Комунистичка десрбизација Горанаца

У борбама 1999. противу албанских сепаратиста и терориста погинуло је 23 Горанаца : 7 борећи се у оквиру Војске Југославије, а 16 је убијено од стране шиптарских екстремних група. Ако би се тај број упоредио са бројком 18.000, колико је Горанаца стално живело у Гори, имали су највеће процентуалне губитке у Србији. Ово добија на тежини кад се узме у обзир да се мобилизацији Горе одазвало 100% способних!

Шиптари су запалили, опљачкали, подметали бомбе многим породичним кућама које су претрпеле велику материјалну штету, затим узурпирали и уселили се у станове Горанаца и укинули Горанску општину и формирали своју. Резултат свега тога је прогон преко 70% Горанаца са својих огњишта. Нису избегли у друге државе, већ у своју Србију. Уточиште су нашли у Београду, Новом Саду, Суботици, Н. Пазару, Сомбору.

Један од погинулих је војник ЈНА Усени Бехљуљ, родом из Љубовишта, Гора
(03.06.1972. — † караула „Миломир Стојановић“ 15.04.1999.)
Pogledajte prilog 1499296

Село Љубовиште поменуто је у најстаријем (турском) дефтеру који имамо анализираног ( др Татјана Катић са Историјског института у БГу је објавила једна попис вилајета Паштрик из 1452. године) :
постојало је само 6 кућа и 6 домаћина: Богдан, Богослав, Дабич, Бојко, Никола и поп.
У селу Диканица 15 кућа и 15 домаћина: Радслав, Бојко, Дабижив, Радич, Милоча, Дабижив, Димитри, Никола, Станко, Драјко, Богдан, Бојко, Ђурђ, Ђин, Рад.
У селу Радеша 13 кућа :Ђурко, Бојо, Рајчин, Бојчич, Богдан, Рајко, Јован, Владко, Ранко, Рајчин, Богдан, Радслав, Ранко.
У селу Липочица (данас Глобочица) 11 кућа: Богдан, Дракшин, Јован, Болзар (?), Никола, Дабижив, Радслав, поп, Драгслав, Дабижив, Добрен.
У селу Злопоток 10 кућа: Добретко, Рајко, Крстила, Вељко, Рајчин, Богдан, Новак, поп, Богдан, Шојко.

Итд..
Све у свему, по попису из 1452. било је 276 кућа у нахији Гора и 18 попова , што је много већи постотак него у истом веку у области Вука Бранковића.
Sto ne navedes njihova prezimena pa da vidimo to ic
 
Ovdje vecina nikako ne moze da shvati tu cinjenicu. Ima druga tema o bosnjackim imenima gdje ljudi misle da smo imali prezimena od prije dolaska osmanlija
To nije važilo samo za Muslimane. Prezimena na ić su nametana i Hriśćanima što se najmanje dopadalo Makedoncima koji su unutar svoje crkve imali prezimena na ov. Cincari, Vlasi, Bugari zatečeni u granicama Srbije su takođe dekretom dobili prezime na ić.
 
Otprilike su isti. Radi se o sličnom stanovništvu. Ovde neka fantaziranja velikosrpskih šovinista o Gorancima su budalaštine jer ne vidim da je i jedan Goranac promenio sebi prezime i vratio na ić što im je takođe bilo nametnuto kao sad i ovo albansko.
Goranci nisu Srbi, ali većinom su pro-srpski orijentisani i ne vole Šiptare. Kad se u drugoj polovini 19-og vjeka javio šiptarski nacionalizam Šiptari sa Kosova su počeli da smatraju bližima Šiptare hrišćane iz Albanije nego svoje komšije ne-albanske muslimane u koje spadaju i Goranci. Onda su Goranci rekli ako mogu Šiptari muslimani kao braću doživljavati hrišćane koji govore istim jezikom kao oni a ne nas koji smo muslimani, onda ćemo mi smatrati Srbe bližima nego njih. Šiptarski nacionalizam tj. njegova isključivost je ono što je okrenulo Gorance Srbima.
 
