroman izazov uvođenje poboljšanja i tako sam dobio i drugi otkaz. Opet sam našao novi, treći posao, gde sam bio pažljiv da ne zadirem u posao inovacija jer ne bih znao kako da prehranim porodicu. Ipak, jednoga dana je došao moj pretpostavljeni i rekao da narednog dana u devet sati odem u kancelariju vlasnika fabrike. Prestrašio sam očekujući kafu, poslednju isplatu i otkaz. Cele noći nisam spavao. Sutradan pokucam na vratima kancelarije i uđem. Dočekao me sami vlasnik, pružio ruku i pokazao mi stolicu. Očekujući otkaz slušao sam njegovu priču. "Mladiću, ovu fabriku sam nesledio od oca a on od svog oca. Radila je stotinu godina a ja bih da ona radi i narednih stotinu godina. Međutim, postoji problem, supruga i ja nemamo dece i nemamo ke kome ostaviti. Godinama pratim svakog radnika i očekujem da vidim nekog pedantnog, odgovornog, radnog i kreativnog. Pratio sam i tvoj rad i evo pozvao sam te da kupiš moju fabriku." Na te reči sam se zaprepastio, umesto otkaza nudi mi fabriku a ja jedva prehranjujem porodicu. Objasnio sam mu moju situaciju a on je rekao: "Ne brini za novac, ja ću ti davati da kupiš fabriku da bismo zadovoljilio zakonsku obavezu."
Tako je i bilo. Postao sam vklasnik fabrike. Samog vlasnika i njegovu suprugu negovao sam i pazio bolje nego što sam činio sa mojim roditeljima. Kasnije sam lično konstruisao ovu mikser mešalicu i izvežena je u mnogim mestima i zemljama i nigde nije bilo problema. Zato sam ovde došao lično da vidim koji je problem.""
Pažljivo sam pratio priču penzionera Milana iz naselja Braće Jerković i shvatio još dok je pričao, zašto je došao baš kod mene a to je da mi ispriča ovu priču u kojoj se pokazuje kako sveprisutni i sveznajući Duh Sveti na bezbroj načina nekome zatvara jedna a otvara druga vrata da bi ga odveo tačno tamo gde njega čeka odgovarajuće radno mesti. U ovom slučajevu, Vlasnik fabrike iz nemačke je kao mehaničar dobijao otkaze sve dok nije doveden tamo gde je mogao primeniti svoje umeće i na taj način opslužuje života a za sebe i svoju porodicu obezbedi bolje uslove života.
Otuda, niko nikada ne dobije nešto zbog dobre ili loše sreće već dobijemo ono što je njbolje za nas ali i za radno mesto kako bismo svi dobili ono što trebamo dobiti - radno mesto dobije nešto bolje ali i mi sami. Jednostavno, život ima svoj puni smisao, svrhu i cilj i zato ne treba traćiti vreme već se zainteresovati i otkriti šta je naša uloga u ovom životu i kako da ostvarimo cilj svog života.
Na ovaj sličan način meni su dovođeni mnogi sagovornici i davali mi materijal kao građu za moju planiranu knjigu jer sam prethodnih godina istraživao i saznao kako život i mi u njemu funkcionišemo.
Sreča nikome ne dolazi sam, svako od nas je mora zaraditi...
Pozdrav.
 
