Lažni prijatelji

"...nemam brata, nemam druga..."
U principu, može čovek da ima i bivšeg brata i bivše prijatelje i bivšeg supružnika, jedino od sebe ne može pobeći, čak i kad izda sebe, svako ostaje sa sobom. I koračamo sami i sve što se desi, desiće se nama.
da, i te kako ima nazalost ljudi koji su lazni prijatelji sebi samima
pa posledicno upitno i jeste kako, i da li uopste, covek moze biti pravi prijatelj bas takvima
 
Šta je zapravo pravi, a šta lažni prijatelj?
I koja je to granica posle koje pravi prijatelj postaje lažni?

То може бити само до наших илузија о некоме. Мислимо да нам је неко пријатељ а он то није. Дакле, нема лажних пријатеља, само заблуда.
 
  • Podržavam
Reactions: Red
Da li su vas osobe za koje ste verovali da su vam prijatelji, izneverili ili izdali, ili vam "radili iza ledja" ?

I kako ste tada reagovali?
Pokušali da razgovarate i saznate razlog takvom ponašanju, nastavili i dalje da im verujete i družite se ili ste ih jednostavno odstranili iz svog života ?
Oni su sami otisli kada su raskrinkani...
 
То може бити само до наших илузија о некоме. Мислимо да нам је неко пријатељ а он то није. Дакле, нема лажних пријатеља, само заблуда.
Na kraju se sve svodi na nas i naša očekivanja i iluzije, na naše ideje o ljudima, njihovim osećanjima i osobinama.
 
То може бити само до наших илузија о некоме. Мислимо да нам је неко пријатељ а он то није. Дакле, нема лажних пријатеља, само заблуда.

Ja mislim da ima.

Lazan prijatelj je dvolicna osoba. Osoba koja je manipulativne, podmukle prirode. Ne ocekujes ti od nje nista ali nemas osecaj da treba da se cuvas dok te ne zvizne "zar i ti, sine Brute?".
Takvi ljudi su jednostavno losi ljudi. Slatkorecivi dovoljno da vecina o njima misli lepo. Napadaju iza ledja.
Zasto ih covek ne vidi? Iz vise razloga, dugo ne daju znake podmuklosti, obicno su jako dugo dobri i od reci ali u sukobu nekog interesa pokazu grozno lice pa imamo situaciju da brat izda brata (Kain i Avelj, Romul i Rem), sin oca (Jupiter, Zevs), zena muza, muz zenu, "hrani kuce da te ujede". Cak je i Mojsije bio stavljen u korpu usled pokolja pa ga je kraljica uzela i odgajila kao sina a onda su udarili brat na brata, do krvi.
Ili...Ben Hur i pfffff, Mesala.
Cesto, jako cesto se ponavlja ta simbolika izdaje, bukvalno od kada je ljudska organizacija postala "svesnija".

To su lazni prijatelji, lazna braca, lazna ljubav koja neretko prelazi u manipulaciju, izdaju pa i u mrznju.

Mada savremeni psiholozi drugacije predstavljaju pa smo mi toboz odgovorni sto smo nekome verovali a nije odgovoran on koji je pogan iz nekog razloga.
Sto sve ne umanjuje licnu odgovornost u zivotu ali mnoga pitanja nisu u vezi sa nama vec zavise od tudjeg morala. I sasvim je normalno biti povredjen.
 
Da, reagovao sam u godinu dana pokushavao da razjasnim i da objasnim samo da bi provalio da su ljudi to vreme koje sam ja troshio na pokushaje komunikacije oni gledali kako da uzmu lovu, na posletku prestao sam svaki kontakt i danas od 5-6 ljudi koliko sam imao u krugu prijatelja proteklih 20godina samo sam sa 1 u kontaktu, a i to reda radi.
 
Ja mislim da ima.

Lazan prijatelj je dvolicna osoba. Osoba koja je manipulativne, podmukle prirode. Ne ocekujes ti od nje nista ali nemas osecaj da treba da se cuvas dok te ne zvizne "zar i ti, sine Brute?".
Takvi ljudi su jednostavno losi ljudi. Slatkorecivi dovoljno da vecina o njima misli lepo. Napadaju iza ledja.
Zasto ih covek ne vidi? Iz vise razloga, dugo ne daju znake podmuklosti, obicno su jako dugo dobri i od reci ali u sukobu nekog interesa pokazu grozno lice pa imamo situaciju da brat izda brata (Kain i Avelj, Romul i Rem), sin oca (Jupiter, Zevs), zena muza, muz zenu, "hrani kuce da te ujede". Cak je i Mojsije bio stavljen u korpu usled pokolja pa ga je kraljica uzela i odgajila kao sina a onda su udarili brat na brata, do krvi.
Ili...Ben Hur i pfffff, Mesala.
Cesto, jako cesto se ponavlja ta simbolika izdaje, bukvalno od kada je ljudska organizacija postala "svesnija".