Goranci nisu Srbi, ali većinom su pro-srpski orijentisani i ne vole Šiptare. Kad se u drugoj polovini 19-og vjeka javio šiptarski nacionalizam Šiptari sa Kosova su počeli da smatraju bližima Šiprare hrišćane iz Albanije nego svoje komšije ne-albanske muslimane u koje spadaju i Goranci. Onda su Goranci rekli ako mogu Šiptari muslimani kao braću doživljavati hrišćane koji govore istim jezikom kao oni a ne nas koji smo muslimani, onda ćemo smatrati Srbe bližima nego njih. Šiptarski nacionalizam tj. njegova isključivost je ono što je okrenulo Goeance Srbima.
Ne žive svi Goranci na Kosovu. Veći deo njih živi u Albaniji i bukvalno ne znaju za Srbiju. Ja ne kažem da Goranci nisu pro-srpski u srpsko-kosovskom sukobu ali su iluzorne nekakve konstrukcije kako su oni Srbi. Goranci će biti ono što im najviše odgovara. U Leskovcu i Vranju gde su izmestene maticne službe za KiM dolaze Goranci i traže da im se upiše bugarska nacionalnost u matične knjige, a zatim s tim papirom traže od Bugarske da ih primi u državljanstvo.
 
Ne žive svi Goranci na Kosovu. Veći deo njih živi u Albaniji i bukvalno ne znaju za Srbiju. Ja ne kažem da Goranci nisu pro-srpski u srpsko-kosovskom sukobu ali su iluzorne nekakve konstrukcije kako su oni Srbi. Goranci će biti ono što im najviše odgovara. U Leskovcu i Vranju gde su izmestene maticne službe za KiM dolaze Goranci i traže da im se upiše bugarska nacionalnost u matične knjige, a zatim s tim papirom traže od Bugarske da ih primi u državljanstvo.
Većina goranskih sela je na Kosovu, a manji broj je u Albaniji.
Goranski jezik ili dijalekt kako god je prelaz između južnosrbijanskih i makedonskih govora. Neki lingvisti goranski svrstavaju u torlačke govore.
 
Goranski ispunjava uslove da bude svoj jezik.
@Demagogic može detaljnije objasniti šta je goranski govor i čemu je blizak.

Znam da Gorance svojataju mnogi, a Srbi ponajmanje. Više ih svojataju Makedonci, Albanci, Bugari i Turci nego Srbi.
Moja jedna rođaka je bila udata za Goranca, živili su u Beogradu. Moji su ga zvali najčešće Šiptarom, premda su znali da je Goranac. Kažu da je po mentalitetu i životnim pogledima bio tipična zatucana Šiptarčina.
 
Ne žive svi Goranci na Kosovu. Veći deo njih živi u Albaniji i bukvalno ne znaju za Srbiju. Ja ne kažem da Goranci nisu pro-srpski u srpsko-kosovskom sukobu ali su iluzorne nekakve konstrukcije kako su oni Srbi. Goranci će biti ono što im najviše odgovara. U Leskovcu i Vranju gde su izmestene maticne službe za KiM dolaze Goranci i traže da im se upiše bugarska nacionalnost u matične knjige, a zatim s tim papirom traže od Bugarske da ih primi u državljanstvo.
ne preteruj...oni koji traze da su bugarske nacionalnosti, u pitanju je samo pasos i nista drugo...zbog zaposljavanja u zemljama EU...imas kod mene i Srbe, koji su se domogli bugarskih pasosa, lupetajuci da su Bugari ili bugarskog porekla, placajuci odredjenu sumu u evrima za podmicivanje...
 
ne preteruj...oni koji traze da su bugarske nacionalnosti, u pitanju je samo pasos i nista drugo...zbog zaposljavanja u zemljama EU...imas kod mene i Srbe, koji su se domogli bugarskih pasosa, lupetajuci da su Bugari ili bugarskog porekla, placajuci odredjenu sumu u evrima za podmicivanje...
Bugarski prosvetitelji su napravili veliku grešku što su izabrali centralni dijalekat za književni umesto maleševsko-pirinskog kao što je Neofit Rilski hteo. Taj dijalekat je dovoljno razumljiv svim Bugarima i Makedoncima. Jedan od razloga za postojanje srpske propagandne aktivnost u severozapadnoj Makedoniji je upravo književni jezik. Makedonci iz zapadnijih krajeva poput Gostivara, Debra, Kičeva vrlo slabo razumeju istočne dijalekte i njima je učenje bugarskog bilo strani jezik. Zato je bugarska nacionalna ideja uvek bila jača u Kumanovu, Kratovu, Štipu ili Velesu nego recimo u Strugi ili Galičniku jer su govori istočne Makedonije daleko bliži bugarskom jeziku.
Džaba to objašnjavaš čovsku koji je tako zabrinut zbog neprihvatanja bugarske nacionalne ideje u Maledoniji.
 
