Krompir

Pošto je završen proces vegetacije, iskopali smo većinu krompira, kako ga čuvajte u kućnom uslovima...

Mislio sam da ga stavim u one crvene vreće (džakove) i, ako potraje, zaštitim ga ćebetom ili sa 2 ćebeta na terasi kad padnu temperature?
 
Pošto je završen proces vegetacije, iskopali smo većinu krompira, kako ga čuvajte u kućnom uslovima...

Mislio sam da ga stavim u one crvene vreće (džakove) i, ako potraje, zaštitim ga ćebetom ili sa 2 ćebeta na terasi kad padnu temperature?
Ево и ми малопре све ископали. Завршено за ову сезону. Ове године чудан сав слепљен. Неколико кромпира једна целина али је крупан. Кад су биле суше наводњавали колико имали времена.
Ми кромпир покривамо ћебетом и у подрум.
 
Ima neka vrsta u tamo na Andima se uzgaja koja ima baš visok nivo solanina. Oni ga iskopavaju i nose u više nadmorske visine da smrzne. Postaje kao uveo smežuran, ali smanjuje de solanin. Posle ga vraćaju u selo i može tako da izdrži 4 godine. Zahvaljujući njemu preživljavaju ako im druge sorte krompira propadnu.
 

Ne znam da li ste ovaj eksperiment pratili od početka, ali ja sam sa nestrpljenjem
čekala da vidim rezultat.
Sledeće godine sadim krompir na travi. :zaljubljena:
 
Da li neko zna koja sorta krompira je najbolja za mlade krompiriće?

Uzela sam neko skupo holandsko seme za zimu. Piroćanka.. :aha: meni je sad žao da taj krompir vadim pre vremena..
 
20230427_131315.jpg


Nikao krompir. Sad još malo da izraste, pa ću početi da dodajem zemlju i uspravljam džakove.
 
nadam se da hoce :)
ja krompir jos nikada nisam sadila...mozda jednom ali samo u ovakvoj varijaciji kao ti ili ovi sa dzakovima, u zemlji nema sanse
Ma u zemlji je muka zasaditi, pa zagrtati, pa posle ih izvaditi.
Dobro, zavisi sve i kakva je zemlja. U ovu moju ilovaču kad ih sahranim,
muče se i krompiri i ja.
 
Ne znam da li ste ovaj eksperiment pratili od početka, ali ja sam sa nestrpljenjem
čekala da vidim rezultat.
Sledeće godine sadim krompir na travi. :zaljubljena:
Nije to baš "eksperiment". To su Francuzi radili pre dvesta godina,..- na slami. Ja sam ga tako sadio prošle godine,.. Jesi li probala na travi ?

Nego nisam ga svog povadio a iznikao je ove godine,.. Hoće li biti šta od toga, što je pretekao od prošle godine?.. vidim da si imala taj slučaj.
Prošle godine
sam toliko preterala, da na kraju nisam stigla da izvadim sav krompir. :lol:
I sve što nisam izvadila, niklo je ove godine. Al to je na drugom delu bašte.
 
Nije to baš "eksperiment". To su Francuzi radili pre dvesta godina,..- na slami. Ja sam ga tako sadio prošle godine,.. Jesi li probala na travi ?

Nego nisam ga svog povadio a iznikao je ove godine,.. Hoće li biti šta od toga, što je pretekao od prošle godine?.. vidim da si imala taj slučaj.
Biće nešto, naravno. E sad koliko i kakvog krompira, zavisi od vrste.
Prošle godine je jesen bila topla, pa sam imala mlade krompiriće
u oktobru, jer je zaostali krompir stigao da procveta još jednom.
Uvek zaostane bar neki krompirić.
Hibridi svake godine imaju sve manje prinosa. Prve godine kupiš
seme, pa za sledeću godinu možeš ostaviti seme od tog krompira,
a posle toga samo zauzima mesto u bašti.
Nikako da nabavim neku staru sortu koja ima ujednačen prinos
i od koje uvek mogu da ostavljam seme.

Nisam sejala krompir na travi. Mislim da bi moji slepi kućići bili
presrećni da uradim tako nešto.
 
Pa, sorta je Jerla,.. a ovde se još seje (sadi,.. kad je naklijao - to je sađenje, a kad nije onda mi kažemo -sejemo) Dezire i Kondor ( taj je kao "polustočni" ali dobro rađa i u lošijim uslovima,.. inače ovde ima puno krompira i iz Srbije ( sa Ravne Gore) i moji seljaci radije kupuju semenski iz daljih regija . iz uže Srbije, jer krompir voli da promeni tlo (zemlju)..
Dezire je rozi, Jerla je beli a Kondor je "žuti",..
Ja volim Jerlu (beli), a u Srbiji (užoj) i Kondor bude lep,.. I svaki ima svoju najbolju primenu - beli za pire,.. Kondor za pečenje (sa ljuskom), rozi u "Rinflajš" :D, a ispod sača je svaki izvanredan,..
 
Krompir koji je bio u zemlji je katastrofa. :fdlan: Morala sam da ga izvadim jer
su se stabljike načisto osušile. Sitan preterano.. Onaj u džakovima se još
uvek drži. Neka ga još malo.
Zasadila sam par redića danas. Trebala bi da stigne još jedna tura mladih
krompirića do oktobra.
 
to su moja braca iz rasadnika Laza Lazarevic :mrgreen:
:mrgreen: , ja mislio, - Laze su u Beogradu,.. a mi smo autonomaši iz "Malog vrta" (znaš li gde je taj rasadnik?).

To je ukrasni krompir - ovaj:

1701680871201.jpeg
Slatki krompir ( Ipomoea batatas) je moderna strukturna puzavica koja se koristi za bezbroj kombinacija, podnosi najjače sunce, u vrelim letnjim danima puno vode traži, Sadi se u cvetne leje kao pokrivač tla,gde se ispruži i do 1,5metara ima krtolu koja je jestiva i koju možete čuvati za narednu godinu.
Ima ga u ovim bojama:
1701681166889.jpeg

ta količina na mojoj slici, u mom prethodnom postu, je iz 4 saksije, a imam ih još devet, koje sam ostavio u podrum zajedno sa velikim saksijama:

Ovako je to izgledalo krajem leta, ( a pre poslednjeg mraza bili su još puno bujniji, ali ih je mraz 'spržio' ) a krajem jeseni je loza bila duga i do 2,5 metara ( piše gore, do 1,5m,.. mada mislim da će sledeće godine ići do 3 metra dužine.

1701681986788.jpeg
 
Poslednja izmena:
Taj sa slike mi je zalicio na "batat" onaj slatki , na dobrom glasu kromir.
Za ocekivati je tako da se malo rascveta jer su vremenski uslovi katastrofa :(

Jos uvek sam u fazi ucenja svih sorti koje sadim
tako da za sada nisam bas dobar "naucni" sagovornik osim sto sam najbolji kada se sparta, rilja i priprema zaemlja za sadnju
i kasnije za da se malo plevi i vadjenje kada dodje vreme :d
 

Back
Top