Koja je bitka u istoriji ostavila utisak na vas i zasto!?

U ovoj temi bih hteo videti vasa razmisljanja po pitanju bojnog polja u istoriji ljudskog ratovanja ,pod tim smatram na vestinu ratovanja, najbolje ratnike, taktike, najbolje vojskovodje
,kako i na koji nacin su oruzija upotrebljavana na bojnom polju ili opsadi grada. koja bitka je na vas ostavila utisak ili vas je impresionirala...takodje ,koja je bitka u istoriji odnela titulu najkrvavije...sto se mene tice bilo ih je mnogo ,ali po meni najkrvavija bitka se desila u italiji ,kod KANE, u vreme rimskog carstva ,sa odlicnom strategijom Hanibala...ipak titulu najboljeg vojskovodje po meni nosi Aleksandar Makedonski, ali i Karlo Veliki. Sto se tice formacija za mene su neprikosnoveni rimski legionari ,makedonske falange, taktickim gledano navijam za mongolsku konjicu. Ne i najbolje ,ali svakako najhrabriji ratnici: samuraji ,keltski ratnici...sve u svemu ,temu sam postavio za osobe ,koje zanima ovakva vrsta istorije.

Bitka na Neretvi i Sutjesci, zbog visestruko nadmocnijeg neprijatelja i u ljudstvu i u tehnici koji i pored toga nisu uspeli izvrsiti zadate ciljeve, a to je potpuno unistenje glavnine partizanske vojske skupa sa stabom i vrhovnim komandantom. Nisu uspeli i pored toga sto su partizani imali hiljade ranjenika i civila, a okupator na svojoj strani ustase i cetnike plus fasisticke sluge iz drugih zemalja.
Nesalomljivi moral i zelja za slobodom, kao i genijalni takticki potezi vrhovnog komandanta partizanske vojske odlucili su bitke.
 
Borba za slobodu od američke okupacije, kolonijalizacije i uništavanja Srbije od početka XXI veka ili preciznije od 05.10.2000.g.

Borba protiv američkog guverrnera i diktatora tadićija, okupacionih nacidemokratskih legija pod vođstvim maloumniog tadićija, pačića, dinkića i njihovih kriminalnih organizacija.

Bitka protiv pederskog lobija pod neposlednim vođstvom prelepog Kena 12.10 2010.g. i pederastih falangi maloumnog pačića.
 
Poslednja 'what if' recenica iz mog prvog posta ne odnosi se na projekciju alternativne istorije uzrokovane 'pucanjem' Rimskog carstva vec na opstanak izvorne varijante hriscanstva koja se pocela propovedati iz Jerusalima iz arhe-hriscanske zajednice sa Jakovom na celu. Pavlova varijanta hriscanstva za zivota je jos dozivela poraz, ali je rimskim razaranjem Jerusalima nestalo i maticne Jerusalimske crkve pa je onda Pavlova helenizovana, nejevrejska varijanta hriscanstva nekih 20-25 godina kasnije rehabilitovana kroz jevandjeliste (na prvom mestu Marka) posto je bila mnogo prihvatljivija za nove politicke prilike.

Pirova pobeda odnosi se na bitku kod Askula 270. i neke pre nove ere u ratu sa Rimljanima kada je zabelezio vojnu pobedu ali sa tolikim brojem zrtava da je dalje bilo besmisleno ratovati. Otuda njegova recenica - Jos jedna ovakva pobeda i ja sam izgubio rat ili nesto slicno. Pir je napisao i nekoliko knjiga o vestini ratovanja i mislim da se jedna zove bas 'Taktika'.

Reka je Pir: "One more victory like this will undo me" :D :D ne znam kako tacno na srpski da prevedem, ali vrh zvuci :D Prevedite ko zna
 
Зашто је то упитно?

Jer su par vekova ranije nakon pobede nad srpskom vojskom totalno razorili Srbiju,ogroman broj stanovnika ili pobili ili odveli u roblje.Par godina kasnije su neki putopisci,prolazeci ovim krajevima opisali Srbiju kao zemlju zapustenu i potpuno pustu i da su zatekli samo par grupa lovaca i nikoga vise.Tako da mislim da bi i posle poraza kod Velbuzda verovatno isto prosli.
 
