Kafana Kompjuterska svaštara

Купио сам нови комп, и накнадно уградио јачи кулер ( не ја, већ лик у радњи). Међутим дешава ми се да комп засиви или направи линије на монитору, при томе зуји, али ако гледам филм... чује се и звук филма. Затим се сам рестартује. У БИОС-у је упозорење: " Forces a DDR3 frequency slower than common tCK detected via SPD". Има ли ко идеју шта би могло бити? Комп је под гаранцијом, али ми се не носи у сервис јер знам да ћу се начекати.
 
Treba mi hitno velika pomoc!!!!Dugme enter na laptopu mi se pokvarilo,ne funkcionise ne znam sta da radim,to mi je najvaznije dugme,nemam gde ni da ga kupim niti znam sta cu sa njim,nije ni otpao niti se klima jednostavno ne radi jel ima neka formula kako drugcije da kucam enter kao sto imaju za druge stvari kao skracenice hitno mi treb pomoc :dontunderstand::dash::dash:
 
Po tome upozorenju zaključujem da tajminzi memorije nisu dobro podešeni. Imaš u biosu opciju Load Default Values ili tako nešto Load Optimize Values. Kada uključiš tu opciju posle restarta instaliraj onaj CPUID CPU-Z program i tamo imaš tab SPD koji će ti pokazati latence tvoje memorije koje možeš zatim uporediti sa onima koje su ti u biosu. Ako su različite onda ih možeš ručno podesiti sa vrednostima iz cpu-za.
 
Може ли неко да ми нађе / констатује узрок и врсту квара на класичном "Медион" компу, наиме родим мечку док га
укључујем, било преко тастера или он/оф прекидача.....морам по 20 - 30 пута да га активирам, да би се отворио, а кад
се укључи ради по +12 сати свакодневно без икаквих проблема. Приликом стартовања ми на момент бљесне контролна
лампица, укључе се вентилатори на напајању и на графичкој, по пар секунди, и онда почињу да блокирају...и тако све
док се не зачује оно класично "цак".....и онда ради без проблема. Да ли мислите да је проблем у напајању, одн. да ли
вентилатор од њега, пошто видим да се мучи док се покрене, а иначе је бешуман кад проради, док се уз њега и онај
на графичкој врти спорије док не прихвати свој мах ?
Не замерите деди - лаику од 68 година на таквом питању.....а о компу могу рећи, евентуално неке податке, ако нешто
значе : ХД од 250 ГБ, ИнтелКор 2ЦПУ, 1.86 ГХз, РАМ 2 ГБ....графичка НВидија и напајање 300Вати

Хвала унапред сваком који мисли да може да ми да неки савет, било овако или преко ПП !?
 
Може ли неко да ми нађе / констатује узрок и врсту квара на класичном "Медион" компу, наиме родим мечку док га
укључујем, било преко тастера или он/оф прекидача.....морам по 20 - 30 пута да га активирам, да би се отворио, а кад
се укључи ради по +12 сати свакодневно без икаквих проблема. Приликом стартовања ми на момент бљесне контролна
лампица, укључе се вентилатори на напајању и на графичкој, по пар секунди, и онда почињу да блокирају...и тако све
док се не зачује оно класично "цак".....и онда ради без проблема. Да ли мислите да је проблем у напајању, одн. да ли
вентилатор од њега, пошто видим да се мучи док се покрене, а иначе је бешуман кад проради, док се уз њега и онај
на графичкој врти спорије док не прихвати свој мах ?
Не замерите деди - лаику од 68 година на таквом питању.....а о компу могу рећи, евентуално неке податке, ако нешто
значе : ХД од 250 ГБ, ИнтелКор 2ЦПУ, 1.86 ГХз, РАМ 2 ГБ....графичка НВидија и напајање 300Вати

Хвала унапред сваком који мисли да може да ми да неки савет, било овако или преко ПП !?

Moze biti djede da ti je maticna ploca na umoru. Slicno i kod mene bilo, palio ko golf 2 dizel na -20. Al kad upali radio danima... i crce ploca
 
Захваљујем свима на одговорима....ипак сам из "шпајзЕ" извадио стари Асуз, који сам као Дану Вукову прерано пензионисао...
али није био ментално оболео, већ сам рачунао да има довољно р. стажа, око 34.000 сати....али се не да....слични смо....!!!
 
Захваљујем свима на одговорима....ипак сам из "шпајзЕ" извадио стари Асуз, који сам као Дану Вукову прерано пензионисао...
али није био ментално оболео, већ сам рачунао да има довољно р. стажа, око 34.000 сати....али се не да....слични смо....!!!

