Koju Europsku kulturu najviše volite? (Glasajte)

Koju Europsku kulturu/folklor najviše volite?

  • Latinsku (Italija, Francuska, Portugal, Rumunjska, Španjolska)

    glasova: 16 37,2%
  • Germansku (Skandinavija, Njemačka, Holandija, Austrija)

    glasova: 10 23,3%
  • Grčku

    glasova: 11 25,6%
  • Albansku

    glasova: 2 4,7%
  • Baltsku/Baltičku

    glasova: 2 4,7%
  • Keltsku (Škotska, Irska)

    glasova: 9 20,9%
  • Anglosaksonsku/Englesku

    glasova: 6 14,0%
  • Mađarsku

    glasova: 2 4,7%

  • Ukupno glasova
    43
Empirizam je osnova zapadne civilizacije. Dakle, koren je Lok a ne starogrcki filozofi. Racionalizam je poprilicno zapostavljen ( ovo sto ti zoves "dedukcija". ) Platon i Aristotel su bili racionalisti a ne empiristi. Preterano oslanjanje na iskustvo, cackanje po svemu i svacemu, umanjena sposobnost da se razmislja apstraktno, nije odlika mislecih ljudi, ali jeste odlika zapadnog sveta.

Pitagorina teorema nije nauka. Nije ni matematika. Matematika je primenjena logika -- primenjena na kolicine. Nauka se prevashodno bavi eksperimentima, Koristi logiku ali nedovoljno dobro.

Berkli, Kant, Sopenhauer i Bergson su izgradili svoje filozofije na kardinalnoj gresci koju je napravio Lok. Direktna posledica preteranog oslanjanja na iskustvo.

Svi svojataju Staru Grcku, pa i zapadni svet, ali cinjenica je da su Stara Grcka zajedno sa Rimom zapravo bile istocnjacke kulture.

I danas kad pogledas Italijane i Grke, to generalno uospte nisu ljudi svetle puti, kao sto su Anglosaksonci i Germani, vec sto bi neki zli ljudi rekli, to su cigani.
Osnova je dedukcija. Empirija je jako bitna, naravno, ali empirija bez dedukcije nije nauka. Aristotel je izmedju ostalog bio i empiricar, ali ne samo to. Pomenuti egipatski trougao je empirija, ali to nije nauka, jer nema dedukcije. Pravo u doba Rima je cista empirija, ali Pravo tada nije doseglo nivoe nauke, pravna nauka je nastala tek posle Rima, kada joj je dodata dedukcija.

To svodjene matematike na logiku je bukvalno pocelo u doba odvajanje Logike od Aristotela, od onih ljudi koji su se trudila da odvoje logiku od Aristotela. Isto jako, jako, jako zapadnjacka tendencija.
Jos je Hjum pokazao ogranicenosti empirizma. Zapadna misao je jos od Hjuma apsolutno svesna ogranicenosti empirizma, jedan od razloga zasto se vecinski ne glupiraju sa metafizikom je i to. Nauka kojoj je fiksacija metafizika- isto tako ne znaci da nije nauka. To sto nekom metafizicaru svaki delic empirije zvuci nenaucno, to je zaista vec i do Istoka. 'Razmisljanje apstraktno' kao neki metafizicar zaista nije zapad. Nije nam potrebna metafizika da bi 'razmisljali apstraktno'. Nije samo metafizika nesto 'apstraktno'.

Empirizam imas svuda, cist empirizam bez dedukcije nije nauka. Osim kod neo-kejnz bolida u ekonomiji, naravno. Ali to su budale.

Sto se tice danasnjih Italijana i Grka, ja ih i danas ne simpatisem puno, jer su upali u etatisticko-levicarsko ludilo, ali to je druga tema.
 
Poslednja izmena:
A i da, cak i kada su pricali o metafizici, pre te tvoje poente o Loku, zapadni mislioci se jasno razlikuju od Istoka. (mada i sam taj empirizam u doba Loka se bavio metafizikom)

Vekovima imas jasnu naucnu misao koja pokusava da objasni metafiziku u zapadnoj misli. To je cisti zapad. To sto je sama dedukcija nastala pokusavajuci da objasni metafiziku kod Starih Grka, ne znaci da je nemoguce da se ona odvoji od metafizike, i uz pomoc empirije, napravi svet kakvog imamo danas. Dedukcija+empirija je dobitna kombinacija :ok: Dedukcija + metafizika se kroz razvoj i VEKOVNU raspravu u zapadnoj misli pokazala kao nesto sto treba :metla2:

Naravno, likovi poput pomenutog Bergsona su pricali i kasnije na istocni nacin, u samim zapadnim centrima. A tek pa sada, zbog razvoja modernog sveta i globalizacije, geografski/politicki zapad je prepun onih koji vole da pricaju o metafizici na istocnjacki nacin. Nasa Srbija je prepuna pomahnitalih ljudi koji pricaju i veruju u istocne stvari, ali koji jako znaju da izaberu zapad u realnom zivotu (ovde cak i ne mislim na geografski/politicki zapad, nego idejni).
 
Nasa Srbija je prepuna pomahnitalih ljudi koji pricaju i veruju u istocne stvari, ali koji jako znaju da izaberu zapad u realnom zivotu (ovde cak i ne mislim na geografski/politicki zapad, nego idejni).
Isti su ko Turci, Arapi , ruZi i slicni. I oni bi da imaju sve lipe stvari koje imaju Zapad/Daleki Istok, ali bez usvajanja ikakvog etosa koji ih je do tih lipih stvari doveo. Drugim recima, proja bez znoja je njihov ideal. Paraziti i slus.
 
