KOLAČI: recepti, saveti, ideje...

u receptu (od Minje b) pise da je 250 g crne cokolade dovoljno za 10 casa od 50ml i 80g bele cokolade (nju i ne moras da stavis samo ukrasavas). E ja kada sam bila u radnji i resila da kupim nije bilo tih malih casica nego sam uzela od 80ml i potrosila sam mnogo, mnogo cokolade. Tj. bele mi je bilo i malo previse (mozda nemkom ko ima konkretnu ideju kako da ukrasi pa pravilno iskoristi bude dovoljno) ali crne sam ukupno potrosilaoko 600g i to sam samo 2 puta stavljala a trebalo bi 3 puta. Jedino sto mi se ucinilo da moram dosta da stavim da bi se ujednaceno razlilo ali mi se posle na dnu skupilo i sada je taj sloj bas debeo ali ne smeta, sve to pojede.
Dakle, radila sam po receptu Minje B ciji link je ovde dala sanja d pa da se ne ponavljam par postova je iznad pa ce ti mozda biti lakse kada i vidis slike postupka
 
Keks je hrskav kada se pravi pomocu prese ili pistolja, jer tada se koristi malo testa za svaki kolacic.
Recept sa kutije moje prese (kupila devedesetih u Segedinu):
250g margarina penasto umutiti sa 150g kristal secera, dodati 2 jaja, 2 vanilin secera, 1/2 praska za pecivo i prstohvat soli. Po receptu se to zamesi sa 500g brasna, ali ja ne dodajem sve odmah, nekad je potrebno malo manje, jer je pozeljno da je testo mekse. Kasikom punim presu i istiskujem kolacice direktno na pleh (bez podmazivanja i posipanja).
Pece se vrlo kratko, da zamirisi, a ostane svetlo. Kad se izvadi iz rerne, bitno je da se keksici pomere, tj. odlepe, a mogu se vaditi kada se prohlade. To kratko traje. Recept je za oko 60 komada, zavisi od oblika koji se koristi. Najbolje je napraviti u 2-3 pleha, pa tek onda peci, jer pecenje kratko traje, pa je neprakticno raditi dva posla u isto vreme.
Ne znam da li je to kompliment, ali ko proba ne veruje da su keksici domaci.
Po zelji mogu se uvuti u prah secer ili prethodno spojiti dzemom.
 
:( Nemam vremena da sad muvam po internetu i trazim, ali zanima me ko od vas ima recept za Panakote , talijanski kolac. Pravila ga recept izgubila i povremeno kukam za tim od svih mogucih slatkisa koje sam probala u zivotu. Kolac je od pavlake koja se samo ugreje sa secerom malo vanile i zelatin zatim se hladi kao mlecni zele i onda se moze dodati karamel mleveni ili voce u zeleu... Pogledajte , pa ako koja ima tacne mere neka napise...
 
Ovaj recept za panakotu imam ja, pravila i super je ispalo..

Sastojci:

600 ml. slatke pavlake
vanil štapić
80 gr. šećera
2 kesice želatina
200gr. voća po izboru ( jagode, maline)

Slatku pavlaku staviti u šerpu, dodati , štapić vanile i šećer pavlaci pa polako zagrejati i neka se kuva 15 min. Želatin rastvoriti prema uputstvu. Šerpu skloniti sa ringle i izvaditi štapić vanile, dodati želatin i polako mešati. Masu rasporediti u 6 čaša ili činijica i hladiti u frižideru par sati. Voće oprati i iseckati i ukrasiti panakotu sa voćem
 
Ovaj recept za panakotu imam ja, pravila i super je ispalo..

