Košarkaška reprezentacija Srbije

Koju medalju očekujete na Olimpijadi?

  • Zlato

    glasova: 0 0,0%
  • Srebro

    glasova: 0 0,0%
  • Nijednu

    glasova: 0 0,0%

  • Ukupno glasova
    1
Током овог "прозора" квалификација за ЕП опет је актуелизована прича (Tema za razmišljanje: Ima li Srbija selektora na lageru?). Шта и ко послије Светислава Пешића на кормилу националне селекције? Вјеровартно послије олимпијаде у Паризу.

Србија има врсне кошаркашке стручњаке, који су уважавани и у Европи и у ен-би-еју, уосталом ако нешто градите деценијама, то мора дати и резултате.
Опет, једно је водити клуб а друго националну селекцију. У клубу шеф струке доводи играче и формира тим у складу са расположивим буџетом и визијом коју има. У националној селекцији имате играче које имате, на селектору је да им одреди улогу и искористи најбоље потенцијал расположивих играча, И да учини да као тим на паркету што боље изглдају.
Зато имамо доста одличних тренера, стручњака који знају знање који се једноставно не снађу у улози селектиора. Рецимо ако форсирају брзу игру и ниже поставе а имају у националној селекцији боље играче на високим позицијама, другачији профил од оног који форсирају имаће муку код поставке игре. Такоже на шефу струјке је да изабере добар стручни тим, који ће такође умјети провијенити расоложив потенцијал играча, људе који ће урадити добар посао. Многи виде само селектора, но на СП су наши дкаути Огњен Стојаковић (који је узгред пет првих година у ен-би-еју "брусио" Јокића) и Ненад Јаковљевић одрадили фантастичан посао.

Како год, имамо подоста одличних стручњака и оних у зрелим глодинама и оних младих који показују потенцијал. Верујем да ће се по одласку Карија наћи добро рјешење. Оно што би требало покушати јесте истрпити и неки неуспјех селектора, не након првог кикса као у случају Кокошкова и младе гарде отписати их. Но на жалост у земљи Србији се ни неуспјех ни успјех не праштају, селектору шта год учинио, какав год резултат остварио, пљувачина не гине. И на то ваља бити спреман.
 
И ја увек ,наравно ,навијам за наш тим....али ово је далеко од веома добре игре...веома далеко...Веома је добро само што смо победили
...и то са са нашим солидно јаким тимом. Шта би било да смо играли ,као пре некада оне прозоре,без евролигаша ?
 
Наши су остварили побједу у Грузији 76:63 (стат. овдје). Наравно честитке нашим кошаркашима на доброј партији и важној побједи.
Грузини нису наиван ротивник, Џикић је очекивано погодио са овим Амером Томасоном, но наши бекови су одиграли одлично у пољу и остварили ту доминацију. У рекету је фалило агресије у офензивном скоку но када добијете +13 није разумно закерати ако нису сви сегменти били на високом нивоу, никад неће бити.
Код наших Аврамовић, Петрушев и Маринковић нешто бољи, Гудурић је имао добре периоде, но сви су одиграли добро, разочарао није нико.
Сада наши опуштено чекају новембар и двомеч са Данском.
Оно што је битно профилише се полако екипа за олимпијаду, ускочиће ту у конкуренцији ен-би-еј и неки повређени играчи, и из ове екипе ће бити осмоцица, деветорица у конкуренцији, обећава то.
 
Наши су одрадили први "прозор" квалификација за ЕП. Двије побједе. За разлику од претходних "прозора" квалификација, селектор Пешић је овом приликом могао рачунати на евролигашке играче изузев оних које су спечили оправдани разлози, па је Србија важнији меч у Грузији одиграла са чак девет евролигашких играча (Алекса Аврамовић, Вања Маринковић, Дејан Давидовац, Огњен Добрић, Лука Митровић, Марко Гудурић, Огњен Јарамаз, Филип Петрушев и Балша Kопривица), те још тројицом (Никола Ђуришић, Душан Беслаћ и Душан Ристић) који су показали да могу бити корисним.

Екипа је већ кроз СП профилисана, свако зна своју улогу. Измјена бјеше у односу на СП улога Дејана Давидовца који је на СП играо искључиво поз. "четворке", мијењао би Николу Јовића, у овом "прозору" играо је искључиво на поз. "тројке", позиција коју је ове сезоне у Звезди мало играо и потврдио да смо у њему добили поливалентног играча који може више позиција, и спољних и унутрашњих, одиграти на потребном нивоу.

