Ko su poluvjerci iz Dušanovog zakonika?

То је историја таман колико су "Блиц" новине.;)

Ма ОК; уметничко виђење које ће још драматичније да буде на великом платну, и вероватно још даље од историјске истине. Него, кад сам видела, помислила сам како се сад, после толико векова, преноси грех на сина увек хваљеног. Сазнаћемо ваљда до краја како и зашто се десила та промена, има ли везе са савеменим политичким тренутком.
 
Poluvera ili sarena vera mozda je ovo odgovor
Župa Letnica, na Skopskoj Crnoj Gori, poznato mirijansko svetilište katolika sa Kosmeta: Manje je poznata činjenica da je u srpskoj seobi pod Arsenijem Čarnojevićem, učestvovalo dosta Šiptara-katolika i ljaramana na čelu sa nadbiskupom Mihajlom Sumom, koji je iz Skoplja pobegao, nastanivši se u Osijeku
Albanci se nisu lako odlučivali da prime tursku veru. I katolički Malisori, i pravoslavni Himarioti, puna dva veka, gotovo stalno u ustanku, opirali su se islamizaciji. Zatvoreni u svojim planinama, pod teškim teretom siromaštva i gladi, najzad su se odlučili da javno prime islam, a tajno zadrže veru svojih predaka! Petkom su odlazili u džamije, a nedeljom su vadili iz sanduka krstove i, zajedno sa ukućanima, molili Očenaš. I nastavili su da slave slavu. Narod ih je, s prezirom, nazvao ljaramanima, šarenim. Premda je papa zabranio sveštenicima da ih ispovedaju i pričešćuju, lokalni katolički kler često je kršio tu zabranu, smatrajući da ona šteti misionarenju i vraćanju tog "katoličkog otpada" u "latinsku veru". U toku 18. veka ljaramani su preplavili Metohiju, Binačku Moravu, i Skopsku Crnu Goru
 
Има ли логике да су "полуверци" у ствари Јевреји?
Не мислим на Сефарде, него на Ашкензе (узимам у обзир теорију да су се они око 9-тог века доселили са средоземља у централну Европу).
Јевреји признају стари, али не и нови завет, па, можда, има логике да су "полуверци" (верују у пола списа које диктира наша црква, али у другу половину не ... дакле, пола верују а пола не).
С друге стране, законик прописује да им се даје могућност да буду "крштени", што значи да они педходно нису крштени (дакле нису римокатолици и остали крштени свет), него тек то треба да ураде, ако хоће да се сачувају овде, итд.
 
Има ли логике да су "полуверци" у ствари Јевреји?
Не мислим на Сефарде, него на Ашкензе (узимам у обзир теорију да су се они око 9-тог века доселили са средоземља у централну Европу).
Јевреји признају стари, али не и нови завет, па, можда, има логике да су "полуверци" (верују у пола списа које диктира наша црква, али у другу половину не ... дакле, пола верују а пола не).
С друге стране, законик прописује да им се даје могућност да буду "крштени", што значи да они педходно нису крштени (дакле нису римокатолици и остали крштени свет), него тек то треба да ураде, ако хоће да се сачувају овде, итд.
Nema, u Dušanovom zakoniku se pod poluvjercima misli na rimokatolike koji su rođeni (i kršteni) kao rimokatolici, a pod pripadnicima "jeresi latinske" na preobaraćenike u rimokatoličku vjeru iz pravoslavne... ako rimokatolik uzme ženu hrišćanku (pravoslavnu) on mora da pređe na pravoslavlje, ako neće progoni se... Zakonodavac u odredbi o poluvjercima želi da spriječi asimilaciju pravoslavnih putem sklapanja braka, a u odredbi o jeresi latinskoj prozelitizam RKC...
 
Nema, u Dušanovom zakoniku se pod poluvjercima misli na rimokatolike koji su rođeni (i kršteni) kao rimokatolici, a pod pripadnicima "jeresi latinske" na preobaraćenike u rimokatoličku vjeru iz pravoslavne...

На основу чега?