Isti su ko Turci, Arapi , ruZi i slicni. I oni bi da imaju sve lipe stvari koje imaju Zapad/Daleki Istok, ali bez usvajanja ikakvog etosa koji ih je do tih lipih stvari doveo. Drugim recima, proja bez znoja je njihov ideal. Paraziti i slus.

Te klasicne danasnje fore gde se hoce 'i jare i pare', i gde ne zelis da prihvatis i neke negativne stvari svojih izbora, su izrazito iracionalne pojave u drustvu.
 
Znači koju Europsku kulturu najviše volite, osim slovenske/slavenske kojoj pripadamo oboje. Te navedite razloga ako želite zašto?

Da li volite više Latinsku/Romansku (Francuska, Italija, Spanjolska, Portugal, Rumunjska), Germansku (Holandija, Njemacka itd) ili neku drugu...

Ja naravno latinsku/romansku, ponosni talijančina u duši, i zbog krvi ali i zbog toga što naproto obožavam Italiju.


Uglavnom glasao sam za Latinsku i Grčku.

Šta znači Rumunjska?

Šta je Španjolska?
 
Srpsku naravno, meni je cela Evropa golo *****, pogotovo u zadnjih 20 godina. Sretan sam što sam pobego iz nje i to sam ja većim delom živeo u njenom takozvanom “najrazvijenijem” delu.
Nisam bio u Portugaliji, Malti, onim Baltičkim nazovi zemljicama i Bosni, ostalo sve jesam, mislim da znam o čemu pričam.
Rusiju nekako ne računam baš u Evropu, više u Aziju, pogotovo posle zadnjih dogadjaja.
 
Srpsku naravno, meni je cela Evropa golo *****, pogotovo u zadnjih 20 godina. Sretan sam što sam pobego iz nje i to sam ja većim delom živeo u njenom takozvanom “najrazvijenijem” delu.
Nisam bio u Portugaliji, Malti, onim Baltičkim nazovi zemljicama i Bosni, ostalo sve jesam, mislim da znam o čemu pričam.
Rusiju nekako ne računam baš u Evropu, više u Aziju, pogotovo posle zadnjih dogadjaja.
👍
 
Dakle iako je Island kulturno monoton, skroman, neraskošan itd. i dalje je to zapadna kultura a samim tim i rimska.
Takav i treba da bude. Kamo srece da su i ostali takvi.

Naime, te osobine impliciraju da se radi o drustvu sa vrlo malim socijalnim razlikama, kratkim i niskim hijerarhijama , te sa velikim nivoom socijalne mobilnosti i medjusobnog poverenja.

Sa druge strane, prevelika raskos, nakindjurenost i slicno impliciraju sve suprotno - tipicni primeri Francuska pre 1789., Rusija , Brazil, kolonijalna Portugalija i Spanija itd.
 
Takav i treba da bude. Kamo srece da su i ostali takvi.
Da, nego sam mislio na kulturu i umetnost, ne mogu baš u toj sferi previše da se podiče.

Naime, te osobine impliciraju da se radi o drustvu sa vrlo malim socijalnim razlikama, kratkim i niskim hijerarhijama , te sa velikim nivoom socijalne mobilnosti i medjusobnog poverenja.
Da, ai pretpostavljam da je to teško ostvariti u većim zemljama...

Sa druge strane, prevelika raskos, nakindjurenost i slicno impliciraju sve suprotno - tipicni primeri Francuska pre 1789., Rusija , Brazil, kolonijalna Portugalija i Spanija itd.
Više sam mislio na srednju Evropu.
 
Da, nego sam mislio na kulturu i umetnost, ne mogu baš u toj sferi previše da se podiče.
Izes razvijenu visku kulturu kada su socijalne nejednakosti ko u Brazilu maltene i kada na vlasti imas despote-apsolutiste i tirane.

Tipicni primeri: Rusija (narocito carska), Francuska pre 1789. i razni drugi.
Da, ai pretpostavljam da je to teško ostvariti u većim zemljama...
Ne.
Tu su i Svedska (barem dok je nisu preplavili i kurta i murta), Finska, Norveska, Danska, Nemacka i jos neki.
Više sam mislio na srednju Evropu.
I Habzburska monarhija je bila **anje. Manje doduse nego carska RuZija ili osmanlijska Turska, ali i dalje jedan zatucani apsolutisticki mastodont, pa jos i visenacionalan.
 
Izes razvijenu visku kulturu kada su socijalne nejednakosti ko u Brazilu maltene i kada na vlasti imas despote-apsolutiste i tirane.

Tipicni primeri: Rusija (narocito carska), Francuska pre 1789. i razni drugi.
Jasno, najbolje je imati balans svih sfera.

Tu su i Svedska (barem dok je nisu preplavili i kurta i murta), Finska, Norveska, Danska
To su (relativno) male države.

Nemacka i jos neki.
Da, Nemačka redak primer. Ali je to i najjača evropska ekonomska sila...

I Habzburska monarhija je bila **anje. Manje doduse nego carska RuZija ili osmanlijska Turska, ali i dalje jedan zatucani apsolutisticki mastodont, pa jos i visenacionalan.
Ipak je bila... kulturna sila, da se tako izrazim :D
 

Back
Top