Поз. "четворке" су у овом "прозору" покрили Филип Петрушев и Душан Беслаћ, добро су то одрадили, Филип је одиграо на високом нивоу, напредује и развија се у све комплетнијег играча. Беслаћ иако је био и раније на списку, је по први пута добио своју улогу у ротацији, добро је одиграо, показао да може бити користан у оба правца.

Поз "четворке" како су Бјелицу сустигле године и како је постало видљиво да не може пратити брже млађе ривале, бјеше претходних година баш проблематична у нашој селекцији, ту смо имали од колико толико поузданих рјешења тек времешног Јагодића-Куриџу, покривао би то у нужди Никола Калинић, но сада је то већ добро покривено. Никола Јовић који напредује и који је на СП показао да може бити употребљив у оба правца, Филип Петрушев који може одиграти квалитетно обје унутрашње позиције, и 4 и 5, по потреби као "лажна четворка" Дејан Давидовац, сада смо добили ту и Душана Беслаћа, видјећемо ситуацију са Николом Калинићем који такође може одиграти и 3 и 4, а пратићемо развој изузетно надарених јуниора у год. 2005. (Богољуб Марковић, Филип Јовић и Лазар Гачић), као и Тристана Вучевића, добра перспектива на тој до скора проблематичној позицији.

Сада слиједи олимпијада. Поред играча који су позвани за овај "прозор" квалификација, њих 15, у конкуренцији ће се наћи наша четворка у ен-би-еју, Богдан Богдановић, Никола Јокић, Никола Јовић и Василије Мицић. Као и евролигашки играчи Стефан Јовић, Никола Милутинов, Никола Топић, Владимир Лучић и Ален Смаилагић, који су због повреда и породичних проблема прескочили овај "прозор" квалификација. Остаје нејасна ситуација око Николе Калинића, Пешић га није уопште помињао, ту је на селектору да одлучи да ли рачуна на овог играча. Његова је одлука и његова одговорност.

То би било то. Барем што се тиче наредне акције репрезентације, олимпијаде. Оно што је примјетно и што радује, проширује је база врсних исграча играча који могу одрадити акције репрезентације на високом нивоу, а појављује се плејада младих играча чији ћемо развој пратити и који ће зависно од напретка добијати шансу и у сениорској националној селекцији. Добра је перспектива српске кошарке.
 
Poslednja izmena:
nadam se da će onaj Slaninar opet da voza konje i da se alkoholiše i pravi budalu od sebe po Somboru ( pošto mu je to važnije nego reprezentacija i Srbija ) inače smo na Olimpijadi ugasili sa njim
Evo Kevin Durent kaže da će sve protivnike da nalupaju sa po 40 razlike. Tako da možda jedino da Avramović proba poljupcem da ga izbaci iz takta. Ne znam šta bi drugo moglo da nam pomogne.
 
Evo Kevin Durent kaže da će sve protivnike da nalupaju sa po 40 razlike. Tako da možda jedino da Avramović proba poljupcem da ga izbaci iz takta. Ne znam šta bi drugo moglo da nam pomogne.

Pa on kaze, pa sta ako kaze, mozemo i mi da kazemo da cemo da sve nalupamo sa 50 razlike, nista nas ne kosta da kazemo, kao ono kad klinac dolazi kod caleta i kaze, e tata tata Djole reko da je ***** u sedmom razredu, na sta mu cale kaze , pa ti reci njemu da si ti u trecem, sta te kosta da kazes. :d

