Konačni pr(ij)edlozi za crnogorski jezik - Djed Mraz Srbima, a Đed Mraz Crnogorcima

A znači imate vareniku od šljiva, ako se ne varam?? :hahaha:

rakija je od šljiva,a varenika je kuvana rakija...;)

vidiš i to postoji...a nisi znao...:)


QUOTE]

Pa čekaj malo, nemoj da me buniš... :mrgreen:
Ti nijesi čuo za šumadijski čaj, odnosno kuvanu šljivovicu??? To bi bila varenika (kuvana rakija) od šljiva??
 
Kod nas u Krajini su govorili za mleko - varenika , za viljusku - pinjur , za kasiku - zlica , za sat - ura , za kutlacu - karciola , za papuce - shlape , za secer - cukar , za pasulj - grah , za paradajz - pomidora , za hleb- kruh , za carsav - lancun itd .
Neke od tih izraza cuo sam i otatku Dalmacije i u primorskom delu Crne Gore , verujem da je vecina reci poreklom italijanska .
 
A reci mi, kad nas toliko osuđuješ i protiviš se svemu ovome, nije li u lijepoj tvojoj bilo ono okolokućno limeno vodopišalo i okolokućno runjavo travopojedalo??? :hahaha:

Ja sam lijepo rekao da ima ludila u hrvatskom jeziku, a ti si sada spomenuo ne prave primjere, već izvučene iz viceva (inače, travopasalo je, a ne travopojedalo). :roll:

A pozivam bilo koga da dođe i prošeta malo naseljima u Republici Hrvatskoj, i čuje kako narod priča. Pa dovoljno je i uključiti TV, ako izuzmemo onu oslabjeti imbecilku što čita vremensku prognozu, koliko su takvi neologizmi i službeno prihvaćeni.

Manija u Hrvatskoj je, hvala pogu, prošla. Oni konkursi za nove riječi što katkad raspisuju više nisu način za sticanje popularnosti, i gotovo. No dobro, s obzirom da to u CG tek počinje, daću Crnoj Gori do 2012. godine masovne histerije. :lol: Mada ona već uveliko traje godinama...

Možda u govoru podgoričkih muslimana , ja više naginjem starohercegovačkom dijalektu , nekako mi je čistiji.

Je. To je najčistiji primjer srpskohrvatskog jezika.

To ti je ono što se na crnogorskom kaže ođeljenje, a na hrvatskom odjeljenje. Postoji u srpskom jezikom (ekavskog nariječja) i koriste je Srbi

zike, upravo o tome ti pričam, ne postoji.

Ne koriste je Srbi, već neznalice.

Čitaj konkretno kako glasi riječ o kojoj pričamo. :cool:
 
Poslednja izmena:
da mi je znat ko je to odredio tako, zapalio bi ga da mi se leluja na vjetru i izmokrio se po njemu, što bi rekli buksovci. :hahaha:

To je još jedan razlog više zašto trebamo nazvat svoj jezik svojim (crnogorskim) imenom. ;)

samo vi nazovite svoj jezik kako hocete...nesrecnici kukala vam majka takvima
vidim lepo si se smestio u Srbiji....verovatno studiras 15 godina...a busas se u crnogorski jezik...i studiras o trosku Srbije....ja bih dozvolila samo srbima iz Crne gore da studiraju ravnopravno...da donesu dokument gde pise sta su..a ovi svi sto nisu srbi su stranci pa plati i studiraj i 100 godina
 
samo vi nazovite svoj jezik kako hocete...nesrecnici kukala vam majka takvima
vidim lepo si se smestio u Srbiji....verovatno studiras 15 godina...a busas se u crnogorski jezik...i studiras o trosku Srbije....ja bih dozvolila samo srbima iz Crne gore da studiraju ravnopravno...da donesu dokument gde pise sta su..a ovi svi sto nisu srbi su stranci pa plati i studiraj i 100 godina

O čemu ti? Jeli te sramota sad? Kako je to jadno, razmisli ko je kukavac jadni, ja (ili bilo koji drugi crnogorac ) mogu da dođem i da studiram :) može mi se ;)

A s druge strane, što treba, da mepotpkupi neko sa studiranjem pa da se odreknem svog identiteta? Nije ovo više 19 vijek, nikad više. Ti si jadna ako tako misliš :)
 

Back
Top