„КУРИР” - АНТИСРПСКЕ НОВИНЕ

pravoslavlje ne ide u toliku krajnost koja moze biti odlika samo radikalnog krila islama,a ne i jedne hriscanske religije...
ljudska prava znace na meta nivou prirodna prava data od boga,a pravoslavlje to zasigurno ne osporava.ne govorimo o modernom korpusu prava,kao npr.prava homica i sl. sto nailazi,vec o pravima koje znamo jos od pocetka novog veka..
 
Petar_FPN:
pravoslavlje ne ide u toliku krajnost koja moze biti odlika samo radikalnog krila islama,a ne i jedne hriscanske religije...
ljudska prava znace na meta nivou prirodna prava data od boga,a pravoslavlje to zasigurno ne osporava.ne govorimo o modernom korpusu prava,kao npr.prava homica i sl. sto nailazi,vec o pravima koje znamo jos od pocetka novog veka..
Православље јесте једина ХРИШЋАНСКА РЕЛИГИЈА.
А права су већ дата од БОГА па нема потребе за резолуцијама о људским правима.
А ако не говоримо о модерном корпусу како рече онда је колико толико О.К
 
Ослањајући се на разне историјске изворе историци се не слажу говорећи о народној "босанској" цркви; док Рачки[2] на основу страних извора држи, да је то била права богумилска "патаренска" вјера, а по њему истог су мишљења и Клајић[3], Прелог[4], Трухелка[5], Јиречек[6], па и већина Срба[7] Други се држе домаћих извора, те по њима изводе закључак, да је босанска црква била врло близу православној или потпуно православна, а патеренском, манихејском и уопће јеретичком и шизматичком су је, као њени противници, називали римокатолици из вјерских и политичких узрока.[8] И у овој радњи говориће се о "босанској цркви" као о чисто православној, а на основу чега, рећи ће се на крају овог првог дијела.
Најстарији је спомен о хришћанској цркви у Босни 530 и 532. год. на црквеним саборима у Солину, кад су Босном владали Источни Готи (Клаић, Повиест Босне стр. 40); ту се говори о ecclesia bestoensis (црква зеничка) и њезином епископу Андрији, али тек од 960. год., кад је Босна послије смрти српског владаоца Часлава постала привремено самостална, јер је дотле била под Србијом, и из XI стољећа кад се је коначно одијелила од Србије, послије зетског краља Бодина (1085. г.), имамо више вијести. Босна је већ за Чаславове владе била хришћанска; њезина је црква најприје била под драчком и спљетском архиепископијом, до 1067. год. под барском, а од 1078. год. припала је дубровачком архиепископу, коме то право потврђује папа Урбан III (1187)[9], јер је на босанску епископију (тада бјеше само једна) истицао своје претензије и спљетски архиепископ, кога су штитили угарски краљеви. Око 1154-1163. год. владаше Босном и Захумљем са Стоном бан Борић као први самостални босански владала и мађарски савезник против византијском цару Емануилу, а послије Борића знаменити Кулин бан (1180-1204), у Босни у осталим тадашњим српским државама и у Хрватској[10], све до краја XII вијека борили су се источни и западни утицај. У Хрватској и у Босни та је борба била јача, јер су те земље највише биле изложене западном, латинском и римокатоличком утицају већ и по свом положају. Није никакво чудо, што је у горовитој Босни нарочито од XII стољећа настала огорчена борба и у вјерском погледу између завађених хришћанских цркава послије њихове диобе (1054. год.), јер се њихове догматске разлике у прво вријеме нијесу у народним масама јасно осјећале. Ма да Клајић у својој историји Босне (стр. 53) каже, да је у њој у XI виј. било "манастира латинског и грчког (Граецорум сиве Сцлаворум) обреда.. и следбјеника обију обреда", латински језик у црквама и уопће римокатоличка вјера у Босни нијесу се могли одржати, јер је ту западна црква била без јаке организације; стога је тек послије нешто оживјела захваљујући туђој помоћи. Осим тога не треба заборавити, да су се за власт над босанском епископијом дуго борили спљетски и дубровачки архиепископи, што је само сметало римокатоличкој цркви у Босни. У Босни и Хуму већ је за банова Борића и Кулина (као и за владања њихова савременика рашкога великог жупана Стевана Немање) надвладао утицај православне источне цркве са словенским богослужењем, јер папин посланик Јован де Цасамарис пише 1203 год. Iноцентију III ово: ""Новеритис праетера, qуод ин Регно Бани Цулини де Босна нон ест ниси унус еписцопатус, ет еписцопус модо мортуус ест. Си поссет фиери qуод алиqиус Латинус иби понертур.."[11] (Осим тога да знате, да у држави босанског бана Кулина нема већ само једна епископија, и сад је управо умро епископ. Ако може бити, да се ту постави какав Латин). Iз тога се види, да је све до 1203. године био у Босни само један епископ и да су већ тада њезини епископи и свештеници били за источни обред и словенско богослужење. Папе нијесу могле прегорити Босне и Хума не само из вјерских разлога, него и зато што би изгубиле и јурисдикцију над њима, а из политичког егоизма помагали су им и мађарски краљеви. Тако је настала у Босни и Хуму огорчена борба између источно-православне цркве, којој припадаше сав народ заједно са скоро свима својим владаоцима и властелом, и странаца-римокатолика, који се појавише у тим крајевима тек од те борбе, а она није била ништа друго него хајка на православну цркву, или како је римокатолици називаху "патаренску" да оправдају своја крвопролића и пустошења. У тој борби, и за напријед споменутих размирица архиепископа спљетског и дубровачког за превласт над црквом у Босни, појавила се је самостална православна босанска црква између 1190 и 1199. г., кад је Кулин бан са својом породицом и 10.000. најугледнијих поданика прекинуо сваку везу с папама. Стога је историја Босне нарочито од почетка XIII стољећа До 1463. г. - историја борбе и источне и западне цркве у томе крају српског народа; у тој борби, може се рећи, постала је босанска држава, у њој је живјела и пропала.
 