Sastojci:

600 ml. slatke pavlake
vanil štapić
80 gr. šećera
2 kesice želatina
200gr. voća po izboru ( jagode, maline)

Slatku pavlaku staviti u šerpu, dodati , štapić vanile i šećer pavlaci pa polako zagrejati i neka se kuva 15 min. Želatin rastvoriti prema uputstvu. Šerpu skloniti sa ringle i izvaditi štapić vanile, dodati želatin i polako mešati. Masu rasporediti u 6 čaša ili činijica i hladiti u frižideru par sati. Voće oprati i iseckati i ukrasiti panakotu sa voćem

Evo nam jos jedne zmajice.Ne mogu ti opisati koliko mi je drago sto si tu sa nama.Pozzzz.
 
hehehehehe:worth::worth: fala , fala... Trebala mi razmera samo da ne sprckam ba sto napamet, kuvala ali eto... ispari a cini mi se bas da je tako kako si napisala...
Iraaaaaaaaaaaaaaaaaa
Zavisi sta hoces... Vasarsko licidersko ukraseno staklicem ili pravi medenjak...
Vasarska liciderska se peku na tihom ili se samo suse, pa ostane belo zatim stoje dok se osuse da budu jako cvrsta, zatim boje se suse i ukrasavaju rojalom i celofaniraju. testo je obicno i nemam tacan recept ali u nekom kuvaru su pomenuti nacini za to stajace testo. A medeni kolaci ,medenjaci i licederska srca prava sa medom, su nesto sasvim drugo. I u zavisnosti od vrste bibera i zacina koji se stavljaju u mesavinu za medenjake se zovu i paprenjacima a zavisi jel austrijski, nemacki ili s nasih prostora. Imam neke recepte ali malo vremena da sve prevrnem da nadjem gde mi je sta . Ako ti nije hitno strpi se da vidim sta mi je od papira ovde i gde je.
 
Tanja u pravu si. Interesovalo me je bas kako prave ta licitarska srca koja mogu dugo da stoje. Cula sam da postoji i neki licitarski kvasac koji se tu koristi. To je posebna umetnost i steta je da padne u zaborav.
Recepte za medenjake ne odbijam ali mislim da bi ih trebalo staviti na posebnu temu ako je vec nema.
 
Mi imamo medokolacara u Somboru koji pravi redovne medenjake u vidu srca,konjica....Inace su medenjaci takvi da mogu da stoje i nece ima biti nista,sigurno.
Ja imam dobar recept od jedne stare Svabice za medenjake:
500gr secera,500 gr meda, 1 cimet( ja obozavam Kotany jer je pravi) 2 kasicice sode bikarbone,6 jaja,brasna po potrebi (oko 1,2 kg,sto zavisi od velicine jaja)
Umesiti testo ,razviti debljine prsta,seci oblike i peci,ali ne dugo.Treba da ostanu svetli.
Po zelji se mogu napraviti kuglice i u vrh zabadati polovica oraha.Ako ih zelite glazirati, ulupati 3 belanca i u njega sipati sirup od 12 kasika secera,limunovog soka i malo vode.Kada se dobro umuti dodati 1 u vrh kasiku brasna.Medenjake umakati u ovu masu i prstima razvuci glazuru po celom pecenom medenjaku i stavljati na resetke da se suse.Ja sam fantazirala i pravila razne oblike i u raznim bojama,sa rpyalom ukrasavala.Postavicu i slike
 
Jutros sam jela ukusne medenjake,:ok: na poslu, ono uz prvu kaficu, mada kada su mi rekli da su posni, bila sam neodluca da ih probam, ali bi se pokajala da nisam. Evo recepta:

Medenjaci

1 casa meda
1 casa secera
1 casa kisele vode
1 casa ulja
2 kasicice sode bikarbone
1 kesica cimeta
brasna po potrebi, da se zamesi testo dok god upija brasno.
Navede sastojke zamesiti, razvuci koru, modlom iseci srca, staviti u pleh oblozen pek-papirom i peci u rerni, zagrejanoj na 200ºC, te smanjiti temperatura na 180ºC, dok ne porumene.
Merica je bila casa od jogurta, a moze i druga.

Prijatno!
 
