Koji vam je programski jezik najbolji?

bmaxa

Legenda
Poruka
70.815
Kod programskih jezika, sta vam je najbitnije? \kompaktnost koda, brzina, ekspresivnost ili nesto 4.?
Funkcionalni? Hibrid? |imperativni? OO ili proceduralni? Error handling?
Meni je od funkcionalnih Haskell, zato sto je cist u tome, ali u njemu napraviti
nesto kompleksno je jako tesko, pre svega zato sto napraviti bilo kako
nije tesko, ali je tesko da to ne probija memoriju i da radi sa pristojnim
performansama. Tesko se debaguje, korektnost koda se zasniva na
samoj prirodi jezika.
Error handling se radi sa ADT ili u implementaciji tagged unijama sto je sada
aktuelno svuda.
Rust. Imperativni jezik koji je pozajmio od funkcionalnih.
Jedino sto mu je sintaksa malo onako, aljkava.
Njega sam zapazio kao perspektivnog, jos u pocetku 2013.
I nisam se prevario, to je pored C-a, jedini jezik koji moze
u Linux kernel.
Iza njega stoji Mozilla i dobar deo Firefoxa je prepisan u njemu.
Osim toga, masovno ljudi pisu u njemu. Recimo koristim
radio player shorwave i amp editor pisani u njemu.
Treci jezik koji bih izdvojio je Swift, koji je esencijalan
za bilo sta na iOS i macOS.
Swift je dosta pozajmio od Rusta, ali je vise inzenjerski
jezik i prakticniji, dok je Rust vise da sprovodi agendu
bezbednosti koda. Swift bez Cocoa, nema libova
ko Rust, pa je kompikovaniji recimo na Linuxu.
Ono sto mi je najveci gust nema Swifta za Windows :>)
 
Истакли сте разлику између функционалних и императивних језика. Хаскелл је чисто функционалан језик познат по свом снажном систему типова и непроменљивости, што га чини елегантним за одређене задатке, али потенцијално изазовним због управљања меморијом и разматрања перформанси.
 
Истакли сте разлику између функционалних и императивних језика. Хаскелл је чисто функционалан језик познат по свом снажном систему типова и непроменљивости, што га чини елегантним за одређене задатке, али потенцијално изазовним због управљања меморијом и разматрања перформанси.
Haskell je posebno tezak zato sto je lazy, tj obracuni se rade tek onda kada se koriste. Tako prost update varijable moze da napravi
mem leak ukolliko se recimo inkrement radi u petlji, a tek onda koristi. Zbog toga svaka racunica mora da se dekorise
sa "strict" da se ovo ne bi desilo. No laziness je izuzetno koristan, recimo u slucaju uzimanja elemenata
iz beskonacne liste ili generisanja skupa od beskonacnog broja elemenata :>P
 
A sad da kazem nesto o C++. To je jezik u kome je dosta koda napisano, bio je kolko tolko OK, zbog kooperacije sa C-om, pa je nastalo
brdo biblioteka koje su uproscavale koriscenje istih. Ali onda, od 2011, krece da uvodi nove fature kako bi sledio moderne jezike,
i tu je poslo naopako Svaka sledece revizija unosi nove feature, koji komplikuju ionako komplikovan jezik.
Gledano sta rade, rekao bih da to ne ide sa nekim planom, nego samo nabacuju. I tako, presaltovao sam se
na nesto drugo, mada sam jeo hleba od C++ od 1998.
 
A sad da kazem nesto o C++. To je jezik u kome je dosta koda napisano, bio je kolko tolko OK, zbog kooperacije sa C-om, pa je nastalo
brdo biblioteka koje su uproscavale koriscenje istih. Ali onda, od 2011, krece da uvodi nove fature kako bi sledio moderne jezike,
i tu je poslo naopako Svaka sledece revizija unosi nove feature, koji komplikuju ionako komplikovan jezik.
Gledano sta rade, rekao bih da to ne ide sa nekim planom, nego samo nabacuju. I tako, presaltovao sam se
na nesto drugo, mada sam jeo hleba od C++ od 1998.
I ja sam'90-ih poceo da ucim C++,ali vremenom sam primetio da je poceo da me zaludjuje,nikako da dodjem do pravog rezultata.Onda sam probao Javu i to je opsirno, preterano.Batalio,jer sam jednostavno uvideo da nisam dorastao tim stvarima.
 

Back
Top