KORNJAČE

  • Začetnik teme sonyyyyaaaa
  • Datum pokretanja
Treba mi pomoc. Imam dve kornjace i jedna od njih je u poslednja 3 dana veoma uznemirena, ne jede i stalno grebe. Moze li mi neko reci sta joj i kako da je smirim? HVALA
 
imam agresivnu kornjacu (od dve ... ), razdvojila sam ih
medjutim pored toga sto ovaj ima malu ranicu na vratu i koliko sam juce videla i ranicu na zadnjoj nozi, jutros sam primetila da on na obe zadnje nozice nema kandzice!!!! (ima samo jednu...), i da je trom, i da ih ne koristi, dobro to je jasno jer su izujedane od strane ove druge kornjace!
ali sad sam se zabrinula sto nema kandzice ... :eek: :eek: :eek: :eek:
imam manijaka od druge kornjace ... sta da radim s njom?
i da li ce ovom izrasti kandze??? :( :( :(

razdwoji ih...nemoj niposto wise zajedno da ih drzish...;) a na drugo pitanje ne mogu da ti odg.
 
Cao,
evo procitala sam sve o ovoj temi ali treba mi jos puno saveta. Ja imam osam koranjaca. 4 velike oko 15 cm i 4 koje takodje nisu bebe kako smo ih do skoro zvali. Mnogo volim kornjace i imam ih od detinstva, ali ne pitajte kako je doslo do broja 8. Sad sta je tu je...
Imam dva terarijuma (male su odvojene od velikih jel bi ih pojele, udavile itd.). Kako su svaki dan sve vece i vece morala bi hitno da im napravim nove terarijume jer u ovim jedva da mogu da se okrenu.
Za velicinu mi je jasno da cu morati da zrtvujem pola dnevne sobe :) ali mi treba savet vezano za filtere, ciscenje terarijuma i da li je moguce da napravim jedan ogroman terarijum sa pregradom izmedju malih i veliki pa kad ih male dostignu (za jedno godinu dana :) ) da se ta pregrada samo ukloni. Sta mislite o tome???
Da li moze da se napravi terarijum sa ispustom za vodu i kako?
Ako neko moze da mi preporuci nekoga ko pravi terarijume i ko se razume bas u kornjace jer uglavnom sve koje sam nasla mi preporucuju opremu za ribice koja mi nista ne znaci (misli na filtere)
U stvari najvaznije je da mi preporucite sto bolje filtere, lampe i grejac jer se i meni desilo da je pukao u vodi, a nije bilo promeme temperature vode.

Zawisi kakwa ce biti pregrada:?:a da li su ti kornjace wodene ili kopnene:?:i meni se desilo da mi grejac pukne ali sam nabawila drugi i swe je sada ok...a puknuo je mozda zato sto si ga iz hladne u wrucu wodu prenela ili obrnuto....
 
pre jedno 3 god sam imala kornjacu .MNogo sam je gotivila,ali je nesto krenula da kunja i na kraju izdahnula.Sahranim je ja lepo,posteno se isplacem.posle jedno godinu dana od tog nesrecnog slucaja,saznam da ona nije uginula,vec je bila u zimskom snu.(a da,bila je zima).E onda sam se jos vise smorila,jer ispade da sam je zivu sahranila.Nisam se raspitivala dal je informacija tacna ili ne...ali eto da znate da ima svacega
 
pre jedno 3 god sam imala kornjacu .MNogo sam je gotivila,ali je nesto krenula da kunja i na kraju izdahnula.Sahranim je ja lepo,posteno se isplacem.posle jedno godinu dana od tog nesrecnog slucaja,saznam da ona nije uginula,vec je bila u zimskom snu.(a da,bila je zima).E onda sam se jos vise smorila,jer ispade da sam je zivu sahranila.Nisam se raspitivala dal je informacija tacna ili ne...ali eto da znate da ima svacega

To se desilo i mojoj drugarici...
 
U našoj zemlji ove dve vrste kornjača su prirodne retkosti .(ako ih već pronadjete najbolje ih vratite tamo gde ste ih našli)

VIII. Klasa Reptilia - gmizavci

1. Familija Testudinidae (kopnene kornjače):
1) Testudo graeca (grčka kornjača).

2. Familija Emydae (slatkovodne kornjače):
1) Emys orbicularis (barska kornjača).

"Zaštita prirodnih retkosti čiji je opstanak u prirodnim staništima ugrožen u takvom stepenu da pripadaju vrstama koje će bez posebnih mera zaštite ubrzo iščeznuti (vrste u opasnosti) ili postoji opasnost od njihovog iščezavanja (ranjive vrste)"

Uredba o zaštiti prirodnih retkosti
Uredba je objavljena u "Službenom glasniku RS", br. 50/93 i 93/93.
 
Zawisi kakwa ce biti pregrada:?:a da li su ti kornjace wodene ili kopnene:?:i meni se desilo da mi grejac pukne ali sam nabawila drugi i swe je sada ok...a puknuo je mozda zato sto si ga iz hladne u wrucu wodu prenela ili obrnuto....

Kornjače su vodene. Sto se pregrade tice nemam ni ja pojma kakva ce biti to je samo jedna od ideja. Nasla sam nekog lika koji pravi akvarijume pa cu videti sta ce mi on predloziti.

Ako neko ima neku ideju... samo napred!
 
