Komšije čeka bankrot? Hrvatska na pomolu da proglasi veliki državni poraz!

Sve je više Hrvata na crnoj listi banaka: Zanimljivo je što se događa kada dužnik premine​


Građani za ispunjavanje većih financijskih obveza sve češće podižu kredite. Prema podacima Hrvatske narodne banke, krajem ožujka je ukupna vrijednost kredita iznosila 43,6 milijardi eura. U odnosu na kraj prošle godine, riječ je o pola milijarde eura više. Pritom su kućanstva podigla 22,3 milijarde eura kredita, poduzeća 14,6 milijardi, a država 6,3 milijarde eura. Kad se pogledaju samo kućanstva, krajem ožujka je bila otvorena čak 11,1 milijarda eura stambenih i 8,3 milijarde eura gotovinskih nenamjenskih kredita. U odnosu na isto razdoblje lani, riječ je o rastu od 10,9 posto, odnosno 12,9 posto kod gotovinskih nenamjenskih kredita.

No, kredite, kao i sve druge financijske obveze, primjerice nedopuštene minuse na računima ili dospijeća na karticama, građani trebaju uredno podmirivati. Banke se služe različitim mehanizmima zaštite, kako bi osigurale da svi ispunjavaju svoje obveze na vrijeme. Jedna od metoda kojima se nastoji prisiliti klijente na odgovornost su i takozvane crne liste. Riječ je o internom popisu dužnika kojeg vode kreditne i kartičarske institucije, pritom se vodeći svojim pravilima u određivanju neurednosti u izvršavanju obveza građana.

Podatke o dužnicima kreditne i financijske institucije, odnosno banke, štedionice i kartičarske institucije, razmjenjuju putem Osnovnog sustava registra (OSR sustav), kako bi procijenile kreditnu sposobnost, ali i rizik svojih klijenata. Ti podaci su dostupni samo financijskim institucijama koje su sklopile ugovor s Hrvatskim registrom obveza po kreditima (HROK).

15,5 posto kredita nenaplativo​


“Podaci u OSR sustavu nisu dostupni javnosti te uvid u njih imaju isključivo financijske institucije koje imaju sklopljen ugovor s voditeljom razmjene podataka u OSR sustavu, HROK-om. Hrvatska udruga banaka ne raspolaže s podatkom o broju građana čiji se podaci obrađuju u OSR sustavu. Fizičke osobe prema Općoj uredbi o zaštiti podataka, imaju pravo saznati obrađuju li se njihovi podaci u OSR sustavu, kao i koji podaci se obrađuju te koja kreditna/financijska institucija je dostavila podatke u OSR sustav”, objasnili su nam iz Hrvatske udruge banaka (HUB).

Temeljem tih podataka, banke same donose odluke o odobravanju kredita klijentima koji teško ili nikako ne ispunjavaju svoje obveze. Trenutni sustav crnih lista uspostavljen je 2019. godine po vrlo strogim kriterijima. Naime, na crnoj je listi mogao završiti svatko tko nije platio dospjeli iznos duga od najmanje 750 kuna (99,54 eura) najmanje 61 dan od dospijeća. Na listi se nalaze i oni čije su novčane obveze otkazane, utužene, naplaćene od osiguranja ili prodane agencijama za naplatu potraživanja, što je također jedan od načina na koje se banke osiguravaju od gubitaka. Pritom treba reći da se kreditni rizik građana povećava, a alarmi u banci pale, već s 31. danom kašnjenja u otplati zajma ili kredita.

Banke klijente pravovremeno obavještavaju o stanju nepodmirenog duga putem odabranog kanala komunikacije. U cilju ostvarivanja pravovremene komunikacije klijenti su obvezni obavijestiti svoju banku o svakoj promjeni kanala komunikacije, odnosno podataka koji omogućavaju pravovremeno obavještavanje (adresa stanovanja, e-mail i slično). Klijenti koji ne učine prethodno navedeno, a pritom ne zatvore račune koje koriste u banci, izlažu se potencijalnom riziku ocjenjivanja neurednosti u ispunjavanju obveza”, napominju iz HUB-a.

https://www.dnevno.hr/gospodarstvo-...je-sto-se-dogada-kada-duznik-premine-2420156/ ekonomski tigar :cepanje:
 
Hrvatska udruga poslodavaca podigla procjenu rasta BDP-a u 2024. na 3,5%.

Hrvatska udruga poslodavaca (HUP) u najnovijim je prognozama povisila procjenu rasta BDP-a u ovoj godini s 2,5 na 3,5 posto, zadržala procjenu prosječne inflacije na 3,5 posto te ukazala na nastavak pozitivnih trendova u javnim financijama.

Procjenu rasta BDP-a u ovoj godini poslodavci su povisili s prethodnih 2,5 na 3,5 posto. To objašnjavaju oporavkom ključnih vanjskotrgovinskih partnera, izrazito ekspanzivnom predizbornom fiskalnom politikom, robusnim tržištem rada te snažnijom inozemnom turističkom potražnjom. Smatraju da snažnija turistička sezona, kao pokretač potrošnje, može dodatno ubrzati rast BDP-a.

Što se tiče inflacije, ovoga ljeta očekuju njezin pad na ispod 2,5 posto, a u cijeloj 2024. očekuju prosječnu stopu inflacije od oko 3,5 posto, nakon 8,4 posto prošle godine.

Zahvaljujući snažnom nominalnom rastu BDP-a, oporavku porezno izdašne turističke potrošnje, ubrzanju dotoka novca iz EU-ovih fondova i stabilnom suficitu lokalne države (0,6 posto BDP-a), a unatoč rastu troška kamata (1,7 posto BDP-a) nastavlja se i razdoblje uravnoteženih javnih financija, kažu u HUP-u.