текст Радослава М.Грујића:

PRAVOSLAVNA SRPSKA CRKVA


..... u Bosni su verski odnošaji stalno nesređeni bili. Stoga su Bogomoli tu našli vrlo zgodno zemljište za širenje svoje nauke, pa se odatle raširili i po Dalmaciji,Hrvatskoj, Slavoniji i Ugarskoj. Njih ovde nisu nazivali Bogomolima već po latinskom Patarenima što su mnogo molili Oče naš (Pater noster) ili po Patari-u predgrađu u Milanu gde ih je bilo mnogo. U Srbiji opet zvali su ih Babunima jer ih je najviše bilo oko planine Babune nad Prilepom u Maćedoniji, ili Poluvercima, jer su se dosta držali i Pravoslavlja. - Međutim, oni sami u Bosni i Hercegovini nazivahu se uvek samo Hrišćanima ili Krstjanima.
http://www.svetosavlje.org/biblioteka/Istorija/PSC/Lat_PSC22.htm
 
Bastiani,ostao je poneki poluverni i posle tolikih progona:D

... Sava u Žiči 1221..
"Zli jeretici, trikleti babuni, koji se lažno nazivaju hrišćanima"

Ne opisa li i Nemanjin sin Prvovenčani "triklete"?
".... čujem da se lukavi brzo ukorenio... da deli nedeljivo božastvo, što govoraše bezumni Arije, .... 'Arije, bezumni, koji Trojicu preseče."


Živeo je u 16. veku "trikleti" Vučeta, a na kamu (kamenoj krstači visine 1,7 m) mu je uklesan epitaf:
a se leži Vučeta Raosal, triklet(a,) ruka koja si kam ukinu

trikleti_vuceta_1550_1600.png

http://www.fmks.gov.ba/download/zzs/ns9/010.pdf

oko 350 godina u tajnosti opstaju progonjeni, malo li je ?;)

...sasvim slučajno, u opštini postoji i planina Baba sa Đedom (1735m)
Što se tiče populacije, danas u Mrdjenovićima živi 38 osoba, a u Bahorima 42, u dva sela nema ni 100 ljudi..letimično pretražih turski popis krajem 15.veka, Bahori imaju 16 domaćinstva
 
Poslednja izmena:
Bogomoljci


Број Богомола био је у то доба већ прилично велик, па су и нека угледна властела српска припадала тој јереси, која је била много ближа старом српском Многобоштву него Православље. — Стога Немања није хтео да сам реши то питање, него позва државни сабор у своју престоницу Рас. А на том сабору, после дуже препирке о вредности и штетности Богомолства, закључено би, да се та јерес ма и силом искорени из Рашке државе, јер је њено комунистичко и анархистичко учење врло опасно по српско друштво и државни напредак...:namcor:

После тога Немања крену читаву војску против непокорних Богомола и брзо их свлада. Све оне, који се не хтедоше крстити даде уништити, а неке и спалити живе; имања им одузе и подели околним црквама, манастирима и сиротињи. Учитељу и старешини њихову, по византијским законима против јеретика, даде језик одсећи и прогна га из земље своје; а све њихове верске књиге даде покупити и јавно на ломачи спалити... Од тога гоњења побегоше многи Богомоли у Босну — бану Кулину, где се настанише и умножише. А у Рашкој остаде сада Православље као једина народна вера; и ако се и ту још дуго после тога налазило притајаних присталица Богомолства и Многобоштва.

R. Grujić:Srpska pravoslavna crkva
https://sr.wikisource.org/sr/Православна_Српска_црква_(Р._Грујић)_2

još sa istog linka:

А Краљ Милутин (1282.–1321.), подигавши многе задужбине: цркве, манастире и болнице по Србији, Светој Гори и другим земљама, пронео је славу Српске Цркве и на далеком Истоку. Он је на име, после једне победе удружене српске и византијске војске над Турцима у Анадолији, саградио један чисто српски манастир у самом Јерусалиму и посветио га Крсном Имену породице Немањића — Св. Арханђелима Михаилу и Гаврилу. Манастир је богато обдарио многим добрима и снабдео свима потребама; а поред њега подигао је и болницу с гостионицом за бесплатно свратиште богомољцима словенског порекла.[4]

4. Тај манастир богато су даривали и цареви Душан н Урош, те је као српски постојао све до друге половине XVII. в. — Тада су га освојили Грци; али и данас служи за склониште словенским богомољцима, а нарочито Русима.
 
Poslednja izmena:
Vučeta Raosal

http://s21.postimg.org/byqeg5b9j/trikleti_vuceta_1550_1600.png[/IMG[/SPOILER]][/QUOTE]
[url]http://www.fmks.gov.ba/download/zzs/ns9/010.pdf[/url]

[/QUOTE]

Mislim da je autor teksta, misleći da ispravlja grešku, napravio još veću..vidite onaj deo gde autor stavlja slovo R , iako je pisalo A ,da bi se čitalo Raosal, a ne Aaosal..po njemu..Medjutim:
Ako uporedite snimak originalnih slova na kamenu, ustvari je drugo slovo nejasno a*osal, napisano kao kvadratić, a to je način da se napiše slvo V -na linku ima drugih primera gde je jasno da je kockica, kvadratić slovo V- dakle trebalo bi pročitati Avosal, što nije prezime nego titula djeda, "episkopa" patarena.