Inace ima jos dosta do OI, a i sezona u NBA je duga, plej of ne znam kad se zavrsava i uprkos najavama pitanje je na kraju ko ce i otici na taj olimpijski turnir, mada u svakom slucaju ko god im bude igrao bice favoriti ali isto tako ko god da im bude igrao nece biti neranjivi, uostalom i na relativno nedavno SP su dosli sa 7,8 bas vrhunskih i Ol'Star igraca (+3,4 onako perspektivna i vrlo dobra ol'round igraca) pa eto na kraju be da nisu osvojili vec su ostali bez ikakve medalje.
Mislim istina verovatno ce ovaj put biti jaci za tih nekoliko veterana ali ono kad pogledas pa tesko da u ovom momentu oni imaju boljeg pleja od Tajrisa Halibartona koji je najbolji asistent lige sa po 12 asistencija po utakmici i uz to ima lagano preko 20 poena prosek ili od Dzejlena Bransona koji zaista igra neverovatno u Njujorku Niksima i definitivno se otkako je dosao iz Dalasa u Njujorku profilisao u jednog od najboljih plejeva lige ili tesko da oni imaju boljeg beka sutera nego sto je Entoni Edvards ili recimo boljeg igraca u reketu nego sto je Dzeren Dzekson Dzunior koji je prosle sezone bio najbolji bloker i defanzivac lige ili od Paola Bankera koji je bio prvi pik.
Mislim i na prosloj OI u Tokiju su isto u timu imali ne znam Lilarda, Durenta, Bukera, Tejtuma, Adebaja, itd pa su opet doziveli 3 poraza sto u grupnoj fazi sto na onom turniru u Las Vegasu (nesto kao americki "Akropolis Kup").
Takodje neki imaju problema da shvate da najbolji igraci u NBA uglavnom vise nisu Amerikanci i kad pogledas ono lidere u trci za MVP-ja, najbolje strelce lige, skakace, asistente, lidere po broju tripl-dablova, itd uglavnom su sve stranci.

No u svakom slucaju verujem da ce povesti brutalnu ekipu u Pariz kao uostalom i na svako takmicenje, ali opet mislim bice jedno 3,4 ekipe koje bi mogle da im pomrse racune.
Recimo Kanada je jaka ko zemlja i mozda bi oni mogli da iznenade sve i osvoje zlatnu medalju, takodje u odnosu na SP pored Shai-ja, RJ Bereta, Dilona Bruksa, Luguenca Dorta, Aleksandera-Nikela, Dvajta Pauela, Kelija Olinika bice i oni jaci za nekoliko bas sjajnih igraca kao sto su Dzamal Marej, Endru Vigins, Benedikt Maturin i Endru Nembart iz Indijane, Kris Buse uz Toronta, Sejdon Sharp i Delano Benton iz Portlanda, itd , realno mogu Kanadjani brutalan tim da naprave i to maltene nista slabiji od Amera, takodje i mi cemo biti jaci za Jokica, Micica, mozda Teodosica ja se nadam, Nedovica, Kalinica, Lucica itd, pa tu su i domacini uvek vrlo jaki i nezgodni Francuzi koji ce pored proverenih iskusnih igraca verujem osveziti malo tim sa Vembanjamom i jos par veoma talentovanih igraca, pa recimo i Litvanci ce verujem biti jaci za Domantasa Sabonisa, Uljanovasa, Grigonisa, Giedraitisa, Lekavicijusa, jedno 5,6 vrlo bitnih igraca ukljucujuci i njihovu glavnu zvezdu i jednog od najboljih NBA igraca ove sezone Domantasa Sabonisa, takodje tu su i Australijanci koji mogu da naprave kompletan roster od 12 NBA igraca (Peti Mils, Dzos Gren, Dante Egzum, Dzos Gidi, Dzo Ingles, Ben Simons, Matiz Tajbol, Duop Rit, Dzok Londejl.........) i koji ukoliko imaju dan mogu da pobede bilo koga i za kraj recimo tu je aktuelni svetski prvak i apsolutni hit prethodnog SP Nemacka, igraju stvarno sjajno a pritom bice i oni jaci za jos par veoma dobrih igraca kao sto su centar Hartenstajn koji igra veoma dobro u Njujork Niksima, Maksi Kleber i Oskar da Silva iz Barselone, mada oni iako ce verujem biti ozbiljan izazov svakome mislim da tesko mogu da ponove bas onako savrsen turnir i bas onakvu igru kao sto su igrali na SP, takodje tu je i Slovenija sa Lukom ukoliko se naravno plasiraju na olimpijski turnir prvo, kao i Spanci koje nikad ne treba otpisivati ali sada zaista mislim da je njihovo vreme ipak proslo.
 
Poslednja izmena:
Ko god da igra bice jaki.

Ne treba porediti sa SP koje je bilo cirkus.

Prvi su se amerikanci zayebavali tamo, bez obzira na imena i all star status, nisu igrali koliko mogu. Da ne kazem trolovali. Jedino su se mozda trudili protiv Kanade, ali je bilo kasno da se pale motori.

Ovo ce biti drugi pre svega mentalitet. Kad igra Kari, Bron, Durent, to su gladnice koje hoce sve da osvoje, a ovi sto ce igrati sa njima morace da se uozbilje. Mozda je nekom isto kad iz KK LA Lakers dodje Ostin Rivs i kad dodje Bron. Ali nije isto.