Evo postaviću ti tri recepta pa biraj. Svi su vrlo slični. Pitanje je da li želiš da mesiš dve kore ili jednu, a ostalo su varijacije,


KINDER PINGUI
(čokoladni biskvit, slatka pavlaka, čokoladni preliv)


Tijesto:
- 6 jaja
- 6 kašika šećera
- 6 kašika brašna
- 6 kašika vode
- 2 kašika kakaoa
- 1/2 praška za pecivo
Žumanca šećer pjenasto izmešajte. Umešajte ostalo i čvrsti snijeg od belanaca
Sipati u pleh i pecite, a pečeno prerežite

Krema:
- ½ l slatke pavlake , 1 kesica želatina.
Pripremite želatinu po uputstvu. Ulupajte pavlaku i dodato želatin.

Preliv:
- 200g čokolade
- 100g margarina
Otopite na pari i dobro izmiješajte.

List testa premažite sa pola pavlake, preliti sa pola preliva, staviti ostatak pavlake, prekrijte drugim listom testa.
Prelijte ostatak preliva.


KINDER PINGUI

BISKVIT:
3 jaja
3 žlice šećera
3 žlice tople vode
3 žlice glatkog brašna
1 žlica gorkog kakaa u prahu
½ praška za pecivo
(za kolač vam trebaju dva biskvita, znači, radit ćete sve ovo dva puta)

Odvojiti žutanjak (njih 3) i pomiješati s vodom, šećerom, brašnom, kakaom i praškom za pecivo (to mikserom fino izmiksati da bude glatka smjesa). Kakao stavit zadnji (prosijat ga u smjesu) i lagano ga umiksat jer ako se puno miksa nakon stavljanja kakaa onda smjesa postane svijetlija a treba bit tamno smeđa.
Bjelanjke izmiksati u snijeg (posuda mora biti čista i suha) i lagano žlicom umiješati u ovu smjesu prije.

U pleh staviti foliju na dno (i malo pouljiti tako da možete izvaditi kasnije biskvit i peći drugi). Na to izlijete smjesu (pazite da bude ravnomjerno) i pečete na 200°C dok se ne ispeče (brzo je gotovo, ne znam točno ali ja piknem čačkalicom pa ako se ništa ne hvata za nju, onda je gotovo)

KREMA:
½ litre tučenog slatkog vrhnja
1 želatina ili još jednostavnije 1 želatina fix
(ne sve odjednom napraviti, u nastavku vam dam upute)

Podijelite vrhnje i želatinu na dva dijela jer morate dva puta raditi kremu.

Pola želatine otopiti u 3 žlice hladne vode i čekati 5-10min da nabubri. Vi u međuvremenu miksate vrhnje dok ne bude čvrsto. Kad želatina nabubri lagano zagrijavajte dok se ne rastopi (ne smije kipiti) i malo ohladite pa umiješajte u tučeno vrhnje.
Ako se koristi želatina fix, onda pola vrhnja lagano tući par minutica, zatim ubaciti pola želatine fix i tući dok ne postane čvrsto.

Sad je gotova polovica kreme koju namažete na prvi biskvit i stavite na hladno (ja stavim u škrinju).

Sad radite GLAZURU:
Rastopite 15dag čokolade (stavite malo vode da bude lakše) i kad se rastopi dodajte 10dag margarina i sve lijepo miješajte dok ne postane jednolično. Kad se malo ohladi prelij glazuru preko kolača i opet u škrinju s njim!

Sad radite opet drugu polovicu kreme kako sam opisala gore i nju stavite preko glazure (glazura mora biti stvrdnuta). Na to stavite drugi biskvit. Na taj biskvit opet napravite glazuru i ostavite u hladnoj prostoriji ili u frižider.