...imas kod mene i Srbe, koji su se domogli bugarskih pasosa, lupetajuci da su Bugari ili bugarskog porekla, placajuci odredjenu sumu u evrima za podmicivanje...
Ne funkcionise to bas tako ali dobro ti im veruj. Ne ide to placanjem i lupetanjem nego cvrstim pismenim dokazom. Jedini koga su mogla da potplate je neki korumpirani maticar u npr. Surdulici.
 
Nije kriv onaj što te bije nego ti što mu dopuštaš. A kad sam sebe biješ to je najgore. A ti "komunisti" koji su se energično borili za desrbizaciju i u tome bili najuspešniji su bili sami Srbi. Ne samo naši političari nego i sam narod. Dakle sami smo krivi a ne tamo neki imaginarni komunisti koji su došli da nam učine zlo. Ceo srpski narod ima poremećeni odnos prema drugim narodima i geopolitici.

Nisu komunisti nego mi sami.
 
Ne funkcionise to bas tako ali dobro ti im veruj. Ne ide to placanjem i lupetanjem nego cvrstim pismenim dokazom. Jedini koga su mogla da potplate je neki korumpirani maticar u npr. Surdulici.
sto da im ne verujem, evo ima ljudi kod mene...tu od moje kuce stotinak metara...kod mene sve starosedeoci, nema nikakvih bugara...koliko je moja familija ovde, toliko su i druge familije tu...
 
sto da im ne verujem, evo ima ljudi kod mene...tu od moje kuce stotinak metara...kod mene sve starosedeoci, nema nikakvih bugara...koliko je moja familija ovde, toliko su i druge familije tu...
Taj koji te farba kako je izmislio ili lagao da je Bugarin da bi dobio pasoš te debelo laže ili se stidi da ti prizna kako stvarno jeste. U stvarnosti ideš kod matičara koji ti izdaje napismeno overenu potvrdu na M9 obrazcu da se neko iz tvoje porodice izjasnio kao Bugarin po nacionalnosti npr. na venčanju ili nosiš vojnu knjižicu iz JNA kao dokaz da ti se neko iz porodice upisao u vojsci kao Bugarin. Sve ostalo su laži za naivne. Državljanstvo može da se kupi ali košta 250,000€, sumnjam da tvoj komšija ima toliko.
 
Taj koji te farba kako je izmislio ili lagao da je Bugarin da bi dobio pasoš te debelo laže ili se stidi da ti prizna kako stvarno jeste. U stvarnosti ideš kod matičara koji ti izdaje napismeno overenu potvrdu na M9 obrazcu da se neko iz tvoje porodice izjasnio kao Bugarin po nacionalnosti npr. na venčanju ili nosiš vojnu knjižicu iz JNA kao dokaz da ti se neko iz porodice upisao u vojsci kao Bugarin. Sve ostalo su laži za naivne. Državljanstvo može da se kupi ali košta 250,000€, sumnjam da tvoj komšija ima toliko.
ako naletis u Keusevac, najavi mi se i budi moj gost...da obidjemo neke Bugare kod mene, moci ces da se licno uveris
 
@Demagogic može detaljnije objasniti šta je goranski govor i čemu je blizak.

Znam da Gorance svojataju mnogi, a Srbi ponajmanje. Više ih svojataju Makedonci, Albanci, Bugari i Turci nego Srbi.
Moja jedna rođaka je bila udata za Goranca, živili su u Beogradu. Moji su ga zvali najčešće Šiptarom, premda su znali da je Goranac. Kažu da je po mentalitetu i životnim pogledima bio tipična zatucana Šiptarčina.

Њихов говор је у суштини мијешани језик. Најстарији диференцијални слој је српски, прецизније призренско - тимочки, али су каснији македонски наноси измијенили структуру тог говора и он је данас буквално мијешани српско - македонски језик.
Е сад, да ли су за то заслужни православни Македонци који су примили ислам по доласку у Гору или Македонци који су већ у матици примили ислам (Торбеши), или има и једног и другог, то већ не знам.

Оно што је јасно јесте да горански говор посједује карактеристике и јужносрбијанских и македонских говора.
 

Back
Top