Treba mi pomoc. Imam dve kornjace i jedna od njih je u poslednja 3 dana veoma uznemirena, ne jede i stalno grebe. Moze li mi neko reci sta joj i kako da je smirim? HVALA

Koliko je velika? Jel zenka? Moja se tako ponasala kada je htela da snese jaje. Ako nastavi da ne jede na veterinarskom postoji jedan doktor koji zna dosta o kornjacama i uglavnom ih uspesno leci. Zaboravila sam mu ime, ali posto je jedini uputice te na njega.
 
pre jedno 3 god sam imala kornjacu .MNogo sam je gotivila,ali je nesto krenula da kunja i na kraju izdahnula.Sahranim je ja lepo,posteno se isplacem.posle jedno godinu dana od tog nesrecnog slucaja,saznam da ona nije uginula,vec je bila u zimskom snu.(a da,bila je zima).E onda sam se jos vise smorila,jer ispade da sam je zivu sahranila.Nisam se raspitivala dal je informacija tacna ili ne...ali eto da znate da ima svacega

Mislim da je tvoja kornjaca ipak uginula. Da bi kornjaca bila u hibernaciji potrebno je da konstantno bude na temperaturi od 4 do 10 stepeni, bez vode u totalnom mraku... Neverujem da si je drzala u takvim uslovima tako da nemoj da te grize savest.
 
Imam predpostavljam, zenku konjace (crvenouha) stara skoro dve godine.
Pre malo vise od dve nedelje pojavili su joj se otoci na obrazima odmah ispod crvenih sara na glavi.
Menjam joj vodu jednom mesecno jel imam spoljni filter, a kod svake promene vode u vodu joj stavljam vodene AD kapi od 7-10 kapljica od kako je imam. Stavljam jos neke koje sam dobila u prodavnici gde joj kupujem hranu.
Skoro je i promenila kompletnu "krljust" sa oklopa.
Do sad sa njom nisam imala nikakvih problema, a sad mi ovo lici na nekakve cirice jel mi se cini kao da se jedan sprema da pukne.
Ona je normalno raspolozena, jede i ponasa se kao da je sve ok.
Kako mogu da joj pomognem i sta bi to moglo biti? :roll:
 
Treba mi pomoc. Imam dve kornjace i jedna od njih je u poslednja 3 dana veoma uznemirena, ne jede i stalno grebe. Moze li mi neko reci sta joj i kako da je smirim? HVALA

Moguce je to sto je Sany2008 rekla...a moguce je da ako nemash grejac mnoge kornjace nece da jeddu u hladnoj wodi....i moj ti je sawet ako ih drziz u plasticnoj posudi da im nabawsh nesto drugo...i obawezno stawish grejac;)I ako su crvenouhe temperatura wode treba da bude nekih 27-28 stepeni.
 
Imam predpostavljam, zenku konjace (crvenouha) stara skoro dve godine.
Pre malo vise od dve nedelje pojavili su joj se otoci na obrazima odmah ispod crvenih sara na glavi.
Menjam joj vodu jednom mesecno jel imam spoljni filter, a kod svake promene vode u vodu joj stavljam vodene AD kapi od 7-10 kapljica od kako je imam. Stavljam jos neke koje sam dobila u prodavnici gde joj kupujem hranu.
Skoro je i promenila kompletnu "krljust" sa oklopa.
Do sad sa njom nisam imala nikakvih problema, a sad mi ovo lici na nekakve cirice jel mi se cini kao da se jedan sprema da pukne.
Ona je normalno raspolozena, jede i ponasa se kao da je sve ok.
Kako mogu da joj pomognem i sta bi to moglo biti? :roll:

Hmmm....cudna pojawa owde ti ja stwarno ne mogu pomoci...bolje idi kod weterinara...
 
Mar!nA bila sam na tom sajtu o kornjacama sto si mi rekla. Tamo vec postoji tema o tome i to je kako o tome tamo pisu, teza gnojava upala uveta koju bi veterinar trebao da operise i da izvadi te gnojne cepove jel ako tako ostane kornjaca moze da ugine. :eek:

Hvala na savetu :bye:
 
Poslednja izmena:
Ljudi treba mi pomoc! Kornjaca ima neku infekciju ociju i ne vidi. Mazem joj chloranfenikol i stavljam je u caj od kamilice. Tako je vec 20 dana. Sta da radim jer ona ni ne jede?
 
Ne znam stwarno shta da ti kazem...mojim kornjachama se to na srecu nije deshawalo i nadam se da nece!A da li si probala da im u ochi stawish kapi za ochi?Ja to mojim ubacujem u akwarijum...ali tako kako twoja ne widi....probaj!
 
Pozdrav svim ljubiteljima kornjaca. Dobio sam sumsku suveozemnu kornjacu i ne znam bas puno o njenom odrzavanju. Naime u radnji su rekli da nista ne trazi samo povrce i vodu. Medjutim vec dva dana ne jede nista, ni salatu, ni maslacak ni sargarepu, samo se povlaci u piljevinu u terarijumu i spava. Inace kad je napolju nije plasljiva i krece se. Da li je to normalno sto nije jela?
Kako joj davati hranu? jer ocigledno ne moze da zagrize komad sargarepe i sl. Jos jedno pitanje u vezi hibernacije? Da li ona moze da propustiu zimski san? Kakve su posledice i da li to nesto moze da joj smeta?
 

Back
Top