Dimenzije protvana: 38*22 (tak nekak u cm, dosta je veliki)
Ako imate malo manji protvan:
Stavite 2 jaja i 2 žlice tople vode za biskvit tak da ne bude debeli (kremu po želji, ja ostavim istu količinu).
Glazure isto treba manje, stavite malo manje čokolade i manje margarina

III recept

TIJESTO: Spečeš biskvit od 5 jaja u širokom plehu.( 5jaja,5 žlica brašna,5 žlica šecera i 1 žlica kakaa. pečeno prereži na pola da dobiješ 2 jednaka dijela.
FILA: 1/2 l Hole šlaga,1 jogurt, 1 vrećica želatine.
GLAZURA: 20 dag čokolade, 6 žl. vode, 6 žl. šecera i 1/2 margarina

Miksaj šlag i u čvsti dodaj jogurt. Odvoji pola i u to umiksaj pola vrećice želatine. Slaži biskvit, pola file,pola glazure i ostavi da se glazura stisne. Kasnije u drugu polovicu stavi želatinu,namaži na glazuru, na to stavi drugo tijesto i na vrh opet glazuru . Ostavi da se dobro ohladi.

:kolac::mesi::zjede:
 
Čokoladni kolač s lešnikom
Uživanje sa stilom, jednostavan kolac bogatog, jakog ukusa
Za 12 porcija
Za biskvit
-6 žumanaca -180 g šećera -kesica vanilin šećera -6 belanaca -80 g brašna -60 g gustina -50 g kakaoa
Za fil
-250 g neslanog krem sira( Ela) -125 g maskarpone sira -80 g šećera
Za ukrašavanje
-250 g crne čokolade -100 ml mleka -60 ml slatke pavlake -150 g šećera -150 g lešnika



Priprema
1 Zagrejati rernu na 175 stepeni. Umutiti žumanca sa 90 g šećera i vanilin šećerom. Umutiti belanca sa 90 g šećera i umešati ih u krem od žumanaca. Dodati brašno i gustin, umešati kakao i dobijenu smesu sipati u kalup za torte (ø 26 cm) i peći u rerni oko 30 minuta.
2 Izvaditi biskvit iz kalupa i ostaviti ga na rešetki za kolače oko 2 sata. Preseći na 2 kore.
3 Za fil izmešati obe vrste sira sa šećerom. Premazati jednu koru i poklopiti je drugom.
4 Za glazuru izrendati čokoladu nasitno i onda je umešati u prethodno prokuvano mleko, slatku pavlaku i 90 g šećera. Skinuti s ringle. Umutiti mikserom, ali ga ne vaditi tokom mućenja da se ne bi napravili mehurići vazduha. Rashladiti malo glazuru. Rastopiti šećer i umešati lešnike da se karamelizuju. Premazati tortu
glazurom i poređati odozgo lešnike. Pustiti da se glazura stegne
i onda servirati.
 
Kolac sa kupinama- savrseno osvezavajuci:)
Sastojci za više od 10 porcija
Biskvit:
4 jajeta
malo soli
2 žlice vode
80 g šećera u prahu
100 g ribanih lješnjaka
25 g brašna
25 g škrobnog brašna

Krema:
1 čašica voćne rakije
4 lista želatine
300 g kupina
100 g šećera
puding od vanile
150 g jogurta
2,5 dl slatkog vrhnja

Sirup:
20 g šećera
5 žlica vode
1 čašica voćne rakije

Za ukras:
200 g kupina
1,25 dl slatkog vrhnja
Priprema
Priprema:

Pećnicu ugrijte na 180°C. Odijelite žumanjke od bjelanjaka pa bjelanjke istucite sa hladnom vodom i solju u glatki snijeg. Dok lupate snijeg, postepeno mu dodajte šećer, a zatim metlicom umiješajte i žumanjke. Naposljetku promiješajte brašno prosijano s praškom za pecivo te ribane lješnjake. Tijestom napunite duguljasti kalup (oko 30 cm) što ste ga obložili papirom. Biskvit pecite 30 min.u toploj pećnici, a zatim ga ohladite u kalupu. Operite i proberite kupine.
Za sirup zakuhajte 5 žlica vode s 20 g šećera, sipajte rakiju i ohladite. Želatin namočite u hladnoj vodi.