Deda, odnesi to kod servisera. Maticna ili napajanje, to ti je problem.
 
Da pitam ovde da ne otvaram novu temu...

Podatke o svojoj konfi sam iskopao iz arhive, iz vremena kad sam kupovao komp:

Procesor: AMD Phenom II X3 720

Matična: Gigabyte MB Socket AM2 GA-MA790X-UD3P, 5200MT/s, 4xDDR2 (Dual Channel 1066/800/677)

Memorija: Kingston DDR2 HyperX 2x2GB 1066 MHz CL5 KHX85002K2/4G

Grafička: ATI Radeon HD4870 GDDR5 512MB

HDD: WD 640GB WD6400AAKS, Caviar Blue SATAII, 16MB 3,5'', 7200 rpm

Kućište: LC Power Pro-Line 914B 550W Black

Jeste konfa stara više od pet godina, ali i dalje dobro radi, jedino što neke novije zahtevnije igre ipak neću moći da pokrenem (FIFA 15, NBA 2K15, verovatno ni GTA V). Šta je najbolje da menjam od komponenti da bih dobio malo jaču mašinu koja će moći da potera novije naslove makar na nižim podešavanjima? Novca da kupujem celu novu mašinu – nemam.

Raspitao sam se u jednoj radnji, a oni mi kažu da mi za najnovije komponente ipak treba nov komp, jer, kažu, druge komponente koje su malo slabije ipak neće moći da je podrže. Ali, kao što rekoh, budžet mi ne dozvoljava da menjam kompletnu mašinu.

Ja sam mislio da uzmem novu grafičku kartu, ali ne razumem se toliko dobro u njih, pa mi treba kakav savet koju bih mogao da uzmem (naravno, da nije preskupa; ova moja je 2009. koštala oko 130€ a kapiram da danas za taj novac mogu svakako da nađem jaču karticu)? Ili možda ipak da menjam neku drugu komponentu, recimo procesor?
 
Za igre ti je Grafička na prvom mestu. Nađi neku jaču AMdeovu ali iz nižeg ranga da bi ti procesor mogao ispratiti. Znači malo jaču recimo AMD Radeon 6450 MSI 1GB DDR3 4490 din pasivno hladjena ili ovako nešto sa aktivnim hladjenjem AMD Radeon R5 230 Gigabyte 1GB GDDR3 4600din. Tako nešto....
 
U još jednoj radnji mi rekoše da ne mogu da uzmem neku grafičku iz višeg cenovnog ranga, zato što moj procesor neće moći da je "izdrži". Čovek mi je preporučio dva modela: Radeon R7 250 i GeForce GT 640, koje koštaju isto i imaju po 1GB GDDR3 memorije. Ne znam da li mi se isplati da uzimam neku od njih ili da potražim po gradu još malo...
 
U još jednoj radnji mi rekoše da ne mogu da uzmem neku grafičku iz višeg cenovnog ranga, zato što moj procesor neće moći da je "izdrži". Čovek mi je preporučio dva modela: Radeon R7 250 i GeForce GT 640, koje koštaju isto i imaju po 1GB GDDR3 memorije. Ne znam da li mi se isplati da uzimam neku od njih ili da potražim po gradu još malo...
Taj lik u radnji koji ti je to rekao se u hardver razume kao Marica u k.q... (ili je pokušao da te namagarči)... jer rečenica je potpuno besmislena. Igrice se 90% oslanjaju na GPU, a CPU je tu (uprošćeno) - uglavnom samo da kaže GPU-u šta da radi. Ima igrica koje su CPU intenzivnije, mada ni tvoj CPU uopšte nije loš, možda za malu nijansu ispod Intelovog legendarnog Q6600, ali to ne menja činjenicu da je GPU najvažniji.

Kada me ljudi pitaju kako da od stare mašine uz min. upgrade naprave nešto bolje, i ako je mašina namenjena za igre, uvek savetujem ove tri stvari, koliko je šta primenjivo:
1. bolja grafika, ako ima smisla (a kod tebe ima)
2. SSD disk ako ima smisla, na njega staviti OS, ukupni utisak brzine računara dramatično se povećava, a nije više ni skupo toliko. Tvoja ploča nažalost nije SATA3, al' opet bi se osetila razlika, a kad zameniš komp jednog dana disk samo prebaciš u novi komp.
3. više memorije, ako može, a kod tebe može jer imaš 4 slota.

Dalje, ni tvoja grafika nije za bacanje, tako da upgrade ima smisla samo ako uzmeš nešto u klasi R7 260X, Nvidia 750Ti, ili jače... a to ti je znači upgrade koji počinje od 100€ pa ide na gore... ali definitivno je prvi na listi važnosti.
 