Још за вријеме Кулиново започе та борба, јер најприје мађарски краљ Бела III устаде на тога Јеретика", а затим његов син Емерик и зетски краљ Vукан Немањић својим интригама против Босне и Хума (у Хуму тада владаше кнез Мирослав[12], зет Кулинов, познат као одлучан и вјеран син источне цркве) изазваше папу Iноцентија III, који под угарском заштитом посла у Босну свог посланика Јована де Цасамарис-а, те он на државном сабору на Бијелом или Болину Пољу (код Зенице), 8 априла 1203. год. пријетњама натјера бана Кулина, његову породицу и прваке (дједа госте и манастирске управитеље: Драгишу, Љубина, Драгоша, Прибишу, Љубена, Радоша и Vладоша) "патаренске" босанске цркве, да под силом прилика изјаве и својим потписом потврде, како ће се отсад одрећи раскола и признавати науку и обичаје римске цркве. Кулин бан је још 1202. г., на позив папин и краља Емерика, Белина нашљедника, да се одрече "патаренства" (тј. православља) и истјера јеретике из Босне, у невољи изјавио, да је држао "патарене" не као јеретике, већ као правовјерне, те је замолио папу, да пошаље своје посланике у Босну, да ствар испитају у уреду цркве. То обећање, које су Кулинови посланици; босанске црквене поглавице Љубин и Драгота, лично донијели папи и краљу Емерику, било је само формалност, јер је босанска црква и даље напредовала, што је узнемиривало папине посланике. Али је Кулин бан заиста довео у Босну прве римокатолике: ердељске Сасе (одатле називи села Саси и Сасина и рудника Кварац[13], што у њемачком језику значи бијели камен, сребрна руда) и Латине из далматинског приморја, да копају руде. Батинић вели, да су се код Фојнице све до сада у народу сачували сви рударски називи на њемачком језику, а многе друге рјечи носе талијанско обиљежје.[14] Кулина је наслиједио би Стјепан (1204-1232), кога су као неспособна и присташу папе и Угарске збацили босански великаши, па изабрали за бана. Матеја Нинослава, али су тај Стјепан и затим син му Себислав управљали помоћу Угарске пограничном облашћу Усором све до 1240. г.; послије те године владао је Усором, као и осталом Босном још прије, бан Матеј Нинослав (1232-1250), реван "патарен". За вријеме његово "патарени" дигоше главу, па и тадашњи епископ пријеђе на страну "патарена", сматрајући их правовјернима, што узнемири папу и Мађаре, који под вођством калочког архиепископа Угрина упадоше у сјеверне крајеве Босне, да прогоне јеретике, те Матеј Нинослав 1233. год. са својим рођаком Пријездом и другом властелом пристаде уз римокатоличку цркву, али већ 1234-1239. Мађари дигоше крсташку војску против јеретичке Босне и њенога бана, који се сложно и очајно бораху и не гледајући на све невоље у брзо се опоравише послије 1239. г. Мађари су ратовали с Босном и 1244. год. Но ипак од времена тих угарских навала за владе бана Матеја Нинослава почиње се у Босни ширити и уређивати римокатоличка црква под управом Iвана, доминиканца, и по народности Нијемца (Клаић, Повиест Босне, стр. 70); она поче градити своје цркве, а од XIV вијека и манастире, већином уз руднике[15], а цркве и манастире босанске православне цркве у тим и каснијим борбама опустоше, или их римокатолици претворише у своје. О тим навалама каже хрватски историк Ф. Шишић, ово: "Од тога се времена понавља призор: док су католицима, а чим они изађу, све се опет враћа богомилству".
 