Postupak:
Za kremu nad parom tucite 300 g kupina sa šećerom, a čim se šećer otopi masu štapnom miješalicom usitnite u pire. skuvajte puding u 250ml mlijeka! odmah umijesati sa kupinama. U toplom pireu od kupina otopite ocijeđenu želatinu, a potom mu dodajte čašicu rakije i jogurt. Dobivenu masu odložite na hladno. Slatko vrhnje istucite u čvrsti šlag. Čim se smjesa s kupinama počne stiskati dodajte joj tučeno vrhnje.
Ohlađeni biskvit izvrnite iz kalupa i 2 puta poprečno prerežite. Svaki list tijesta navlažite sirupom. Kalup obložite novim papirom pa u njega stavite prvi list biskvita, premažite ga trećinom kreme (vidi sliku), poklopite drugim listom biskvita, i opet premažite trećinom kreme. Sve poklopite posljednjim listom biskvita, a zatim kolač izvrnite iz kalupa. Preostalom kremom ravnomjerno premažite rubove kolača i ostavite ga 2 sata u hladnjaku. Površinu kolača ukrasite tučenim slatkim vrhnjem i kupinama.
 
Ево рецепта за munchmallow. Нисам пробала. Ако неко проба, нека напише своја искуства (нисам сигурна за толико уља у глазури).
ДОМАЋИ Munchmallow
САСТОЈЦИ
КЕКСИЋИ: 1 кашика какаа, око 450g брашна, 100g шећера, ½ кашичице соли, ¾ кашичице прашка за пециво, на врх ножа соде бикарбоне, на врх ножа цимета, 220g маргарина, 3 јаја.
ПЕНА: 120ml воде, 4 препуне кашике меда, 320g шећера, 2 кашике желатина у праху, 4 кашике хладне водњ, 4 беланца, ½ кашичице екстракта ваниле
ГЛАЗУРА: 300g млечне чоколаде, 9 кашика уља
Припрема
Кексићи:
1. Сипати на вагу какао, па додати толико брашна да укупна тежина буде 450 грама. Додати редом остале суве састојке, а затим и исецкан маргарин. Гњечити прстима док се маргарин не повеже са брашном и осталим састојцима или измиксати миксером најмањом брзином. Додати јаја па замесити тесто. Тесто спаковати у најлон кесу и оставити у фрижидеру најмање 1 сат, а најдуже 3 дана.
2. Радну површину обилно посути брашном па истрести тесто. Попрашити тесто брашном и одозго, па истањити оклагијом. Треба развијати тесто што тање јер ће кексићи приликом печења порасти.
3. Исећи малом округлом модлицом кексиће и слагати их у плех обложен папиром за печење. Остатке премесити и понављати поступак све док има теста.
4. Пећи на 190 степени око десетак минута. Оставити кексиће да се охладе на собној температури.
Пена:
1. Помешати воду, мед и шећер, па ставити да прокува на најјачу температуру. У међувремену натопити желатин у хладној води.
2. Кад прокува, оставити да ври око пет минута, тј. док се све не истопи и на површини почну излазити балончићи. Скинути с ватре, додати набубрели желатин и промешати да се истопи. Оставити на кратко са стране.
3. Умутити чврсту пену од беланаца, па уз непрестано миксање полако додавати сируп. На крају додати екстракт ваниле и мутити док смеса не добије густину шлага.
4. Сипати добијену пену у кесу за украшавање торти са звездастим наставком и филовати кексиће. Најбоље је шприц ставити на средину кексића и истискати, а пена ће се ширити у круг.
5. Оставити на собној температури најмање два сата да се осуше. Најбоље је направити увече, а тек ујутро прелити чоколадом.
Глазура:
1. На лаганој ватри истопити чоколаду и уље.
2. Тортице сложити на жицу па преливати чоколадом или их, уз помоћ виљушке, спуштати у чоколаду. Умочене кексиће слагати на папир за печење и оставити да се глазура стегне.
 
Poslednja izmena od moderatora:

Back
Top