Svetski mediji: Podele oko statusa Kosova još dublje
Blic - Pre sat i 23 minuta
Svetski mediji ukazali su danas, povodom dve godine otkako su vlasti u Prištini jednostrano proglasile nezavisnost Kosova, da Priština i Beograd i svetske prestonice različito vide posledice tog poteza a da pitanje statusa, bez obzira na ugao gledanja, de fakto još nije rešeno.
"Na drugu godišnjicu nezavisnosti, podele unutar EU oko statusa Kosova se i dalje produbljuju," ocenio je londonski "Gardijan."
Ovaj dnevnik navodi da posle kontroverze izazvane "loše zamišljenom strategijom za severni deo", takozvana petorka (Britanija, Nemačka, Francuska, Italija i SAD) pojačavaju pritisak na Srbiju da se ne protivi nezavisnosti Kosova, dok Španija, predsedavajuća EU, zagovara nove pregovore u nastojanju da se postigne obostrano prihvatljiv dogovor.
Kosovo, koje je de fakto međunarodni protektorat, de jure je dobilo status polupriznate države, konstatovao je Itar-tas s.
Navodeći da su kosovsku državu do danas priznale 64 zemlje, među njima većina članica EU i svi susedi Srbije, izuzev Bosne i Hercegovine, ruska agencija ističe da se velika većina država-članica UN uzdržala od tog koraka.
Pokrovitelji Prištine nisu uspeli da izdejstvuju za Kosovo članstvo ni u jednoj međunarodnoj organizaciji, osim u MMF i SB, navela je ruska agencija, dodajući da trenutno, na inicijativu zvaničnog Beograda, slučaj Kosova razmatra Međunarodni sud pravde .
Ruska agencija navodi i reči predsednika Srbije Borisa Tadića da za Srbiju "ovo pitanje nikada neće biti zatvoreno, bez obzira na to kakve ocene budu iznosili predstavnici privremenih vlasti u Prištini". Vlasti u Prištini do sada nisu uspele da dostignu standarde koje važe za legitimne države, a posebno one koje se tiču poštovanja ljudskih prava, naveo je Tadić, a preneo je Itar-tas s.
BBC ukazuje da dok se kosovske vlasti hvale dvogodišnjim učinkom, zvanični Beograd ističe uspeh diplomatske ofanzive u sprečavanju velikog broja država da se odluče na priznanje kao i na to da je pitanje legalnosti odluke donete u Prištini iznese pred Međunarodni sud pravde,
Državni sekretar Ministarstva za Kosovo i Metohiju u vladi Srbije Oliver Ivanović smatra da kosovske vlasti nemaju puno razloga da se hvale dvogodisnjim učinkom jer sve više postaju svesni da im status nije rešio ništa od vitalnih pitanja, od političke stobilnosti do rada institucija i borbe protiv organizovanog kriminala, a otvorio je ekonomska pitanja i velike socijalne probleme, naveo je londonski radio.
S druge strane, ukazuje BBC, kosovske vlasti kao uspehe ističu činjenicu da je Kosovo priznalo 65 država, da je ostvareno članstvo u MMF i SB, da su uspostavljena neophodna ministarstva, kosovske bezbednosne snage i diplomatska služba.
"U svakom slučaju zajednički neuspeh i Prištine i Beograda i međunarodne zajednice je izostanak povratka raseljenih, jer se u protekle dve godine beleži negativan trend," ocenio je londonski radio.
Dojče vele navodi ocenu Centra za evropsku politiku (EPC) u Briselu čiji stručnjaci smatraju da je situacija na Kosovu "relativno mirna, sa manjim napetostima ali da fundamentalno pitanje statusa još nije rešeno, a da Priština još uvek ne kontroliše severni deo Kosova.
Očekujući da Kosovo dobije "nešto slično statusu Tajvana", Majkl Emerson iz EPC, za Dojče vele kaže da u srcu Balkana nema mesta za "izolovano ostrvo".
On zato veruje da će sa ili bez potpunog priznanja nezavisnosti Kosovo biti uključeno u evrointegracione tokove jugoistočne Evrope, ali da Kosovo tek treba da ubedi Uniju da napreduje po pitanju "reda i zakona", a da nekadašnji "raj" za krijumčarenje droge i oružja, sa korupcijom u najvišim političkim krugovima, mora biti očišćen.
Tanjug