Позивајући се на та своја освајања Мађари су све до 137б. године истицали своје врховно право на Босну, а због насиља, која су ту чинили, постали су омрзнути у народу у то вријеме папе Григорије IX и Iноцентије IV на молбу угарскога краља Беле IV одвојише (1235 и 1247. г.) римокатоличку бискупију у Босни од дубровачке надбискупије и потчинише је калочком[16], угарском надбискупу, из чега се такођер виде мађарске претензије на Босну; под тим надбискупом остала је босанска римокатоличка црква све до 1852. год., а епископ јој је становао већином у Ђакову јер се у Босни није могао одржати због несређених прилика.[17]. Осим тога послије дуже међусобне борбе између 1248 и 1291. г., фрањевци у Босни, као инквизитори, сасвим замијенише доминиканце, у коју у великом броју дођоше у првој половини XIV стољећа, те својим вјештим радом знатно помогоше ширењу у утврђењу римокатоличке вјере. Али су и први фрањевци, који дођоше у Босну, већином били Нијемци, а мањина их је било Талијана и Хрвата, док послије не надјачаше Талијани; Рим је ове нарочито слао, јер их је сматрао као најпоузданије, и што је било мало. фрањеваца из Босне.[18]
Матеју Нинославу и при крају владања пријетила је опасност од мађарских сплетака због "патаренства", али њега и Босну овај пут спасоше Монголи својом навалом на Угарску, те Бела IV остави на миру босанског бана, који умире 1250. г. као вјеран син источне цркве.
Послије Матеја Нинослава био је неко вријеме бан римокатолик Пријезда, а затим се Босна комада, јер настадоше борбе за престо, којима се користише Мађари, те
Бела IV покори Босну и Хум (1254. г.) и по разним крајевима настави за управитеље своје људе. Горњим и Доњим Крајевима и Усором господарио је бан Стјепан Котроман I, сјеверним и источним крајевима владаше бив. српски краљ Стеван Драгутин (од 1282-1314. г.), Западним Странама хрв. бан Павле Шубић (до 1312. г.) и син његов Младен (до 1314. г.). Младен Шубић од 1314 до 1322. г. беше господар све Босне, али под мађарском заштитом. Све су те владаоце папе позивале, да гоне "патарене" у свом подручју, што су они и обећавали чинити (као што су обећавали у своју државу увести римски католицизам и српски владаоци Немањићи, налазећи се у тешким политичким приликама.[19] Али од тога није било практичне вриједности, јер папа Бонифације VIII 1298. г. уводи поново у Босни и другим српским крајевима инквизицију, која је у Босни, под заштитом угарских краљева изазивала само вјерске трзавице и оружане сукобе. А авињонски папа Јован XXII тужи се 1319. г. бану Младену Шубићу на прогонства, управо уништавање, римокатоличког свештенства и рушења цркава у Босни, што их чине "патарени". То потврђује, да се римска црква није дотле могла у Босни учврстити, али то је било и узрок, што је мађарски краљ Карло Роберто ударио на Босну заробио Младена, кога је наслиједио бан Стјепан Котроманић II (1322-1350), син Стјепана Котромана I и Јелисавете, кћери Драгутинове.
Чим је помоћу Карла Роберта дошао на пријесто бан Стјепан, папе Јован XXII и Бенедикт XII поручише му по инквизитору фрањевцу Фабијану, као и преко Карла Роберта, да из Босне и Хума истријеби јеретике, које је и сам штитио[20], па кад не послуша, папа и мађарски краљ запријетише му, те је тај знаменити бан, окретни политичар и савезник краља Лајоша I против цара Душана (овај 1351. г. опсиједаше тврди град Бобавац, али се прегазивши Босну врати кући због других државних послова) из политичких разлога од 1340. г., особито у пошљедњим годинама свог владања[21], био наклоњен римској цркви, чиме се поправише њезине прилике, али народ је остао вјеран народној цркви "босанској" који се службени назив најприје појављује у вријеме његово[22] јер је она тада постала моћна и управо државна.......................
.........................

