Komunisti v.s. Četnici-da li je moglo biti drugachije

Ja sam, poreklom, iz Like.
Moj deta ( tatain otac) se borio u ww2 na strani Partizana.
Naravno, on je delovo preko Drine- tu su Partizani sačuvali narod.
Deda je u ratu ostao invalid, bez šake.
Čim je rat prošao, vratio se u Liku, želeo je tamo da nastavi život.
Otac mi je rođen na Udbini, kao i njegov stariji brat, najmlađi u Virovitici.
U Lici je, narednih godina bio ekstremno težak život.
Tito, nije hteo da dozvoli ulaganje novca u tu regiju, ljudi su bili bukvalno gladni.
Baka je pričala, dok je još bila živa, da su poslednje dve godine jeli samo hleb i krompir.
Na kraju je dedin rođeni brat došao da ga moli da dođe u Vojvodinu, u Apatin, da su mu uzeli jednu Nemačku kuću.
Nije bilo izbora, osim umreti od gladi.

To se zvalo pasivno iseljavanje Srba iz Hrvatske, kako bi se lakše omogućilo proterivanje istih u ratu '90-ih godina.
Ko misli da se sve ne planira mnooogo godina unapred, taj je u zabludi!

Čim je stigao u Vojvodinu, shvatio je šta je u stvari Komunizam, Partizanština, ko je Tito...nije ni bio član partije, nikad, a tad je shvatio da tek ni neće.


Mamine su iselili iz Slavonije, jer su baš ribnjake morali da prave na Srpskim selima, tako i ono pogodiše u Apatin.
Partizani, običan svet, bili su dobri, mučeni zavedeni tom ideologijom, ali rukovodstvo je bilo nešto potpuno drugo- imali su zadatak!

Četnici- kod mene bi, takože pali na ispitu!
Uleteli su u bratoubilački rat! A to je nedopustivo.

Ne mogu da dam odgovor da li bi bilo bolje da su oni došli na vlast, jer je jasno da nisu i nikad ne bi uspeli vladati u Srbiji.
Nisu ih Amerikanci hteli, jer su suviše bili Srbi.

i ja sam iz like.i samo da kazem da tamo gde su delovali partizani je stradalo puno vise civila srba nego gde su bili cetnici.na kordunu bukvalno nema sela gde nije ubijeno najmanje 200 civila a tamo nije bilo cetnika.doduse bilo je prosrpskih intelektualaca kao onaj korac i zigic ali su ih kordunaski komunisti sredili brzo.kad si vec sa udbine pitaj malo svoje sta su uradili srbima u Raducu.a i non stop su kidisali na srpsko stanovnistvo juzno od udbine gde su bili cetnici.samo gde su cetnici bili uspelo se koliko toliko sacuvati srpski narod a cena je nekad bila i saradnja sa talijanima.inace hrvatski komunisti su se skrivali kod srba partizana koji su ih vise pazili nego svoj narod.eto mom ocu je pobijeno 12 ljudi od strane ustasa.sve civili.a partizanska baza sa Bakaricem je bila samo na par km odatle.a u srbiji komunista i partizana skoro da nije ni bilo dok nisu dosli crnogorci i licani.i da nije bilo ljoticevaca sve bi se drukcije razvijalo tamo. ako moram da biram izmedju partizana i cetnika onda cetnici jer su takodjer bili antifasisti a sacuvali su narod vise od ovih drugih.i u JVUO su bile zastupljene sve pol.partije iz bivse kraljevine osim komunista naravno.
 
Koliko ja znam , na celoj teritoriji NDH, Srbi su najmanje stradali upravo tamo gdde je bilo cetnika. Na Ozrenu, na primer, je bilo samo cetnika, a tu ustase vise puta strasno nadrljale . S druge strane , posle odlaska poslednjeg nemackog vojnika iz cele Jugoslavije, kada su partizani preuzeli totalnu vlast, Jasenovac je raadio skoro jos mesec dana,. Nije li upravo Titov sin Zarko potpuno slobodno setao po zagrebu tokom celog drugog svetskog rata, uzivajuci zastitu ustasa.
 