Dobrom viješću drže što će unatoč rastu deficita javni dug u 2024. pasti ispod 60 posto BDP-a. Poslodavci kažu i da se Hrvatska može nadati povećanju kreditnog rejtinga na razinu ‘A-’, što trenutačno sugerira i cijena zaduživanja.
RH biće Švicarska,

za ovaj deo obogaljenog Balkana.

Računam i Sloveniju, koju će preteći,
zbog komparativnih prednosti.
 
Nije gotovo 60%, nego gotovo 64%. No zanima me imaš li usporedne podatke za Sloveniju i Srbiju, svi rastu, ali čisto da vidim sadašnje trendove. Dakle, gospodarski rast, bruto BDP i po glavi stanovnika, po godinama
Neto plaća u (ppp) RH i Sloveniji, pušemo Slovencima za vratom, imaju 3% veću neto plaću.

Prestigli smo brojne EU zemlje redom: Estonija, Latvija, Litva, Češka, Slovačka, Mađarska, Rumunjska, Bugarska, Grčka, Portugal i pušemo za vratom Sloveniji, Italiji i Poljskoj.

Problem Hrvatske, je što populaciji mediji ispiru mozak i uvjeravaju nas da smo predzadnji iza Bugarske.

ff.png
 
Neto plaća u (ppp) RH i Sloveniji, pušemo Slovencima za vratom, imaju 3% veću neto plaću.

Prestigli smo brojne EU zemlje redom: Estonija, Latvija, Litva, Češka, Slovačka, Mađarska, Rumunjska, Bugarska, Grčka, Portugal i pušemo za vratom Sloveniji, Italiji i Poljskoj.

Problem Hrvatske, je što populaciji mediji ispiru mozak i uvjeravaju nas da smo predzadnji iza Bugarske.

Pogledajte prilog 1544094
Nije to ono što sam tražio, nego vremenski slijed podataka (rast BDP u postocima, ukupni BDP, te BDP per capita) po godinama za Sloveniju i Srbiju u vremenu od 2017 pa na dalje, kao što si dao za Hrvatsku.
Po ovoj karti su Srbi u rangu sa Portugalom i Grčkom, a mi sa Slovenijom i Italijom, a nisu i nismo.
 
Napali Zorana Pusića usred Zagreba: "Je*em ti mater četničku, tebe ćemo prvo zaklati"

https://www.index.hr/amp/vijesti/cl...-zagreba-tebe-cemo-prvog-zaklati/2563959.aspx

Danas oko 14 sati na Trgu bana Josipa Jelačića u Zagrebu dvojica muškaraca verbalno su napala šefa Antifašističke lige Republike Hrvatske Zorana Pusića.

Incident se dogodio netom nakon završetka Izvršnog odbora Antifašističke lige.

Index je kontaktirao Pusića, koji je ispričao što se dogodilo.

"U zadnjih 20 godina nitko me nije tako grubo, krvoločno napao"
"Bila su to dvojica krupnih mlađih muškaraca, jedan ćelavi u kratkim crvenim hlačama. On mi je dobacio: '***** ti mater četničku, tebe ćemo prvog zaklati!' Godinu i pol, dvije nisam dobivao nikakve prijetnje. Čak ni verbalne. Koji put netko nekakvu psovku te vrste dobaci, ali tako grubo, krvoločno formulirano u zadnjih 20 godina nisam doživio", ispričao nam je Pusić.



And this all is happening in a country which is a part of EU. This outburst of fascism is clearly supported by Germany.
 
"Bila su to dvojica krupnih mlađih muškaraca, jedan ćelavi u kratkim crvenim hlačama.
Ni -U-staše više nisu što su nekad bile, sve se propederisalo, idući takav napad će biti od strane dvojice likova u rozim šorcevima koji će Pusića po glavi izudarati s dva dilda duginih boja.
Možete vi misliti štogod, ali vi znate da je to istina što ja govorim.

🐈
 
Evo kraj Splita se baš montira vjetroelektrana sa 16 turbina, svaka turbina će biti na stupu visokom 80 metara, a lopatica duga 40 metara...ukupne instalirane snage od 27 MW.
Desetak kilometara dalje se gradi još jedna vjetroelektranama od 45 MW instalirane snage...proizvodit će obe oko 203 GWh el.energije, što je oko 1.2% potrošnje struje u RH.

Lani je instalirano solara oko 237MW, što je pokrilo 1.8% domaće potrošnje struje.

Ovako je diljem Hrvatske i Europe, Rusi su prnili u čabar...
 
Poslednja izmena:
Prosječna plaća u Hrvatskoj 1326 eura

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za ožujak (mart) 2024. iznosila je 1 326 eura, što je nominalno više za 6,3%, a realno za 5,4% u odnosu na veljaču 2024.

Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za ožujak 2024. iznosila je 1 834 eura, što je nominalno više za 7,3%, a realno za 6,3% u odnosu na veljaču 2024.

Najviša prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za ožujak 2024. isplaćena je u djelatnosti Financijske uslužne djelatnosti, osim osiguranja i mirovinskih fondova, u iznosu od 2 033 eura, a najniža u djelatnosti Proizvodnja odjeće, u iznosu od 841 euro.

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za ožujak 2024. u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je viša za 17,3%, a realno za 12,7%.

Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za ožujak 2024. u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je viša za 17,9%, a realno za 13,3%.

Za razdoblje od siječnja do ožujka 2024. prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske iznosila je 1 271 euro, što je u odnosu na isto razdoblje 2023. nominalno više za 14,5%, a realno za 10,0%.

Medijalna neto plaća za ožujak 2024. iznosila je 1 086 eura, dok je medijalna bruto plaća iznosila 1 459 eura.
 

Back
Top