Nije za bacanje grafička, ali sam na netu proverio i neću moći da pokrenem igre kao što su FIFA 15, NBA 2K15, Watch Dogs, Dead Rising 3, verovatno ni GTA V kad izađe... Mada, za FIFU kaže da mi je potreban i jači procesor, tako da za pokretanje nje nije dovoljno samo da menjam grafu. (Takođe piše da mi treba 4 giga RAM-a a piše da ja imam 3.3, ne znam zašto kad imam 4...) Interesantno, za NBA kaže da jedino što mi fali (za minimalna podešavanja) jeste 64-bitni sistem, a sve ostalo može.

Znači da uzmem novu grafu? Vidim da ova R7 260X ima sasvim dobre karakteristike. Cena je takođe koliko-toliko prihvatljiva za dubinu mog džepa, e sad samo pokušavam da nađem na netu u kojoj radnji kod nas ima da se kupi, da ne lutam gradom ko siroče. :D
 
Hteo bih da vas pitam da li je razlika da li imate PS3 od 12 GB ili od 500 GB,ako ima mozete da mi obrazlozite
naravno osim te memorije kapiram da mogu da obrisem igru cija instalacija zauzme mnogo prostora nadam se da je pitanje na pravom mestu
 
Ljudi moze mala pomoc?
Hocu da pojacam kompjuter pa bih kupio procesor, Maticnu plocu i Ram memoriju. Najbitnija stvar mi je Procesor za koji nisam siguran koji da uzmem. Posto sam ogranicen sa finansijama gledam da platim do 10000 din procesor.

Drugar ima ovaj: http://www.emmi.rs/procesori-(cpu)-cpu-fm2-amd-athlon™-x4-quad-core-760k.11.html?productId=38089 koji kosta 9000 din a ja sam nasao polovan: Intel Core i7 920 2.66 GHz za 6000 din bez kulera.
Sta je bolje uzeti i koji je bolji procesor?

Vidim da postoje i neki i7 procesori koje prodaju i po 200 evra polovni pa mi nije jasna razlika izmedju tih i ovih sto ih prodaju za 50-60 evra.
 
Poslednja izmena:
Naravno da je intel bolji jer je svojevremeno bio broj jedan možeš videti specifikacije ovde http://ark.intel.com/products/37147/Intel-Core-i7-920-Processor-8M-Cache-2_66-GHz-4_80-GTs-Intel-QPI dok je taj amdeov za budžetske korisnike pravljen FM2 čipset . i7 ghz su najači procesori ako ih nađeš povoljno uzimaj ih.

Vidim da je taj Intelov procesor starijeg datuma da ne kazem stariji model i da radi na 2,66 ghz a AMD je novijeg datuma i radi na 3.8 ghz. Da li po tome moze da se zakljuci da je AMD brzi bez obzira sto je intel prestizniji brend? Ako se uopste gleda na taj nacin?
 
Bez obzira na frekfencu performanse AMDea su lošije tog "starog" intela koji poseduje; i koštao je 300 dolara svojevremeno dok taj AMD 95 dolara.
Intel® Turbo Boost Technology ‡ 1.0
Intel® Hyper-Threading Technology ‡ Yes
Intel® VT-x with Extended Page Tables (EPT) ‡

Opet to je veoma stara tehnologija. Bolje je uzeti nešto novije ranga Intel i5 nego bilo koji AMD.
 
Poslednja izmena:
Bez obzira na frekfencu performanse AMDea su lošije tog "starog" intela koji poseduje; i koštao je 300 dolara svojevremeno dok taj AMD 95 dolara.
Intel® Turbo Boost Technology ‡ 1.0
Intel® Hyper-Threading Technology ‡ Yes
Intel® VT-x with Extended Page Tables (EPT) ‡

Opet to je veoma stara tehnologija. Bolje je uzeti nešto novije ranga Intel i5 nego bilo koji AMD.

Zakleo bi se da je quad core isti i kod AMD-a i kod Intela a da se megaherci racunaju tj. da se tu gleda kvalitet i brzina procesora. A posto AMD ima debelo vecu brzinu jer Intelov 2.66 ghz i AMD-ov 3.8 ghz nije isto.
Nego tu ima jos jedna zackoljica jer je kod ovog i7 socket 1366 a a koliko gledam ploce gotovo da ih nema kod nas na trzistu. Odnosno nisam ih nasao uopste.
E da... imam i graficku Gigabyte GeForce 9800 GT 1Gb 256-bit. Ako stavim taj i7 uz odgovarajucu plocu i 4GB DDR3 hoce li raditi sve novije igrice?
 
Poslednja izmena:

Back
Top