Pa da li je moglo biti drugachije da su chetnici doshli na vlast umesto komunista
daklem vash odgovor je???:rolleyes::rolleyes:

Da su cetnici dosli na vlast, sigurno bi bilo drugacije, ali se postavlja pitanje gde bi to cetnici dosli na vlast, u Jugoslaviji ili Srbiji?!
U Jugoslaviji nije imalo sanse da dodju na vlast jer su biki srpski nacionalosti, tako da bi njihova pobeda verovatno znacila razbijanje Jugoslavije jos u to vreme?!
Pitanje je opet ko bi bio na vlasti u drugim delovima Jugoslavije, kako bi se regulisalo pitanje granica, kakva bi bila sudbina srpskog naroda izvan Srbije u to vreme, pogotovo u Hrvatskoj i ko bi bio na vlasti u Hrvatskoj, ako bi cetnici bili u Srbiji?!
Srbija bi najverovatnije bila monarhija, ali se nezna kakav bi odnos imala sa susedima i poziciju u medjunarodnim odnosima?!
Veliki broj pitanja se tu postavlja, ali licno ne verujem da bi u tom slucaju bilo bolje, osim ako bi imali jaku podrsku neke velike sile.
 
Koliko ja znam , na celoj teritoriji NDH, Srbi su najmanje stradali upravo tamo gdde je bilo cetnika. Na Ozrenu, na primer, je bilo samo cetnika, a tu ustase vise puta strasno nadrljale . S druge strane , posle odlaska poslednjeg nemackog vojnika iz cele Jugoslavije, kada su partizani preuzeli totalnu vlast, Jasenovac je raadio skoro jos mesec dana,. Nije li upravo Titov sin Zarko potpuno slobodno setao po zagrebu tokom celog drugog svetskog rata, uzivajuci zastitu ustasa.

Ovo sto je napisano za Titovog sina Zarka nije tacno, sta vise laz je i to najgora. Zarko se rodio i odrastao u SSSR-u, i ratovao je na strani Crvene armije. U ratu je izgubio i ruku ( desnu ). Inace bio je kapetan po cinu.
 
Pa da li je moglo biti drugachije da su chetnici doshli na vlast umesto komunista
daklem vash odgovor je???:rolleyes::rolleyes:

A da li ima pameti u ovoj zemlji da se 63 god nakon drugog svetskog rata ne postavlja ovo pitanje kao goruce na forumu politika...o njemu bi se mozda i moglo raspravljati na istoriji...postaviti ga ovde je teska glupost...zar ne mozemo da budemo jedinstveni ma kome da smo mi ili nasi predci pripadali i da slozno i jedinstveno branimo ovu nasu napacenu zemlju?
 
A da li ima pameti u ovoj zemlji da se 63 god nakon drugog svetskog rata ne postavlja ovo pitanje kao goruce na forumu politika...o njemu bi se mozda i moglo raspravljati na istoriji...postaviti ga ovde je teska glupost...zar ne mozemo da budemo jedinstveni ma kome da smo mi ili nasi predci pripadali i da slozno i jedinstveno branimo ovu nasu napacenu zemlju?

То није глупост него потреба, зар није Вук Драшковић пружио руку комунистима за измирење и види где је завршио, комунисти неће измирење него одржавање комунизма под било каквом формом са њиховим кадровима у свим политичким и економским инстанцама, па како се онда може говорити о слози. Партизани и Четници су још увек подељени и то се може тако одуговлачити док год не буде враћено све на своје полазне тачке.
 
То није глупост него потреба, зар није Вук Драшковић пружио руку комунистима за измирење и види где је завршио, комунисти неће измирење него одржавање комунизма под било каквом формом са њиховим кадровима у свим политичким и економским инстанцама, па како се онда може говорити о слози. Партизани и Четници су још увек подељени и то се може тако одуговлачити док год не буде враћено све на своје полазне тачке.

joj majko mila...nema nista od ove Srbije...dok je Vuk Draskovic nekome idol...pa taj isti Vuk prvo je bio komunista, pa preko noci postao cetnik,pa se mirio sa komunistima...,ma kome ja pricam...svadjate se,samo se vi svadjate dok zemlja propada,samo napred!
 
Pa da li je moglo biti drugachije da su chetnici doshli na vlast umesto komunista
daklem vash odgovor je???:rolleyes::rolleyes:

Da nije doshla crvena banda,tachnije da smo pali pod interesnu sferu zapada,verovatno bi smo danas bili ustavna monarhija,crnogorska,makedonska i boshnjachka nacija ne bi postojale,Hrvatska bi bila samo pogranichni kordon izmedju Srbije i Austrije a Shiptari bi imali svoju verziju palestinskih izbeglichkih kampova na granici sa Albanijom.Ali od "shta bi bilo kad bi bilo"slaba vajda.Neki i dalje ne kapiraju da je komunizam najvece zlo koje je zadesilo srpski narod i loze se na demokratsku verziju"brtastva&jedinstva".Tako je to kad se neko nikako ne uchi iz svojih promashaja.
 