Favoriti za medalje USA, Kanada i Nemacka.

Ostali su druga liga.

Mi tek treba da dokazemo da mozemo nesto da osvojimo sa Jokicem, a bez Tea. Na srecu ne mozemo opet da budemo 15-ti kao na EP jer ima samo 12 ekipa.

Francuzi su u raspadu, ali su domacini, pa ce biti i pomoci sudija. A za ocekivati je da igraju sa vise zara pred svojom publikom.

I Australija kao treca u toj grupi.

Treca liga su Japan i Juzni Sudan i ovi sto tek treba da se kvalifikuju Spanija/Poljska, Italija/Litvanija, Grcka/Slovenija, Letonija/Brazil.

Za nas tu mogu da budu fatalni Italija i Letonija.

Spanija je u raspadu, kao i Litvanija koja odavno nije taj kvalitet i nivo kao sto su nekad bili. Grcka i Slovenija su ekipe sa jednim igracem...
 
Ko god da igra bice jaki.

Ne treba porediti sa SP koje je bilo cirkus.

Prvi su se amerikanci zayebavali tamo, bez obzira na imena i all star status, nisu igrali koliko mogu. Da ne kazem trolovali. Jedino su se mozda trudili protiv Kanade, ali je bilo kasno da se pale motori.

Ovo ce biti drugi pre svega mentalitet. Kad igra Kari, Bron, Durent, to su gladnice koje hoce sve da osvoje, a ovi sto ce igrati sa njima morace da se uozbilje. Mozda je nekom isto kad iz KK LA Lakers dodje Ostin Rivs i kad dodje Bron. Ali nije isto.

Favoriti za medalje USA, Kanada i Nemacka.

Ostali su druga liga.

Mi tek treba da dokazemo da mozemo nesto da osvojimo sa Jokicem, a bez Tea. Na srecu ne mozemo opet da budemo 15-ti kao na EP jer ima samo 12 ekipa.

Francuzi su u raspadu, ali su domacini, pa ce biti i pomoci sudija. A za ocekivati je da igraju sa vise zara pred svojom publikom.

I Australija kao treca u toj grupi.

Treca liga su Japan i Juzni Sudan i ovi sto tek treba da se kvalifikuju Spanija/Poljska, Italija/Litvanija, Grcka/Slovenija, Letonija/Brazil.

Za nas tu mogu da budu fatalni Italija i Letonija.

Spanija je u raspadu, kao i Litvanija koja odavno nije taj kvalitet i nivo kao sto su nekad bili. Grcka i Slovenija su ekipe sa jednim igracem...

Pa daleko od toga da su se zezali, mislim mozda im je falilo malo iskustva sa takvih takmicenja i to ali daleko da su se zezali, igrali su i oni kao i svi najbolje sto su mogli u tom trenutku, sad neki su se snasli bolje, neki losije, mislim opravdavali su oni ulogu favorita i delovali mocno do onog meca sa Litvanijom koji su izgubili, ali i posle toga razbise Italiju u 1\4 finalu sa 40 razlike i onda opet naletise na odlicne i organizovane Nemce koji su tu mozda odigrali svoju najbolju utakmicu ikad, mada opet to je sport i to je igra, recimo sad da mozda Obst u finisu nije ubacio onu trojku za Nemacku koja je mozda bila prelomni momenat ili da se neki drugi prelomni trenutak nije desio verovatno bi smo sad totalno drugu pricu o njima pricali ili sta bi bilo da su Nemci primili onu trojku u poslednjoj sekundi protiv Letonije i da uopste nisu ni prosli u 1\2 finale. ..........
Slazem se da nije isto kad igra Lebron i kad igra Ostin Rivs ali ipak su to dva potpuno razlicita tipa igraca a uostalom Rivs nije ni otisao na SP kao glavna zvezda tima vec je otisao kao neko ko ce biti mozda 9-ti ili 10-ti igrac u rotaciji, no treba Rivsu odati priznanje jer zaista je prijatno iznenadio na SP, odlicno se snasao i prilagodio na taj internacionalni/evropski stil kosarke, mnogo bolje nego neki igraci koji su ono Ol Star igraci, lideri u svojim klubovima i mnogo vece zvezde od njega.
Takodje treba imati u vidu da Lebron, Durent i Kari su vec veterani, mislim statisticki su oni i dalje pri vrhu, jos uvek ono drze brojke ali mislim da uprkos statistici nemaju vise toliko uticaja na igru i sam ishod utakmica i plasman njihovih ekipa kao nekad i u meri kao sto to imaju Jokic, Doncic, Antetokumpo, Shai i sta ja znam , mada rano je jos, uprkos bombasticnim najavama videcemo ko ce se na kraju i odazvati i ko ce biti u kakvom stanju.