ЕТО НАУЧИТЕ НЕШТО О СРПСТВУ И СЛОВЕНСТВУ А ДА НИЈЕ ИЗ БЕЧА ИЛИ ЈЕВРЕЈСКЕ КУХИЊЕ.
 
Petar_FPN:
ako si protiv humanizma i ljudskih prava to znaci da si za njihovo krsenje?..
a to da su ljudska prava i humanizam protivna pravoslavlju je odvala...ti si bas neki cudni apologeta pravoslavlja...ili ne govorimo o istoj religiji postovanja drugih,samilosti,ko tebe kamenom,ti njega..

:-? mislish da je mihajlo sektash???

mmmmmmmmmm sumnjiv je on meni odavno...

;) ne trosi zivce na degena brate...
 
Petar_FPN:
@pobunjenik
ne znam odakle vreme vodi "antisrpsku" politiku? prilicno je diskutabilno sta ti a sta neko drugi smatra pod "antisrpskim"..isto vazi i za danas..

КиМ је већ дао сјајан одговор на ово питање, тако да ни бих имао шта да додам.

Узгред, КиМ, слажем се с тобом да и такозвани Српски Национал спада у антисрпску штампу.

Truman:
Pobunjenik a sto mislis da je Kina nosilac NSP?

О томе сам већ писао некилико пута. Ако те не мрзи, погледај моје раније коментаре, и ту ћеш наћи одговор на своје питање.
 
Amerika

( MP3: http://media.srpskinacionalisti.com/media.php?id=53 )

Od Aljaske do Meksika
prostire se drzava
van vremena i prostora
i misli da je najveca
Polja sume i livade
gradovi i planine
to su nase slavne
Sjedinjene Drzave

Amerika Amerika
bogata i ponosna
Amerika Amerika
gomila klovnova
Amerika Amerika
ja sam sretan sto sam tu
Amerika Amerika

Hvala vam za sve
sto ste ucinili
to vam nikad
necemo zaboraviti
Hvala vam za sve
sto ste nam uradili
to vam u zivotu
necemo oprostiti

Amerika Amerika
bogata i ponosna
Amerika Amerika
gomila klovnova
Amerika Amerika
ja sam sretan sto sam tu
Amerika Amerika

Ne treba nam vasa
masturbacija
Ne treba nam vasa
mlada generacija
Ne treba nam vasa
prostitucija
Ne treba nam vasa
administracija

:svirka:

Amerika Amerika
bogata i ponosna
Amerika Amerika
gomila klovnova
Amerika Amerika
ja sam sretan sto sam tu
Amerika Amerika
 
Kazanova:
Moje omiljene novine su Kurir i Nacional
"kazanova"nisamznao da si ljubtelj nivine kurir, pa da te nije uvedio moja critika Kurira, "pa su me kikuvali out iz srpska politika". Kazanova nisam krscen u gamiju, Srbin sam crnogorskog porekla a rodjen sam u Majku Srbiju...
Javimi sta je bilo sa srpsku politiku, zasto je nemogu dobiti!
pozdrav v v v
 
Vz bz xyz 879034750 ***#$%^&@@%$ - valjda znas da ja nisam faktor koji odmah skace k'o poparen. Evo meni radi sve OK. Drugo, znas i sam da Nesa nije kao na nekim forumima i sajtovima pa da se vredja tek tako. On ni svoga brata ne brani, veli: "ako ce da se bavi politikom neka se brani sam, kako mene niko ne napada, jer se ne bakcem kao on..."

Preci cemo na Private massage! ;)
 

Back
Top