Мислим да би било боље да су Четници победили. Сада бисмо били монархија, целовита, вероватно и богатија и развијенија држава, радикали би имали место премијера или би ту био некадашњи Војин СЧП(српски четнички покрет).
 
Мислим да би било боље да су Четници победили. Сада бисмо били монархија, целовита, вероватно и богатија и развијенија држава, радикали би имали место премијера или би ту био некадашњи Војин СЧП(српски четнички покрет).

Naravno, taman da nam se i dogodio ovaj raspad, zamisli kako bi to bilo jednostavnije i sa manje krvi samo da nisu postojale te bezvredne AVNOJ-ske granice...a gde su tek ostale posledice tekovina revolucije? Ne bi bilo ni onih nacionalizacija, otimanja 'viška' zemlje od vlasnika, itd itd...
 
Pa da li je moglo biti drugachije da su chetnici doshli na vlast umesto komunista
daklem vash odgovor je???:rolleyes::rolleyes:
Da su četnici pobedili, Jugoslavija bi bila kapitalistička zemlja, pošto bi joj SSSR došao na granice morala bi da uđe u NATO, a NATO bi je odmah primio jer mu je tada značila podrška svake zemlje i širenje uticaja na što veću teritoriju. Ustaše bi bile potamanjene i nikada se više nebi vratili na političku scenu Hrvatske, dobar deo šipaca bi se našao u matici, Srbija kao region u Jugslaviji bi se prostirao na Bosnu, deo današnje Hrvatske, Makedioniju, Crnu goru i nebi postojale pokrajine Vojvodina i Kosovo. Posle toliko dugog boravka u NATO, sada bismo verovatno bili članica EU i sva ova sranja se nebi desila.
 
Да je Дража победио Тита

mi bi bili saveznici Hitlera i Musolinija
...pa bi izgubili rat
...pa bi nas izgradili Ameri :shock:
...pa bi davnih dana bili u NATO-u i u EU

sad bi sedeli u Iraku (ili gdegod) i ne bi imali o čemu ovde da palamudimo...:mrgreen:

Четници Драже Михајловића су били Југословенска војска у отаџбини. Они нису били на страни окупатора. Дапаче, Немци су прво њега ставили на потерницу, и за њега расписали награду. А посе је Дража био одликован од Америке и од Израела као савезник.
 
Грешке се увек могу исправити или умањити али за то морају попустити они који су их направили а не они против којих су направљене.

I? Prošlo je 18 god.kako su oni koji su grešili izgubili državu i rat, a nisam baš primetio da su popustili!
Nego glume velike demokrate, ili su pocrkali, pa ne mogu više popuštati!?:D
 
Дража није био амерички човек, него човек српског народа. Четници су започели устанак против Немаца и већ у августу су ослободили Подриње и Мачву. 31.августа је ослобођен град Лозница после велике борбе Церског четничког корпуса са Немцима. 21. септембра исти корпус предвођен мајором Рачићем је предузео напад на град Шабац и успешно водио борбу за сваку улицу и кућу. Нажалост мањи партизански одред Небојше Јерковића је дозволио да преко моста Немцима дође значајно појачање из Срема,иако му је једини задатак био да то спречи. Издајом браће Јерковић Немци су се спасили потпуног уништења. Уследила је немачка одмазда и масакр цивила у многобројним мачванским и поцерским селима, све захваљујући издаји и сарадњи партизана са Немцима.
 
Дража није био амерички човек, него човек српског народа. Четници су започели устанак против Немаца и већ у августу су ослободили Подриње и Мачву. 31.августа је ослобођен град Лозница после велике борбе Церског четничког корпуса са Немцима. 21. септембра исти корпус предвођен мајором Рачићем је предузео напад на град Шабац и успешно водио борбу за сваку улицу и кућу. Нажалост мањи партизански одред Небојше Јерковића је дозволио да преко моста Немцима дође значајно појачање из Срема,иако му је једини задатак био да то спречи. Издајом браће Јерковић Немци су се спасили потпуног уништења. Уследила је немачка одмазда и масакр цивила у многобројним мачванским и поцерским селима, све захваљујући издаји и сарадњи партизана са Немцима.

Moguće!
Nego, šta imaju pravo tiletovi, tj. Staljinovi prigovarati nešto Draži, pa Staljin je imao pakt sa Hitlerom!:D
 

Back
Top