To su lazni prijatelji, lazna braca, lazna ljubav koja neretko prelazi u manipulaciju, izdaju pa i u mrznju.

Mada savremeni psiholozi drugacije predstavljaju pa smo mi toboz odgovorni sto smo nekome verovali a nije odgovoran on koji je pogan iz nekog razloga.
Sto sve ne umanjuje licnu odgovornost u zivotu ali mnoga pitanja nisu u vezi sa nama vec zavise od tudjeg morala. I sasvim je normalno biti povredjen.
nije to savremena psihologija, jos je From itekako osvetlio pojam licne odgovornosti, cak napisao i knjigu na tu temu "Bekstvo od slobode"
sve je to naravno i svrsishodno i za postovanje, ali cak i bez reference psihologa nekako sam zdrav razum nalaze da je u licna odgovornost kljucna za realnost sa minimumom kongitivnih distorzija.
manipulatori, psihopate zaista cine neki procenat drustva, tako je oduvek i bilo. ali u osnovi, svestan i izbalansiran covek po prirodi stvari nije njihova meta.
 
Da li su vas osobe za koje ste verovali da su vam prijatelji, izneverili ili izdali, ili vam "radili iza ledja" ?

I kako ste tada reagovali?
Pokušali da razgovarate i saznate razlog takvom ponašanju, nastavili i dalje da im verujete i družite se ili ste ih jednostavno odstranili iz svog života ?
Ма не.
Имам вишедеценијска пријатељства.
И женска и мушка.
Имам и успут стечених пријатеља.
Делим систем вредности с тим људима.
Е сад, шта би било у ситуацијама где смо сви угрожени, то не желим да сазнам. У тим ситуацима је реч, углавном, о храбрости, не о чврстини карактера.
Такође, не очекујем увек од пријатеља идилу, чак ни да ме разумеју.
Сви ми имамо личне проблеме и дилеме које нас окупирају у појединим животним фазама па не видимо даље од носа, хоћу рећи не видимо да нам пријатељ пролази кроз лош период (не причам о крупним стварима које боду очи, с тим што и о томе шта је коме крупно можемо да расправљамо).
А ако пречесто не види/м, онда и нисмо пријатељи.
Мислим да умем да бирам људе за блиско окружење. Великих кајања заиста нисам имала.
 
nije to savremena psihologija, jos je From itekako osvetlio pojam licne odgovornosti, cak napisao i knjigu na tu temu "Bekstvo od slobode"
sve je to naravno i svrsishodno i za postovanje, ali cak i bez reference psihologa nekako sam zdrav razum nalaze da je u licna odgovornost kljucna za realnost sa minimumom kongitivnih distorzija.
manipulatori, psihopate zaista cine neki procenat drustva, tako je oduvek i bilo. ali u osnovi, svestan i izbalansiran covek po prirodi stvari nije njihova meta.

From? Pa meni licno From i nije bas neki autoritet po ovom pitanju. Zar on nije studirao sociologiju?
Mislim da jeste, menjao je studije svakako, sigurna sam.
Nije problem sto je menjao, covek je svakako pametan, vec je jako opasno kazati da necije misljenje ima jacu tezinu od istorije i simbolike koja se kroz istoriju provlaci kroz razne narode. From je Jevrejin pa kao i vecina Jevreja tog vremena, pod jakim je uticajem Frojda.

Pokusavam da kazem da Otelo ima vise smisla jer su ljudi reagovali na Sekspirovu temu buduci da su istu licno ili preko tudjih iskustava poznavali. Inace bi Otelo puklo u pozoristu kao nesto sto nije ljudima blisko.

Izdaja, zavist, korist, borba za moc, sve to postoji i stoji uklesano u istoriju ljudske vrste.
Koliko god da se vracamo u proslost, teme su slicne, ko nastanjuje neku sredinu, hocemo li pustiti nove, koga biramo za kralja, ko cini vlastelu, ko ce zeznuti koga i preuzeti vlast, sredstva, zene, teritoriju, moc.
Takva pitanja cine istoriju svake drzave, posebno mocnije. I sledstveno tome, nosi puno laznih odnosa i skrivenih motiva, zlatnih gajtana, otimanja tudjih zena i zabadanja noza u ledja.

Toga ima i u nasoj istoriji, sin sa vitezovima izda oca, brat brata...u tom smislu lazna ljubav postoji. Cak iako se nama licno nije desila.
 

Back
Top