Reka je Pir: "One more victory like this will undo me" :D :D ne znam kako tacno na srpski da prevedem, ali vrh zvuci :D Prevedite ko zna

Jos jedna pobeda i ja sam izgubio ;)
Na mene takodje ostavila utisak bitka kod Buvina 1214,izmedju Engleske(tada pod Jovanom bez Zemlje) i saveza Francuske(Filip II Avgust) sa Nemackom(Oton Nemacki)-Tada je Engleska izgubila,i zajedno sa tim sve teritorije na Evropskom kontinentu(sa izuzetkom Giblartara) ;)
 
Jer su par vekova ranije nakon pobede nad srpskom vojskom totalno razorili Srbiju,ogroman broj stanovnika ili pobili ili odveli u roblje.Par godina kasnije su neki putopisci,prolazeci ovim krajevima opisali Srbiju kao zemlju zapustenu i potpuno pustu i da su zatekli samo par grupa lovaca i nikoga vise.Tako da mislim da bi i posle poraza kod Velbuzda verovatno isto prosli.

I to tako traje i važi i danas! Niko ko je uspeo da stane čizmom na ovu zemlju nije otišao podignute glave, svi su pljačkali, palili, silovali, istrebljivali civile i ratne zarobljenike,.... To bi trbalo da imamo na umu kada ponovo dođe do "stani-pani", a sIgurno će doći jer nas JOŠ ima a to nam je NAJVEĆI GREH! STRAŠNO!!!
 
Много је великих битака,али ја бих навео једну коју нико до сада није.То је битка на Ветернику 1918. године.У овој бици Шумадијска дивизија првог позива је успела да освоји врхове ове планине које су држали добро укопани војници бугарске армије.
 
Teško je odgovoriti na ovu temu jer je cela istorija sveta ispisana ratovima, bitkama, sukobima... Na mene je najjači utisak ostavila Kolubarska bitka. Ta bitka je bila, po mom skromnom mišljenju, bitka svih bitaka srpske Vojske u I Svetskom ratu. Da ta bitka nije dobijena ne bi ni bilo važno da li se pre nje odigrala Cerska bitka, Bitka na Drini, odnosno ne bi bilo ni, bar za Srbe, Solunskog fronta, ni Kajmakčalana, Krive reke, proboja I Armije i njene epopeje u oslobađanju napaćene Srbije, oslobođenja i ujedinjenja sa Vojvodinom.... Vojska i Država na izdisaju, sve što može da ide ili bar puzi je na frontu, 1300 Kaplara, nada i najvrednije što je Srbija imala došlo je da umre i da zauvek živi u sećanju.... I uspeli su u onome što niko nije verovao da je moguće - da poraze i ponize Poćoreka i njegove K/K generale, Armije, falange! A svetske telegrafske Agencije su već spremile žalopojke, jadikovke a poneke i tekstove pune zluradog ushićenja očekujući vest da je Srbija konačno UMRLA! Jesmo li mi zaista potomci tih LJUDI? Plašim se da nismo DOSTOJNI svojih predaka... A oni nisu tako davno živeli i... UMIRALI! STRAŠNO!!!
 
Битка на Јармуку је била оружани сукоб између византијске и арапске војске који се одиграо 20. августа 636. године и у коме је византијска војска претрпела тежак пораз, који је за Византију значио дуготрајан губитак Сирије. Битка на Јармуку је била највећа отворена битка између Византинаца и нове силе, муслиманских Арапа, и означила је почетак муслиманске доминације на Блиском истоку и Северној Африци.


За мене кључан моменат у историји!
 
Битка за Србију од априла-септембра 1944.
Ту комуњаре нису победиле готово ниједну битку против четника, осим прве фазе на Копаонику и повлачења четника са Јелове горе.
Битка на Видојевици марта 1944. одбијен покушај комунаца да пређу у Расину.
Мај 1944. Битка на Залтибору, одбијен покушај ОГД(Оперативна група дивизија) да пређе у Шумадију(осим делова 2. пролетерске који су на кратко продрли према Сувобору одакле су одбијени).
Крај маја 1944. одбијен покушај комуниста да освоје горњу Јабланицу.
Јун 1944. Комунисти први пут одбијени са Буковика.
Јул 1944. од 5.-27.7. 4.ГЈК(Четврта група јуришних корпуса), уз садејство Расинско топличке групе корпуса и Јужноморавске групе корпуса ослобађа Топлицу и јури комунисте од Гоча до Кукавице.
23. дивизија тешко поражена од Великоморавске групе корпуса на Буковику(2 месеца им је требало да покопају све своје мртве).
Август 1944. Од 6.-9.8. ОГД побеђује четнике у првој фази битке на Копаонику, повлачење четника на Западну Мораву.
Крај августа 1944. 4. Група јуришних корпуса и Расинско-топличка група корпуса ослобађају Жупу од комуниста и протерују ОГД на запад.
Септембар 1944. Битка на Јеловој гори. 5.9. комунисти су протерани из Пожеге, 8.9. са Јелове горе. 9.9. нападају четнике свом силом усед чега се четници повлаче на линију Сувобор-Медведник-Јагодња и успостављају фронт. Комунисти заобилазе четничке јединице.
Крај септембра 1944. битка на Западној Морави(познатија као битка на Парцанској коси). Највећи пораз комуниста у Крушевачком крају у току рата. Расинско-топличка група корпуса побеђује 2. и 24. дивизију.
 