Sto se tice ostalih ekipa Kanadjani su jaki kao zemlja da, ako dodju u najjacem mogucem sastavu maltene nece imati nista slabiji tim od Amera, mi cemo svakako biti medju favoritima, pogotovo sa Jokicem, a nadam se da ce Teo nastaviti sa dobrom formom i da ce ipak otici na OI uprkos nekim licnim nesuglasicama sa Pesicem, mislim ipak smo mi zemlja kosarke i sa ogromnom kosarkaskom tradicijom i sa razlogom smo na svakom takmicenju medju favoritima, Nemci su isto jaki i verujem odigrace posteno i dobro ali tesko da mogu da ponove onako savrsen turnir i bas onakvu igru kao na SP ali svakako da i oni imaju cemu da se nadaju i razloga da budu optimisticni, Francuzi su daleko od raspada, to sto su jedan turnir odigrali slabo i ispod ocekivanja ne znaci da su u raspadu, imaju zaista sijaset sjajnih igraca sto u NBA sto u Evropi, plus bice domacini i verovatno osvezeni sa jos par mladih i izuzetno talentovanih igraca, Australija je isto jaka kao zemlja, moze da sastavi kompletan NBA roster i realno ako imaju svoj dan mogu bilo koga da pobede (iako su poznati kao ekipa koja u kljucnim momentima se pogubi, ocigledno se sa pritiskom bas ne nose najbolje), sto se tice Litvanije mislim da su odlicno odigrali na SP (uprkos porazu od nas u 1/4 i time sto su ostali bez borbe za medalju) i narocito onom zaista spektakularnom pobedom nad Amerima su poslali poruku da su i dalje kosarkaska sila i da su itekako i dalje relevantni i da imaju sta da ponude, mislim imaju i oni ozbiljnu ekipu, Domantas Sabonis, Valancijunas, Uljanovas, Grigonis, Jokubaitis, Brazdeikis, Kuzminskas, Kariniauskas, Sederkeskis, Giedraitis, Lekavicijus, Montejunas, Bendzius, Normantas, Dimsa,Sirvidis, Ehodas............mislim kad se spisak svede na 12 imena tu itekako tu moze da se iskombinuje i napravi jedna jaka i respektabilna ekipa, pritom ne treba zanemariti da oni uvek onako srcano i sa posebnom drazi i energijom igraju za reprezentaciju i neretko kao i neki nasi igraci mnogo srcanije i bolje igraju za reprezentaciju nego sto igraju u svojim klubovima, a i kod njih skoro uvek na nekom takmicenju iskoci neko nov i iznenadi, recimo na SP junak te epske pobede nad Amerima je bio Kariniauskas, ono skroz anoniman lik koji je prosle sezone igrao za Rapid iz Bukuresta, mislim Rapid iz Bukuresta (i to u kosarci) ono smesno ali eto decko je odigrao utakmicu zivota i usrao se u zivot Amerima, ono maltene prica za Netflix.
Sto se tice Grka slazem se, bas su nesto nikakvi, mada realno vec godinama unazad su suvi prosek, Spanija ono ne bi bas rekao da je raspad ali definitivno nisu ni priblizno jaki kao do pre nekoliko godina, sto se tice Slovenije , ono specificna ekipa, ono mozda na prvu jesu ono one man show ekipa ali i na prosloj OI je bilo tako pa su eto prvo eliminisali Litvance u tom pred-olimpijskom turniru a onda umalo nisu stigli i do finala i odigrali zaista fantasticno do tog polufinala koje su izgubili od Francuza sa bese pola kosa razlike, ono sem Doncica nemaju bas neke zvezde (sumnjam da ce im Goran Dragic vise igrati nazalost) ali ovako dosta su kompaktna ekipa i jak kolektiv i imaju onako igrace (koji mozda imaju svojih limita) koji su iskusni, svako zna svoju ulogu na parketu (a verujem i sire) i vec dugo igraju zajedno, recimo Klemen Prepelic je zaista odlican igrac, takodje tu su jos i Jaka Blazic,Vlatko Cancar, Majk Tobi, Zoran Dragic, Aleksej Nikolic, Gregor Hrovat, Edo Muric, Alen Omic, Ziga Samar, Ziga Dimec..........ono slozicemo se nije to bas tako lose, plus i zaista njihov selektor Aleksandar Sekulic odlican posao radi sa njima, ono kao tim deluju vrlo komplaktno i uigrano, maltene kao da zajedno mogu da igraju vezanih ociju, mislim ono uz Doncica ako ostali budu radili sta se od njih ocekuje i radili za njega i ako svako bude odradjivao svoj deo posla mogu i oni itekako da budu opasni.
Inace mislim da za Slovence ce opasniji protivnik na tom pred-olimpijskom turniru biti Hrvatska nego Grcka, ono Hrvati isto ako dodju kompletni ono Bojan Bogdanovic, Saric, Zubac, Hezonja, Luka Bozic, Ante Zizic, Danko Brankovic, Roko Prkacin,Dzejlen Smit, Luka Samanic............pritom Hrvati ne igledaju tako lose od kako ih je preuzeo Josip Sesar i mogli bi itekako da naprave problem Slovencima, pritom to je ono komsijski derbi i tu se nikad ne zna.
Inace sto se tice preostala 3 pred-olimpijska turnira mislim da ce Brazilci, Litvanci i Spanci na OI. ;)
 