Na prvi pogled nema logike, osim ako je povezano sa latinskom nazivom AVUS za djeda:

[IMG]https://books.google.rs/books?id=Ne-gAAAAMAAJ&hl=sr&hl=sr&pg=PA183&img=1&zoom=3&sig=ACfU3U3Xdb99L8HEPdI-c1SinZiQeLqSGw&ci=66%2C670%2C766%2C340&edge=0
F.Rački, str 183
https://books.google.rs/books?id=Ne...WzyAIVxNoaCh2Zhw1-#v=onepage&q=putena&f=false
 
Poslednja izmena:
Ne znam koliko se ovo može smatrati pouzdanim:
"U Srbiji onog doba poluvjerci su pripadnici narodne crkve, onakve kako su je južni sloveni primili: uprošćena narodna vera , čiji je kasnije jedini institucionalizovani primer Crkva Bosanska!

Priznaje im se polovina vjere, znači da su u Hristu, ali doktrina, dogmatika Vaseljenskih sabora sa kanonima ne postoji kod njih pa im druga polovina nema pravoslavnog značaja u značenju vizantijskog (grčkog) pravoslavlja. Ta druga polovina je ostala iz njihove predhrišćanske vjere: slave, prisluge ili preslave, varica, koledarski festival, badnjak, paljenje badnjaka, dodolski festival, kraljički festival, ivanjski krijesi, jurjevdanski (poslije pogrčeni djurdjevdanski) običaji, daće, koljivo, posjek...I ti običaji zadržali su se kod nas sve do danas, pa te "poluvirce" u Bosni pominje i Bartol Kašić 1640 godine:
"Velekrat sam razmišljao i razgovarajući se s druzimi iziskovao, kojim bismo načinom najboljim i najugodnijim mogli upisati i izgovoriti naša besidenja slovinska; ne mogosmo nikakova posobita najći, s kojim bi se moglo ne samo svima rusagom, paček ni jednomu samomu ugoditi gradu. Jere svaki človik svoga grada govor i besidenje hvali: Hrvat, Dalmatin, Bošnjak, Dubrovčanin, Srbljin...Ovim dakle načinom odlučih ja pismo ovega Rituala ili Običajnika istomačiti naški, bivši ja govorio i općio s ljudmi od razlicih rusaga slovinskih hodeći po svitu, i ja sam njih ovaka govorenja razumio i oni su moja (krstjani, Rašijani-pravoslavci, Sebri poluvirci i Turci)... Sebri su ovdje vjerovatno pripadnici plemenskih zajednica.""
 
Ne znam koliko se ovo može smatrati pouzdanim:
"U Srbiji onog doba poluvjerci su pripadnici narodne crkve, onakve kako su je južni sloveni primili: uprošćena narodna vera , čiji je kasnije jedini institucionalizovani primer Crkva Bosanska!

Priznaje im se polovina vjere, znači da su u Hristu, ali doktrina, dogmatika Vaseljenskih sabora sa kanonima ne postoji kod njih pa im druga polovina nema pravoslavnog značaja u značenju vizantijskog (grčkog) pravoslavlja. Ta druga polovina je ostala iz njihove predhrišćanske vjere: slave, prisluge ili preslave, varica, koledarski festival, badnjak, paljenje badnjaka, dodolski festival, kraljički festival, ivanjski krijesi, jurjevdanski (poslije pogrčeni djurdjevdanski) običaji, daće, koljivo, posjek...I ti običaji zadržali su se kod nas sve do danas, pa te "poluvirce" u Bosni pominje i Bartol Kašić 1640 godine:
"Velekrat sam razmišljao i razgovarajući se s druzimi iziskovao, kojim bismo načinom najboljim i najugodnijim mogli upisati i izgovoriti naša besidenja slovinska; ne mogosmo nikakova posobita najći, s kojim bi se moglo ne samo svima rusagom, paček ni jednomu samomu ugoditi gradu. Jere svaki človik svoga grada govor i besidenje hvali: Hrvat, Dalmatin, Bošnjak, Dubrovčanin, Srbljin...Ovim dakle načinom odlučih ja pismo ovega Rituala ili Običajnika istomačiti naški, bivši ja govorio i općio s ljudmi od razlicih rusaga slovinskih hodeći po svitu, i ja sam njih ovaka govorenja razumio i oni su moja (krstjani, Rašijani-pravoslavci, Sebri poluvirci i Turci)... Sebri su ovdje vjerovatno pripadnici plemenskih zajednica.""

Pod pojmom "poluvijerac" se misli na različite stvari u različito vrijeme...
 