Simbologija je ovde u pitanju jer zlatna kočija bi bila sveprisutni, sveznajući i svemogući Duh Sveti koji će nam otvoriti nova vrata gde ćemo dobiti veći izazov ali i veću nagradu.
Evo primera.
Negde 1992 godine u Beogradu je bio ogromni metež. U Knez Miahailovoj je u večernjim satima, činilo mi se, bilo premnogo ljudi sa takođe obimnom policijom koja je krstarila. I sam sam izlazio uveče i seo bih na nekoj od klupa pored žardinjera.
Jednom prilikom sednem na klupi na kojoj su bila još dvojica a ubrzo je došao i jedan penzioner koji je nakako pikirao mesto baš pored mene. Odmah sam shvatio da je došao sa razlogom što se ubrzo i pokazalo tačnim.
Priča njegova je glasila ovako: "Završio sam studije ekonomije pa sam radio u Baruču kao odgovoran za kupovinu ili dobavljanje mašina i materijala. Jednom smo kupili ogromnu mikser mešalicu za pravljenje i mešanje boja. Jednoga dana je stala i niko od naših je nije mogao popraviti pa sam zvao proizvođača u Nemačkoj. Umesto nekog od majstora došao je sami vlasnik fabrike i poprvaio je mašinu za nepunih sat vremena. Odveo sam ga na ručak u restoranu gde je ispričao njegovu priču." "Posle rata radio sam za jednu firmu i voleo sam usavršavati svaku mašinu ali vlasnik to nije voleo pa mi dao otkaz. Bio sam preplašen jer sam imao pored sebe suprugu i dvoje male dece. Na sreću brzo sam našao drugi posao i bio pažljiviji da ne nastojim uvoditi inovacije. Ipak, za mene je bio ogroman izazov uvođenje poboljšanja i tako sam dobio i drugi otkaz. Opet sam našao novi, treći posao, gde sam bio pažljiv da ne zadirem u posao inovacija jer ne bih znao kako da prehranim porodicu. Ipak, jednoga dana je došao moj pretpostavljeni i rekao da narednog dana u devet sati odem u kancelariju vlasnika fabrike. Prestrašio sam očekujući kafu, poslednju isplatu i otkaz. Cele noći nisam spavao. Sutradan pokucam na vratima kancelarije i uđem. Dočekao me sami vlasnik, pružio ruku i pokazao mi stolicu. Očekujući otkaz slušao sam njegovu priču. "Mladiću, ovu fabriku sam nesledio od oca a on od svog oca. Radila je stotinu godina a ja bih da ona radi i narednih stotinu godina. Međutim, postoji problem, supruga i ja nemamo dece i nemamo ke kome ostaviti. Godinama pratim svakog radnika i očekujem da vidim nekog pedantnog, odgovornog, radnog i kreativnog. Pratio sam i tvoj rad i evo pozvao sam te da kupiš moju fabriku." Na te reči sam se zaprepastio, umesto otkaza nudi mi fabriku a ja jedva prehranjujem porodicu. Objasnio sam mu moju situaciju a on je rekao: "Ne brini za novac, ja ću ti davati da kupiš fabriku da bismo zadovoljilio zakonsku obavezu."
Tako je i bilo. Postao sam vklasnik fabrike. Samog vlasnika i njegovu suprugu negovao sam i pazio bolje nego što sam činio sa mojim roditeljima. Kasnije sam lično konstruisao ovu mikser mešalicu i izvežena je u mnogim mestima i zemljama i nigde nije bilo problema. Zato sam ovde došao lično da vidim koji je problem.""
Pažljivo sam pratio priču penzionera Milana iz naselja Braće Jerković i shvatio još dok je pričao, zašto je došao baš kod mene a to je da mi ispriča ovu priču u kojoj se pokazuje kako sveprisutni i sveznajući Duh Sveti na bezbroj načina nekome zatvara jedna a otvara druga vrata da bi ga odveo tačno tamo gde njega čeka odgovarajuće radno mesti. U ovom slučajevu, Vlasnik fabrike iz nemačke je kao mehaničar dobijao otkaze sve dok nije doveden tamo gde je mogao primeniti svoje umeće i na taj način opslužuje života a za sebe i svoju porodicu obezbedi bolje uslove života.
Otuda, niko nikada ne dobije nešto zbog dobre ili loše sreće već dobijemo ono što je njbolje za nas ali i za radno mesto kako bismo svi dobili ono što trebamo dobiti - radno mesto dobije nešto bolje ali i mi sami. Jednostavno, život ima svoj puni smisao, svrhu i cilj i zato ne treba traćiti vreme već se zainteresovati i otkriti šta je naša uloga u ovom životu i kako da ostvarimo cilj svog života.
Na ovaj sličan način meni su dovođeni mnogi sagovornici i davali mi materijal kao građu za moju planiranu knjigu jer sam prethodnih godina istraživao i saznao kako život i mi u njemu funkcionišemo.
Sreča nikome ne dolazi sam, svako od nas je mora zaraditi...
Pozdrav.
Nisam bas razumeo udeo Duha Svetog u ovoj prici?
 
Bitna je lična volja, ali samo ako osoba ima predispozicije za nešto. Ne može invalid da postane košarkaš, niti će retard da bude doktor nuklearne fizike.

Okolnosti su jako bitne. Jako, jako bitne. Ali u današnjem vremenu kad svi teže nekom uspehu nije popularno to govoriti, nego na scenu stupa politička korektnost. 'Svi sve mogu, nije bitan IQ, bitan je samo napor, snaga volje, nije bitna sreća...' Medjutim, ako pogledamo najuspešnije ljude sveta videćemo da su spoj te tri stvari - imaju ogroman talenat za to čime se bave, imaju veliku posvećenost plus su imali sreće. Zapravo je svet rangiran tačno po ovim faktorima, nema tu nekih iznenadjenja. Većina CEO likova i mega-uspešnih političara imaju visok IQ i ogromnu ličnu energiju. A i lična energija je stvar okolnosti, zavisi kakvi su ti roditelji, takvu telesnu i duševnu snagu nasledjuješ. Ne biraš to sam. I ništa nije slučajno.

Isto je i u ljubavi, ako si neki fizički raspad teško ćeš privući neku lepoticu. Ali možeš da privučeš drugog raspada... sve su to okolnosti.
 

Slične teme


Back
Top