Nisu Litvanci odigrali lose SP, ali cak ni u toj konkurenciji nisu uzeli medalju.
A poslednju su uzeli pre 10 godina.
Posle toga 7,8,15to mesto ili se nisu ni kvalifikovali.
Valanciunas je vec veteran, mislim da ne moze da izdrzi vise da igra preko leta, Sabonis pitanje da li ce igrati, Rokas mislim da nece - prvo sto je nestalan, a drugo zvali su ga u prozore, ali nisu igrali Brazdeikis, Sedekerskis i drugi iz EL, tako da mislim da se nece naci na konacnom spisku.

Spaniji sledi smena generacija. To neko vreme dominacije je proslo. SP nista, pa sad i u prozorima izgubise obe, a imali su i EL igrace na raspolaganju. Sa sve Riki Rubiom, Ernangomezom, Klaverom, Brizuelom... Jedino da povuku veterane iz Reala i strance Brauna, Ibaku, Mirotica, ali ne mogu da igraju sa 12 veterana u timu.

Hrvati su i ranije imali Bogdanovica i Hezonju pa nista nisu uradili. Stiglo ih je prokletstvo silaska sa postolja. Mozda se i trgnu, ali nisu konkurencija za medalju na OI.

Nemci su se pokazali kao najstabilniji tim iz evrope, koji je u usponu, bronza na EP, pa zlato na SP, 6 igraca u NBA. Njih vidim kao realne konkurente za medalju iz Evrope. Blizina Pariza, imace i navijace...

Francuzi znak pitanja, mozda ce Vembi da izdivlja nesto, mozda nece. Ispustili su Embida. Imaju motiv i publiku, videcemo za koliko je to dovoljno.
 
U 19 h zreb za OI i zene i muskarci.

Kod zena da izvucemo Rikije ili Nigeriju iz 4-tog sesira, da izbegnemo Belgiju iz 2-og, iz prvog Kinu smo dobili na proslim OI mozda je to najbolji izbor. Australija je jaca od nas, ali moze da se igra sa njima ako se desi ozbiljno opasuljivanje pre svega kod selektorke da se shvati da igracice bez kluba ne mogu da igraju u reprezentaciji jer je veca steta nego korist - kao sto nas je YoYo masakrirala na OKT-u.

Kod muskaraca idealno bi bilo da dobijemo Spaniju iz prvog ili ko god da pobedi na tom okt-u, okt-ovca iz treceg i Juzni Sudan iz 4-tog.
Ali je verovatnije da cemo dobiti USA, Kanadu i Grcku okt.

https://www.fiba.basketball/olympic...-tournaments-paris-2024-draw-set-for-march-19

m3gCp8YMikqDSJKaJmvM8w.jpg


-v86aaz890aRaXFxEbVJyA.jpg
 
Zavrsen zreb.

Gotovo najbolji moguci zreb za kosarkasice.

Prakticno se ostvarilo sve sto sam rekao da dobijemo Rikije, izbegnemo Belgiju i da dobijemo Kinu iz prvog sesira.

Dobili smo Kinu, Portoriko i Spaniju.

