Kumanovski sporazum

Ponoš: Kumanovski sporazum treba preispitati
Autor: Beta | Foto:Beta | 28.11.2008. - 13:25

Načelnik generalštaba Vojske Srbije Zdravko Ponoš rekao je danas da izmenjena bezbednosna situacija na Kosovu zahteva da se preispita Kumanovski sporazum u postojećem obliku.

Ponoš je o reviziji Kumanovskog sporazuma kojim je prestalo bombardovanje Srbije 1999. godine, razgovarao u Napulju sa komandantom združenih snaga NATO Markom Ficdžeraldom.
"Ja sam tražio i dobio na neki način podršku admirala Ficdžeralda da se na eksperstkom nivou pristupi reviziji Kumanovskog sporazuma odnosno da se preispita šta tu može da se promeni, jer je nepodesno sadašnjoj situaciji na terenu", kazao je Ponoš u telefonskoj izjavi agenciji Beta.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jel ovo poziv za mobilizaciju ? Ili ''lupetanje maksima po diviziji'' !

More bit' , a i ne mora.
 
BEOGRAD - Predsednik Srbije Boris Tadić izjavio je da je došlo vreme za promenu Kumanovskog sporazuma i da on, kao šef države, staje iza tog predloga. "Nema ni jednog razloga da se u ovom trenutku, kada je Srbija pokazala da je faktor stabilnosti u regionu, ne promeni Kumanovski sporazum. Podsećam vas da su delovi tog sporazuma takvi da postoji još zona zabranjenog leta. Ne postoji objektivno nijedan bezbednosni razlog zašto bi tako nešto postojalo", rekao je Tadić u intervjuu koji će "Politika" objaviti u celini u nedelju. Prema njegovim rečima, "Srbija nije faktor destabilizacije, nije ni na koga pucala, niti su njeni vojnici i oficiri, dok drugi jesu pucali na građane srpske nacionalnosti, na srpske oficire i na srpske vojnike". Predsednik Tadić je kazao da, objektivno govoreći, danas treba da se menja Kumanovski sporazum o povlačenju jugoslovenske vojske i policije sa Kosova i Metohije koji je potpisan 9. juna 1999. godine. Tadić je naglasio da se, kada se radi o uspostavljanju kosovskih bezbednosnih snaga, usportivio takvom rešenju kada se prvi put pojavio u planu Martija Ahtisarija. "Od početka pregovora, kada se prvi put pojavila u Ahtisarijevom planu ideja o takozvanim kosovskim bezbednosnim snagama, usprotivio sam se takvom rešenju i rekao sam da je to takvo rešenje za Srbiju apsolutno neprihvatljivo danas i da će biti uvek neprihvatljivo. To nisu snage koje bezbednosno ugrožavaju Srbiju", naglasio je on. Tadić je ocenio da je reč o lako naoružanim pripadnicima bezbednosnih snaga, ali da su to snage koje mogu u budućnosti biti zametak vojske ili armije koja bi mogla biti faktor bezbednosnih rizika u regionu. "To kažem zbog toga što se postavlja pitanje odakle se regrutuju pripadnici tih snaga. Naše iskustvo je da se vrlo često oni regrutuju iz terorističkih odreda. Tako je sa svim bezbednosnim strukturama na Kosovu i Metohiji", kazao je predsednik Srbije. Tadić je podseto da je ANA međunarodno definisana kao teroristička organizacija i da to nije uradila država Srbija, već međunarodne institucije.

:klap: :klap: :klap: :klap:

Оштре дОсманлије сабљу! :super:

ПС много често аплаудирам :think:
 

Back
Top