Битка за Србију од априла-септембра 1944.
Ту комуњаре нису победиле готово ниједну битку против четника, осим прве фазе на Копаонику и повлачења четника са Јелове горе.
Битка на Видојевици марта 1944. одбијен покушај комунаца да пређу у Расину.
Мај 1944. Битка на Залтибору, одбијен покушај ОГД(Оперативна група дивизија) да пређе у Шумадију(осим делова 2. пролетерске који су на кратко продрли према Сувобору одакле су одбијени).
Крај маја 1944. одбијен покушај комуниста да освоје горњу Јабланицу.
Јун 1944. Комунисти први пут одбијени са Буковика.
Јул 1944. од 5.-27.7. 4.ГЈК(Четврта група јуришних корпуса), уз садејство Расинско топличке групе корпуса и Јужноморавске групе корпуса ослобађа Топлицу и јури комунисте од Гоча до Кукавице.
23. дивизија тешко поражена од Великоморавске групе корпуса на Буковику(2 месеца им је требало да покопају све своје мртве).
Август 1944. Од 6.-9.8. ОГД побеђује четнике у првој фази битке на Копаонику, повлачење четника на Западну Мораву.
Крај августа 1944. 4. Група јуришних корпуса и Расинско-топличка група корпуса ослобађају Жупу од комуниста и протерују ОГД на запад.
Септембар 1944. Битка на Јеловој гори. 5.9. комунисти су протерани из Пожеге, 8.9. са Јелове горе. 9.9. нападају четнике свом силом усед чега се четници повлаче на линију Сувобор-Медведник-Јагодња и успостављају фронт. Комунисти заобилазе четничке јединице.
Крај септембра 1944. битка на Западној Морави(познатија као битка на Парцанској коси). Највећи пораз комуниста у Крушевачком крају у току рата. Расинско-топличка група корпуса побеђује 2. и 24. дивизију.

Битке попут ове,као и оних на Сутјесци и Неретви су јаке само идеолошки.Ни приближне нису онима које су Срби кроз историју водили
 
Битка код Иса. Александар Македонски малобројном бојском и перверзно-генијалном тактиком слама Персијанце (Дарија 3) Парименионова фаланга одвлачи пажњу најјачој персијској јединици , Александар улеће директно по десној страни на Дарија,пробија све пред собом и овај бежи из битке, расуло у персијским редовима, покољ над Персијанцима... :worth:
 
Prema jedno rekonstrukciji te bitke, Aleksandrova konjic je jahala u koloni naporedo sa prednjim borbenim redom Persijanaca. Trik je bio u tome što su se iza konjice skrivali peltasti, koji su u kritičnom trenutku zasuli bojni poredak persijanaca kamenjem i na tom mestu omogućili Aleksandru i konjanicima da se probiju Prema Dariju.

E sad, problem sa tom bitkom, kao i sa bitkom kod Kane, stoji u tome da ne možemo danas biti sigurni da je bilo baš tako i ne znamo da li su Aleksandar i, naročito, Hanibal to baš tako isplanirali, ili je ratna sreća htela da to tako ispadne.
 
Bitka za Staljingrad.
Lose procene,licna sujeta,losi kadrovi su u smrt odveli stotine hiljada nemackih vojnika i njihovih saboraca.

Što i nije bilo tako loše, čak štaviše, ODLIČNO! Šteta što ih tada nije bilo i više, tako bar pokazuje novija istorija! A sigurno je i Sovjetski otpor, Crvena Armija, doprinela malo tom porazu! STRAŠNO!!!
 
Poslednja izmena:

Back
Top