Kina i Spanija su teski protivnici, ali bolje i to nego da smo dobili USA i Belgiju.

Spanija je igrala finale EP prosle godine sa Belgijom, ali se nije plasirala na SP 2022, na proslim OI su nas dobile u grupi.

Kinu smo dobili na proslim OI, ali smo imali Brooks, Anderson i Vasic. Sad je ostala samo Yvonne.

Kosarkasi su imali manje srece dobili smo USA, Juzni Sudan i pobednika OKT-a u Portoriku, a to bi trebala da bude Italija koja nam ne lezi ili eventualno Litvanija.
 
U 19 h zreb za OI i zene i muskarci.

Kod zena da izvucemo Rikije ili Nigeriju iz 4-tog sesira, da izbegnemo Belgiju iz 2-og, iz prvog Kinu smo dobili na proslim OI mozda je to najbolji izbor. Australija je jaca od nas, ali moze da se igra sa njima ako se desi ozbiljno opasuljivanje pre svega kod selektorke da se shvati da igracice bez kluba ne mogu da igraju u reprezentaciji jer je veca steta nego korist - kao sto nas je YoYo masakrirala na OKT-u.

Kod muskaraca idealno bi bilo da dobijemo Spaniju iz prvog ili ko god da pobedi na tom okt-u, okt-ovca iz treceg i Juzni Sudan iz 4-tog.
Ali je verovatnije da cemo dobiti USA, Kanadu i Grcku okt.

https://www.fiba.basketball/olympic...-tournaments-paris-2024-draw-set-for-march-19

m3gCp8YMikqDSJKaJmvM8w.jpg


-v86aaz890aRaXFxEbVJyA.jpg

Ocekivano teska grupa, ono protiv Amerikanaca sigurno necemo biti favorit u kakvom god sastavu da dodju ali isto tako i sa druge strane u kakvom god sastavu da dodju nisu nepobedivi i moze i sa njima da se igra (sto se i potvrdilo mnogo puta dosad, sad na SP, na proslim OI, proslom SP u Kini, pretproslim OI u Riju, itd) , ono svakako ne treba se predavati, nego ono odigras hrabro, das sve od sebe i probas da ih pobedis, pa sad ako to bude dovoljno bude ako ne bice neki drugi put.
Inace iz kvalifikacija ocekujem Litvaniju, mislim da ce to biti isto vrlo tezak mec i ne mnogo laksi nego protiv Amerikanaca i da ce biti dosta drugacija utakmica od one u Manili u 1/4 na SP, bice verovatno u odnosu na SP i Litvanci jaci za Domantasa Sabonisa (ove sezone prvi u NBA po broju tripl-dablova i cak i ispred Nikole Jokica u tom segmentu i svakako igrac medju top 5,6 do 10 najboljih u ligi), Grigonisa, Uljanovasa, Giedraitisa, Lekavicijusa, znaci jedno 5,6 vrlo ozbiljnih igraca.

Ono sve u svemu mislim da itekako imamo cemu da se nadamo ali isto tako treba biti svestan da ima jos veoma jakih reprezentacija i da ipak nece sve zavisiti od naših, ono realno može da se desi i da osvojimo zlatnu medalju a isto tako može da se desi da izgubimo od Amera i Litvanaca i da ne prodjemo ni grupu, ono sve je moguće.

Inače što se tiče ostalih grupa veoma će biti interesantan okršaj izmedju Francuske i Nemačke, kao i u A grupi izmedju Kanade i Australije, ono verovatno će obe ekipe doći sa po svih 12 NBA igrača u svom rosteru.

A što se tiče naših košarkašica rekao bi da su imale sreće pri žrebu i da su super prošle. ;)
 
Сам систем такмичења на олимпијади је прилично кретенски. Када је већ број тимова ограничен на 12, једино би било нормалне двије групе по 6 гдје 4 иду у червртфинале како је и било деценијама. Овај систем са 3 групе по 4, гдје пролазе 2 или 3 из сваке групе није у корист кошарке и ту жреб добија више на значају. Но и тако ФИБА бирократе деценијама раде на штету кошарке. Тако је како је, како свима тако и нама.

Наши су запали у групу са Американцима, Јужним Суданом те побједником квалификационог турнира у Порторику. Који ћемо и посебно пратити и гдје су велики фаворити Литванија и Италија. Порторико је домаћин, но не вјерујем да могу угризити европске екипе, остали (Мексико, Бахреин и Обала Бјелокости) једноставно немају потребан квалитет.
Квалификациони турнири ће се одиграти 2-7.јула, што значи да би сви тимовио требали бити у најјачим саставима, наравно не рачумајући повређене играче и они који се не одазову.