Ne znam koliko se ovo može smatrati pouzdanim:
"U Srbiji onog doba poluvjerci su pripadnici narodne crkve, onakve kako su je južni sloveni primili: uprošćena narodna vera , čiji je kasnije jedini institucionalizovani primer Crkva Bosanska!

Priznaje im se polovina vjere, znači da su u Hristu, ali doktrina, dogmatika Vaseljenskih sabora sa kanonima ne postoji kod njih pa im druga polovina nema pravoslavnog značaja u značenju vizantijskog (grčkog) pravoslavlja.
Ta druga polovina je ostala iz njihove predhrišćanske vjere: slave, prisluge ili preslave, varica, koledarski festival, badnjak, paljenje badnjaka, dodolski festival, kraljički festival, ivanjski krijesi, jurjevdanski (poslije pogrčeni djurdjevdanski) običaji, daće, koljivo, posjek...I ti običaji zadržali su se kod nas sve do danas, pa te "poluvirce" u Bosni pominje i Bartol Kašić 1640 godine:
"Velekrat sam razmišljao i razgovarajući se s druzimi iziskovao, kojim bismo načinom najboljim i najugodnijim mogli upisati i izgovoriti naša besidenja slovinska; ne mogosmo nikakova posobita najći, s kojim bi se moglo ne samo svima rusagom, paček ni jednomu samomu ugoditi gradu. Jere svaki človik svoga grada govor i besidenje hvali: Hrvat, Dalmatin, Bošnjak, Dubrovčanin, Srbljin...Ovim dakle načinom odlučih ja pismo ovega Rituala ili Običajnika istomačiti naški, bivši ja govorio i općio s ljudmi od razlicih rusaga slovinskih hodeći po svitu, i ja sam njih ovaka govorenja razumio i oni su moja (krstjani, Rašijani-pravoslavci, Sebri poluvirci i Turci)... Sebri su ovdje vjerovatno pripadnici plemenskih zajednica.""[/
I]


Мени се свиђа како је објашњено и уопште мислим да је на блогу човек углавном добро повезао све називе истога- манихејство, катари итд..

Малтене је исто као и овај фин сажетак проблема (и ове теме) Р.Грујића где он лепо каже да су се доста држали И православља :
Исти Радослав М.Грујић: PRAVOSLAVNA SRPSKA CRKVA

..... u Bosni su verski odnošaji stalno nesređeni bili. Stoga su Bogomoli tu našli vrlo zgodno zemljište za širenje svoje nauke, pa se odatle raširili i po Dalmaciji,Hrvatskoj, Slavoniji i Ugarskoj. Njih ovde nisu nazivali Bogomolima već po latinskom Patarenima što su mnogo molili Oče naš (Pater noster) ili po Patari-u predgrađu u Milanu gde ih je bilo mnogo. U Srbiji opet zvali su ih Babunima jer ih je najviše bilo oko planine Babune nad Prilepom u Maćedoniji, ili Poluvercima, jer su se dosta držali i Pravoslavlja. - Međutim, oni sami u Bosni i Hercegovini nazivahu se uvek samo Hrišćanima ili Krstjanima.
http://www.svetosavlje.org/biblioteka/Istorija/PSC/Lat_PSC22.htm

осим што се на блогу повезује и са паганством (што јесте била моја почетна мисао о "полуверцима", као паганин-хришћанин,али сам се брзо разочарала видевђи да нема паганства од богомољаца,осим видања болесника,,, само има Оченаш дан и ноћ, као да су самоуки исихасти)), а то, по материјалима на овој теми нисмо нашли.. Тако да је болдована реченица у твом цитату (што сам ј а болдовала) по мом мишљењу најкраћа,а одлична, дефиниција полувераца.

Наравно, Сварожић ће нешто да надода:p


Моторхед, има на претходним страницама теме описа шта су све и како Немањићи радили полуверцима , триклетим, па нађи времена и прелистај пажљиво, видећеш да да су католици ипак, пуноверци:bye:
 
Poslednja izmena:
Poluvjerci su imali doktrinu između Arijanstva i Nikenske vjere.

Za poluvjerce je Sin bio "slične supstance" kao Otac, ali nije bio od "iste supstance" kao On, niti "potpuno različite" kako su vjerovali Arijanci.

Rimski imperator Consantius II je bio poluvjerac.

U to vrijeme nazivani su Pneumatomachi ili Makedonci

https://en.wikipedia.org/wiki/Semi-Arianism

https://en.wikipedia.org/wiki/Pneumatomachi


Ne znam da li je bilo riječi o ovome... slučajno sam naletio na njih pa me posjetilo na ovu temu...
 

Back
Top