Литванија је на свјетском првенству била лишена помоћи неколико важних играча (Сабонис, Гиедраитис, Лекавичиус, Григонис), и поред тога изгледали су одлично у групној фази, добили су и Амере што је фантастичан подвиг но у елиминационој фази до изражаја је дошао недостатак ширине, ослонили су се на 6-7 играча који су били у стању одиграти на потребном нивоу.
На позицији центра имају опасан квалитет, Валанчунаса и Сабониса, уједно два најбоља играча. Но ту је и проблем што су то оба центра за улогу прве опције, нису то играчи за бек-ап улогу, ту се боље уклапају за улогу бек-ап центра Гебен, млађани Блажевич или пак ветеран Матиејунас. И ту је на селектору Литваније задатак да то некако укомпонује, претходних година су покушали са два своја најбоља играча у петорци гдје би Сабонис ишао на поз. "четворке", но то није добро изгледало. А да се једног једноставно одрекне, нација то неће добро прихватити. Видјећемо како ће то укомпоновати.

На другој страни Италија игра годинама своју игру, ниска постава, одличан проток лопте, брза транзиција, мало изгубљених лопти, гдје сви погађају са дистанце, због недостатка високих знају имати проблем у рекету, са контролом скока, но ако их крене тројка, свима ће загорчати живот.
Предност на том ОКТ ипакм Литванији.

Селектору Пешићу и нашим сјајним кошаркашима пуно среће на олимпијади у Паризу.
 
Poslednja izmena:
Ja generalno mislim da iako vise nismo takva sila kao nekad i nemamo vise toliko vrhunskih igraca (kao recimo pre par decenija) imamo i dalje jednu vrlo dobru i respektabilnu reprezentaciju koja nas dostojno predstavlja kao zemlju kosarke i koja uvek daje sve od sebe (sad nekad je to dovoljno nekad nije ali to je sport, to je zivot), takodje treba biti i realan malo i da kad uzmemo u obzir sve okolnosti i situaciju u kojoj se nalazimo (recimo nemamo ni svoju nacionalnu ligu za pocetak, itd) mislim da moramo da budemo zadovoljni našom reprezentacijom i rezultatima koje postiže i svakako treba je podržati, ono yebeš to ko je na vlasti, ko je u savezu, ko se ugradjuje i sta ja znam, ono yebeš vlast, yebeš sistem, navijajmo za te naše momke i za pre svega košarkašku reprezentaciju Srbije koja nam je u prošlosti donosila toliko radosti i zadovoljstva i ucinila da se osecamo ushićeno, lepo i ponosno i zaboravimo na sve naše probleme makar na trenutke.
 
Прослављени репрезентативац Србије, освајач свјетског (2014.) и европског (2009.) сребра са српским националним тимом, Немања Бјелица, објавио је данас (Хвала Професоре!) завршетак своје успјешне кошаркашке каријере.
Један од најпоузданих играча у нашој националној селекцији задњих 15 година, од 2009. до 2021.године стандардан члан репрезентације Србије, увијек се одазивао, увијек међу првима на прозивци, изузетан однос према дресу Србије, није помогао друговима у националној селекцији само онда (ОИ 2016 и ЕП 2017) када га је повреда спријечила

Спортска и људска величина. И једна изузетна каријера, оставио је велики траг и у европској кошарци и у репрезентацији и сасвим добра епизода у ен-би-еју уз шампионску титулу са Голден Стејтом. И кроз каријеру доносио је добре одлуке, уз једну грешку што није 2022-е остао у Голден Стејту, након шампионске титуле имао је загарантовано мјесто, чак је и Дрејмонд Грин рекао да му је тешко пао одлазак Бјелог, био би седми, осми играч у ротацији (а и ако би се повредио, одиграо би 20-30 мечева у лаганијем ритму), овако задње двије сезоне нису достојне великог шампиона. Иако је узео сличну пару коју би узео у Голден Стејту, није му требала та игра саопштењима и да зли језици дођу на своје.

Бјелица је окончао своју играчку причу, надам се да ће остати у кошарци, вјерујем да може дати доста.
Немањи хвала за велики допринос српској кошарци и све најбоље, који год да пут да одавбере.
 

Back
Top